OpenideaL - idea management system (7.x-1.0-beta13) - en to vi translation catalogue (2345 entries)

en: Home
vi: Nhà

en: User interface
vi: Giao diện người dùng

en: Title
vi: Tiêu đề

en: Body
vi: Nội dung

en: Next
vi: Tiếp

en: user
vi: người dùng

en: select
vi: chọn

en: Pages
vi: Trang

en: Save configuration
vi: Lưu cấu hình

en: enable
vi: bật

en: context
vi: ngữ cảnh

en: delete
vi: xoá

en: title
vi: tiêu đề

en: Status
vi: Trạng thái

en: Markup
vi: Mã định dạng

en: Prefix
vi: Tiền tố

en: Suffix
vi: Hậu tố

en: approve
vi: chấp thuận

en: E-mail
vi: Thư điện tử

en: Approve
vi: Chấp thuận

en: Delete
vi: Xóa

en: Submit
vi: Gửi đi

en: Operations
vi: Thao tác

en: Content
vi: Nội dung

en: Transaction ID
vi: Mã giao dịch

en: Value
vi: Giá trị

en: Username
vi: Tên người dùng

en: Email address
vi: Địa chỉ thư điện tử

en: Item
vi: Mục

en: Transactions
vi: Giao dịch

en: Private
vi: Riêng tư

en: Development
vi: Phát triển

en: Groups
vi: Nhóm

en: Group
vi: Nhóm

en: Type
vi: Kiểu

en: Author
vi: Tác giả

en: Replies
vi: Phản hồi

en: Last Post
vi: Bài gửi cuối

en: Closed
vi: Đóng

en: yes
vi: có

en: List
vi: Danh sách

en: Subject
vi: Tiêu đề

en: Actions
vi: Thao tác

en: Confirm
vi: Xác nhận

en: Cancel
vi: Hủy bỏ

en: Remove
vi: Xoá

en: admin
vi: quản trị

en: Description
vi: Mô tả

en: Language
vi: Ngôn ngữ

en: Read more
vi: Xem thêm

en: page
vi: trang

en: more
vi: thêm

en: Enable
vi: Bật

en: Disable
vi: Tắt

en: Access control
vi: Điều khiển truy cập

en: Article
vi: Bài viết

en: Disabled
vi: Tắt

en: Enabled
vi: Bật

en: Administration
vi: Quản lý

en: Comments
vi: Bình luận

en: More
vi: Thêm

en: Action
vi: Thao tác

en: Last updated
vi: Cập nhật lần cuối

en: On
vi: Bật

en: For
vi: Đối với

en: Tags
vi: Thẻ

en: Block title
vi: Tiêu đề khối

en: Taxonomy
vi: Luật phân loại

en: Yes
vi: Có

en: No
vi: Không

en: Content types
vi: Kiểu nội dung

en: Home page
vi: Trang nhà

en: Categories
vi: Mục phân loại

en: Download
vi: Tải về

en: Version
vi: Phiên bản

en: Go
vi: Đi

en: view
vi: xem

en: all
vi: tất cả

en: File
vi: Tập tin

en: Tag
vi: Thẻ

en: Login
vi: Đăng nhập

en: Advanced options
vi: Tùy chọn nâng cao

en: Edit
vi: Sửa

en: Date
vi: Ngày tháng

en: Size
vi: Dung lượng

en: Search
vi: Tìm kiếm

en: Reset
vi: Thiết lập lại

en: None
vi: Không có

en: Use count
vi: Số lần dùng

en: Display settings
vi: Các thiết lập trình bày

en: This action cannot be undone.
vi: Thao tác này không thể hoàn hồi.

en: Number
vi: Số

en: Message
vi: Thông điệp

en: Password
vi: Mật khẩu

en: Block settings
vi: Các thiết lập khối

en: Comment form
vi: Form bình luận

en: User edit form
vi: Form sửa người dùng

en: User contact form
vi: Form liên hệ của người dùng

en: - None -
vi: - Không -

en: Country
vi: Quốc gia

en: Weight
vi: Độ nặng

en: The configuration options have been saved.
vi: Các tùy chọn cấu hình đã được lưu lại.

en: Variable
vi: Biến

en: Link
vi: Liên kết

en: Image
vi: Ảnh

en: Center
vi: Giữa

en: Types
vi: Các kiểu

en: Hierarchy
vi: Phân cấp

en: Multiple
vi: Nhiều

en: Required
vi: Bắt buộc

en: root
vi: gốc

en: Parent
vi: Cấp trên

en: Parents
vi: Cấp trên

en: Depth
vi: Độ sâu

en: none
vi: không có

en: Category
vi: Mục phân loại

en: Settings
vi: Thiết lập

en: Feed
vi: Nguồn tin

en: One
vi: Một

en: Name
vi: Tên

en: edit
vi: sửa

en: Go to previous page
vi: Đến trang kế trước

en: up
vi: lên

en: Go to parent page
vi: Đến trang cha

en: Go to next page
vi: Đến trang sau

en: Import
vi: Nhập vào

en: Export
vi: Xuất

en: Taxonomy term
vi: Từ liệu phân loại

en: Description field
vi: Trường ghi chú

en: settings
vi: các thiết lập

en: Back
vi: Trở lại

en: Node ID
vi: ID node

en: Field
vi: Trường

en: category
vi: phân loại

en: Label
vi: Nhãn

en: Preview
vi: Xem trước

en: Save
vi: Lưu

en: Help
vi: Trợ giúp

en: True
vi: Đúng

en: False
vi: Sai

en: Font
vi: Phông chữ

en: Default
vi: Mặc định

en: Background Color
vi: Màu nền

en: Summary
vi: Tóm tắt

en: Update
vi: Cập nhật

en: Open
vi: Mở

en: Partial
vi: Một phần

en: Top
vi: Đầu

en: Small
vi: Nhỏ

en: Large
vi: Rộng

en: Sunday
vi: Chủ nhật

en: Monday
vi: Thứ hai

en: Tuesday
vi: Thứ ba

en: Wednesday
vi: Thứ tư

en: Thursday
vi: Thứ năm

en: Friday
vi: Thứ sáu

en: Saturday
vi: Thứ bảy

en: Core
vi: Nhân

en: Add new
vi: Thêm mới

en: Schedule
vi: Lịch trình

en: Time
vi: Thời gian

en: Access
vi: Truy cập

en: Add
vi: Thêm

en: remove
vi: xóa

en: View
vi: Xem

en: Format
vi: Định dạng

en: Path
vi: Đường dẫn

en: Dimensions
vi: Kích thước

en: Filename
vi: Tên tập tin

en: Vocabularies
vi: Các kho từ

en: Modules
vi: Mô-đun

en: Section
vi: Phần

en: Manage
vi: Quản lý

en: Refresh
vi: Làm tươi

en: Region
vi: Vùng

en: key
vi: khóa

en: link
vi: liên kết

en: Anchor
vi: Điểm neo

en: Display
vi: Hiển thị

en: Node type
vi: Kiểu node

en: Advanced settings
vi: Các thiết lập nâng cao

en: results
vi: kết quả

en: search
vi: tìm kiếm

en: Teaser
vi: Bản tóm lược

en: Event
vi: Sự Kiện

en: Text
vi: Văn bản

en: Theme
vi: Sắc thái

en: Layout
vi: Bố cục

en: User Name
vi: Tên người dùng

en: Timestamp
vi: Nhãn thời gian

en: Keywords
vi: Từ khóa

en: <none>
vi: <không>

en: Component
vi: Thành phần

en: ID
vi: Mã

en: Statistics
vi: Thống kê

en: You are not authorized to access this page.
vi: Bạn không có quyền truy cập trang này.

en: Unknown
vi: Không rõ

en: Attachment
vi: Đính kèm

en: Permitted file extensions
vi: Phần mở rộng tập tin được phép

en: n/a
vi: không có

en: Upload
vi: Tải lên

en: Picture
vi: Hình ảnh

en: Paths
vi: Đường dẫn

en: Mail
vi: Thư

en: Before
vi: Trước

en: After
vi: Sau

en: User
vi: Người dùng

en: Content type
vi: Kiểu nội dung

en: action
vi: hành động

en: Continue
vi: Tiếp tục

en: Configure
vi: Cấu hình

en: Email
vi: Thư điện tử

en: Check
vi: Kiểm tra

en: Files
vi: Các tập tin

en: file
vi: tập tin

en: User ID
vi: ID người dùng

en: Error
vi: Lỗi

en: Options
vi: Tùy chọn

en: Contact
vi: Liên hệ

en: no
vi: không

en: Created
vi: Tạo bởi

en: Number of columns
vi: Số cột

en: Data type
vi: Kiểu dữ liệu

en: Separator
vi: Kí tự ngăn cách

en: Advanced Settings
vi: Thiết lập nâng cao

en: Horizontal
vi: Ngang

en: Vertical
vi: Dọc

en: Are you sure you want to delete %title?
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa %title?

en: The name of the menu.
vi: Tên của menu.

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
vi: Tùy chọn. Trong menu, những phần tử có độ nặng nhỏ hơn sẽ được định vị ở vị trí cao hơn.

en: Frequently Asked Questions
vi: Câu hỏi thường gặp

en: Question
vi: Câu hỏi

en: Answer
vi: Trả lời

en: All
vi: Tất cả

en: hours
vi: giờ

en: Active
vi: Hoạt động

en: Done
vi: Xong

en: Points
vi: Điểm

en: Post
vi: Bài gửi

en: Submit @name
vi: Tạo @name mới

en: Access denied
vi: Truy cập bị từ chối

en: Submitted
vi: Đã đệ trình

en: Year
vi: Năm

en: Date format
vi: Định dạng ngày

en: Add content
vi: Thêm nội dung

en: Page title
vi: Tiêu đề trang

en: Block
vi: Khối

en: Override title
vi: Ghi đè phần tiêu đề

en: CSS class
vi: Lớp CSS

en: Display links
vi: Liên kết hiển thị

en: Page
vi: Trang

en: Pager ID
vi: ID Trang

en: View arguments
vi: Tham số View

en: Bottom
vi: Cuối

en: Node links
vi: Liên kết node

en: Taxonomy terms
vi: Các phân loại

en: User picture
vi: Ảnh người dùng

en: Site name
vi: Tên website

en: Site slogan
vi: Khẩu hiệu của hệ thống

en: Node types
vi: Kiểu node

en: Off
vi: Tắt

en: Always
vi: Luôn luôn

en: Never
vi: Không bao giờ

en: Your changes have been saved.
vi: Thay đổi đã được cập nhật.

en: Out of date
vi: Quá hạn

en: Header
vi: Tiêu đề

en: Footer
vi: Phần chân

en: Inline
vi: Trên cùng dòng

en: Input filters
vi: Các bộ lọc nhập liệu

en: Selected
vi: Được chọn

en: You must enter a valid e-mail address.
vi: Bạn phải nhập một địa chỉ thư điện tử hợp lệ.

en: Menu link
vi: Liên kết trên trình đơn

en: To
vi: Đến

en: From
vi: Từ

en: Custom
vi: Tùy chỉnh

en: Roles
vi: Vai trò

en: Revision ID
vi: ID bản hiệu đính

en: Comment
vi: Bài bình luận

en: Comment ID
vi: ID bài bình luận

en: Score
vi: Điểm

en: Published
vi: Đã công bố

en: Signature
vi: Chữ ký

en: Filter
vi: Lọc

en: Location
vi: Vị trí

en: Promoted to front page
vi: Đưa lên trang chủ

en: Log message
vi: Thông điệp bản ghi

en: URL alias
vi: URL ảo

en: Poll duration
vi: Thời gian thăm dò

en: Poll votes
vi: Số bình chọn

en: File ID
vi: ID tập tin

en: File name
vi: Tên tập tin

en: File size
vi: Kích cỡ tập tin

en: Vocabulary
vi: Từ vựng

en: Vocabulary ID
vi: ID từ vựng

en: Term ID
vi: ID từ liệu

en: Term name
vi: Tên từ liệu

en: User role
vi: Vai trò của người dùng

en: Theme configuration
vi: Cấu hình giao diện

en: Last access
vi: Lần truy cập cuối

en: Last login
vi: Đăng nhập cuối

en: Severity
vi: Mức độ

en: Field name
vi: Tên trường

en: Field type
vi: Kiểu trường

en: Fields
vi: Các trường

en: Widget type
vi: Loại widget

en: Contains
vi: Chứa

en: Does not contain
vi: Không chứa

en: Is less than
vi: Nhỏ hơn

en: Is less than or equal to
vi: Nhỏ hơn hoặc bằng

en: Is equal to
vi: Bằng

en: Is greater than or equal to
vi: Lớn hơn hoặc bằng

en: Is greater than
vi: Lớn hơn

en: Is not equal to
vi: Khác

en: Percent
vi: Phần trăm

en: Vote
vi: Bình chọn

en: Average
vi: Trung bình

en: Count
vi: Số lượng

en: Overridden
vi: Đã ghi đè

en: Conditions
vi: Điều kiện

en: Add a condition
vi: Thêm điều kiện

en: Mode
vi: Chế độ

en: Normal
vi: Bình thường

en: Warning
vi: Cảnh báo

en: configure
vi: cấu hình

en: Last update
vi: Lập cập nhật cuối

en: %time ago
vi: cách đây %time

en: Updated:
vi: Đã cập nhật:

en: Nodes
vi: Các node

en: Advanced
vi: Cao cấp

en: Game
vi: Trò chơi

en: Sort order
vi: Thứ tự sắp xếp

en: Up
vi: Lên

en: Performance
vi: Hiệu năng

en: Width
vi: Chiều rộng

en: Height
vi: Chiều cao

en: Textfield
vi: Trường văn bản

en: Display options
vi: Các tùy chọn trình bày

en: 3 months
vi: 3 tháng

en: 6 months
vi: 6 tháng

en: 1 year
vi: 1 năm

en: Maximum
vi: Tối đa

en: Bar
vi: Thanh

en: Medium
vi: Vừa

en: Media
vi: Phương tiện

en: Sortable
vi: Có thể sắp xếp

en: Plain text
vi: Văn bản thuần

en: Caching
vi: Bộ nhớ đệm

en: Month
vi: Tháng

en: Details
vi: Chi tiết

en: End Date
vi: Ngày kết thúc

en: System
vi: Hệ thống

en: Unlimited
vi: Không giới hạn

en: Current
vi: Hiện thời

en: Address
vi: Địa chỉ

en: State
vi: Bang

en: Desc
vi: Giảm dần

en: Code
vi: Mã

en: Owner
vi: Chủ sở hữu

en: By
vi: Bởi

en: An error occurred
vi: Một lỗi đã xảy ra

en: Company
vi: Công ty

en: Add a role to the selected users
vi: Thêm vai trò cho người dùng được chọn

en: General
vi: Tổng quát

en: Directory
vi: Thư mục

en: Cleanup
vi: Làm sạch

en: Method
vi: Phương thức

en: Recent posts
vi: Các bài gửi gần đây

en: South Australia
vi: Nam Úc

en: Day
vi: Ngày

en: Table
vi: Bảng

en: am
vi: sa

en: pm
vi: ch

en: Now
vi: Bây giờ

en: Start date
vi: Ngày bắt đầu

en: End date
vi: Ngày kết thúc

en: Pathauto
vi: Đường dẫn tự động

en: Note
vi: Ghi chú

en: !time ago
vi: !time trước

en: Other
vi: Khác

en: Loop
vi: Lặp

en: Navigation
vi: Điều hướng

en: Basic
vi: Cơ bản

en: Appearance
vi: Hình thức

en: Repeat
vi: Lặp lại

en: Shuffle
vi: Trộn

en: List type
vi: Kiểu danh sách

en: Attributes
vi: Các thuộc tính

en: Role
vi: Vai trò

en: Select all
vi: Chọn tất cả

en: First name
vi: Tên

en: Last name
vi: Họ

en: months
vi: tháng

en: User login
vi: Đăng nhập

en: Log in
vi: Đăng nhập

en: Link text
vi: Văn bản dùng làm liên kết

en: Add new comment
vi: Viết bình luận

en: Destination
vi: Nơi đến

en: String
vi: Chuỗi

en: Users
vi: Người dùng

en: Not installed
vi: Chưa được cài đặt

en: Referrer
vi: Nơi dẫn đến

en: Exists
vi: Tồn tại

en: Both
vi: Cả hai

en: Last
vi: Cuối

en: Maximum length
vi: Độ dài tối đa

en: Save changes
vi: Lưu các thay đổi

en: Anonymous
vi: Ẩn danh

en: Smiley
vi: Hình cười

en: <All>
vi: <Tất cả>

en: Select a view
vi: Chọn một view

en: Edit view
vi: Sửa view

en: Override
vi: Ghi đè

en: Clone
vi: Nhân bản

en: Administer views
vi: Quản lý các view

en: Existing Views
vi: Views hiện có

en: Default Views
vi: Views mặc định

en: Ascending
vi: Tăng dần

en: Descending
vi: Giảm dần

en: Down
vi: Xuống

en: Arguments
vi: Tham số

en: Operator
vi: Toán tử

en: Filters
vi: Các bộ lọc

en: Optional
vi: Tùy chọn

en: Exposed Filters
vi: Các bộ lọc tự chọn

en: Order
vi: Thứ tự

en: Add criteria
vi: Thêm tiêu chuẩn

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
vi: Tên view chỉ có thể là ký tự chữ-số hoặc dấu gạch dưới.

en: Views UI
vi: Giao diện quản lý View

en: Recent comments
vi: Bài bình luận gần đây

en: Random
vi: Ngẫu nhiên

en: Uncategorized
vi: Chưa phân loại

en: Plain
vi: Đơn giản

en: Position
vi: Vị trí

en: Integer
vi: Số nguyên

en: IP Address
vi: Địa chỉ IP

en: Pattern
vi: Mẫu

en: Basic settings
vi: Các thiết lập cơ bản

en: Node template
vi: Khuôn mẫu node

en: Basic setup
vi: Thiết lập cơ bản

en: Profile name
vi: Tên hồ sơ

en: Allow users to choose default
vi: Cho phép người dùng chọn bộ soạn thảo mặc định

en: false
vi: sai

en: true
vi: đúng

en: Buttons and plugins
vi: Nút và trình bổ sung

en: Editor appearance
vi: Trình bày bộ soạn thảo

en: Toolbar location
vi: Vị trí thanh công cụ

en: Path location
vi: Vị trí thanh cấu trúc

en: Enable resizing button
vi: Bật các nút định lại kích cỡ

en: Block formats
vi: Định dạng khối

en: Cleanup and output
vi: Xóa định dạng đầu ra

en: Verify HTML
vi: Chuẩn hóa HTML

en: Preformatted
vi: Định dạng sẵn

en: Convert &lt;font&gt; tags to styles
vi: Chuyển các thẻ &lt;font&gt; thành các thuộc tính style

en: Remove linebreaks
vi: Gỡ Bỏ Chỗ Ngắt Dòng

en: Apply source formatting
vi: Định dạng mã nguồn

en: Editor CSS
vi: CSS gốc của trình soạn thảo

en: CSS path
vi: Đường dẫn CSS

en: CSS classes
vi: Lớp CSS

en: Profile
vi: Hồ sơ người dùng

en: text
vi: văn bản

en: Close
vi: Đóng

en: Page Title
vi: Tên trang

en: Votes
vi: Phiếu bình chọn

en: Term description
vi: Mô tả từ liệu

en: fields
vi: các trường

en: Save settings
vi: Lưu các thiết lập

en: Operation
vi: Thao tác

en: reply
vi: phản hồi

en: Expiration Date
vi: Ngày hết hạn

en: Duration
vi: Thời lượng

en: Expiration date
vi: Ngày hết hạn

en: Property
vi: Thuộc tính

en: Threshold
vi: Ngưỡng

en: Function
vi: Chức năng

en: Word count
vi: Đếm từ

en: Defaults
vi: Các mặc định

en: Notifications
vi: Thông báo

en: 1 Day
vi: 1 ngày

en: 2 Days
vi: 2 ngày

en: 3 Days
vi: 3 ngày

en: 4 Days
vi: 4 ngày

en: 5 Days
vi: 5 ngày

en: 6 Days
vi: 6 ngày

en: 1 Week
vi: 1 tuần

en: 2 Weeks
vi: 2 tuần

en: 1 Month
vi: 1 tháng

en: 3 Months
vi: 3 tháng

en: 6 Months
vi: 6 tháng

en: 1 Year
vi: 1 năm

en: City
vi: Thành phố

en: Postal code
vi: Mã bưu điện

en: Collapsible
vi: Có thể thu gọn

en: Common settings
vi: Các thiết lập chung

en: with comments
vi: có phần bình luận

en: without comments
vi: không có phần bình luận

en: Sort by
vi: Sắp xếp theo

en: Created date
vi: Ngày tạo ra

en: Updated date
vi: Ngày cập nhật

en: Full
vi: Đầy đủ

en: 1 new | @count new
vi[0]: @count mới

en: Default language
vi: Ngôn ngữ mặc định

en: Rules
vi: Quy tắc

en: Full name
vi: Họ và tên

en: Port
vi: Cổng

en: Size of textfield
vi: Kích thước của trường dữ liệu bản văn

en: Authoring information
vi: Thông tin tác giả

en: Hidden
vi: Ẩn

en: Browse
vi: Duyệt qua

en: Approved
vi: Đã chấp thuận

en: Root
vi: Gốc

en: Pending
vi: Đang treo

en: Declined
vi: Bị từ chối

en: seconds
vi: giây

en: minute
vi: phút

en: minutes
vi: phút

en: Show
vi: Hiện

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
vi: Nhập đường dẫn mỗi trang trên một dòng. Ký tự '*' là ký tự đại diện. Ví dụ nhập đường dẫn %blog là cho trang blog và %blog-wildcard cho tất cả các blog cá nhân. %front là trang chính.

en: Other queries
vi: Các truy vấn khác

en: Key
vi: Khóa

en: Link to node
vi: Liên kết đến node

en: WIDTHxHEIGHT
vi: RỘNGxCAO

en: Maximum file size per upload
vi: Dung lượng tập tin tối đa cho mỗi lần tải lên

en: File Browser
vi: Bộ duyệt tập tin

en: Upload file
vi: Tải tập tin lên

en: settings page
vi: trang cấu hình

en: Change
vi: Thay đổi

en: Messages
vi: Thông báo

en: Edit term
vi: Chỉnh sửa từ liệu

en: Time format
vi: Định dạng thời gian

en: Week of @date
vi: Tuần của @date

en: Countries
vi: Quốc gia

en: Address Field
vi: Trường địa chỉ

en: Allowed HTML tags
vi: Các thẻ HTML được cho phép

en: 1 item | @count items
vi[0]: 1 mục

en: Clear
vi: Dọn dẹp

en: The update has been performed.
vi: Quá trình cập nhật đã được thực hiện.

en: Node title
vi: Tiêu đề node

en: Full text
vi: Bản văn đầy đủ

en: Source
vi: Nguồn

en: Date/Time
vi: Ngày/Giờ

en: Attach method
vi: Cách thức đính kèm

en: The changes have been saved.
vi: Thay đổi đã được lưu lại.

en: Undo
vi: Khôi phục

en: Search results
vi: Kết quả tìm kiếm

en: Your search yielded no results
vi: Không tìm thấy kết quả nào.

en: Front page
vi: Trang nhất

en: Expired
vi: Hết hạn

en: Request new password
vi: Yêu cầu mật khẩu mới

en: unlimited
vi: không giới hạn

en: Replacement patterns
vi: Các mẫu thay thế

en: Deleted
vi: Đã xóa

en: Languages
vi: Ngôn ngữ

en: Features
vi: Tính năng

en: Feature
vi: Tính năng

en: Replace
vi: Thay thế

en: (disabled)
vi: (tắt)

en: Publishing options
vi: Tùy chọn xuất bản

en: First
vi: Đầu tiên

en: Query
vi: Truy vấn

en: Font size
vi: Cỡ chữ

en: equals
vi: bằng

en: Configure block
vi: Cấu hình khối nội dung

en: Block name
vi: Tên khối

en: Site's time zone
vi: Múi giờ của website

en: hour
vi: giờ

en: Hour
vi: Giờ

en: Minute
vi: Phút

en: Second
vi: Giây

en: Site default
vi: Mặc định của website

en: Select list
vi: Danh sách chọn

en: Text field
vi: Trường văn bản

en: Time zone handling
vi: Xử lí múi giờ

en: Target type
vi: Kiểu đích

en: Date field
vi: Trường dữ liệu ngày tháng

en: Moderated
vi: Kiểm duyệt

en: Alignment
vi: Căn chỉnh

en: E-mail subject
vi: Chủ đề thư điện tử

en: author
vi: tác giả

en: unchanged user
vi: người dùng không thay đổi

en: AND
vi: VÀ

en: None.
vi: Không có.

en: Fixed
vi: Cố định

en: Revert
vi: Trở lại

en: Empty
vi: Trống

en: updated content
vi: nội dung đã cập nhật

en: viewed content
vi: nội dung đã xem

en: Existing system path
vi: Đường dẫn hệ thống đang có

en: Greater than
vi: Lớn hơn

en: Less than
vi: Nhỏ hơn

en: registered user
vi: người dùng đã đăng kí

en: viewed user
vi: người dùng đã xem

en: logged in user
vi: người dùng đã đăng nhập

en: logged out user
vi: người dùng đã thoát

en: any
vi: bất kì

en: Add user role
vi: Thêm vai trò người dùng

en: PHP code
vi: Mã PHP

en: Changes have been saved.
vi: Các thay đổi đã được lưu.

en: Log out
vi: Đăng xuất

en: Default template
vi: Mẫu mặc định

en: Open in new window
vi: Mở trong cửa sổ mới

en: Maxlength
vi: Độ dài tối đa

en: Immediately
vi: Ngay lập tức

en: Left
vi: Trái

en: Right
vi: Phải

en: Seconds
vi: Giây

en: Are you sure you want to delete the block %name?
vi: Bạn có chắc là muốn xóa block %name?

en: Slow
vi: Chậm

en: Fast
vi: Nhanh

en: People
vi: Mọi người

en: No statistics available.
vi: Chưa có thống kê.

en: Site information
vi: Thông tin website

en: Blocked
vi: Đã khóa

en: Approval status of the transaction.
vi: Trạng thái duyệt của giao dịch

en: Do it!
vi: Thực hiện!

en: Results
vi: Kết quả

en: open
vi: đang hoạt động

en: Convert
vi: Biến đổi

en: Parent term
vi: Từ liệu cấp trên

en: Parent terms
vi: Các từ liệu cấp trên

en: All blogs
vi: Tất cả blog

en: Style
vi: Kiểu dáng

en: Superscript
vi: Chỉ số trên

en: revert
vi: trở lại

en: Access Denied
vi: Truy cập bị từ chối

en: Missing
vi: Bị mất

en: Permissions
vi: Quyền

en: Installed
vi: Đã cài đặt

en: All pages
vi: Tất cả các trang

en: Last modified
vi: Lần sửa cuối

en: Plugin
vi: Trình cắm

en: Product
vi: Sản phẩm

en: Changed
vi: Đã thay đổi

en: Date created
vi: Ngày tạo

en: Completed
vi: Đã hoàn thành

en: Reverse
vi: Ngược

en: Manage features
vi: Quản lý các gói tính năng

en: Testing
vi: Kiểm tra

en: Conflict
vi: Xung đột

en: Standard
vi: Tiêu chuẩn

en: Thousands separator
vi: Dấu cách hàng ngàn

en: Province
vi: Tỉnh

en: County
vi: Hạt

en: completed
vi: đã hoàn thành

en: My bookmarks
vi: Dấu trang của tôi

en: Not published
vi: Chưa công bố

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
vi: Thiết lập PHP của hệ thống giới hạn dung lượng tối đa của tập tin cho mỗi lần tải lên là %size.

en: Menu settings
vi: Thiết lập trình đơn

en: Color scheme
vi: Phối màu

en: Attach
vi: Đính kèm

en: Unformatted
vi: Chưa định dạng

en: Documents
vi: Tài liệu

en: RSS Feed
vi: Nguồn tin RSS

en: Allowed file extensions
vi: Phần mở rộng tập tin được chấp nhận

en: New comments
vi: Các bình luận mới

en: New
vi: Mới

en: details
vi: chi tiết

en: flag
vi: đánh dấu

en: Percentage
vi: Tỷ lệ

en: Relationships
vi: Các quan hệ

en: Relationship
vi: Quan hệ

en: relationships
vi: các quan hệ

en: image
vi: hình ảnh

en: Oldest first
vi: Từ cũ đến mới

en: Basic information
vi: Thông tin cơ bản

en: Sort criteria
vi: Các tiêu chuẩn sắp xếp

en: All categories
vi: Mọi chủng loại

en: Delete action
vi: Xóa hành động

en: Themes
vi: Sắc thái

en: Translations
vi: Các bản dịch

en: comment
vi: bài bình luận

en: Unpublished
vi: Đã bỏ công bố

en: 1 month
vi: 1 tháng

en: Loading...
vi: Đang nạp...

en: !name field is required.
vi: Thông tin !name cần được nhập.

en: Automatic
vi: Tự động

en: Sticky
vi: Dính

en: disable
vi: tắt

en: Output format
vi: Định dạng xuất

en: Storage
vi: Bộ lưu trữ

en: Control how your image/file browser works.
vi: Điều khiển cách hoạt động của trình duyệt ảnh/tệp.

en: date
vi: ngày tháng

en: File upload error. Could not move uploaded file.
vi: Lỗi khi tải tập tin lên. Không thể di chuyển tập tin đã tải lên.

en: Enable inline image/file insertion into plain textareas
vi: Bật chèn ảnh/tập tin trên cùng dòng vào vùng văn bản đơn giản.

en: Insert !image or !link.
vi: Chèn !image hoặc !link.

en: An image/file uploader and browser supporting personal directories and user quota.
vi: Trình duyệt và trình tải hình ảnh/tập tin hỗ trợ các thư mục cá nhân và hạn ngạch người dùng.

en: Shortcuts
vi: Các liên kết nhanh

en: Photo
vi: Ảnh

en: Submissions
vi: Các đệ trình

en: Analysis
vi: Phân tích

en: Submitted values are
vi: Các giá trị đã gửi lên:

en: Webforms
vi: Biểu mẫu web

en: View and edit all the available webforms on your site.
vi: Xem và sửa tất cả các biểu mẫu web có trên website.

en: Global configuration of webform functionality.
vi: Cấu hình toàn cục cho chức năng biểu mẫu trên web.

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
vi: Tạo form câu hỏi hoặc liên hệ. Kết quả gửi lên từ form này cùng các thông tin thống kê sẽ được báo cáo cho người quản lý form.

en: Go to form
vi: Đi đến biểu mẫu

en: View this form.
vi: Xem biểu mẫu này

en: Mandatory
vi: Bắt buộc

en: E-mail to address
vi: Địa chỉ người nhận thư

en: E-mail from name
vi: Tên người gửi

en: E-mail from address
vi: Địa chỉ gửi

en: every hour
vi: hằng giờ

en: every day
vi: hằng ngày

en: every week
vi: hằng tuần

en: No Components, add a component below.
vi: Chưa có thành phần nào, thêm một thành phần ở phía dưới.

en: Field Key
vi: Khóa trường

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
vi: Nhãn của thành phần này.

en: A short description of the field used as help for the user when he/she uses the form.
vi: Văn bản mô tả đi kèm với trường này, hướng dẫn người dùng thao tác với form.

en: Check this option if the user must enter a value.
vi: Nhấp chọn vào tùy chọn này nếu muốn người dùng phải nhập vào một giá trị.

en: Submitted by !name
vi: Đệ trình bởi !name

en: Next Page >
vi: Trang sau >

en: < Previous Page
vi: < Trang trước

en: The webform component @type is not able to be displayed
vi: Thành phần webform @type không thể được hiển thị

en: Illegal information. Data not submitted.
vi: Thông tin không hợp lệ. Dữ liệu không được đệ trình.

en: Go back to the form
vi: Quay trở về biểu mẫu

en: Default value
vi: Giá trị mặc định

en: Timezone
vi: Múi giờ

en: Presents month, day, and year fields.
vi: Biểu diễn trường chọn ngày tháng năm.

en: Width of the textfield.
vi: Độ dài của trường văn bản.

en: User email as default
vi: Mặc định là email của người dùng

en: Set the default value of this field to the user email, if he/she is logged in.
vi: Đặt giá trị mặc định của trường này là email của người truy cập, nếu họ đã đăng nhập vào hệ thống.

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
vi: Không cho phép sửa trường này. Cho phép tạo các giá trị mặc định không thay đổi được.

en: If this fieldset is collapsible, the user may open or close the fieldset.
vi: Người dùng nhấn chuột vào nhãn của nhóm trường để thu gọn hoặc mở nó ra.

en: Collapsed by Default
vi: Thu gọn theo mặc định

en: Collapsible fieldsets are "open" by default. Select this option to default the fieldset to "closed."
vi: Chọn mục này để khi mở form, nhóm trường này được thu gọn lại. Người dùng phải bấm chuột vào nhãn để mở nó ra.

en: Allows creation of grid questions, denoted by radio buttons.
vi: Cho phép tạo bảng câu hỏi, có các hộp chọn ở từng mục.

en: Allows creation of checkboxes, radio buttons, or select menus.
vi: Cho phép tạo các hộp kiểm, hộp chọn hoặc danh sách chọn.

en: A large text area that allows for multiple lines of input.
vi: Hộp văn bản để nhập nhiều dòng.

en: Basic textfield type.
vi: Kiểu trường văn bản cơ bản.

en: Presents the user with hour and minute fields. Optional am/pm fields.
vi: Trình bày trường chọn giờ và phút, sáng/chiều.

en: Slogan
vi: Khẩu hiệu

en: Reason
vi: Lí do

en: Apply
vi: Áp dụng

en: Select
vi: Chọn

en: Show blocks
vi: Hiện các khối

en: You must select a node.
vi: Bạn phải chọn một node.

en: Enter the terms you wish to search for.
vi: Nhập điều kiện tìm kiếm.

en: Bold
vi: In Đậm

en: Copy
vi: Sao chép

en: Information
vi: Thông tin

en: Variables
vi: Các biến

en: Plugins
vi: Trình cắm

en: PHP Code
vi: Mã PHP

en: Simple
vi: Đơn giản

en: Double
vi: Đôi

en: Relationship type
vi: Kiểu quan hệ

en: Alaska
vi: A-la-x-ca

en: Internationalization
vi: Quốc tế hóa

en: Translation
vi: Dịch thuật

en: Translation status
vi: Tình trạng dịch thuật

en: Blocks
vi: Khối

en: The content of the block as shown to the user.
vi: Phần nội dung của block được trình bày ra cho người dùng.

en: Menus
vi: Trình đơn

en: Relative
vi: Liên quan

en: Above
vi: Bên trên

en: User's time zone
vi: Múi giờ người dùng

en: @min and @max
vi: @min và @max

en: Until
vi: Đến khi

en: Every
vi: Mỗi

en: Third
vi: Thứ ba

en: Fourth
vi: Thứ tư

en: Fifth
vi: Thứ năm

en: Overrides
vi: Ghi đè

en: Add another item
vi: Thêm mục

en: Full node
vi: Node đầy đủ

en: Text area
vi: Vùng văn bản

en: Used in
vi: Được dùng trong

en: No fields have been defined for any content type yet.
vi: Chưa có trường dữ liệu nào được định nghĩa cho bất kỳ kiểu nội dung nào.

en: Fieldgroup
vi: Nhóm trường dữ liệu

en: Node reference
vi: Tham chiếu node

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
vi: Cung cấp danh sách, phân cách với dấu phẩy, các tham số truyền vào view.

en: Decimal
vi: Thập phân

en: Minimum
vi: Tối thiểu

en: Precision
vi: Độ chính xác

en: Form
vi: Biểu mẫu

en: Max nodes
vi: Số node tối đa

en: Debug
vi: Tìm lỗi

en: Exceptions
vi: Ngoại lệ

en: years
vi: năm

en: 1 minute
vi: 1 phút

en: 1 week
vi: 1 tuần

en: Any user
vi: Người dùng bất kỳ

en: Permission
vi: Quyền

en: Grid
vi: Lưới

en: Redo
vi: Làm lại

en: Italic
vi: In Nghiêng

en: Editor
vi: Bộ soạn thảo

en: Hide
vi: Ẩn

en: Submission settings
vi: Thiết lập khi gửi

en: Global
vi: Chung

en: Two
vi: Hai

en: Three
vi: Ba

en: Copyright
vi: Bản quyền

en: Blue
vi: Xanh

en: Source code
vi: Mã nguồn

en: Number of users to display
vi: Số người dùng cần hiển thị

en: Autoplay
vi: Tự động phát

en: Thumbnails
vi: Ảnh thu nhỏ

en: Image gallery
vi: Bộ sưu tập ảnh

en: Add new profile
vi: Thêm hồ sơ mới

en: Subscript
vi: Chỉ số dưới

en: Indent
vi: Thụt lề phải

en: Outdent
vi: Thụt lề trái

en: Unlink
vi: Bỏ liên kết

en: Thread
vi: Luồng

en: Orange
vi: Da cam

en: From name
vi: Tên người gửi

en: From address
vi: Địa chỉ gửi đi

en: Distinct
vi: Khác biệt

en: E-mail template
vi: Mẫu email

en: Uppercase
vi: Chữ hoa

en: Directories
vi: Các thư mục

en: Extension
vi: Phần mở rộng

en: Space
vi: Khoảng trống

en: Unavailable
vi: Không có sẵn

en: Language neutral
vi: Ngôn ngữ trung lập

en: Bullet list
vi: Danh sách chấm điểm

en: Usage
vi: Sử dụng

en: Contexts
vi: Ngữ cảnh

en: Export format
vi: Định dạng xuất ra

en: <Any>
vi: <Bất kì>

en: Resize
vi: Đổi kích thước

en: Loading
vi: Đang nạp

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
vi: Thư mục %directory không ghi được vì quyền của thư mục này chưa được thiết lập đúng.

en: Blockquote
vi: Khối trích dẫn

en: Rearrange
vi: Sắp xếp lại

en: Execute
vi: Thực hiện

en: empty
vi: trống

en: Package
vi: Kiện hàng

en: Error saving user account.
vi: Lỗi khi đang lưu tài khoản người dùng.

en: All types
vi: Toàn bộ

en: Values
vi: Giá trị

en: Miscellaneous
vi: Linh tinh

en: Interface language
vi: Ngôn ngữ cho giao diện

en: Rebuilding
vi: Xây dựng lại

en: Prince Edward Island
vi: Đảo Prince Edward

en: Attach files
vi: Tập tin đính kèm

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
vi: URL %url là không hợp lệ. Vui lòng nhập một địa chỉ URL hợp lệ, ví dụ như http://www.example.com/feed.xml.

en: by @user
vi: bởi @user

en: Argument type
vi: Kiểu tham số

en: Deleted/missing block @module-@delta
vi: Khối đã xóa/bị thiếu @module-@delta

en: Create a completely custom piece of HTML content.
vi: Tạo một nội dung HTML tùy ý.

en: Context
vi: Ngữ cảnh

en: Node type description
vi: Mô tả loại node

en: Attached files
vi: Các tập tin đã đính kèm

en: A list of files attached to the node.
vi: Danh sách tập tin đính kèm theo nội dung

en: Book navigation
vi: Điều hướng sách

en: Add comment
vi: Thêm bình luận

en: A form to add a new comment.
vi: Một mẫu để thêm bình luận mới.

en: "@s" comment form
vi: "@s" mẫu biểu bình luận

en: Sort
vi: Sắp xếp

en: !a comments per page
vi: !a bài mỗi trang

en: Pager
vi: Phân trang

en: Node content
vi: Nội dung node

en: Node title.
vi: Tiêu đề node

en: Edit this node
vi: Sửa nút này

en: Identifier
vi: Định danh

en: Node form publishing options
vi: Mẫu node - tùy chọn xuất bản

en: Publishing options on the Node form.
vi: Tùy chọn xuất bản trên mẫu Node.

en: Node form author information
vi: Mẫu node - thông tin tác giả

en: Node form comment settings
vi: Mẫu node - cài đặt bình luận

en: Comment settings on the Node form.
vi: Cài đặt bình luận trên mẫu Node.

en: Node form menu settings
vi: Mẫu node - cài đặt menu

en: Node form file attachments
vi: Mẫu node - đính kèm tệp

en: Publishing options.
vi: Tùy chọn xuất bản.

en: Comment options
vi: Các tùy chọn bình luận

en: Comment options.
vi: Các tùy chọn bình luận.

en: Authoring information.
vi: Thông tin tác giả.

en: Attach files.
vi: Tập tin đính kèm.

en: Node type description.
vi: Mô tả loại node.

en: Unordered
vi: Không thứ tự

en: Ordered
vi: Có thứ tự

en: The picture of a user.
vi: Ảnh của một người dùng.

en: "@s" user picture
vi: "@s" ảnh người dùng

en: All the terms in a vocabulary.
vi: Tất cả thuật ngữ trong một từ vựng.

en: Maximum depth
vi: Độ sâu tối đa

en: A single user object.
vi: Đối tượng người dùng.

en: Taxonomy vocabulary
vi: Phân nhóm

en: argument
vi: tham số

en: Add argument
vi: Thêm tham số

en: relationship
vi: quan hệ

en: Add relationship
vi: Thêm quan hệ

en: Add context
vi: Thêm ngữ cảnh

en: Required contexts
vi: Ngữ cảnh bắt buộc

en: required context
vi: ngữ cảnh cần có

en: Add required context
vi: Thêm ngữ cảnh bắt buộc

en: Close Window
vi: Đóng cửa sổ

en: Close window
vi: Đóng cửa sổ

en: Remove this item
vi: Xóa mục này

en: Add @type "@context"
vi: Thêm @type "@context"

en: Edit @type "@context"
vi: Sửa @type "@context"

en: Keyword
vi: Từ khóa

en: Argument @count
vi: Tham số @count

en: Context @count
vi: Ngữ cảnh @count

en: Show all
vi: Hiện tất cả

en: Configure !subtype_title
vi: Cấu hình !subtype_title

en: Module name
vi: Tên module

en: Local
vi: Cục bộ

en: Add a node from your site as content.
vi: Thêm một node trong website vào nội dung.

en: Invalid node
vi: Node không hợp lệ

en: Node loaded from @var
vi: Đã nạp node từ @var

en: Deleted/missing node @nid
vi: node @nid đã bị xóa/bị mất

en: Page settings
vi: Các thiết lập trang

en: Path is required.
vi: Đường dẫn là bắt buộc.

en: No argument
vi: Không tham số

en: Sixth
vi: Thứ sáu

en: Fixed argument
vi: Tham số cố định

en: Use pager
vi: Dùng bộ phân trang

en: Items to display
vi: Số mục trình bày

en: Offset
vi: Độ dịch

en: More link
vi: Liên kết thêm

en: Send arguments
vi: Gửi các tham số

en: Deleted/missing view @view
vi: View bị xóa/mất @view

en: Featured
vi: Tính năng

en: contains
vi: chứa

en: Message Body
vi: Nội dung

en: Postal address
vi: Địa chỉ bưu điện

en: Machine name
vi: Tên nội bộ

en: Print
vi: In

en: Locked
vi: Đã khoá

en: Registration form
vi: Biểu mẫu đăng kí

en: Data
vi: Dữ liệu

en: nothing
vi: không có gì

en: No name
vi: Không tên

en: Node count
vi: Số bài viết

en: Text only
vi: Chỉ trình bày bản văn

en: Validation
vi: Kiểm tra

en: Finish
vi: Hoàn thành

en: Default order
vi: Thứ tự mặc định

en: Create field
vi: Tạo trường

en: ZIP Code
vi: Mã bưu điện

en: Number of views
vi: Số lần xem

en: Or
vi: Hoặc

en: Content ID
vi: ID nội dung

en: Underline
vi: Gạch chân

en: Cut
vi: Cắt

en: Paste
vi: Dán

en: Ordered list
vi: Danh sách có thứ tự

en: Unordered list
vi: Danh sách không thứ tự

en: Font family
vi: Họ phông chữ

en: About
vi: Giới thiệu

en: Case sensitive
vi: Phân biệt chữ hoa chữ thường

en: Icon only
vi: Chỉ trình bày icon

en: Link class
vi: Class liên kết

en: Default theme
vi: Giao diện mặc định

en: Column
vi: Cột

en: Default sort
vi: Thứ tự mặc định

en: sort by @s
vi: sắp xếp theo @s

en: and
vi: và

en: Triggers
vi: Bộ kích hoạt

en: After saving a new comment
vi: Sau khi lưu một bài bình luận mới

en: After deleting a comment
vi: Sau khi xóa một bài bình luận

en: After deleting a term
vi: Sau khi xóa một từ liệu

en: Popup
vi: Tự mở

en: Add new rule
vi: Thêm luật mới

en: Add @type
vi: Thêm @type

en: Author's website
vi: Website của tác giả

en: Newest first
vi: Từ mới đến cũ

en: The new webform %title has been created. Add new fields to your webform with the form below.
vi: Webform mới %title đã được tạo. Thêm các trường mới vào webform của bạn bằng biểu mẫu bên dưới.

en: field
vi: trường

en: Menu items
vi: Các liên kết trên trình đơn

en: Week @week
vi: Tuần @week

en: Regions
vi: Các vùng

en: Translate
vi: Dịch

en: Decline
vi: Từ chối

en: Step
vi: Bước

en: Create @name
vi: Tạo @name

en: Element
vi: Phần tử

en: Block type
vi: Kiểu khối

en: Effect
vi: Hiệu ứng

en: Fonts
vi: Phông chữ

en: Show @count value(s)
vi: Trình bày @count giá trị

en: starting from @count
vi: bắt đầu từ @count

en: Please select a file.
vi: Vui lòng chọn một tập tin.

en: Embed
vi: Nhúng

en: Speed
vi: Tốc độ

en: Activities
vi: Hoạt động

en: Node tokens
vi: Từ thay thế từ node

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
vi: Vì lí do bảo mật, tập tin tải lên của bạn đã được đổi tên thành %filename.

en: Resizable
vi: Có thể đổi cỡ

en: User account
vi: Tài khoản người dùng

en: Acronym
vi: Tên gọn

en: Title only
vi: Chỉ tiêu đề

en: Validator
vi: Bộ kiểm tra

en: Debugging
vi: Gỡ lỗi

en: Choose a category
vi: Chọn một chuyên mục

en: Save order
vi: Lưu thứ tự

en: Parameter
vi: Tham số

en: rule
vi: luật

en: The maximum allowed image size (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an <a href="!image-toolkit-link">image toolkit</a> is installed, files exceeding this value will be scaled down to fit.
vi: Giới hạn kích thước tối đa cho phép của hình ảnh (ví dụ: 640x480). Đặt giá trị này là 0 để không giới hạn. Nếu <a href="!image-toolkit-link">bộ công cụ hình ảnh</a> đã được cài đặt, những hình ảnh có kích thước vượt quá giá trị này sẽ được thu nhỏ lại cho phù hợp.

en: Custom format
vi: Định dạng tùy biến

en: Button alignment
vi: Sắp xếp nút

en: Example:
vi: Ví dụ:

en: Registration
vi: Đăng ký

en: iFrame
vi: Khung

en: Widgets
vi: Ô điều khiển

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
vi: Lỗi: không có bộ xử lý cho trường @table > @field!

en: Do not use a relationship
vi: Không dùng quan hệ

en: Display type
vi: Kiểu trình bày

en: Confirm e-mail address
vi: Xác nhận địa chỉ thư điện tử

en: export
vi: xuất ra

en: Custom template
vi: Mẫu tự chọn

en: Custom pages
vi: Các trang tự tạo

en: The cache has been cleared.
vi: Bộ đệm đã được dọn dẹp.

en: Australian Capital Territory
vi: Vùng lãnh thổ thủ đô Úc

en: Northern Territory
vi: Bắc vùng lãnh thổ

en: Western Australia
vi: Tây Úc

en: Amazonas
vi: Arizona

en: Run cron
vi: Chạy cron

en: Run updates
vi: Chạy các cập nhật

en: Enable developer modules
vi: Bật các module nhà phát triển

en: Disable developer modules
vi: Tắt các module nhà phát triển

en: Current anonymous / authenticated users
vi: Người dùng hiện được xác thực/ ẩn danh

en: Disabled these modules: !module-list.
vi: Đã tắt các module sau: !module-list.

en: No developer modules are enabled.
vi: Không có module của nhà phát triển được kích hoạt

en: of
vi: trên

en: The specified file %name could not be uploaded.
vi: Không tải được tập tin %name lên.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
vi: Chỉ những tập tin có phần mở rộng sau mới được phép: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
vi: Dung lượng của tập tin là %filesize vượt quá dung lượng tối đa được phép, %maxsize.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
vi: Lỗi tải lên. Không thể di chuyển tập tin %file vừa được tải lên vào %destination.

en: Flagged
vi: Đã đặt cờ

en: Message Header
vi: Dòng đầu Thư

en: Sharing
vi: Dùng chung

en: No link
vi: Không liên kết

en: Is not one of
vi: Không là một trong

en: Moderator
vi: Người điều hành:

en: Infinite
vi: Vô hạn

en: Remove from queue
vi: Xóa khỏi hàng đợi

en: Queue size
vi: Kích thước hàng đợi

en: Flags
vi: Cờ

en: Queue
vi: Hàng đợi

en: Row
vi: Hàng

en: IP address
vi: Địa chỉ IP

en: Starts with
vi: Bắt đầu với

en: Page elements
vi: Thành phần trang

en: Primary tabs
vi: Tab chính

en: Secondary tabs
vi: Thẻ phụ

en: Properties
vi: Thuộc tính

en: Autocomplete
vi: Tự động điền nốt

en: Light
vi: Nhẹ

en: updated comment
vi: bình luận đã cập nhật

en: File browser
vi: Trình duyệt tập tin

en: Configuration profiles
vi: Các hồ sơ cấu hình

en: Absolute URLs
vi: Các URL tuyệt đối

en: Check if you want IMCE to return absolute file URLs.
vi: Đánh dấu nếu bạn muốn IMCE trả về các URL tập tin tuyệt đối.

en: Default behaviour for existing files during file uploads
vi: Hành vi mặc định cho các tập tin đang có trong khi tải lên

en: Keep the existing file renaming the new one
vi: Giữ nguyên tập tin đang có, đổi tên tập tin mới

en: Keep the existing file rejecting the new one
vi: Giữ nguyên tập tin đang có, loại bỏ tập tin mới

en: Replace the existing file with the new one
vi: Thay thế tập tin đang có bằng tập tin mới

en: Role-profile assignments
vi: Gán hồ sơ-vai trò

en: Settings were imported from the profile %name
vi: Các thiết lập đã được nhập khẩu vào từ hồ sơ %name

en: Give a name to this profile.
vi: Đặt tên cho hồ sơ này.

en: Set to 0 to use the maximum value avaliable.
vi: Đặt về 0 để dùng giá trị tối đa có thể.

en: Directory quota
vi: Hạn ngạch thư mục

en: Total user quota
vi: Tổng hạn ngạch người dùng

en: Set to * to remove the restriction.
vi: Đặt về * để xóa các hạn chế

en: Maximum image resolution
vi: Độ phân giải ảnh tối đa

en: Maximum number of files per operation
vi: Số tập tin tối đa cho mỗi hoạt động

en: You can allow users to select multiple files for operations such as delete, resize, etc. Entire batch file operation is executed in a single drupal load, which may be good. However there will be an increase in script execution time, cpu load and memory consumption possibly exceeding the limits of your server, which is really bad. For unlimited number of file handling, set this to 0.
vi: Bạn có thể cho phép người dùng chọn nhiều tập tin cho các hoạt động như xóa, đổi kích thước, v.v. Toàn bộ hoạt động nhóm tập tin sẽ được thực hiện trong một lần nạp đơn lẻ của drupal, điều này có thể là tốt. Tuy nhiên việc tăng thời gian thực hiện lệnh, độ tải cpu và tiêu tốn bộ nhớ sẽ có thể vượt quá các giới hạn trên máy chủ của bạn, điều này thật sự tồi tệ. Để không giới hạn số lượng tập tin được thao tác, đặt cái này về 0.

en: Profile has been added.
vi: Hồ sơ đã được thêm.

en: Including subdirectories
vi: Bao gồm cả các thư mục con.

en: Directory path
vi: Đường dẫn thư mục

en: Define directories that users of this profile can access.
    <ul>
    	<li>Use alphanumeric characters as directory paths.</li>
    	<li>To specify file system root, just enter <strong>.</strong>(dot) character.</li>
    	<li>Use <strong>%uid</strong> as a placeholder for user ID. Ex: <em>users/user%uid</em> creates directories such as <em>users/user1</em>, <em>users/user42</em>, etc.</li>
      <li>To remove a directory from the list, leave the directory path blank.</li>
      <li>If you want more flexibility in directory paths you can execute php to return a directory path.<br />
      For php execution your directory path must start with <strong>php:</strong> and the rest must be a valid php code that is expected to return the actual directory path. <br />Ex: <strong>php: return 'users/'.$user->name;</strong> defines <strong>users/USER-NAME</strong> as the directory path.<br />
      A multi-level directory example <strong>php: return date('Y', $user->created).'/'.date('m', $user->created).'/'.$user->uid;</strong> defines <strong>MEMBERSHIP-YEAR/MONTH/USER-ID</strong> as the directory path, resulting in self-categorized user directories based on membership date.<br />
      Note that you should use the $user variable instead of $GLOBALS['user'] since they are not always the same object.</li>
    </ul>
    <p>Note that thumbnails permission does not affect thumbnail creation on upload. See thumbnails decription below.</p>
    <p>If you need more fields, just fill all and save, and you will get two more on the next page.</p>
vi: Địng nghĩa các thư mục mà người dùng của hồ sơ này có thể truy cập.
    <ul>
    	<li>Dùng các ký tự chữ-số cho đường dẫn thư mục.</li>
    	<li>Để chỉ định gốc hệ thống tập tin, chỉ cần nhập <strong>.</strong>(dấu chấm).</li>
    	<li>Dùng <strong>%uid</strong> như nơi giữ chỗ cho ID người dùng. Vd: <em>users/user%uid</em> sẽ tạo các thư mục như là <em>users/user1</em>, <em>users/user42</em>, v.v.</li>
      <li>Để xóa một thư mục từ danh sách, hãy bỏ trống đường dẫn thư mục.</li>
      <li>Nếu bạn muốn linh hoạt hơn trong các đường dẫn thư mục bạn có thể thực hiện php để trả về một đường dẫn thư mục.<br>
      Để thực hiện php đường dẫn thư mục của bạn phải bắt đầu với <strong>php:</strong> và phần cón lại phải là một đoạn mã php hợp lệ trả về một đường dẫn thư mục thực sự. <br>Vd: <strong>php: return 'users/'.$user-&gt;name;</strong> định nghĩa <strong>users/USER-NAME</strong> như một đường dẫn thư mục.<br>
      Một ví dụ về thư mục nhiều cấp <strong>php: return date('Y', $user-&gt;created).'/'.date('m', $user-&gt;created).'/'.$user-&gt;uid;</strong> định nghĩa <strong>MEMBERSHIP-YEAR/MONTH/USER-ID</strong> như một đường dẫn thư mục, cho kết quả là các thư mục được phân loại theo người dùng dựa vào ngày đăng ký làm thành viên.<br>
      Lưu ý rằng bạn phải dùng biến$user thay cho $GLOBALS['user'] bởi vì chúng không phải là cùng một đối tượng.</li>
    </ul>
    <p>Lưu ý rằng phân quyền tạo ảnh thu nhio3 không ảnh hưởng đến việc tạo ảnh thu nhỏ khi tải lên. Xem mô tả ảnh thu nhỏ bên dưới.</p>
    <p>Nếu bạn muốn thêm nhiều trường hơn, chỉ việc điền tất cả và lưu lại, sau đó bạn sẽ có thêm hai trường ở trang kế tiếp.</p>

en: Are you sure you want to delete the profile %name?
vi: Bạn có chắc muốn xóa hồ sơ %name?

en: Profile has been deleted.
vi: Hồ sơ đã được xóa

en: Import settings from other profiles
vi: Nhập khẩu các thiết lập từ một hồ sơ khác

en: Duplicate directory paths are not allowed.
vi: Đường dẫn tập tin trùng lắp không được chấp nhận.

en: %dirname is not accepted as a proper directory name.
vi: %dirname không được chấp nhận là tên thư mục thích hợp.

en: Create thumbnails
vi: Tạo ảnh thu nhỏ

en: Selected files
vi: Các tập tin đã chọn

en: Width x Height
vi: Rộng x Cao

en: Create a new image
vi: Tạo ảnh mới

en: You are not allowed to operate on more than %num files.
vi: Bạn không được phép thao tác nhiều hơn %num tập tin.

en: directory (%dir)
vi: thư mục (%dir)

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
vi: Lựa chọn không hợp lệ. Vui lòng liên hệ quản trị hệ thống.

en: Upload failed.
vi: Tải lên thất bại

en: File deletion successful: %files.
vi: Xóa tập tin thành công: %files.

en: Please specify dimensions within the allowed range that is from 1x1 to @dimensions.
vi: Vui lòng xác định kích thước trong khoảng cho phép từ 1x1 đến @dimensions.

en: File resizing successful: %files.
vi: Đổi kích thước tập tin thành công: %files.

en: Thumbnail creation (%thumbnames) successful for %filename.
vi: Tạo ảnh thu nhỏ (%thumbnames) cho %filename thành công.

en: %filename is not an image.
vi: %filename không phải là một ảnh

en: Scaling up is not allowed.
vi: Không được phép phóng to.

en: %filename(%dimensions) already exists.
vi: %filename(%dimensions) đã tồn tại.

en: %filename cannot be resized to %dimensions
vi: không thể đặt %filename về kích thước %dimensions

en: Unable to get a working directory for the file browser!
vi: Không thể nhận thư mục đang làm việc cho trình duyệt tập tin!

en: There is no valid directory specified for the file browser!
vi: Không có thư mục hợp lệ đã chỉ ra cho trình duyệt tập tin!

en: Illegal choice %choice in !name element.
vi: Lựa chọn %choice không hợp lệ ở mục !name.

en: Do you want to refresh the current directory?
vi: Bạn có có muốn làm tươi thư mục hiện hành?

en: Delete selected files?
vi: Xóa các tập tin đã chọn?

en: Please select a thumbnail.
vi: Vui lòng chọn một ảnh thu nhỏ.

en: You must select at least %num files.
vi: Bạn phải chọn ít nhất %num tập tin.

en: Tips
vi: Các mẹo

en: Select a file by clicking the corresponding row in the file list.
vi: Chọn một tập tin bằng cách nhấn vào dòng tương ứng trong danh sách tập tin.

en: Ctrl+click to add files to the selection or to remove files from the selection.
vi: Ctrl+click để thêm tập tin vào danh sách lựa chọn hoặc xóa tập tin khỏi danh sách lựa chọn.

en: Shift+click to create a range selection. Click to start the range and shift+click to end it.
vi: Shift+click để tạo vùng lựa chọn. Click để bắt đầu vùng lựa chọn và shift+click để kết thúc.

en: Sort the files by clicking a column header of the file list.
vi: Sắp xếp các tập tin bằng cách nhấn vào tiêu đề cột của danh sách tập tin.

en: Resize the work-spaces by dragging the horizontal or vertical resize-bars.
vi: Đổi kích thước vùng làm việc bằng cách kéo rê các thanh đổi kích thước ngang hoặc dọc.

en: Keyboard shortcuts for file list: up, down, left, home, end, ctrl+A.
vi: Các phím tắt cho danh sách tập tin: up, down, left, home, end, ctrl+A.

en: Keyboard shortcuts for selected files: enter/insert, delete, R(esize), T(humbnails), U(pload).
vi: Các phím tắt cho các tập tin đã chọn: enter/insert, delete, R(esize), T(humbnails), U(pload).

en: Keyboard shortcuts for directory list: up, down, left, right, home, end.
vi: Các phím tắt cho danh sách thư mục: up, down, left, right, home, end.

en: Limitations
vi: Các giới hạn

en: !num files using !dirsize of !quota
vi: !num tập tin đang dùng !dirsize trên !quota

en: unlimited quota
vi: hạn ngạch không giới hạn

en: Decimal point
vi: Dấu chấm thập phân

en: Permanent
vi: Lâu dài

en: Temporary
vi: Tạm thời

en: Delimited text
vi: Văn bản được ngăn cách

en: A file readable by Microsoft Excel.
vi: Tập tin có thể đọc bởi Microsoft Excel.

en: Comma (,)
vi: Dấu phẩy (,)

en: Tab (\t)
vi: Dấu tab (\t)

en: Semicolon (;)
vi: Dấu chấm phẩy (;)

en: Colon (:)
vi: Dấu hai chấm (:)

en: Pipe (|)
vi: Dấu gạch đứng (|)

en: Period (.)
vi: Dấu chấm (.)

en: Space ( )
vi: Khoảng trắng ( )

en: 2 weeks
vi: 2 tuần

en: ends with
vi: kết thúc bằng

en: Custom date format
vi: Định dạng ngày tùy chỉnh

en: Book outline
vi: Cấu trúc sách

en: Revision information
vi: Thông tin bản duyệt

en: Citation
vi: Trích dẫn

en: Is one of
vi: Là một trong

en: Expression
vi: Biểu thức

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
vi: Cấp quyền truy cập cho người dùng có quyền được chọn.

en: Comma
vi: Dấu phẩy

en: Show All
vi: Hiện tất cả

en: Users who have created accounts on your site.
vi: Các người dùng đã tạo tài khoản trên site của bạn.

en: Bad token. You seem to have followed an invalid link.
vi: Token xấu. Dường như bạn nhấp vào liên kết không hợp lệ.

en: flagging user
vi: người dùng đang đánh dấu

en: Current user
vi: Người dùng hiện tại

en: The comment you are replying to does not exist.
vi: Bạn đang trả lời cho một bài bình luận không tồn tại.

en: (No subject)
vi: (Không có chủ đề)

en: Is empty (NULL)
vi: Là rỗng (NULL)

en: not empty
vi: không rỗng

en: MIME type
vi: Loại MIME

en: Ends with
vi: Kết thúc với

en: Upload date
vi: Ngày tải lên

en: Link this field to its user
vi: Liên kết trường này tới người dùng của nó

en: Front page feed
vi: Nguồn tin trang nhất

en: Primary
vi: Chính

en: Add !name
vi: Thêm !name

en: View link
vi: Xem liên kết

en: The size of the file.
vi: Kích thước của tập tin

en: The MIME type of the file.
vi: Phân loại MIME của tập tin.

en: Link this field
vi: Liên kết trường này

en: Menu links
vi: Các liên kết trên trình đơn

en: Link title
vi: Tiêu đề của liên kết

en: Delete link
vi: Xóa liên kết

en: Localization
vi: Bản địa hoá

en: Draft
vi: Nháp

en: Save Draft
vi: Lưu bản nháp

en: Capitalize first letter
vi: Đổi kí tự đầu tiên thành chữ hoa

en: Main menu
vi: Trình đơn chính

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
vi: Người dùng %name đã sử dụng liên kết đăng nhập một lần tại thời điểm %timestamp.

en: New user: %name (%email).
vi: Người dùng mới: %name (%email).

en: Font properties
vi: Thuộc tính phông

en: Font name
vi: Tên phông chữ

en: sorted by
vi: sắp xếp theo

en: Format: @date
vi: Định dạng: @date

en: Remove group
vi: Xóa nhóm

en: is greater than
vi: trên

en: No description
vi: Không mô tả

en: Numbered list
vi: Danh sách đánh số

en: Not installed.
vi: Chưa cài đặt.

en: You must enter a message.
vi: Bạn phải nhập vào một thông điệp

en: More help can be found at <a href="!help">LoginToboggan help</a>.
vi: Xem thêm các hướng dẫn trên <a href="!help">hướng dẫn trực tuyến</a>.

en: <strong>Note:</strong> Logintoboggan module is installed. If you are using one of the custom login block types below, it is recommended that you set this to <em>&lt;none&gt;</em>.
vi: <strong>Lưu ý :</strong> Hệ thống có các thiết lập tùy chỉnh đăng nhập và đăng ký. Nếu bạn dùng một trong số các khối đăng nhập cấu hình được ở bên dưới, hãy đặt phần này là <em>&lt;none&gt;</em>.

en: Collapsible form
vi: Đóng mở hình thức

en: 'Standard' is a standard login block, 'Link' is a login link that returns the user to the original page after logging in, 'Collapsible form' is a javascript collaspible login form.
vi: 'Tiêu chuẩn' là một khối đăng nhập chuẩn, 'Liên kết' là một liên kết đăng nhập mà trả về người sử dụng vào trang ban đầu sau khi đăng nhập vào hình thức Collapsible javascript hình thức đăng nhập collaspible.

en: Set a custom message to appear at the top of the login block
vi: Thiết lập tùy chỉnh xuất hiện ở phía trên cùng của khối đăng nhập

en: If this user was created using the "Immediate Login" feature of LoginToboggan, and they are also awaiting adminstrator approval on their account, you must remove them from the site's pre-authorized role in the "Roles" section below, or they will not receive authenticated user permissions!
vi: Nếu người dùng này đã được tạo ra bằng cách sử dụng  "ngay lập tức đăng nhập " tính năng của LoginToboggan, và họ đang còn chờ phê duyệt người quản trị trên tài khoản của họ, bạn phải loại bỏ chúng từ vai trò tiền, thẩm quyền của trang web trong  "Vai trò " phần dưới đây, hoặc họ sẽ không nhận được cho phép người dùng xác thực!

en: The user is assigned LoginToboggan's pre-authorized role, and is not currently receiving authenticated user permissions.
vi: Người sử dụng được phân công vai trò ủy quyền trước của LoginToboggan, và hiện tại không nhận được quyền truy cập người dùng xác thực.

en: Please re-type your e-mail address to confirm it is accurate.
vi: Vui lòng nhập lại địa chỉ e-mail của bạn để xác nhận là chính xác.

en: A validation e-mail has been sent to your e-mail address. In order to gain full access to the site, you will need to follow the instructions in that message.
vi: Một xác nhận e-mail đã được gửi đến địa chỉ e-mail của bạn. Để đạt được truy cập vào trang web, bạn sẽ cần phải thực hiện theo các hướng dẫn trong tin nhắn đó.

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />Once it has been approved, you will receive an e-mail containing further instructions.
vi: Cảm ơn bạn đã áp dụng một tài khoản. Tài khoản của bạn hiện đang chờ phê duyệt bởi người quản trị trang web. <br /> Một khi nó đã được chấp thuận, bạn sẽ nhận được một e-mail có chứa hướng dẫn thêm.

en: Your e-mail address and confirmed e-mail address must match.
vi: Địa chỉ e-mail của bạn và địa chỉ xác nhận e-mail phải phù hợp.

en: LoginToboggan logged in block
vi: Khối đăng nhập cấu hình được

en: Allow users to login using their e-mail address
vi: Cho phép người dùng đăng nhập bằng cách sử dụng địa chỉ e-mail của họ

en: Users will be able to enter EITHER their username OR their e-mail address to log in.
vi: Người dùng sẽ có thể nhập của họ DÙ LÀ tên người dùng hoặc địa chỉ e-mail của họ để đăng nhập.

en: Use two e-mail fields on registration form
vi: Yêu cầu gõ lại địa chỉ e-mail trên form đăng ký

en: User will have to type the same e-mail address into both fields. This helps to confirm that they've typed the correct address.
vi: Người dùng sẽ phải gõ địa chỉ e-mail của mình 2 lần. Việc này giúp tăng tính chính xác của địa chỉ e-mail.

en:  More help in writing the e-mail message can be found at <a href="!help">LoginToboggan help</a>.
vi:  Xem thêm các hướng dẫn để viết các thông báo e-mail trên <a href="!help">hướng dẫn trực tuyến</a>.

en: Set password
vi: Cho phép người đăng ký tự chọn mật khẩu

en: Non-authenticated role
vi: Vai trò chưa xác minh

en: Never delete
vi: Không bao giờ xóa

en: Delete unvalidated users after
vi: Tự động xóa những tài khoản chưa xác minh

en: If enabled, users that are still in the 'Non-authenticated role' set above will be deleted automatically from the system, if the set time interval since their initial account creation has passed. This can be used to automatically purge spambot registrations. Note: this requires cron, and also requires that the 'Set password' option above is enabled. <strong>WARNING: changing this setting after initial site setup can cause undesirable results, including unintended deletion of users -- change with extreme caution! (please read the CAVEATS section of INSTALL.txt for important information on configuring this feature)</strong>
vi: Khi kích hoạt chức năng này, những tài khoản chưa được xác minh, nằm trong vai trò 'Chưa xác minh', sẽ tự động bị xóa khỏi hệ thống sau một khoảng thời gian chờ nhất định, tính từ khi tài khoản được tạo. Chức năng này giúp tự động xóa các tài khoản do các máy spam tạo ra. Lưu ý là chức năng này hoạt động thông qua cron, và cần kích hoạt lựa chọn 'Cho phép đặt mật khẩu' ở trên. <strong>LƯU Ý: Thay đổi thiết lập này ngay sau khi cài đặt hệ thống có thể gây lỗi không mong muốn, xóa tài khoản của người dùng - hãy cẩn trọng! (vui lòng xem phần CAVEATS trong tệp INSTALL.txt để biết các thông tin quan trọng khi cấu hình tính năng này)</strong>

en: Immediate login
vi: Đăng nhập luôn

en: If set, the user will be logged in immediately after registering. Note this only applies if the 'Set password' option above is enabled.
vi: Nếu bật tính năng này, ngay sau khi đăng ký, người dùng sẽ được coi là đã đăng nhập xong. Lưu ý là nó chỉ có hiệu lực khi chức năng 'Cho phép đặt mật khẩu' ở tren được bật.

en: Redirections
vi: Chuyển hướng

en: Normally, after a user registers a new account, they will be taken to the front page, or to their user page if you specify <cite>Immediate login</cite> above. Leave this setting blank if you wish to keep the default behavior. If you wish the user to go to a page of your choosing, then enter the path for it here. For instance, you may redirect them to a static page such as <cite>node/35</cite>, or to the <cite>&lt;front&gt;</cite> page. You may also use <em>%uid</em> as a variable, and the user's user ID will be substituted in the path.
vi: Thông thường, sau khi đăng ký tài khoản, người dùng sẽ được đưa đến trang chủ, hoặc tới trang hồ sơ của mình nếu dùng chức năng <cite>Đăng nhập luôn</cite>  ở trên. Để trống thiết lập này nếu muốn dùng hành vi mặc định, hoặc nhập đường dẫn của trang muốn chuyển người dùng đến. Ví dụ, hệ thống có thể chuyển người dùng tới trang tĩnh như <cite>node/35</cite>, hoặc <cite>&lt;front&gt;</cite>. Ngoài ra, ta còn có thể nhập  <em>%uid</em> vào đường dẫn để biểu diễn mã người dùng.

en: Normally, after a user confirms their new account, they will be taken to their user page. Leave this setting blank if you wish to keep the default behavior. If you wish the user to go to a page of your choosing, then enter the path for it here. For instance, you may redirect them to a static page such as <cite>node/35</cite>, or to the <cite>&lt;front&gt;</cite> page. You may also use <em>%uid</em> as a variable, and the user's user ID will be substituted in the path. In the case where users are not creating their own passwords, it is suggested to use <cite>user/%uid/edit</cite> here, so the user may set their password immediately after validating their account.
vi: Thông thường, sau khi xác minh tài khoản, người dùng sẽ được đưa đến trang hồ sơ của mình. Để trống thiết lập này nếu muốn dùng hành vi mặc định, hoặc nhập đường dẫn của trang muốn chuyển người dùng đến. Ví dụ, hệ thống có thể chuyển người dùng tới trang tĩnh như <cite>node/35</cite>, hoặc  <cite>&lt;front&gt;</cite>. Ngoài ra, ta còn có thể nhập <em>%uid</em> vào đường dẫn để biểu diễn mã người dùng. Nếu không cho người dùng chọn mật khẩu khi đăng ký, ta có thể nhập <cite>user/%uid/edit</cite> để chuyển người dùng tới trang sửa hồ sơ của mình, cho phép họ đặt mật khẩu mới.

en: Present login form on access denied (403)
vi: Hiện form đăng nhập ngay trên trang truy cập bị từ chối (403)

en: Anonymous users will be presented with a login form along with an access denied message.
vi: Nếu người dùng chưa đăng nhập truy cập vào một trang không được phép, hệ thống sẽ hiện kèm form đăng nhập bên cạnh thông báo Truy cập bị từ chối.

en: Display login successful message
vi: Hiện thông báo đăng nhập thành công

en: Minimum password length
vi: Độ dài tối thiểu của mật khẩu

en: You must enter a password.
vi: Bạn phải nhập mật khẩu.

en: The password contains an illegal character.
vi: Mật khẩu bạn chọn có chứa các ký tự không hợp lệ.

en: The password is too short: it must be at least %min_length characters.
vi: Mật khẩu này quá ngắn: Mật khẩu phải gồm ít nhất %min_length ký tự.

en: You have successfully validated your e-mail address.
vi: Địa chỉ e-mail của bạn đã được kiểm tra xong.

en: Your account is currently blocked -- login cancelled.
vi: Tài khoản của bạn hiện đang bị khóa -- bạn không thể đăng nhập vào hệ thống.

en: You have successfully validated %user.
vi: Bạn đã kiểm tra xong người dùng %user.

en: Account validation
vi: Kiểm tra tài khoản

en: re-send validation e-mail
vi: gửi lại e-mail kiểm tra tài khoản

en: This name has already been taken by another user.
vi: Tên đăng nhập này đã tồn tại trên hệ thống.

en: This e-mail has already been taken by another user.
vi: Email này đã tồn tại trên hệ thống.

en: If required, you may reset your password from: !url
vi: Nếu cần, hãy thử khôi phục mật khẩu từ trang !url

en: A validation e-mail has been sent to the user's e-mail address.
vi: Đã gửi một e-mail kiểm tra tới địa chỉ mail của người dùng.

en: A validation e-mail has been sent to your e-mail address. You will need to follow the instructions in that message in order to gain full access to the site.
vi: Hệ thống đã gửi e-mail xác nhận tới hòm thư của bạn. Hãy làm theo các hướng dẫn trong thư để truy cập vào trang web.

en: Username or e-mail address
vi: Tên người dùng hoặc địa chỉ e-mail

en: Username or e-mail
vi: Tên đăng nhập hoặc e-mail

en: You may login with either your assigned username or your e-mail address.
vi: Bạn có thể đăng nhập vào hệ thống qua tên đăng nhập hoặc e-mail của mình.

en: The password field is case sensitive.
vi: Trường mật khẩu có phân biệt chữ hoa chữ thường.

en: logintoboggan
vi: đăng nhập mở rộng

en: Purged the following unvalidated users: !purged_users
vi: Đã xóa bỏ hẳn những người dùng chưa kích hoạt tài khoản: !purged_users

en: E-mail validation URL used for %name with timestamp @timestamp.
vi: Người dùng %name đã kích hoạt tài khoản thông qua URL kích hoạt gửi trong e-mail vào lúc @timestamp.

en: LoginToboggan
vi: Thiết lập Đăng nhập và Đăng ký

en: Set up custom login options like instant login, login redirects, pre-authorized validation roles, etc.
vi: Điều chỉnh các thiết lập khi đăng nhập, như đăng nhập luôn sau khi đăng ký, chuyển hướng sau khi đăng nhập, chọn vai trò chưa xác minh...

en: Validate e-mail address
vi: Xác nhận địa chỉ e-mail

en: Re-send validation e-mail
vi: Gửi lại e-mail xác nhận

en: Improves Drupal's login system.
vi: Cải tiến chức năng đăng nhập của Drupal.

en: Secondary
vi: Phụ

en: HTML comments
vi: Chú thích HTML

en: No fields available.
vi: Không có sẵn trường nào.

en: viewed comment
vi: bình luận đã xem

en: After saving new content
vi: Sau khi lưu nội dung mới

en: After updating existing content
vi: Sau khi sửa nội dung

en: saved content
vi: nội dung đã lưu

en: After deleting content
vi: Sau khi xóa nội dung

en: rules
vi: quy tắc

en: After saving a new term
vi: Sau khi tạo phân loại

en: updated term
vi: thuật ngữ đã cập nhật

en: unchanged term
vi: thuật ngữ chưa sửa

en: Block a user
vi: Khóa một người dùng

en: Rule sets
vi: Nhóm quy tắc

en: Numeric
vi: Kiểu số

en: Teaser break
vi: Ngắt tóm lược

en: Custom URL
vi: URL tự chọn:

en: form
vi: biểu mẫu

en: Edit link
vi: Sửa liên kết

en: The results of this submission may be viewed at:
vi: Thông tin gửi lên được hiển thị tại:

en: New component name
vi: Tên thành phần mới

en: The component positions and mandatory values have been updated.
vi: Vị trí và giá trị ủy nhiệm của thành phần đã được cập nhật

en: Component %name cloned.
vi: Thành phần %name đã được nhân bản.

en: Component %name updated.
vi: Thành phần %name đã được cập nhật

en: New component %name added.
vi: Thành phần %name mới đã được thêm vào

en: Delete the %name component?
vi: Có muốn xóa thành phần %name?

en: This will immediately delete the %name component from the %webform webform. This cannot be undone.
vi: Việc này sẽ xóa thành phần %name khỏi webform %webform. Việc này không thể hủy.

en: Component %name deleted.
vi: Đã xóa thành phần %name.

en: Show !count results per page.
vi: Hiện !count kết quả một trang.

en: @total results total.
vi: Tổng cộng @total kết quả.

en: This is the delimiter used in the CSV/TSV file when downloading Webform results. Using tabs in the export is the most reliable method for preserving non-latin characters. You may want to change this to another character depending on the program with which you anticipate importing results.
vi: Đây là kí tự ngăn cách dùng trong tệp CSV/TSV khi trình bày kết quả form nhúng. Dùng dấu tab là cách hay nhất để giữ nguyên các ký tự không phải chữ latin. Thay đổi lại tùy chọn này cho phù hợp với chương trình dùng để xem tệp kết quả.

en: Submissions for this form are closed.
vi: Đệ trình cho biểu mẫu này đã bị khóa lại.

en: You have already submitted this form.
vi: Bạn đã đệ trình mẫu biểu này rồi.

en: You may not submit another entry at this time.
vi: Hiện tại bạn không thể đệ trình thêm nữa.

en: <a href="!url">View your previous submissions</a>.
vi: <a href="!url">Xem lại các lần gửi trước đây</a>.

en: Available components
vi: Các thành phần có sẵn

en: Default e-mail values
vi: Các giá trị thư điện tử mặc định.

en: The default sender address for emailed webform results; often the e-mail address of the maintainer of your forms.
vi: Địa chỉ gửi thư mặc định khi gửi kết quả lấy từ form nhúng; thường là địa chỉ thư của người quản lý form này.

en: The default sender name which is used along with the default from address.
vi: Tên người gửi thư mặc định, đi kèm theo địa chỉ gửi thư ở trên.

en: Default subject
vi: Chủ đề mặc định

en: Form submission from: %title
vi: Đệ trình biểu mẫu từ: %title

en: The default subject line of any e-mailed results.
vi: Tiêu đề thư mặc định, dùng khi gửi kết quả lấy từ form nhúng.

en: Allow cookies for tracking submissions
vi: Dùng cookie để theo dõi việc gửi kết quả

en: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> can be used to help prevent the same user from repeatedly submitting a webform. This feature is not needed for limiting submissions per user, though it can increase accuracy in some situations. Besides cookies, Webform also uses IP addresses and site usernames to prevent repeated submissions.
vi: Sử dụng <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookie</a> sẽ giúp ngăn chặn việc người dùng gửi đi gửi lại cùng một form lên máy chủ, thông thường do mạng bị chậm.  Tính năng này không cần thiết cho việc giới hạn số lần gửi của mỗi người dùng, mà chỉ để tăng độ chính xác của kết quả gửi lên. Bên cạnh cookie, các form nhúng còn dựa vào địa chỉ IP và trạng thái đăng nhập của người dùng để chống spam kết quả.

en: Default export format
vi: Định dạng xuất ra mặc định

en: Default export delimiter
vi: Dấu phân cách xuất ra mặc định

en: Submission access control
vi: Quản lý truy cập kết quả

en: Select the user roles that may submit each individual webform
vi: Chọn các vai trò có thể truy cập cho từng form nhúng

en: Disable Webform submission access control
vi: Tắt chức năng kiểm tra truy cập với các form nhúng

en: By default, the configuration form for each webform allows the administrator to choose which roles may submit the form. You may want to allow users to always submit the form if you are using a separate node access module to control access to webform nodes themselves.
vi: Theo mặc định, cấu hình mỗi form nhúng cho phép quản trị viên chọn ra những vai trò nào có thể gửi form. Một cách khác để giới hạn những ai được quyền gửi form là dùng một module quản lý truy cập nội dung để quản lý quyền truy cập nội dung chứa form.

en: Form: !form
vi: Biểu mẫu: !form

en: You may use special tokens in this field that will be replaced with dynamic values.
vi: Có thể dùng các từ thay thế đặc biệt trong trường này, để truy cập vào các biến có trên trang.

en: Token values
vi: Các từ thay thế

en: Form components
vi: Thành phần trên form

en: Website timezone
vi: Múi giờ website

en: User timezone
vi: Múi giờ người dùng

en: Use a textfield for year
vi: Cho phép nhập năm thông qua trường văn bản

en: If checked, the generated date field will use a textfield for the year. Otherwise it will use a select list.
vi: Nếu chọn, người dùng sẽ phải gõ năm cần nhập vào, thay vì chọn từ danh sách như mặc định.

en: Leaving blank will use the default size.
vi: Để trống nếu muốn dùng kích thước mặc định.

en: Fieldsets allow you to organize multiple fields into groups.
vi: Nhóm gồm một hoặc nhiều trường, dùng thẻ fieldset

en: %field field is required.
vi: Trường %field là bắt buộc.

en: Filesize (KB)
vi: Kích cỡ tập tin (KB)

en: A field which is not visible to the user, but is recorded with the submission.
vi: Trường ẩn, không hiển thị cho người dùng xem, nhưng giá trị của nó vẫn xuất hiện trong phần kết quả lấy từ form.

en: Displays text as HTML in the form; does not render a field.
vi: Trình bày văn bản HTML trong form; không tạo trường nhập liệu.

en: Examples: $, #, -.
vi: Ví dụ: $, #, -.

en: Examples: lb, kg, %.
vi: Ví dụ: lb, kg, %.

en: %editor profile for %format
vi: Hồ sơ %editor cho định dạng %format

en: Enabled by default
vi: Bật theo mặc định

en: The default editor state for users having access to this profile. Users are able to override this state if the next option is enabled.
vi: Trình soạn thảo mặc định cho người dùng được phép sử dụng hồ sơ này. Người dùng cũng có thể chọn trạng thái khác nếu mục kế tiếp được chọn.

en: If allowed, users will be able to choose their own editor default state in their user account settings.
vi: Nếu được phép, người dùng có thể tự chọn bộ soạn thảo mặc định của mình từ trang thiết lập tài khoản.

en: Show <em>enable/disable rich text</em> toggle link
vi: Hiện liên kết để <em>bật/tắt văn bản giàu</em>

en: Whether or not to show the <em>enable/disable rich text</em> toggle link below a textarea. If disabled, the user setting or global default is used (see above).
vi: Hiện hoặc ẩn liên kết <em>bật/tắt văn bản giàu</em>. Nếu tắt, thiết lập toàn cục hoặc của người dùng sẽ được dùng (xem phần trên).

en: This option controls whether the editor toolbar is displayed above or below the editing area.
vi: Chọn vị trí sẽ trình bày thanh công cụ so với phần soạn thảo văn bản.

en: This option controls the alignment of icons in the editor toolbar.
vi: Chọn cách canh lề cho các biểu tượng trên thanh công cụ soạn thảo.

en: Where to display the path to HTML elements (i.e. <code>body > table > tr > td</code>).
vi: Có hiện thanh cấu trúc HTML không (vd: <code>body > table > tr > td</code>).

en: This option gives you the ability to enable/disable the resizing button. If enabled, the Path location toolbar must be set to "Top" or "Bottom" in order to display the resize icon.
vi: Hiện hoặc ẩn các nút kéo giãn kích thước vùng soạn thảo. Nếu bật, thanh cấu trúc HTML phải đặt ở "Đầu" hoặc "Cuối" vùng soạn thảo.

en: If enabled, potentially malicious code like <code>&lt;HEAD&gt;</code> tags will be removed from HTML contents.
vi: Nếu được bật, các đoạn mã độc tiềm năng như thẻ <code>&lt;HEAD&gt;</code> sẽ bị xóa khỏi nội dung HTML.

en: If enabled, the editor will insert TAB characters on tab and preserve other whitespace characters just like a PRE element in HTML does.
vi: Nếu chọn, trình soạn thảo sẽ chèn kí tự TAB cho các phím tab và giữ nguyên các ký tự khoảng trắng, như khi đặt trong thẻ PRE.

en: If enabled, HTML tags declaring the font size, font family, font color and font background color will be replaced by inline CSS styles.
vi: Nếu bật, các thẻ HTML cũ như font size, font family hay font color sẽ bị thay bằng thẻ style.

en: If enabled, the editor will remove most linebreaks from contents. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
vi: Nếu chọn, bộ soạn thảo sẽ xóa các chỗ ngắt dòng khỏi nội dung. Tắt lựa chọn này nếu có xung đột với các bộ lọc đầu vào khác.

en: If enabled, the editor will re-format the HTML source code. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
vi: Nếu chọn, bộ soạn thảo sẽ định dạng lại mã nguồn HTML cho nội dung. Tắt lựa chọn này nếu có xung đột với các bộ lọc đầu vào khác.

en: Force cleanup on standard paste
vi: Tự động xóa định dạng khi dán văn bản

en: If enabled, the default paste function (CTRL-V or SHIFT-INS) behaves like the "paste from word" plugin function.
vi: Chọn để tự động xóa các định dạng, giống như khi dùng trình bổ sung "Dán từ Word", ngay cả khi dùng thao tác dán thông thường (CTRL-V hoặc SHIFT-INS).

en: Comma separated list of HTML block formats. Possible values: <code>@format-list</code>.
vi: Danh sách các định dạng khối HTML được dùng, ngăn cách nhau bằng dấu phẩy. Các giá trị có thể dùng: <code>@format-list</code>.

en: Use theme CSS
vi: CSS của giao diện cung cấp

en: Define CSS
vi: CSS tự khai báo

en: Editor default CSS
vi: CSS mặc định cho bộ soạn thảo

en: Defines the CSS to be used in the editor area.<br />Use theme CSS - loads stylesheets from current site theme.<br/>Define CSS - enter path for stylesheet files below.<br />Editor default CSS - uses default stylesheets from editor.
vi: Đặt kiểu dáng CSS áp dụng cho vùng soạn thảo. <br />CSS của giao diện - nạp các mã từ giao diện hiện thời.<br />CSS tự khai báo - nhập đường dẫn cho tệp CSS vào ô bên dưới.<br />CSS gốc của bộ soạn thảo - dùng kiểu dáng mặc định đi kèm theo bộ soạn thảo.

en: If "Define CSS" was selected above, enter path to a CSS file or a list of CSS files separated by a comma.
vi: Nếu chọn "CSS tự khai báo", nhập đường dẫn vào tệp CSS hoặc một danh sách các tệp CSS ngăn cách bằng dấu phẩy.

en: Available tokens: <code>%b</code> (base path, eg: <code>/</code>), <code>%t</code> (path to theme, eg: <code>themes/garland</code>)
vi: Các từ khóa giữ chỗ: <code>%b</code> (đường dẫn gốc, vd: <code>/</code>), <code>%t</code> (đường dẫn tới giao diện, vd <code>themes/garland</code>)

en: Optionally define CSS classes for the "Font style" dropdown list.<br />Enter one class on each line in the format: !format. Example: !example<br />If left blank, CSS classes are automatically imported from all loaded stylesheet(s).
vi: Khai báo các lớp CSS cho hộp chọn "Kiểu phông".<br /> Nhập một lớp trên một dòng, theo định dạng: !format. Ví dụ: !example<br />Nếu để trống, các lớp CSS sẽ được tự động nhập vào từ tất cả các kiểu dáng đã nạp.

en: Wysiwyg profile for %format has been saved.
vi: Đã lưu Hồ sơ WYSIWYG cho định dạng %format.

en: No editor
vi: Không có bộ soạn thảo

en: <a href="!vendor-url">@editor</a> (<a href="!download-url">Download</a>)
vi: <a href="!vendor-url">@editor</a> (<a href="!download-url">Tải về</a>)

en: Extract the archive and copy its contents into a new folder in the following location:<br /><code>@editor-path</code>
vi: Giải nén và chép nội dung vào một thư mục mới trong:<br /><code>@editor-path</code>

en: So the actual library can be found at:<br /><code>@library-filepath</code>
vi: Sao cho thư viện nằm tại:<br /><code>@library-filepath</code>

en: Installation instructions
vi: Hướng dẫn cài đặt

en: There are no editor libraries installed currently. The following list contains a list of currently supported editors:
vi: Chưa có bộ soạn thảo nào được cài đặt. Các bộ soạn thảo hiện được hỗ trợ:

en: Are you sure you want to remove the profile for %name?
vi: Bạn có muốn xóa hồ sơ %name không?

en: Wysiwyg profile for %name has been deleted.
vi: Đã xóa Hồ sơ WYSIWYG cho định dạng %name.

en: Configure client-side editors.
vi: Cấu hình trình soạn thảo.

en: Disable rich-text
vi: Không dùng bộ soạn thảo

en: Enable rich-text
vi: Dùng bộ soạn thảo

en: The version of %editor could not be detected.
vi: Không nhận dạng được phiên bản của bộ soạn thảo %editor.

en: The installed version %version of %editor is not supported.
vi: Phiên bản %version của bộ soạn thảo %editor không được hỗ trợ.

en: Strike-through
vi: Gạch ngang

en: Align left
vi: Canh trái

en: Align center
vi: Canh giữa

en: Align right
vi: Canh phải

en: Justify
vi: Canh đều

en: Forecolor
vi: Màu chữ

en: Backcolor
vi: Màu nền

en: Horizontal rule
vi: Đường ngang

en: Paste Text
vi: Dán chữ

en: Paste from Word
vi: Dán từ Word

en: Remove format
vi: Xóa định dạng

en: Character map
vi: Bảng chữ cái

en: HTML block format
vi: Định dạng khối HTML

en: Font style
vi: Kiểu phông

en: Create DIV container
vi: Tạo khối DIV

en: FitWindow
vi: Vừa với cửa sổ

en: Check spelling
vi: Kiểm tra chính tả

en: Autogrow
vi: Tự thu phóng

en: Table drag/resize
vi: Kéo thả và đổi cỡ bảng

en: Table: Cell properties
vi: Bảng: Thuộc tính của ô

en: Table: Insert row after
vi: Bảng: Thêm một dòng phía sau

en: Table: Insert column after
vi: Bảng: Thêm một cột phía sau

en: Table: Insert cell after
vi: Bảng: thêm một ô phía sau

en: Table: Delete rows
vi: Bảng: xóa dòng

en: Table: Delete columns
vi: Bảng: xóa cột

en: Table: Delete cells
vi: Bảng: xóa ô

en: Table: Merge cells
vi: Bảng: gộp ô

en: Table: Horizontal split cell
vi: Bảng: Tách ô theo chiều ngang

en: Sup
vi: Chỉ số trên

en: Sub
vi: Chỉ số dưới

en: Clean-up
vi: Xóa

en: Visual aid
vi: Hỗ trợ thị lực

en: Fullscreen
vi: Toàn màn hình

en: Advanced horizontal rule
vi: Thanh ngang cao cấp

en: Advanced image
vi: Ảnh cao cấp

en: Advanced link
vi: Liên kết cao cấp

en: Auto save
vi: Tự động lưu

en: Context menu
vi: Menu ngữ cảnh

en: Left-to-right
vi: Trái sang phải

en: Right-to-left
vi: Phải sang trái

en: Emotions
vi: Hình cười

en: Inline popups
vi: Hộp thoại trên cùng dòng

en: Insert date
vi: Chèn ngày tháng

en: Insert time
vi: Chèn thời gian

en: Insert layer
vi: Chèn lớp

en: Move forward
vi: Đi tới

en: Move backward
vi: Đi lui

en: Absolute
vi: Tuyệt đối

en: Paste text
vi: Dán chữ

en: Style properties
vi: Thuộc tính kiểu dáng

en: Abbreviation
vi: Viết tắt

en: Inserted
vi: Đã chèn

en: Safari compatibility
vi: Tương thích với Safari

en: Spell check
vi: Kiểm tra chính tả

en: Font Color
vi: Màu chữ

en: Show/hide hidden elements
vi: Ẩn hiện các đối tượng

en: Separate the teaser and body of this content
vi: Phân tách phần tóm lược và phần thân của nội dung này

en: Queues
vi: Các hàng đợi

en: Broken handler @table.@field
vi: Bộ xử lý cho @table.@field bị hỏng

en: Skipping broken view @view
vi: Đang bỏ qua view bị hỏng @view

en: Ajax callback for view loading.
vi: Hàm gọi lại Ajax để nạp dữ liệu cho view.

en: Changes cannot be made to a locked view.
vi: Không thể thay đổi một view đã khóa.

en: Create customized lists and queries from your database.
vi: Tạo các danh sách và các câu truy vấn tùy biến được.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
vi: Giao diện quản lý các view. Không có module này, ta không thể tạo hay sửa các view trên site.

en: Broken/missing handler
vi: Thiếu hoặc lỗi bộ xử lý

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
vi: Bộ xử lý cho mục này đã bị lỗi hoặc đang bị thiếu, nên nó không hoạt động được. Có thể do module cung cấp bộ xử lý này đang bị tắt, hãy thử kiểm tra và bật module cần thiết lên. Nếu không được, hãy xóa bỏ mục này đi.

en: Current date
vi: Ngày hiện thời

en: Invalid input
vi: Nhập vào không hợp lệ

en: No transform
vi: Không biến đổi

en: Upper case
vi: Chữ hoa

en: Lower case
vi: Chữ thường

en: If checked, true will be displayed as false.
vi: Nếu đánh dấu, đúng sẽ được trình bày như sai.

en: Round
vi: Ngẫu

en: If checked, the number will be rounded.
vi: Nếu đánh dấu, số sẽ được làm tròn

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
vi: Xác định bao nhiêu chữ số phía sau dấu chấm thập phân.

en: What single character to use as a decimal point.
vi: Ký tự dùng làm dấu chấm thập phân.

en: What single character to use as the thousands separator.
vi: Ký tự dùng làm dấu ngăn cách phần nghìn.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
vi: Ký hiệu tiền tệ đặt trước số

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
vi: Ký hiệu tiền tệ đặt sau số

en: Display as link
vi: Trình bày như liên kết

en: Remember
vi: Ghi nhớ

en: Remember the last setting the user gave this filter.
vi: Ghi nhớ thiết lập gần nhất của người dùng cho bộ lọc này.

en: This identifier is not allowed.
vi: Định danh này không được phép

en: - Any -
vi: - Tất cả -

en: exposed
vi: đã trình bày

en: Value type
vi: Kiểu giá trị

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
vi: Ngày ở bất kỳ định dạng máy có thể đọc nào. Thường dùng CCYY-MM-DD HH:MM:SS.

en: Invalid date format.
vi: Định dạng ngày không hợp lệ

en: Limit list to selected items
vi: Giới hạn danh sách trong các mục đã chọn

en: Is all of
vi: Là tất cả của

en: Is between
vi: Nằm trong

en: between
vi: nằm ngoài

en: Is not between
vi: nằm ngoài

en: not between
vi: nằm ngoài

en: Min
vi: Tối thiểu

en: And max
vi: Và tối đa

en: And
vi: Và

en: Contains any word
vi: Chứa bất kỳ từ nào

en: has word
vi: có từ

en: Contains all words
vi: Chứa tất cả các từ

en: has all
vi: có tất cả

en: begins
vi: bắt đầu

en: ends
vi: kết thúc

en: asc
vi: tăng

en: desc
vi: giảm

en: Broken
vi: Bị hỏng

en: Displays
vi: Thiết bị hiển thị

en: Query build time
vi: Thời gian xây dựng truy vấn

en: Query execute time
vi: Thời gian thực thi truy vấn

en: No query was run
vi: Không có truy vấn nào được chạy

en: View name
vi: Tên View

en: View description
vi: Mô tả View

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
vi: Mô tả này sẽ hiện lên trên giao diện quản lý View, thường để giải thích xem view này hiển thị dữ liệu gì.

en: View tag
vi: Thẻ View

en: The view has been deleted.
vi: View đã được xóa.

en: Break lock
vi: Bỏ khóa

en: Paste view code here
vi: Dán mã view ở đây

en: Unable to interpret view code.
vi: Không thể dịch được mã nguồn của view.

en: A view by that name already exists; please choose a different name
vi: Đã có một view với tên bạn nhập; xin chọn một tên khác

en: Display plugin @plugin is not available.
vi: Thiếu phần bổ sung @plugin cho cách trình bày.

en: Style plugin @plugin is not available.
vi: Thiếu phần bổ sung @plugin cho kiểu trình bày.

en: Row plugin @plugin is not available.
vi: Thiếu phần bổ sung @plugin cho trình bày dòng.

en: @type handler @table.@field is not available.
vi: Không có bộ xử lý @type để xử lý @table.@field.

en: Unable to import view.
vi: Không nhập được view.

en: Invalid
vi: Không hợp lệ

en: View analysis
vi: Phân tích view

en: Configure @type
vi: Cấu hình @type

en: Rearrange @type
vi: Sắp xếp lại @type

en: Broken field @id
vi: Trường bị hỏng @id

en: There are no @types available to add.
vi: Không có sẵn @types nào để thêm.

en: Configure extra settings for @type %item
vi: Cấu hình các thiết lập mở rộng cho kiểu @type %item

en: Configure summary style for @type %item
vi: Cấu hình kiểu trình bày tổng hợp cho kiểu @type %item

en: Clear Views' cache
vi: Xóa bộ đệm cho View

en: Add Views signature to all SQL queries
vi: Đánh dấu các truy vấn SQL của View

en: Disable views data caching
vi: Tắt bộ đệm dữ liệu cho view

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
vi: View ghi dữ liệu về các bảng, module và cách trình bày vào bộ đệm để tăng hiệu năng. Đánh dấu ô này sẽ bỏ qua việc ghi dữ liệu đệm, nên có thể ảnh hưởng rất lớn tới hiệu năng của hệ thống.

en: Show other queries run during render during live preview
vi: Hiện các truy vấn để trình bày dữ liệu khi xem thử

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
vi: Khi trình bày dữ liệu, Drupal có thể chạy rất nhiều truy vấn để lấy thông tin về cách trình bày. Đánh dấu ô này nếu muốn bao gồm tất cả các truy vấn này khi xem thử view.

en: Error: missing @component
vi: Lỗi: thiếu @component

en: Reduce duplicates
vi: Giảm các bản sao

en: Default settings for this view.
vi: Các thiết lập mặc định cho view này

en: Display the view as a block.
vi: Trình bày view như một block

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
vi: Trình bày view như một nguồn tin, chẳng hạn một nguồn tin RSS.

en: Displays rows as an HTML list.
vi: Trình bày các dòng dưới dạng danh sách HTML.

en: Displays rows in a grid.
vi: Trình bày các dòng trong một lưới.

en: Displays rows in a table.
vi: Trình bày các dòng trong một bảng.

en: Generates an RSS feed from a view.
vi: Tạo một nguồn tin RSS từ một view.

en: Will be available to all users.
vi: Sẽ có sẵn cho tất cả người dùng.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
vi: Cấp quyền truy cập cho người dùng có một trong các vai trò được chọn.

en: Time-based
vi: Theo thời gian

en: sort criteria
vi: các tiêu chuẩn sắp xếp

en: Sort criterion
vi: Tiêu chuẩn sắp xếp

en: sort criterion
vi: tiêu chuẩn sắp xếp

en: The title of the comment.
vi: Tiêu đề của bình luận

en: Post date
vi: Ngày gửi bài

en: Comment count
vi: Số bình luận

en: Comment status
vi: Trạng thái bình luận

en: Display the comment with standard comment view.
vi: Trình bày bình luận dạng chuẩn.

en: Display the comment as RSS.
vi: Trình bày bình luận dạng RSS.

en: A description of the location or context of the string.
vi: Mô tả về vị trí hoặc ngữ cảnh của chuỗi.

en: The title of the node.
vi: Tiêu đề của nội dung.

en: The date the node was posted.
vi: Ngày khởi tạo node.

en: Created year
vi: Năm tạo ra

en: Created month
vi: Tháng tạo ra

en: Created day
vi: Ngày tạo

en: Created week
vi: Tuần tạo ra

en: Has new content
vi: Có nội dung mới

en: Poll
vi: Bảng thăm dò

en: Links from
vi: Các liên kết từ

en: Links to
vi: Các liên kết đến

en: Total views
vi: Tổng số lần xem

en: The total number of times the node has been viewed.
vi: Tổng số lần node này đã được xem.

en: Views today
vi: Số lần xem hôm nay

en: The total number of times the node has been viewed today.
vi: Tổng số lần node này đã được xem hôm nay.

en: Most recent view
vi: Lần xem gần nhất

en: The most recent time the node has been viewed.
vi: Thời gian gần nhất node này được xem.

en: Browser session ID of user that visited page.
vi: ID của phiên truy cập của người dùng đã truy cập trang nội dung.

en: Title of page visited.
vi: Tiêu đề của trang được xem.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
vi: Đường dẫn bên trong của trang được xem (đường dẫn tương đối với gốc của Drupal)

en: Referrer URI.
vi: URL dẫn đến.

en: Hostname of user that visited the page.
vi: Hostname của người dùng đã truy cập trang nội dung.

en: The user who visited the site.
vi: Người dùng đã thăm site

en: Time in milliseconds that the page took to load.
vi: Thời gian tải trang nộ dung (tính bằng mili giây).

en: Timestamp of when the page was visited.
vi: Thời gian khi trang nội dung được truy cập.

en: The ID of the file.
vi: ID của tập tin

en: The name of the file.
vi: Tên của tập tin

en: The path of the file.
vi: Đường dẫn của tập tin

en: The mime type of the file.
vi: Phân loại MIME của tập tin.

en: The status of the file.
vi: Tình trạng của tập tin

en: The date the file was uploaded.
vi: Ngày tập tin được tải lên.

en: The user ID
vi: ID người dùng

en: The user or author name.
vi: Tên người dùng hoặc tác giả.

en: The user's picture, if allowed.
vi: Ảnh người dùng, nếu được phép.

en: The date the user was created.
vi: Ngày người dùng được tạo ra.

en: The user's last access date.
vi: Ngày truy cập cuối của người dùng

en: The user's last login date.
vi: Ngày đăng nhập cuối của người dùng

en: Whether a user is active or blocked.
vi: Người dùng đang được kích hoạt hay bị chặn.

en: The user's signature.
vi: Chữ ký người dùng

en: User ID from URL
vi: Mã người dùng từ URL

en: User ID from logged in user
vi: Mã người dùng từ phiên đăng nhập

en: Randomize the display order.
vi: Làm ngẫu nhiên thứ tự trình bày.

en: contact
vi: liên hệ

en: Unknown group
vi: Nhóm lạ

en: Unknown language
vi: Ngôn ngữ chưa biết

en: No language
vi: Không có ngôn ngữ

en: Node IDs separated by , or +
vi: Các ID của node phân cách bởi dấu , hoặc +

en: Show None
vi: Không hiện

en: Link this field to download the file
vi: Liên kết trường này để tải về tập tin.

en: To the user
vi: Tới người dùng:

en: Is the logged in user
vi: Là người dùng đã đăng nhập

en: Usernames
vi: Các tên người dùng

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
vi[0]: Không thể tìm người dùng: @users

en: Unrestricted
vi: Không khác biệt

en: PHP validate code
vi: Mã xác nhận hợp lệ PHP

en: Broken field
vi: Trường bị hỏng

en: Use AJAX
vi: Dùng AJAX

en: Items per page
vi: Số mục trên một trang

en: Change settings for this access type.
vi: Thay đổi các thiết lập cho kiểu truy cập này.

en: Exposed form in block
vi: Trình bày form trên một khối

en: The title of this view
vi: Tiêu đề của view này

en: Use AJAX when available to load this view
vi: Dùng AJAX khi sẵn có để nạp view này

en: Create more link
vi: Tạo thêm liên kết

en: Access restrictions
vi: Các hạn chế truy cập

en: Access options
vi: Tùy chọn truy cập

en: Display even if view has no result
vi: Trình bày cả khi view không có kết quả

en: Style options
vi: Các tùy chọn kiểu

en: Field @field (ID: @id)
vi: Trường @field (ID: @id)

en: Back to !info.
vi: Quay về !info.

en: File found in folder @template-path
vi: Tập tin được tìm thấy trong thư mục @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
vi: (Tập tin không được tìm thấy, trong thư mục @template-path)

en: Using the site name
vi: Dùng tên site

en: Use the site name for the title
vi: Dùng tên site làm tiêu đề

en: Already exists
vi: Đã tồn tại

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
vi: "%" không thể dùng cho phần đầu tiên của đường dẫn

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
vi: Gióng ngang, sẽ đặt các mục bắt đầu từ trái, bên trên qua phải. Gióng dọc, sẽ đặt các mục từ trái bên trên xuống dưới.

en: This will appear in the RSS feed itself.
vi: Cái này sẽ xuất hiện trong bản thân nguồn tin RSS.

en: Display items inline
vi: Hiển thị trên một dòng

en: The style selected does not utilize fields.
vi: Kiểu trình bày được chọn không dùng các trường.

en: None defined
vi: Chưa có mục nào

en: New view
vi: View mới

en: Changed view
vi: View đã sửa

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
vi: View %name, hiện các mục thuộc kiểu <strong>@base</strong>.

en: Live preview
vi: Xem thử trực tiếp

en: @current of @max
vi: @current trên @max

en: Keep menu at top of page
vi: Giữ thực đơn nằm trên cùng của trang

en: If the Utility module was installed for this purpose, it can be safely disabled and uninstalled.
vi: Nếu Utility module đã được cài đặt cho mục đích này, bây giờ nó có thể được vô hiệu hóa và gỡ bỏ một cách an toàn.

en: Administration menu settings
vi: Trình quản lý các thiết lập của thực đơn

en: Enabled these modules: !module-list.
vi: Đã kích hoạt những module sau: !module-list

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Use the settings below to customize the appearance of the menu.
vi: Mô-đun Menu quản trị này cung cấp 1 trình đơn thả xuống, và có thể cài đặt truy cập cho bằng cách bấm chuột hoặc bấm đúp chuột. Sử dụng các thiết lập dưới đây để tùy chỉnh cách hiển thị của trình đơn.

en: Administration menu
vi: Menu Admin

en: Adjust administration menu settings.
vi: Điều chỉnh các cài đặt menu Admin.

en: Language settings
vi: Thiết lập ngôn ngữ

en: - All -
vi: - Tất cả -

en: Fieldset
vi: Nhóm trường

en: Textarea
vi: Hộp văn bản

en: Import code
vi: Nhập từ mã

en: Unmet dependencies: !dependencies
vi: Chưa được đáp ứng phụ thuộc: !dependencies

en: Checking...
vi: Đang kiểm tra ...

en: The feature !module cannot be enabled because it conflicts with !conflict.
vi: Không kích hoạt được Gói tính năng !module vì có xung đột với !conflict.

en: Reverted all <strong>!component</strong> components for <strong>!module</strong>.
vi: Hoàn nguyên tất cả các thành phần <strong>!component</strong> đối với <strong>!module</strong>.

en: No changes have been made to this feature.
vi: Gói tính năng này không bị thay đổi.

en: Machine-readable name
vi: Tên có thể được máy nhận diện

en: Download feature
vi: Tải về tính năng

en: Enable and disable features.
vi: Bật và tắt các tính năng.

en: Display components of a feature.
vi: Hiển thị các thành phần của một gói tính năng.

en: Compare default and current feature.
vi: So sánh mặc định và tính năng hiện tại.

en: Javascript status call back.
vi: Trạng thái gọi lại cho mã Javascript.

en: Menu items for any enabled features.
vi: Các mục trình đơn cho gói tính năng đã kích hoạt bất kỳ.

en: Provides feature management for Drupal.
vi: Cung cấp phương thức quản lý các tính năng của Drupal.

en: Dependency
vi: Phụ thuộc

en: No features available.
vi: Không có gói tính năng nào.

en: The value of the variable.
vi: Giá trị của biến.

en: Array
vi: Mảng

en: Recent blog posts
vi: Các bài blog gần đây

en: Who's new
vi: Thành viên mới

en: Filter criteria
vi: Tiêu chuẩn lọc

en: Contact form
vi: Mẫu liên hệ

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
vi: Trường dữ liệu !name không thể dài hơn %max ký tự nhưng độ dài hiện tại là %length ký tự.

en: Illegal choice %choice in %name element.
vi: Lựa chọn %choice không hợp lệ ở thành phần %name

en: Allowed HTML tags: @tags
vi: Các thẻ HTML được chấp nhận: @tags

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
vi: Ngôn ngữ mặc định dành cho tài khoản sẽ áp dụng cho nội dung trong email và giao diện hiển thị cho tài khoản này.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
vi: Tên máy hợp lệ chỉ được phép chứa các ký tự thường, số và gạch dưới.

en: Edit field
vi: Chỉnh sửa trường dữ liệu

en: Search form
vi: Biểu mẫu tìm kiếm

en: Popular content
vi: Nội dung được ưa chuộng

en: Date and time
vi: Ngày và giờ

en: Content translation
vi: Biên dịch nội dung

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
vi: Các hướng dẫn chi tiết đã được gửi tới địa chỉ e-mail của bạn

en: Progress indicator
vi: Báo cáo tiến độ

en: Bar with progress meter
vi: Thanh tiến độ

en: Throbber
vi: Con chạy

en: Address 2
vi: Địa chỉ 2

en: Strongarm
vi: Thao tác với các giá trị mặc định

en: Subqueue title
vi: Tiêu đề hàng đợi con

en: Add to queue
vi: Thêm vào hàng đợi

en: In queue
vi: Trong hàng đợi

en: Subqueues
vi: Các hàng đợi con

en: Max nodes in queue: @size
vi: Số node tối đa trong hàng đợi: @size

en: Enter the name of the queue
vi: Nhập tên của hàng đợi

en: The queue has been created.
vi: Hàng đợi đã được tạo.

en: The queue has been updated.
vi: Hàng đợi đã được cập nhật.

en: Are you sure you want to delete "%title"?
vi: Bạn có chắc muốn xóa "%title"?

en: Subqueue '@title'
vi: Hàng đợi con '@title'

en: Queue empty
vi: Hàng đợi rỗng

en: Queue full
vi: Hàng đợi đầy

en: @count in queue
vi: @count trong hàng đợi

en: Click here for information about this module
vi: Nhấn vào đây để xem thông tin về module này

en: WYSIWYG Filter
vi: Bộ lọc WYSIWYG

en: HTML elements and attributes
vi: Đối tượng và thuộc tính HTML

en: <p>
    This option allows you to specify which HTML elements and attributes are allowed in <a href="@valid-elements">TinyMCE valid_elements format</a>.
    </p>
    <strong>Syntax tips:</strong><ul>
      <li>Use a comma separated list to allow several HTML elements. Example: &quot;em,strong,br,p,ul,ol,li&quot;. Note that you can split your definitions using any number of lines.</li>
      <li>Use square brackets &quot;[]&quot; to specify the attributes that are allowed for each HTML element. Attributes should be whitelisted explicitly, otherwise element attributes will be ignored. Example: &quot;a&quot; will NOT allow users to post links, you should use &quot;a[href]&quot; instead!</li>
      <li>Use the vertical bar character &quot;|&quot; to separate several attribute definitions for a single HTML element. Example: &quot;a[href|target]&quot; means users may optionally specify the &quot;href&quot; and &quot;target&quot; attributes for &quot;a&quot; elements, any other attribute will be ignored.</li>
      <li>Use the exclamation mark &quot;!&quot; to set one attribute as being required for a particular HTML element. Example: &quot;a[!href|target]&quot; means users must specify the &quot;href&quot; attribute, otherwise the whole &quot;a&quot; element will be ignored. Users may optionally specify the &quot;target&quot; attribute as well. However, any other attribute will be ignored.</li>
      <li>Use the asterisk symbol &quot;*&quot; to whitelist all possible attributes for a particular HTML element. Example: &quot;a[*]&quot; means users will be allowed to use any attribute for the &quot;a&quot; element.</li>
      <li>Use the at sign character &quot;@&quot; to whitelist a common set of attributes for all allowed HTML elements. Example: &quot;@[class|style]&quot; means users will be allowed to use the &quot;class&quot; and &quot;style&quot; attributes for any whitelisted HTML element.</li>
      <li>For further information and examples, please consult documentation of the <a href="@valid-elements">valid_elements</a> option in the TinyMCE Wiki site.</li>
    </ul>
    <strong>Additional notes:</strong><ul>
      <li>The following elements cannot be whitelisted due to security reasons, to prevent users from breaking site layout and/or to avoid posting invalid HTML. Forbidden elements: %elements-blacklist.</li>
      <li>JavaScript event attributes such as onclick, onmouseover, etc. are always ignored. Should you need them, please consider using the &quot;Full HTML&quot; input format instead.</li>
      <li>If you allow usage of the attributes &quot;id&quot;, &quot;class&quot; and/or &quot;style&quot;, then you should also select which style properties are allowed and/or specify explicit matching rules for them using the &quot;Advanced rules&quot; section below.</li>
    </ul>
vi: <p>Tùy chọn này cho phép chỉ định các thành phần và thuộc tính HTML được phép sử dụng thông qua <a href="@valid-elements">định dạng đối tượng hợp lệ của TinyMCE</a>.</p>
    <strong>Lời khuyên:</strong>
    <ul>
    <li>Nhập danh sách các thẻ HTML được dùng, ngăn cách chúng bằng dấu phẩy. Ví dụ: &quot;em,strong,br,p,ul,ol,li&quot;. Có thể viết trên bao nhiêu dòng cũng được.</li>
    <li>Dùng dấu ngoặc vuông &quot;[]&quot; để khai báo các thuộc tính được phép cho từng thẻ HTML. Các thuộc tính nên được chọn lựa riêng biệt, nếu không nó sẽ không xuất hiện trong thẻ HTML. Ví dụ: Nếu chỉ nhập &quot;a&quot; thì KHÔNG ĐỦ để người dùng đăng các liên kết, mà phải dùng &quot;a[href]&quot;.</li>
    <li>Dùng dấu gạch đứng &quot;|&quot; để ngăn cách các thuộc tính áp dụng cho cùng 1 thẻ HTML. Ví dụ: &quot;a[href|target]&quot; sẽ cho phép người dùng nhập các thuộc tính &quot;href&quot; và &quot;target&quot; cho thẻ &quot;a&quot; nếu muốn, nhưng các thuộc tính khác sẽ bị lọc bỏ.</li>
    <li>Dùng dấu chấm than &quot;!&quot; để khai báo thuộc tính phải có đối với một thẻ HTML. Ví dụ: &quot;a[!href|target]&quot; sẽ lọc bỏ tất cả các thẻ  &quot;a&quot; không có thuộc tính &quot;href&quot;. Còn thuộc tính &quot;target&quot; thì có thể có hoặc không. Các thuộc tính khác sẽ bị xóa.</li> 
    <li>Dùng dấu sao &quot;*&quot; để cho phép tất cả các thuộc tính có thể có của một thẻ HTML. Ví dụ: &quot;a[*]&quot; sẽ cho phép người dùng nhập bất kỳ thuộc tính nào cho thẻ &quot;a&quot;.</li> 
    <li>Dùng dấu a còng &quot;@&quot; để cho phép khai báo các thuộc tính này với tất cả các thẻ HTML được phép. Ví dụ: &quot;@[class|style]&quot; sẽ cho phép người dùng khai báo thuộc tính &quot;class&quot; và &quot;style&quot; cho tất cả các thẻ HTML được dùng.</li> 
    <li>Để có thêm thông tin và xem các ví dụ khác, xin tham khảo tài liệu <a href="@valid-elements">các thẻ được phép</a> trên trang wiki của TinyMCE.</li> 
    </ul> 
    <strong>Lưu ý khác:</strong>
    <ul> 
    <li>Các thẻ sau đây sẽ không được phép sử dụng để đảm bảo tính bảo mật của hệ thống, tránh việc người dùng làm hỏng bố cục của site hoặc nhập các mã HTML không hợp lệ. Các thẻ bị chặn: %elements-blacklist.</li>
    <li>Các thuộc tính liên quan tới JavaScript như onclick, onmouseover.. luôn luôn bị lọc bỏ. Nếu muốn khai báo các thuộc tính này, hãy dùng định dạng &quot;HTML đầy đủ&quot;.</li> 
    <li>Nếu cho phép dùng thuộc tính &quot;id&quot;, &quot;class&quot; hoặc &quot;style&quot;, thì ta phải khai báo các kiểu dáng được phép, hoặc khai báo luật so khớp để cho phép trình bày chúng trong phần &quot;Thiết lập nâng cao&quot; bên dưới đây.</li> 
    </ul>

en: This section allows you to select which style properties can be used for HTML elements where the &quot;style&quot; attribute has been allowed. The <em>WYSIWYG Filter</em> will strip out style properties (and their values) not explicitly enabled here. On the other hand, for allowed style properties the <em>WYSIWYG Filter</em> will check their values for strict CSS syntax and strip out those that do not match.
vi: Phần này cho phép chọn những khai báo được phép dùng trong các thẻ HTML trong thuộc tính &quot;style&quot;. <em>Bộ lọc WYSIWYG</em> sẽ xóa thuộc tính style và giá trị của nó nếu không dùng chức năng này. Ngược lại, nếu cho phép dùng thuộc tính style, <em>Bộ lọc WYSIWYG</em> sẽ kiểm tra giá trị của thuộc tính này xem các mã CSS bên trong có hợp lệ không, và xóa bỏ các mã không được phép dùng.

en: Additional matching rules should be specified from the &quot;Advanced rules&quot; section below for a few of these properties that may contain URLs in their values (&quot;background&quot;, &quot;background-image&quot;, &quot;list-style&quot; and &quot;list-style-image&quot;). Otherwise, these style properties will be ignored from user input.
vi: Quy định bổ sung phù hợp nên được quy định từ phần "Nâng cao quy tắc" dưới đây cho một vài trong số những tài sản này có thể chứa các URL trong các giá trị của họ ("nền", "background-image", "danh sách theo phong cách" và " list-style-image "). Nếu không, các tính chất phong cách này sẽ bị bỏ qua từ đầu vào của người sử dụng.

en: Advanced rules
vi: Cấu hình mở rộng

en: Use the following options to configure additional rules for certain HTML element attributes. As a safety measure, these rules should be defined explicitly. Otherwise, the corresponding HTML element attributes will be ignored from user input.
vi: Sử dụng các tùy chọn sau đây để cấu hình các quy tắc bổ sung cho các thuộc tính phần tử HTML nào đó. Như một biện pháp an toàn, các quy tắc này cần được xác định một cách rõ ràng. Nếu không, các yếu tố thuộc tính HTML tương ứng sẽ được bỏ qua từ đầu vào của người sử dụng.

en: Spam link deterrent settings
vi: Thiết lập ngăn chặn thư rác liên kết

en: As a measure to reduce the effectiveness of spam links, it is often recommended to add rel=&quot;nofollow&quot; to posted links leading to external sites. The WYSIWYG Filter can easily do this for you while HTML is being processed with almost no additional performance impact.
vi: Như một biện pháp để giảm hiệu quả của các liên kết thư rác, nó thường được khuyến khích để thêm rel = "nofollow cho các liên kết dẫn đến các trang web bên ngoài. Lọc WYSIWYG dễ dàng có thể làm điều này cho bạn trong khi HTML được xử lý với hầu như không có ảnh hưởng đến hiệu suất bổ sung.

en: Policy
vi: CHÍNH SÁCH

en: Disabled - Do not add rel=&quot;nofollow&quot; to any link.
vi: Tắt - Không thêm rel=&quot;nofollow&quot; cho bất kỳ liên kết nào.

en: Whitelist - Add rel=&quot;nofollow&quot; to all links except those leading to domain names specified in the list below.
vi: Danh sách trắng - Thêm rel=&quot;nofollow&quot; cho mọi liên kết trừ những liên kết trỏ tới tên miền được quy định trong danh sách dưới đây.

en: Blacklist - Add rel=&quot;nofollow&quot; to all links leading to domain names specified in the list below.
vi: Danh sách đen - Thêm rel=&quot;nofollow&quot; cho tất cả các liên kết trỏ tới tên miền quy định trong danh sách dưới đây.

en: If you choose the whitelist option, be sure to add your own domain names to the list!
vi: Nếu chọn Danh sách trắng, hãy đảm bảo là đã thêm tên miền của hệ thống vào danh sách này!

en: Domains list
vi: Danh sách Tên miền

en: Enter a comma separated list of top level domain names. Note that all subdomains will also be included. Example: example.com will match example.com, www.example.com, etc.
vi: Nhập danh sách các tên miền cấp trên cùng, ngăn cách nhau bằng dấu phẩy. Các tên miền con của chúng sẽ được coi là cũng nằm trong danh sách này. Ví dụ: example.com sẽ khớp với example.com, www.example.com, vv

en: The following elements cannot be allowed: %elements.
vi: Các yếu tố sau đây không được phép yếu tố%.

en: Invalid expression %expression. Please, do not use more than one consecutive asterisk (**) or one that is next to a question mark wildcard (?* or *?).
vi: Biểu hiện biểu hiện không hợp lệ%. Xin vui lòng không sử dụng nhiều hơn một dấu hoa thị liên tiếp (**) hoặc một trong đó là một ký tự đại diện dấu hỏi (?).

en: Invalid expression %expression. Please, check the syntax of the %field field.
vi: Biểu hiện biểu hiện không hợp lệ%. Xin vui lòng kiểm tra cú pháp của các trường% field.

en: Invalid domain %domain. Please, enter a comma separated list of valid domain names.
vi: Miền không hợp lệ% miền. Xin vui lòng nhập vào một danh sách cách nhau bằng dấu phẩy của các tên miền hợp lệ.

en: Allows you to restrict whether users can post HTML and which tags and attributes per HTML tag to filter out.
vi: Cho phép giới hạn các thẻ và thuộc tính HTML được phép sử dụng.

en: Allowed Style properties: @properties
vi: (US) cho phép tài sản: @ tài sản

en: Rules for Class Names
vi: Các lớp CSS được giữ lại

en: Rules for Element IDs
vi: Thuộc tính ID được giữ lại

en: Rules for URLs used within inline styles
vi: Các URL được giữ lại

en: Enter a comma separated list of rules for <em>URLs used within inline styles</em>. Whitespaces and line-breaks are ignored. These rules affect the following style properties: &quot;background&quot;, &quot;background-image&quot;, &quot;list-style&quot; and &quot;list-style-image&quot;. Each rule represents a single path or URL. The asterisk character &quot;*&quot; can be used to represent any number of characters. Examples: use &quot;/*&quot; for local URLs only, use &quot;/images/*&quot; for one particular directory, use &quot;http://www.example.com/*&quot; for URLs of an external site, use &quot;@base-path*, @base-url*&quot; for URLs of your own site.
vi: Nhập danh sách các <em>URL có trong thuộc tính style</em> được giữ lại khi lọc, ngăn cách nhau bằng dấu phẩy. Các URL thường được sử dụng bên trong các thẻ: &quot;background&quot;, &quot;background-image&quot;, &quot;list-style&quot; và &quot;list-style-image&quot;. Mỗi dòng sẽ tương ứng với một đường dẫn URL. Dấu sao &quot;*&quot; tương ứng với một chuỗi bất kỳ, có thể xuất hiện tại vị trí đánh dấu, nhưng không được đặt ở đầu. Ví dụ: &quot;/*&quot; tương ứng với các URL trên site, còn &quot;/images/*&quot; sẽ giữ lại các địa chỉ trỏ tới thư mục images, hoặc &quot;http://www.example.com/*&quot; để giữ lại cả những URL trỏ tới trang example.com, có thể dùng &quot;@base-path*, @base-url*&quot; để trỏ các URL tuyệt đối.

en: Color and background properties
vi: Thuộc tính màu và nền

en: Text properties
vi: Thuộc tính văn bản

en: Box properties
vi: Thuộc tính hộp

en: Border properties (1)
vi: Thuộc tính về đường viền (1)

en: Border properties (2)
vi: Thuộc tính về đường viền (2)

en: Dimension properties
vi: Thuộc tính về kích thước

en: Positioning properties
vi: Thuộc tính về vị trí

en: Layout properties
vi: Thuộc tính về bố cục

en: List properties
vi: Thuộc tính cho Danh sách

en: Table properties
vi: Thuộc tính cho Bảng

en: User interface properties
vi: Thuộc tính trên giao diện

en: Provides an input filter that allows site administrators configure which HTML elements, attributes and style properties are allowed.
vi: Cung cấp một bộ lọc đầu vào cho phép các quản trị viên trang web cấu hình các phần tử HTML, thuộc tính và tính chất phong cách được cho phép.

en: The item has been deleted.
vi: Đã xóa mục.

en: Text format
vi: Định dạng văn bản

en: Address 1
vi: Địa chỉ 1

en: The name of the site.
vi: Tên site

en: Unable to create
vi: Không thể tạo

en: Bulk Exporter
vi: Xuất hàng loạt

en: Bulk-export multiple CTools-handled data objects to code.
vi: Xuất hàng loạt các đối tượng nội dung xử lý bởi mô-đun CTools ra dạng mã.

en: , and
vi: , và

en: Update and return
vi: Cập nhật và quay trở về

en: In code
vi: Trong mã nguồn

en: Enabled, title
vi: Được bật và theo tiêu đề

en: Optional features
vi: Những tính năng tuỳ chọn

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
vi: Thêm, sửa hay xóa các trang trên hệ thống.

en: Node add/edit form
vi: Form thêm/sửa nút

en: Administrative title
vi: Tiêu đề dành cho quản trị

en: Administrative description
vi: Mô tả dành cho quản trị

en: Import page
vi: Nhập trang

en: Administrator created pages that have a URL path, access control and entries in the Drupal menu system.
vi: Những trang do người quản trị tạo, có đường dẫn URL, thiết lập quyền truy cập và các liên kết trên trình đơn của Drupal.

en: Create a new page
vi: Tạo thêm trang mới

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
vi: Sửa tên, đường dẫn và các thiết lập cơ bản cho trang.

en: User profile template
vi: Mẫu hồ sơ người dùng

en: Node links of the referenced node.
vi: Liên kết node của node được tham vấn.

en: Node last updated date
vi: Ngày cập nhật node gần nhất

en: Node form submit buttons
vi: Mẫu node - nút Đệ trình

en: Node form revision log message
vi: Mẫu node - thông tin truy cập bản hiệu đính

en: Node form url path settings
vi: Mẫu node - cài đặt đường dẫn URL

en: Profile category
vi: Phân mục hồ sơ

en: Contents of a single profile category.
vi: Nội dung của một thư mục hồ sơ đơn lẻ.

en: Configure view
vi: Cấu hình view

en: @count items displayed.
vi: @count mục được hiển thị.

en: Content pane
vi: Khung nội dung

en: Panel pages can be used as landing pages. They have a URL path, accept arguments and can have menu entries.
vi: Các trang panel thường được dùng làm trang đích, với đường dẫn URL, các tham số đầu vào và các liên kết trên trình đơn.

en: Panel page
vi: Trang panel

en: Go to list
vi: Xem danh sách

en: Selection rules
vi: Các luật lựa chọn

en: Theme variables
vi: Các biến cho giao diện

en: The description of this context definition.
vi: Mô tả cho ngữ cảnh này.

en: Reactions
vi: Các phản ứng

en: Add event
vi: Thêm sự kiện

en: Form settings
vi: Các thiết lập mẫu biểu

en: %title is invalid.
vi: %title không hợp lệ.

en: Content type name
vi: Tên kiểu nội dung

en: manage fields
vi: quản lý trường

en: @field_name (Locked)
vi: @field_name (Bị khóa)

en: Group name (a-z, 0-9, _)
vi: Tên nhóm (a-z, 0-9, _)

en: %name must be a positive integer.
vi: %name phải là số nguyên dương.

en: %name must be a number.
vi: %name phải là số.

en: <No value>
vi: <Không có giá trị>

en: Add new group: you need to provide a group name.
vi: Thêm nhóm mới: bạn cần cung cấp một tên cho nhóm.

en: Number of pages
vi: Số trang

en: Page top
vi: Đầu trang

en: Page bottom
vi: Cuối trang

en: Manage Drupal variable settings that have been strongarmed.
vi: Quản lý các thiết lập cho các biến của Drupal đã được lưu trữ.

en: Hello <strong>@username</strong>
vi: Xin chào <strong>@username</strong>

en: Show shortcuts
vi: Hiện liên kết nhanh

en: Existing node
vi: Nút trên hệ thống

en: Add the breadcrumb trail as content.
vi: Thêm chuỗi thư mục (breadcrumb) vào nội dung.

en: Add the help text of the current page as content.
vi: Thêm thông tin trợ giúp của trang này vào nội dung.

en: Add the status messages of the current page as content.
vi: Thêm thông điệp trạng thái của trang hiện tại vào nội dung.

en: Add the slogan trail as content.
vi: Thêm khẩu hiệu (slogan) vào nội dung.

en: Add the tabs (local tasks) as content.
vi: Thêm các tab vào nội dung.

en: Add the page title as content.
vi: Thêm tiêu đề trang vào nội dung.

en: Manage pages
vi: Quản lý các trang

en: Sidebar first
vi: Sidebar đầu tiên

en: Example: Image gallery
vi: Ví dụ: bộ sưu tập ảnh

en: Example: image_gallery
vi: Ví dụ: image_gallery

en: May only contain lowercase letters, numbers and underscores. <strong>Try to avoid conflicts with the names of existing Drupal projects.</strong>
vi: Chỉ được phép chứa các chữ thường, chữ số hay dấu gạch dưới. <strong>Tên này không nên trùng với tên các module hay giao diện hiện có.</strong>

en: Provide a short description of what users should expect when they enable your feature.
vi: Nhập một đoạn mô tả ngắn gọn về những gì tính năng này cung cấp cho người dùng.

en: URL of update XML
vi: URL của bản tin XML cập nhật

en: Example: http://mywebsite.com/fserver
vi: Ví dụ: http://mywebsite.com/fserver

en: features
vi: tính năng

en: Create feature
vi: Tạo tính năng

en: Create a new feature.
vi: Tạo một tính năng mới.

en: Auto-detected
vi: Tự động phát hiện

en: Provided by dependency
vi: Cung cấp các điều kiện phụ thuộc

en: Unique
vi: Không trùng lặp

en: Robots
vi: Rô-bốt

en: Site contact page
vi: Trang liên hệ cho website

en: User contact
vi: Liên hệ người dùng

en: All polls
vi: Tất cả các thăm dò

en: Search @type
vi: Tìm kiếm @type

en: The site contact form that allows users to send a message to site administrators.
vi: Form liên hệ toàn cục, cho phép người dùng gửi một thông điệp tới người quản trị trang web.

en: Advanced search form
vi: Mẫu tìm kiếm tiên tiến

en: A search form with advanced options.
vi: Một mẫu tìm kiếm với nhiều các tùy chọn cao cấp.

en: Override destination parameter
vi: Ghi đè tham số destination

en: Normally, when a Drupal redirect is performed, priority is given to the 'destination' parameter from the originating URL. With this setting enabled, LoginToboggan will attempt to override this behavior with any values set above.
vi: Thông thường, khi Drupal thực hiện chuyển hướng, nó sẽ tìm trong URL gốc tham số 'destination'. Khi chọn thiết lập này, module sẽ ghi đè lên chức năng mặc định để sử dụng các giá trị được đặt bên trên.

en: You have just used your one-time login link. It is no longer possible to use this link to login. Please change your password.
vi: Liên kết đăng nhập một lần cấp cho bạn đã được sử dụng, nên không thể dùng lại lần nữa. Xin hãy đổi mật khẩu của mình.

en: Show info
vi: Hiện thông tin

en: If "Set password" is selected, users will be able to login before their e-mail address has been authenticated. Therefore, you must choose a role for new non-authenticated users -- you may wish to <a href="!url">add a new role</a> for this purpose. Users will be removed from this role and assigned to the "authenticated user" role once they follow the link in their welcome e-mail. <strong>WARNING: changing this setting after initial site setup can cause undesirable results, including unintended deletion of users -- change with extreme caution!</strong>
vi: Nếu dùng chức năng "Cho phép người đăng ký tự chọn mật khẩu" thì sau khi đăng ký, người dùng có thể đăng nhập với thông tin tài khoản của mình ngay cả khi chưa xác minh địa chỉ e-mail. Do vậy, ta phải cấp cho họ một số quyền hạn nhất định thông qua vai trò đặc biệt -- ta có thể khai báo <a href="!url">vai trò mới</a>. Sau khi người dùng xác minh địa chỉ e-mail đăng ký với hệ thống bằng việc bấm vào liên kết gửi tới họ qua email, họ sẽ được đưa từ vai trò này sang vai trò "người dùng đã xác thực". <strong>LƯU Ý: thay đổi thiết lập này trước khi tạo các tài khoản người dùng trên hệ thống, nếu không có thể xảy ra lỗi và mất các tài khoản hiện có -- hãy thận trọng khi dùng!</strong>

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
vi: Quyền này được kế thừa từ vai trò người dùng đã xác thực.

en: Movie
vi: Phim

en: @argument title
vi: Tiêu đề tham số @argument

en: @argument input
vi: Nhập vào tham số @argument

en: Hide if empty
vi: Ẩn nếu rỗng

en: The view %name has been saved.
vi: View %name đã được lưu.

en: Jump menu
vi: Trình đơn nhảy

en: Libraries
vi: Thư viện

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as today, +2 months, and Dec 9 2004 are all valid.
vi: Chấp nhận các giá trị ngày tháng theo <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">Định dạng ngày tháng  GNU</a>. Các chuỗi như today, +2 months, và Dec 9 2004 đều hợp lệ.

en: SQL Query
vi: Truy vấn SQL

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
vi: Tạo và chạy các truy vấn dùng các hàm API cho CSDL của Drupal.

en: Exposed form
vi: Form trình bày bộ lọc

en: Secondary menu
vi: Trình đơn phụ

en: Please enter a valid version with core and major version number. Example: !example
vi: Xin nhập chuỗi phiên bản hợp lệ, bao gồm phiên bản của nhân và phiên bản chính. Ví dụ: !example

en: Recreate
vi: Tạo lại

en: Revert components
vi: Hoàn nguyên các thành phần

en: Mark as reviewed
vi: Đánh dấu đã xét duyệt lại

en: All <strong>!component</strong> components for <strong>!module</strong> reviewed.
vi: Hoàn nguyên tất cả các thành phần <strong>!component</strong> đối với <strong>!module</strong>.

en: Orphaned dependencies
vi: Các phụ thuộc đã lỗi thời

en: These modules are dependencies of features that have been disabled. They may be disabled without affecting other components of your website.
vi: Các module này chỉ để phục vụ các tính năng hiện đã bị vô hiệu hóa. Ta có thể tắt chúng đi mà không làm ảnh hưởng tới các thành phần khác trên website.

en: Disable selected modules
vi: Vô hiệu hoá các module đã chọn

en: Leave enabled
vi: Giữ nguyên ở trạng thái bật

en: @action completed for @module_name / @component.
vi: Đã hoàn thành @action cho @module_name / @component.

en: Manage features.
vi: Quản lí các tính năng.

en: Detect and disable any orphaned feature dependencies.
vi: Phát hiện và tắt các phụ thuộc không còn cần thiết cho các tính năng.

en: Recreate an existing feature.
vi: Tạo lại tính năng đã có.

en: Review overrides
vi: Xem các ghi đè

en: Needs review
vi: Cần xem lại

en: Render
vi: Trình bày

en: schedule
vi: lịch trình

en: Grid settings
vi: Thiết lập lưới

en: The unique ID of the comment.
vi: Mã ID duy nhất của bình luận này.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
vi: Địa chỉ IP của máy tính đã gửi bình luận.

en: The name left by the comment author.
vi: Tên được sử dụng bởi người bình luận.

en: The email address left by the comment author.
vi: Địa chỉ email của người đăng bình luận.

en: The home page URL left by the comment author.
vi: Địa chỉ URL của người đăng bình luận.

en: The URL of the comment.
vi: URL của bình luận.

en: Edit URL
vi: Chỉnh sửa URL

en: The URL of the comment's edit page.
vi: Địa chỉ URL để sửa bình luận.

en: The date the comment was posted.
vi: Ngày lời bình được gửi.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
vi: Bình luận cấp cha của bình luận này, nếu danh sách bình luận là phân cấp.

en: The node the comment was posted to.
vi: Nội dung bình luận này được đăng lên.

en: The number of comments posted on a node.
vi: Số bình luận được đăng cho một nội dung.

en: New comment count
vi: Số bình luận mới

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
vi: Số bình luận đã được đăng trên nội dung kể từ khi người dùng xem nó lần cuối.

en: The type of the node.
vi: Kiểu của nội dung này.

en: The language the node is written in.
vi: Ngôn ngữ của nội dung.

en: The URL of the node.
vi: Địa chỉ URL của nội dung.

en: The URL of the node's edit page.
vi: URL của trang chỉnh sửa node.

en: Date changed
vi: Ngày đã được thay đổi.

en: The date the node was most recently updated.
vi: Ngày nút được cập nhật gần nhất.

en: The author of the node.
vi: Tác giả của nút.

en: Poll winner
vi: Người chiến thắng bình chọn

en: The winning poll answer.
vi: Câu trả lời được bình chọn nhiều nhất.

en: Poll winner votes
vi: Số phiếu người chiến thắng bình chọn

en: The number of votes received by the winning poll answer.
vi: Số phiếu bầu nhận được của câu trả lời đã chiến thắng.

en: Poll winner percent
vi: Phần trăm số phiếu bầu cho người chiến thắng

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
vi: Phần trăm số phiếu bầu nhận được cho câu trả lời chiến thắng.

en: The number of visitors who have read the node.
vi: Lượng khách đã đọc node.

en: The number of visitors who have read the node today.
vi: Lượng khách đọc node trong ngày hôm nay.

en: Last view
vi: Lần xem cuối

en: The date on which a visitor last read the node.
vi: Ngày node được đọc gần nhất.

en: The slogan of the site.
vi: Khẩu hiệu của site

en: The administrative email address for the site.
vi: Địa chỉ email của người quản trị trang web.

en: The URL of the site's front page.
vi: Địa chỉ URL của trang chủ.

en: Login page
vi: Trang đăng nhập

en: The URL of the site's login page.
vi: Địa chỉ URL của trang đăng nhập.

en: The unique ID of the uploaded file.
vi: ID duy nhất của tệp đã tải lên.

en: The name of the file on disk.
vi: Tên tệp tin lưu trên đĩa cứng.

en: The size of the file, in kilobytes.
vi: Dung lượng tập tin, tính theo kilobytes.

en: The web-accessible URL for the file.
vi: Địa chỉ URL truy cập được từ trên web của tệp tin.

en: The date the file was most recently changed.
vi: Ngày tập tin bị thay đổi gần nhất.

en: The user who originally uploaded the file.
vi: Người dùng đã tải tệp tin gốc lên.

en: The unique ID of the taxonomy term.
vi: Mã duy nhất của mục phân loại.

en: The name of the taxonomy term.
vi: Tên của mục phân loại.

en: The optional description of the taxonomy term.
vi: Thông tin mô tả tùy chọn cho phân loại.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
vi: Số mục nội dung được liệt vào phân loại này.

en: The URL of the taxonomy term.
vi: Địa chỉ URL của phân loại.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
vi: Từ vựng chứa từ liệu này.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
vi: Mã duy nhất của phân nhóm.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
vi: Tên của phân nhóm.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
vi: Mô tả tùy thích cho phân nhóm.

en: Term count
vi: Số từ liệu

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
vi: Số phân loại nằm trong phân nhóm này.

en: The unique ID of the user account.
vi: ID duy nhất của tài khoản người dùng.

en: The login name of the user account.
vi: Tên đăng nhập của tài khoản người dùng.

en: The email address of the user account.
vi: Địa chỉ email của tài khoản người dùng.

en: The URL of the account profile page.
vi: Địa chỉ tài nguyên của trang hồ sơ tài khoản.

en: The date the user last logged in to the site.
vi: Ngày đăng nhập gần nhất.

en: The date the user account was created.
vi: Ngày khởi tạo tài khoản.

en: HTML attributes
vi: Thuộc tính HTML

en: Hardcoded
vi: Cố định trong mã nguồn

en: A tag to group this context with others.
vi: Thẻ phân loại để phân nhóm cho ngữ cảnh này.

en: Trigger the activation of this context
vi: Các điều kiện để Kích hoạt các phản ứng định nghĩa trong ngữ cảnh này

en: Actions to take when this context is active
vi: Các hành động sẽ thực hiện nếu ngữ cảnh này được kích hoạt

en: Add a reaction
vi: Thêm hành xử

en: Context editor
vi: Biên tập ngữ cảnh

en: Context inspector
vi: Kiểm tra ngữ cảnh

en: Always active
vi: Luôn kích hoạt

en: Enter a comma separated list of rules for <em>Class Names</em>. Whitespaces and line-breaks are ignored. <em>Class Names</em> should start with an upper or lower case letter &quot;a to z&quot; and can be followed by one or more upper or lower case letters &quot;a to z&quot;, digits &quot;0 to 9&quot;, hyphens &quot;-&quot; and/or underscores &quot;_&quot;. The asterisk character &quot;*&quot; can be used in rules to represent any number of characters from the second position of the rule. Example: &quot;userclass*, my-font-*&quot; are valid rules for <em>Class Names</em>, whereas &quot;*class&quot; is invalid.
vi: Nhập danh sách các <em>Tên lớp CSS</em> được giữ lại khi lọc, ngăn cách nhau bằng dấu phẩy. Các khoảng trắng và xuống dòng sẽ bị bỏ qua. <em>Tên lớp CSS</em> bắt đầu bằng chữ cái từ &quot;a - z&quot;, theo sau là các chữ &quot;a - z&quot;, số &quot;0 - 9&quot;, gạch ngang &quot;-&quot; hoặc gạch dưới &quot;_&quot;. Dấu sao &quot;*&quot; tương ứng với một chuỗi bất kỳ, có thể xuất hiện tại vị trí đánh dấu, nhưng không được đặt ở đầu. Ví dụ: &quot;userclass*, my-font-*&quot; là các <em>tên lớp</em> hợp lệ, nhưng &quot;*class&quot; thì không.

en: The <strong>class</strong> attribute is used in your <em>HTML elements and attributes</em> rules. You should specify the <em>Rules for Class Names</em> field in the &quot;Advanced rules&quot; section below. Leaving it unspecified will result in all class attributes filtered out.
vi: Hiện đang cho phép người dùng sử dụng thuộc tính <strong>class</strong> trong phần <em>Khai báo Thẻ và Thuộc tính HTML</em> ở trên. Vui lòng cấu hình các <em>Các lớp CSS được giữ lại</em> trong phần &quot;Cấu hình mở rộng&quot; ở dưới. Nếu không khai báo các tên lớp hợp lệ, thì  class sẽ bị xóa bỏ như khi không đư

en: Enter a comma separated list of rules for <em>Element IDs</em>. Whitespaces and line-breaks are ignored. <em>Element IDs</em> should start with an upper or lower case letter &quot;a to z&quot; and can be followed by one or more upper or lower case letters &quot;a to z&quot;, digits &quot;0 to 9&quot;, hyphens &quot;-&quot; and/or underscores &quot;_&quot;. The asterisk character &quot;*&quot; can be used in rules to represent any number of characters from the second position of the rule. Example: &quot;foo*&quot; is a valid rule for <em>Element IDs</em>, whereas &quot;*bar&quot; is invalid.
vi: Nhập danh sách các <em>thuộc tính ID của thẻ</em> được giữ lại khi lọc, ngăn cách nhau bằng dấu phẩy. Các khoảng trắng và xuống dòng sẽ bị bỏ qua. <em>Thuộc tính ID</em> bắt đầu bằng chữ cái từ &quot;a - z&quot;, theo sau là các chữ &quot;a - z&quot;, số &quot;0 - 9&quot;, gạch ngang &quot;-&quot; hoặc gạch dưới &quot;_&quot;. Dấu sao &quot;*&quot; tương ứng với một chuỗi bất kỳ, có thể xuất hiện tại vị trí đánh dấu, nhưng không được đặt ở đầu. Ví dụ: &quot;foo*&quot; là một <em>ID của thẻ</em> hợp lệ, nhưng &quot;*bar&quot; thì không.

en: The <strong>id</strong> attribute is used in your <em>HTML elements and attributes</em> rules. You should specify the <em>Rules for Element IDs</em> field in the &quot;Advanced rules&quot; section below. Leaving it unspecified will result in all id attributes filtered out.
vi: Hiện đang cho phép người dùng sử dụng thuộc tính <strong>id</strong> trong phần <em>Khai báo Thẻ và Thuộc tính HTML</em>. Vui lòng cấu hình các <em>Các ID được giữ lại</em> trong phần &quot;Cấu hình mở rộng&quot; ở dưới. Nếu không khai báo các ID hợp lệ, thì tất cả các ID của thẻ sẽ bị xóa bỏ như khi không được phép dùng.

en: The <strong>style</strong> attribute is used in your <em>HTML elements and attributes</em> rules, and you have enabled one of the following style properties: &quot;background&quot;, &quot;background-image&quot;, &quot;list-style&quot; or &quot;list-style-image&quot;. You should specify the <em>Rules for URLs used within inline styles</em> field in the &quot;Advanced rules&quot; section below. Leaving it unspecified will result in all URLs used within inline styles filtered out.
vi: Hiện đang cho phép người dùng sử dụng thuộc tính <strong>style</strong> trong phần <em>Khai báo Thẻ và Thuộc tính HTML</em> ở trên, và cũng cho phép dùng các thuộc tính: &quot;background&quot;, &quot;background-image&quot;, &quot;list-style&quot; hoặc &quot;list-style-image&quot;. Vui lòng cấu hình các <em>Các URL được giữ lại</em> trong phần &quot;Cấu hình mở rộng&quot; ở dưới. Nếu không khai báo các URL hợp lệ, thì tất cả các URL bên trong các thuộc tính này sẽ bị xóa bỏ, khiến chúng không hoạt động.

en: Site maintenance account
vi: Tài khoản bảo trì trang web

en: The file could not be uploaded, because the destination %destination is invalid.
vi: Tệp tin không thể upload, bởi vì chổ ghi %destination không hợp lệ.

en: The file %source could not be uploaded because a file by that name already exists in the destination %directory.
vi: Tập tin %source không thể tải lên bởi vì một tập tin cùng tên đã tồn tại trong thư mục đích %directory.

en: (active tab)
vi: (tab hoạt động)

en: All pages except those listed
vi: Tất cả các trang, trừ các trang dưới đây

en: Only the listed pages
vi: Chỉ các trang dưới đây

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
vi: Các trang mà mã PHP này trả về giá trị <code>TRUE</code> (chỉ dành cho chuyên gia)

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
vi: Nếu chọn lựa chọn PHP, nhập mã PHP giữa %php. Lưu ý là mã PHP này nếu sai có thể gây treo hệ thống Drupal của bạn.

en: Upload destination
vi: Đích tải lên

en: Enable <em>Description</em> field
vi: Bật trường <em>Mô tả</em>

en: Text formats
vi: Định dạng Văn bản

en: No defined styles
vi: Chưa có kiểu dáng ảnh nào được khai báo

en: Image styles
vi: Kiểu dáng ảnh

en: manage display
vi: quản lý hiển thị

en: Revision log message
vi: Nhật ký tin nhắn phiên bản

en: Full content
vi: Nội dung đầy đủ

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
vi[0]: Bạn phải bao gồm ít nhất một từ khóa rõ ràng với 1 kí tự hay nhiều hơn.

en: Searched %type for %keys.
vi: Đã tìm kiếm trong %type các thông tin có chứa %keys

en: Requires: !module-list
vi: Yêu cầu: !module-list

en: Required by: !module-list
vi: Cần thiết bởi: !module-list

en: There is currently no content classified with this term.
vi: Không có nội dung nào được liệt vào phân loại này.

en: E-mails
vi: Thư điện tử

en: Validate URL
vi: Kiểm tra URL

en: Image style
vi: Kiểu dáng ảnh

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
vi: Nhãn cho vùng này, chỉ được hiển thị trên các trang quản trị.

en: Displays Reorder
vi: Sắp xếp lại các cách trình bày

en: Remove this display
vi: Xóa cách trình bày này

en: Operator to use on all groups
vi: Phép toán dùng cho tất cả các nhóm

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
vi: Có thể là "group 0 VÀ group 1 VÀ group 2", hoặc "group 0 HOẶC group 1 HOẶC group2",...

en: Remove group @group
vi: Xóa nhóm @group

en: Default group
vi: Nhóm mặc định

en: Group @group
vi: Nhóm @group

en: Ungroupable filters
vi: Những bộ lọc không nhóm được

en: Configure group settings for @type %item
vi: Cấu hình thiết lập nhóm cho kiểu @type %item

en: Display all items
vi: Hiển thị tất cả các mục

en: Display all items that this view might find
vi: Hiển thị tất cả các mục mà view này tìm được

en: Display a specified number of items
vi: Hiển thị một số cố định các mục

en: Display a limited number items that this view might find.
vi: Hiển thị một số cố định các mục mà view này tìm được.

en: Paged output, full pager
vi: Phân trang đầu ra, đầy đủ

en: Paged output, full Drupal style
vi: Phân trang đầu ra, kiểu Drupal

en: Paged output, mini pager
vi: Phân trang đầu ra, nhỏ gọn

en: Machine Name
vi: Tên nội bộ

en: Exposed form style
vi: Kiểu dáng của form trình bày bộ lọc

en: Group results together
vi: Nhóm kết quả lại với nhau

en: - Choose -
vi: - Chọn -

en: A module by the name @name already exists on your site. Please choose a different name.
vi: Hiện đang có Module với tên @name trên hệ thống. Xin vui lòng chọn một tên khác.

en: Energy
vi: Năng lượng

en: Require all conditions
vi: Tất cả các điều kiện phải được thỏa mãn

en: Please reload the page to view this block.
vi: Hãy nạp lại trang để xem khối này.

en: Webform enables nodes to have attached forms and questionnaires.
vi: Webform cho phép đính kèm biểu mẫu và câu hỏi vào site.

en: To add one, create a !types piece of content.
vi: Để thêm một form, hãy tạo một nội dung thuộc kiểu !type.

en: This page lists all of the content on the site that may have a webform attached to it.
vi: Trang này liệt kê tất cả các nội dung có đính kèm biểu mẫu web trên hệ thống.

en: A special textfield that accepts e-mail addresses.
vi: Trường văn bản đặc biệt, chỉ cho phép người dùng gõ các địa chỉ e-mail vào.

en: Allow users to upload files of configurable types.
vi: Cho phép người dùng tải các loại tập tin được quy định lên.

en: Page break
vi: Tách trang

en: Organize forms into multiple pages.
vi: Tách form thành nhiều trang.

en: Select options
vi: Danh sách chọn

en: Webform settings
vi: Thiết lập webform

en: Edit e-mail settings
vi: Sửa thiết lập e-mail

en: Check that all entered values for this field are unique. The same value is not allowed to be used twice.
vi: Đảm bảo tất cả các giá trị nhập vào trường này phải là duy nhất. Nếu người dùng nhập vào một giá trị đã có, thì kết quả gửi đi sẽ bị hủy.

en: Other...
vi: Khác...

en: Maximum length of the textfield value.
vi: Chiều dài tối đa của giá trị có thể nhập vào trong trường này

en: Webform-enabled content types
vi: Các kiểu nội dung có thể nhúng form

en: Webform allows you to enable the webform components for any content type.  Choose the types on which you would like to associate webform components.
vi: Form nhúng cho phép ta nhúng các thành phần của form vào bất kỳ kiểu nội dung nào trên site. Chọn những kiểu nội dung muốn nhúng form đi kèm.

en: E-mail address format
vi: Định dạng địa chỉ e-mail

en: Long format: "Example Name" &lt;name@example.com&gt;
vi: Dạng dài: "Tên ví dụ" &lt;diachi@example.com&gt;

en: Short format: name@example.com
vi: Dạng ngắn: diachi@example.com

en: Most servers support the "long" format which will allow for more friendly From addresses in e-mails sent. However many Windows-based servers are unable to send in the long format. Change this option if experiencing problems sending e-mails with Webform.
vi: Hầu như máy chủ nào cũng hỗ trợ "dạng đầy đủ", để địa chỉ gửi thư thân thiện hơn. Tuy nhiên, các máy chủ nền Windows lại không hỗ trợ định dạng này. Đổi lại thiết lập này nếu gặp lỗi gửi kết quả của form nhúng qua e-mail.

en: There are currently no webforms on your site. Create a !types piece of content.
vi: Bạn chưa tạo biểu mẫu web nào cả. Xin hãy tạo !types.

en: Include all components
vi: Bao gồm tất cả các thành phần

en: Component value
vi: Giá trị của thành phần

en: Currently not sending e-mails, add an e-mail recipient below.
vi: Form này hiện không gửi email thông báo nào hết, hãy khai báo địa chỉ email nhận thông báo vào bên dưới.

en: Form submissions will be e-mailed to this address. Any email, select, or hidden form element may be selected as the recipient address. Multiple e-mail addresses may be separated by commas.
vi: Thông tin do người dùng gửi lên từ form nhúng sẽ được gửi e-mail tới cho địa chỉ này. Các thành phần có thể chọn để dùng làm địa chỉ người nhận bao gồm trường email, danh sách chọn hoặc trường ẩn. Ngăn cách các địa chỉ thư người nhận bằng dấu phẩy.

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the subject for e-mails.
vi: Các thành phần có thể chọn để dùng làm chủ đề của e-mail bao gồm các trường văn bản, danh sách chọn hoặc trường ẩn.

en: Any email, select, or hidden form element may be selected as the sender's e-mail address.
vi: Các thành phần có thể chọn để dùng làm địa chỉ e-mail của người gửi bao gồm các trường email, danh sách chọn hoặc trường ẩn.

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the sender's name for e-mails.
vi: Các thành phần có thể chọn để dùng làm tên người gửi e-mail bao gồm các trường văn bản, danh sách chọn hoặc trường ẩn.

en: An e-mail template can customize the display of e-mails.
vi: Mẫu email cho phép tùy biến nội dung của email gửi đi.

en: Included e-mail values
vi: Các giá trị gửi kèm e-mail

en: The selected components will be included in the %email_values token. Individual values may still be printed if explicitly specified as a %email[key] in the template.
vi: Lấy giá trị của các phần đã chọn thông qua %email_values. Lấy các giá trị độc lập bằng cách nhập %email[key] trong phần mẫu e-mail.

en: Save e-mail settings
vi: Lưu thiết lập e-mail

en: E-mail header details
vi: Chi tiết phần đầu email

en: Confirmation message
vi: Thông báo xác nhận

en: Submitted on %date
vi: Gửi vào %date

en: Submitted by user: %username
vi: Gửi bởi: %username

en: The subject of the comment.
vi: Chủ đề bài bình luận.

en: The file does not exist.
vi: Tập tin này không tồn tại.

en: No file selected
vi: Chưa chọn tập tin

en: Wysiwyg profiles
vi: Hồ sơ WYSIWYG

en: Div container
vi: Khối Div

en: Maximize
vi: Tối đa

en: Check spelling as you type
vi: Kiểm tra chính tả trong khi gõ

en: Advanced list
vi: Danh sách cao cấp

en: To assign a different editor to a text format, click "delete" to remove the existing first.
vi: Để gán một bộ soạn thảo khác cho một định dạng văn bản, trước hết ta phải "xóa" thiết lập hiện thời trước đã.

en: Update preview
vi: Cập nhật xem thử

en: Default: %value
vi: Mặc định: %value

en: Default value timezone
vi: Múi giờ mặc định

en: Edit component: @name
vi: Sửa thành phần: @name

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
vi: View này được tạo cho phiên bản @import_version, nhưng bạn lại chỉ có phiên bản @api_version

en: Broken/missing handler: @table > @field
vi: Thiếu hoặc lỗi bộ xử lý: @table > @field

en: Output machine name
vi: Tên máy đầu ra

en: Enable popup calendar
vi: Dùng lịch để chọn ngày

en: Enable a JavaScript date picker next to the date field.
vi: Cho phép người dùng bấm vào biểu tượng bên cạnh trường để dùng lịch chọn ra giá trị ngày mong muốn.

en: Attachment before
vi: Đính kèm phía trước

en: Attachment after
vi: Đính kèm phía sau

en: Use this option to allow HTML comments.
vi: Bật hoặc tắt tính năng chú thích HTML.

en: Sorry, you can only use your validation link once for security reasons.
vi: Liên kết xác nhận tài khoản này chỉ có hiệu lực 1 lần.

en:  Please log in with your username and password instead now.
vi:  Vui lòng đăng nhập với tên người dùng và mật khẩu của bạn.

en: Redirect path on registration
vi: Chuyển hướng người dùng sau khi đăng ký tài khoản

en: Redirect path on confirmation
vi: Chuyển hướng người dùng sau khi kích hoạt tài khoản

en: When the user account is validated.
vi: Khi tài khoản người dùng được xác nhận.

en: The validated user's account
vi: Tài khoản của người sử dụng xác nhận

en: LoginToboggan Rules Integration
vi: Tích hợp với Rules

en: Integrates LoginToboggan with Rules module
vi: Tích hợp module này với Rules

en: Current page
vi: Trang hiện thời

en: Highlighted
vi: Nổi bật

en: Sidebar second
vi: Sidebar thứ hai

en: Oblique
vi: Xiên

en: Node terms
vi: Thuật ngữ node

en: Feed icons
vi: Biểu tượng lấy tin

en: Add the site feed_icons statement as content.
vi: Thêm mô tả của biểu tượng RSS (feed_icons) vào nội dung.

en: Site logo
vi: Logo trang web

en: Add the logo trail as content.
vi: Thêm dải logo vào nội dung.

en: Add the primary_links (local tasks) as content.
vi: Thêm liên kết chính (primary_links) vào nội dung.

en: Add the secondary_links (local tasks) as content.
vi: Thêm liên kết phụ (secondary_links) vào nội dung.

en: Custom style
vi: Kiểu tùy biến

en: Insert file
vi: Chèn tập tin vào

en: Alternate
vi: Thay thế

en: Previous page
vi: Trang trước

en: You are not logged in.
vi: Bạn chưa đăng nhập.

en: Autocomplete reference options
vi: Tuỳ chọn tự động hoàn chỉnh tài liệu tham khảo

en: Contains string
vi: Có chứa chuỗi

en: Dash
vi: Neo ứng dụng

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
vi: Các biến có thể sử dụng: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: None (original image)
vi: Không (ảnh gốc)

en: Edit components
vi: Chỉnh sửa các thành phần

en: All components of this type are exported by other features or modules.
vi: Tất cả các thành phần của loại này được xuất bởi các gói tính năng hoặc các mô-đun khác.

en: Required by: !dependents
vi: Cần thiết bởi: !dependents

en: Conflicts with: !conflicts
vi: Xung đột với: xung đột

en: The feature !module cannot be enabled because it has unmet requirements.
vi: Không thể kích hoạt Tính năng !module vì chưa thỏa mãn các điều kiện cần.

en: @module does not appear to include the @include file.
vi: Module @module không chứa tệp cần thiết @include.

en: The file @filename has been deprecated and can be removed.
vi: Tệp @filename đã không còn cần thiết, hãy xóa nó đi.

en: Conflicts with another feature
vi: Xung đột với một tính năng khác

en: Custom content
vi: Nội dung tự chọn

en: Custom content panes are basic HTML you enter that can be reused in all of your panels.
vi: Các khung nội dung tự soạn là các mã HTML mà bạn nhập vào để sử dụng nhiều lần trong các panel của mình.

en: There are no custom content panes.
vi: Không có nội dung tự soạn nào.

en: Manage custom content
vi: Quản lý nội dung tự soạn

en: Custom content panes
vi: Các khung nội dung tự chọn

en: Add a new @plugin
vi: Thêm @plugin mới

en: Edit @plugin %title
vi: Sửa @plugin %title

en: Clone @plugin %title
vi: Sao chép @plugin %title

en: Import @plugin
vi: Nhập @plugin

en: Export @plugin %title
vi: Xuất @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
vi: Bạn có chắc chắn muốn khôi phục %title không?

en: This action will permanently remove any customizations made to this item.
vi: Hành động này sẽ xóa bỏ tất cả các tùy biến áp dụng cho mục này.

en: The item has been reverted.
vi: Đã khôi phục mục.

en: This action will permanently remove this item from your database..
vi: Hành động này sẽ xóa mục này khỏi CSDL hệ thống..

en: %title has been created.
vi: Đã tạo %title.

en: %title could not be created.
vi: Không tạo được %title.

en: %title has been updated.
vi: Đã sửa %title.

en: %title could not be updated.
vi: Không sửa được %title.

en: You can import an exported definition by pasting the exported object code into the field below.
vi: Chép mã mô tả đối tượng vào trường dưới đây để nhập đối tượng vào trong hệ thống.

en: @plugin %title was enabled.
vi: Đã bật @plugin %title.

en: @plugin %title was disabled.
vi: Đã tắt @plugin %title.

en: Enabled, name
vi: Đã bật, tên

en: You have unsaved changes. These changes will not be made permanent until you click <em>Save</em>.
vi: Các thay đổi đang có hiện chỉ là tạm thời, và sẽ chỉ được lưu sau khi bạn nhấn vào nút <em>Lưu</em>.

en: This will appear in the administrative interface to easily identify it.
vi: Tiêu đề này sẽ xuất hiện trên giao diện quản trị để hỗ trợ người quản lý website.

en: The unique ID for this @export.
vi: Mã ID duy nhất cho @export này.

en: @plugin code
vi: Mã cho @plugin

en: Allow import to overwrite an existing record.
vi: Cho phép ghi đè lên một ngữ cảnh đã có.

en: Select context
vi: Chọn ngữ cảnh

en: Configure rows
vi: Cấu hình hàng

en: Contains rows in contexts.
vi: Chứa các hàng trong ngữ cảnh.

en: Context settings
vi: Các thiết lập ngữ cảnh

en: User account form
vi: Biểu mẫu tài khoản người dùng

en: Active for
vi: Được kích hoạt nếu

en: Strongarm lets site builders manage default variable settings. All the default values provided by Strongarm are listed on this page. Any overridden value can be reverted to its default by selecting its checkbox and clicking 'Reset to defaults'.
vi: Strongarm cho phép quản lý giá trị mặc định cho các biến. Tất cả các giá trị mặc định mà Strongarm cung cấp đều được liệt kê trên trang này. Ta có thể đưa các giá trị đã bị ghi đè về giá trị mặc định bằng cách chọn hộp kiểm tương ứng với nó rồi nhấn 'Đưa về mặc định'.

en: Context allows you to manage contextual conditions and reactions for different portions of your site. You can think of each context as representing a "section" of your site. For each context, you can choose the conditions that trigger this context to be active and choose different aspects of Drupal that should react to this active context.
vi: Ngữ cảnh cho phép ta quản lý các điều kiện và cách hành xử tương ứng với chúng cho các phần khác nhau trên website. Có thể coi mỗi một ngữ cảnh tương ứng với một "phần" trên trang web, tại đó ta có thể kiểm tra các điều kiện nhất định để quyết định xem hệ thống nên xử lý như thế nào.

en: If enabled, users will receive a 'Log in successful' message upon login.
vi: Chọn để hiển thị thông báo 'Bạn đã đăng nhập thành công' cho người dùng khi họ đăng nhập xong.

en: Access Denied / User log in
vi: Truy cập bị từ chối / Đăng nhập

en: Log in/Register
vi: Đăng nhập / Đăng ký

en: Log in successful for %name.
vi: Người dùng %name đã đăng nhập thành công.

en: Account cancellation URL
vi: Địa chỉ URL để hủy tài khoản

en: One-time login URL
vi: Đường dẫn URL đăng nhập một lần

en: Page number
vi: Số trang

en: The book page associated with the node.
vi: Trang sách liên kết với nút.

en: Absolute server path
vi: Đường dẫn tuyệt đối của máy chủ

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
vi: Gặp lỗi khi xử lý @operation với tham số: @args

en: IMPORTANT! If checked, First day of week MUST be set to Monday
vi: CHÚ Ý! Nếu chọn, ngày đầu tiên trong tuần PHẢI là Thứ 2

en: TODO Add a descriptive string here to show in the UI.
vi: TODO Viết mô tả để hiển thị trong UI.

en: Branding
vi: Thương hiệu

en: Condition set (OR)
vi: Bộ điều kiện (HOẶC)

en: Condition set (AND)
vi: Bộ điều kiện (VÀ)

en: Action set
vi: Các hành động

en: After updating an existing comment
vi: Sau khi sửa bình luận

en: Before saving a comment
vi: Trước khi lưu bình luận

en: A comment is viewed
vi: Xem bình luận

en: Before saving content
vi: Trước khi lưu nội dung

en: Content is viewed
vi: Xem nội dung

en: After updating an existing term
vi: Sau khi sửa phân loại

en: Before saving a taxonomy term
vi: Trước khi lưu phân loại

en: After saving a new vocabulary
vi: Sau khi tạo phân nhóm

en: After updating an existing vocabulary
vi: Sau khi sửa phân nhóm

en: Before saving a vocabulary
vi: Trước khi lưu phân nhóm

en: After deleting a vocabulary
vi: Sau khi xóa phân nhóm

en: After saving a new user account
vi: Sau khi tạo tài khoản người dùng

en: After updating an existing user account
vi: Sau khi sửa tài khoản người dùng

en: Before saving a user account
vi: Trước khi lưu tài khoản người dùng

en: Administer features
vi: Quản trị các tính năng

en: Perform administration tasks on features.
vi: Thực hiện các tác vụ quản trị tính năng.

en: View, enable and disable features.
vi: Xem, bật và tắt các tính năng.

en: The specified file %file could not be copied, because the destination directory is not properly configured. This may be caused by a problem with file or directory permissions. More information is available in the system log.
vi: Tập tin %file không thể sao chép được vì thư mục đến không được đặt cấu hình đúng. Điều này có thể bị gây ra bởi chế độ cấp phép của thư  mục. Có thông tin thêm trong tập tin log hệ thống.

en: Image style: @style
vi: Kiểu dáng ảnh: @style

en: Administrative overlay
vi: Quản trị lớp phủ

en: View mode
vi: Chế độ hiển thị

en: Examples: 7.x-1.0, 7.x-1.0-beta1
vi: Ví dụ: 7.x-1.0, 7.x-1.0-beta1

en: A field type used for storing postal addresses according the xNAL standard.
vi: Cung cấp trường lưu các thông tin địa chỉ theo chuẩn xNAL.

en: Dynamic address form
vi: Địa chỉ động

en: Available countries
vi: Các quốc gia được phép chọn

en: If no countries are selected, all countries will be available.
vi: Nếu không chọn quốc gia nào, tất cả các quốc gia sẽ được chọn.

en: Manage a flexible address field, implementing the xNAL standard.
vi: Quản lý trường địa chỉ linh động, theo chuẩn xNAL.

en: After saving a new @entity
vi: Sau khi tạo @entity

en: After updating an existing @entity
vi: Sau khi sửa @entity

en: Before saving a @entity
vi: Trước khi lưu @entity

en: After deleting a @entity
vi: Sau khi xóa @entity

en: Drop Down Menu
vi: Trình đơn thả xuống

en: Add, edit and delete CTools custom stored custom content
vi: Thêm, sửa và xóa các nội dung tự soạn lưu trữ bởi CTools

en: Dark
vi: Sẫm màu

en: Are you sure you want to revert any changes to your template back to the default?
vi: Bạn có thực sự muốn hủy tất cả các thay đổi lên mẫu e-mail để sử dụng lại mẫu mặc định không?

en: Include files as attachments
vi: Bao gồm các tệp dưới dạng đính kèm

en: Message to be shown upon successful submission. If the redirection location is set to <em>Confirmation page</em> it will be shown on its own page, otherwise this displays as a message.
vi: Nội dung sẽ hiển thị cho người dùng vừa gửi form. Nếu phần Chuyển hướng ở dưới chọn <em>Trang xác nhận</em>, thì nội dung này sẽ được trình bày trên một trang riêng. Nếu không, nó sẽ được trình bày dưới dạng thông báo.

en: Redirection location
vi: Chuyển người dùng tới

en: Choose where to redirect the user upon successful submission.
vi: Chuyển người dùng tới một trang tùy ý sau khi họ gửi form.

en: Confirmation page
vi: Trang xác nhận

en: No redirect (reload current page)
vi: Không (tải lại trang hiện tại)

en: Nothing
vi: Không có gì

en: Human-readable name
vi: Tên thân thiện

en: Places
vi: Nơi

en: File %file could not be copied, because the destination directory %destination is not configured correctly.
vi: Tập tin %file không thể sao chép, bởi đích đến thư mục chứa %destination đã không được cấu hình chính xác.

en: Hash
vi: Mã hóa băm

en: Fixed value
vi: Giá trị cố định

en: The name of the user who should gain or lose !points.
vi: Tên người dùng sẽ được thêm hoặc giảm !points

en: The number of !points to add or subtract.  For example, enter %positive to add !points or %negative to deduct !points.
vi: Số !points sẽ được cộng vào hoặc trừ đi. Thí dụ, nhập %positive để thêm !points hoặc %negative để giảm !points.

en: The date and time that the !points should expire. Use this format: YYYY-MM-DD HH:MM +ZZZZ. Leave this field blank if the !points should never expire.
vi: Ngày và thời gian mà !points hết hạn. Sử dụng định dạng này: YYYY-MM-DD HH:MM +ZZZZ. Để trống nếu muốn !points không bao giờ hết hạn.

en: The !points category that should apply to this transaction.
vi: Phan loại của !points áp dụng cho giao dịch này

en: !Points category
vi: !Points phân loại

en: !Points transaction
vi: !Points giao dịch

en: Auto resize
vi: Tự động đổi cỡ

en: Asc
vi: Tăng dần

en: Custom blocks
vi: Các khối tự tạo

en: Access the views administration pages.
vi: Truy cập trang quản trị view.

en: Bypass access control when accessing views.
vi: Bỏ qua kiểm tra truy cập khi xem các view.

en: Add new view
vi: Tạo view mới

en: Weight for @display
vi: Thứ tự của cách trình bày @display

en: Translation method
vi: Phương thức dịch

en: Select a translation method to use for Views data like header, footer, and empty text.
vi: Chọn phương thức dịch dùng cho dữ liệu của View như phần đầu, phần chân và chuỗi trống.

en: Approved comment
vi: Lời bình đã xét duyệt

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
vi: Một lời bình được gắn cho tệp tin này, thường do tệp này nằm trong một trường của lời bình.

en: Query settings
vi: Thiết lập truy vấn

en: Field Language
vi: Ngôn ngữ của trường

en: Text formats enabled for rich-text editing
vi: Các định dạng văn bản sử dụng bộ soạn thảo

en: Present a unified login/registration page
vi: Trình bày phần đăng nhập và đăng ký trên một trang duy nhất

en: Use one page for both login and registration instead of Drupal's tabbed login/registration/password pages.
vi: Sử dụng một trang đăng nhập và đăng ký thay vì chia ra các tab đăng nhập / đăng ký / khôi phục mật khẩu.

en: Unified login setting was changed, menus have been rebuilt.
vi: Đã lưu thay đổi về giao diện tích hợp đăng nhập và đăng ký, đã tạo lại các trang.

en: The URL of the account validation page, provided by logintoboggan.
vi: Địa chỉ URL để xác minh tài khoản mà module sử dụng.

en: 
    [user:name],
    
    Thank you for registering.
    
    IMPORTANT:
    For full site access, you will need to click on this link or copy and paste it in your browser:
    
    [user:validate-url]
    
    This will verify your account and log you into the site. In the future you will be able to log in to [site:login-url] using the username and password that you created during registration.
vi: 
    [user :name],
    
    Cám ơn bạn đã mở tài khoản trên hệ thống.
    
    LƯU Ý :
    Để truy cập được mọi tính năng trên site, bạn phải bấm chuột vào liên kết dưới đây, hoặc sao chép rồi dán vào thanh địa chỉ trên trình duyệt của bạn:
    
    [user :validate-url]
    
    Việc này sẽ giúp chúng tôi xác minh được đây chính là địa chỉ email của bạn và cấp đầy đủ quyền truy cập cho bạn. Sau này, bạn có thể đăng nhập vào site thông qua trang [site :login-url] với tên và mật khẩu đã chọn.

en: Password must be at least %length characters.
vi: Mật khẩu phải dài ít nhất %length ký tự.

en: I have an account
vi: Đã có tài khoản

en: I want to create an account
vi: Tôi muốn tạo một tài khoản

en: Access administration menu
vi: Quyền truy cập menu quản trị

en: Display Drupal links
vi: Hiển thị các liên kết Drupal

en: Administration tools.
vi: Các công cụ quản lý.

en: The content type of the node.
vi: Kiểu nội dung của nút.

en: Relative URL
vi: Địa chỉ URL tương đối

en: Absolute URL
vi: Địa chỉ URL tuyệt đối

en: The absolute URL.
vi: Đường dẫn URL tuyệt đối.

en: Enter a machine readable key for this form element. May contain only alphanumeric characters and underscores. This key will be used as the name attribute of the form element. This value has no effect on the way data is saved, but may be helpful if doing custom form processing.
vi: Tên nội bộ của thành phần này. Có thể nhập các chữ cái, chữ số hoặc dấu gạch dưới. Tên này sẽ dùng làm thuộc tính name của thành phần. Nó không ảnh hưởng tới cách thức lưu trữ dữ liệu, nhưng cho phép thực hiện các thao tác xử lý dữ liệu được người dùng gửi lên từ form.

[ctx: datetime]
en: Month
vi: Tháng

en: Display:
vi: Hiển thị:

en: Add exception
vi: Thêm ngoại lệ

en: Search Filter
vi: Bộ lọc tìm kiếm

en: Content revisions
vi: Phiên bản của nội dung

en: Machine name:
vi: Tên dùng trong hệ thống:

en: Create Feature
vi: Tạo tính năng

en: All Day
vi: Trọn ngày

en: <p class="fieldgroup-help">Fields can be dragged into groups with unlimited nesting. Each fieldgroup format comes with a configuration form, specific for that format type.<br />Note that some formats come in pair. These types have a html wrapper to nest its fieldgroup children. E.g. Place accordion items into the accordion, vertical tabs in vertical tab group and horizontal tabs in the horizontal tab group. There is one exception to this rule, you can use a vertical tab without a wrapper when the additional settings tabs are available. E.g. node forms.</p>
vi: <p class="fieldgroup-help">Kéo và thả các trường trong danh sách dưới đây thành các nhóm. Có thể tạo một hoặc nhiều cấp lồng nhau, không giới hạn. Mỗi nhóm trường đều có một cấu hình riêng cho kiểu nhóm đó.<br />Lưu ý rằng một số kiểu nhóm đi theo cặp. Các kiểu nhóm này cần có mã HTML bao bọc các thành phần bên trong. Ví dụ, đặt các mục accordion bên trong nhóm accordion, các thẻ tab dọc bên trong nhóm tab dọc và các thẻ tab ngang trên nhóm tab ngang. Có một ngoại lệ là bạn có thể dùng thẻ tab dọc mà không cần nhóm tab dọc tương ứng khi có các thiết lập đi kèm với form.</p>

en: Site Information
vi: Thông tin website

en: Bypass views access control
vi: Bỏ qua việc kiểm tra truy cập cho view

en: No results behavior
vi: Hành xử khi không có dữ liệu

en: Edit @section
vi: Sửa @section

en: Edit this view to add a display.
vi: Sửa view này để thêm một cách trình bày mới.

en: Add view from template
vi: Tạo view từ mẫu

en: View to insert
vi: View cần chèn vào

en: The view to insert into this area.
vi: View cần chèn vào vùng này.

en: Inherit contextual filters
vi: Thừa kế các bộ lọc theo ngữ cảnh

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
vi: Nếu được chọn, view này sẽ nhận các tham số lọc ngữ cảnh giống như cấp cha của nó.

en: Recursion detected in view @view display @display.
vi: Lỗi đệ quy được phát hiện trong view @view, cách trình bày @display.

en: Exception value
vi: Giá trị ngoại lệ

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
vi: Nếu nhận được giá trị này, bộ lọc sẽ bị bỏ qua; vd, "tất cả các giá trị"

en: Number of records
vi: Số bản ghi

[ctx: Sort order]
en: Default sort
vi: Thứ tự mặc định

[ctx: Sort order]
en: Date
vi: Ngày tháng

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard your changes.
vi: * Các thay đổi mới chỉ được lưu nháp. Xin nhấn Lưu để ghi lại chúng. Nhấn Hủy để bỏ các thay đổi.

en: Add !display
vi: Thêm !display

en: @display_title details
vi: Chi tiết cho @display_title

en: Auto preview
vi: Tự động xem thử

en: Preview with contextual filters:
vi: Xem thử với các bộ lọc theo ngữ cảnh:

en: Separate contextual filter values with a "/". For example, %example.
vi: Ngăn cách các giá trị của bộ lọc ngữ cảnh bằng dấu "/". Ví dụ, %example.

en: Apply and continue
vi: Áp dụng và tiếp tục

en: @current of @total
vi: @current trên @total

en: All displays (except overridden)
vi: Tất cả các cách trình bày (trừ những cái bị ghi đè)

en: All displays
vi: Tất cả các cách trình bày

en: This @display_type (override)
vi: Chỉ cách trình bày @display_type (ghi đè)

en: View name and description
vi: Tên và mô tả cho view

en: A descriptive human-readable name for this view. Spaces are allowed
vi: Tên thân thiện cho view này. Có thể dùng dấu cách

en: Create new filter group
vi: Tạo nhóm lọc mới

en: No filters have been added.
vi: Chưa có bộ lọc nào.

en: Drag to add filters.
vi: Kéo để thêm bộ lọc.

en: Add and configure @types
vi: Thêm và cấu hình kiểu @types

en: Configure @type: @item
vi: Cấu hình @type: @item

en: Show filters on the list of views
vi: Hiện các bộ lọc trên danh sách view

en: Show advanced help warning
vi: Hiện cảnh báo của trợ giúp nâng cao

en: Always show the master display
vi: Luôn hiển thị cách trình bày chủ

en: Advanced users of views may choose to see the master (i.e. default) display.
vi: Cho phép người dùng xem cách trình bày chủ (hay mặc định).

en: Always show advanced display settings
vi: Luôn hiện các thiết lập nâng cao cho cách trình bày

en: Default to showing advanced display settings, such as relationships and contextual filters.
vi: Hiển thị các thiết lập nâng cao cho cách trình bày, như các quan hệ và bộ lọc ngữ cảnh.

en: Label for "Any" value on non-required single-select exposed filters
vi: Nhãn cho giá trị "Bất kỳ" trong các bộ lọc tự chọn kiểu danh sách chọn đơn không bắt buộc

en: Live preview settings
vi: Thiết lập xem thử trực tiếp

en: Automatically update preview on changes
vi: Tự động cập nhật phần xem thử khi có thay đổi

en: Show information and statistics about the view during live preview
vi: Hiện thông tin và thống kê về view trong quá trình xem thử

en: Above the preview
vi: Bên trên phần xem thử

en: Below the preview
vi: Bên dưới phần xem thử

en: Show the SQL query
vi: Hiện câu truy vấn SQL

en: Show performance statistics
vi: Hiện thống kê về hiệu năng

en: Disable JavaScript with Views
vi: Không dùng JavaScript trong View

en: If you are having problems with the JavaScript, you can disable it here. The Views UI should degrade and still be usable without javascript; it's just not as good.
vi: Nếu gặp lỗi với JavaScript, hãy bỏ không dùng JavaScript tại đây. Giao diện quản lý View sẽ vẫn hoạt động bình thường, nhưng không nhanh bằng.

en: Master
vi: Chính

en: Unformatted list
vi: Danh sách chưa định dạng

en: HTML list
vi: Danh sách HTML

en: Contextual filters
vi: Bộ lọc ngữ cảnh

en: Contextual filter
vi: Bộ lọc ngữ cảnh

en: filter criteria
vi: tiêu chí lọc

en: Filter criterion
vi: Tiêu chí lọc

en: filter criterion
vi: tiêu chuẩn lọc

en: The node ID.
vi: Định danh node

en: Display the content with standard node view.
vi: Trình bày bình luận dạng chuẩn theo nội dung.

en: Content ID from URL
vi: Mã nội dung từ URL

en: Hide attachments in summary
vi: Ẩn phần đính kèm khi hiện phần tổng hợp

en: No views match the search criteria.
vi: Không có view phù hợp với tiêu chí tìm.

en: Create view from template @template
vi: Tạo view từ mẫu @template

en: This action will permanently remove any customizations made to this view.
vi: Hành động này sẽ xóa vĩnh viễn các tùy chỉnh tạo ra cho view này.

en: The view has been reverted.
vi: View đã được hoàn nguyên

en: This action will permanently remove the view from your database.
vi: Hành động này sẽ loại bỏ vĩnh viễn view khỏi cơ sở dữ liệu.

en: Create a page
vi: Tạo trang

en: Create a menu link
vi: Tạo liên kết trên trình đơn

en: Include an RSS feed
vi: Bao gồm nguồn cấp tin RSS

en: Feed path
vi: Đường dẫn của nguồn cấp tin

en: Feed row style
vi: Kiểu trình bày dòng dữ liệu cho nguồn cấp tin

en: Create a block
vi: Tạo một khối

en: of fields
vi: thuộc các trường

en: of type
vi: thuộc kiểu

en: tagged with
vi: được gắn thẻ

en: Attempted to create_view with values that have not been validated
vi: Thử create_view với các giá trị chưa được kiểm tra

en: Should links be displayed below each comment
vi: Có hiển thị phần liên kết bên dưới mỗi lời bình hay không

en: with links (allow users to reply to the comment, etc.)
vi: với các liên kết (cho phép người dùng viết lời bình...)

en: without links
vi: không có các liên kết

en: teasers
vi: bản tóm lược

en: full posts
vi: bản đầy đủ

en: titles
vi: tiêu đề

en: titles (linked)
vi: tiêu đề (dạng liên kết)

en: Should links be displayed below each node
vi: Có hiển thị phần liên kết bên dưới mỗi mục nội dung hay không

en: with links (allow users to add comments, etc.)
vi: với các liên kết (cho phép người dùng viết lời bình...)

en: Should comments be displayed below each node
vi: Có hiển thị phần bình luận bên dưới mỗi mục nội dung hay không

en: Number of hits
vi: Số lần truy cập

en: This setting has been locked by the LoginToboggan module. You can change this setting by modifying the <strong>Set password</strong> checkbox at <a href="!link">LoginToboggan settings page</a>.
vi: Thiết lập này đã bị khóa bởi module Tùy chỉnh đăng nhập đăng ký. Để sửa thiết lập này, hãy sửa lại phần <strong>Cho phép người đăng ký tự chọn mật khẩu</strong> trên trang <a href="!link">Thiết lập Đăng nhập và Đăng ký</a>.

en: Edit !points transaction
vi: Sửa giao dịch !points

en: View transaction #@txn_id
vi: Xem giao dịch #@txn_id

en: Basic tokens
vi: Từ thay thế cơ bản

en: The node title.
vi: Tiêu đề nội dung

en: Special tokens
vi: Từ thay thế đặc biệt

en: Any user profile field or value, such as %profile[name] or %profile[profile_first_name]
vi: Trường thông tin tài khoản người dùng, như %profile[name] hoặc %profile[profile_first_name]

en: Tokens may be populated from the URL by creating URLs of the form http://example.com/my-form?foo=bar. Using the token %get[foo] would print "bar".
vi: Giá trị dùng trong các từ thay thế còn được cung cấp từ URL của form. Ví dụ: form có http://example.com/my-form?foo=bar, nếu dùng %get[foo] ta sẽ lấy được giá trị "bar".

en: E-mail tokens
vi: Từ thay thế email

en: All included components in a hierarchical structure.
vi: Tất cả các thành phần ở dạng phân cấp.

en: The URL for viewing the completed submission.
vi: Địa chỉ URL để xem giá trị gửi lên.

en: Submission tokens
vi: Từ thay thế cho giá trị gửi lên

en: The unique submission ID.
vi: Mã số duy nhất cho lần gửi.

en: A value without additional formatting. Elements may be accessed such as <em>%value[fieldset_a][key_b]</em>. Do not include quotes.
vi: Giá trị thô, không kèm định dạng. Dùng các chuỗi có dạng <em>%value[fieldset_a][key_b]</em> để truy cập vào các thành phần. Không dùng các dấu trích dẫn.

en: If using relative dates for a default value (e.g. "today") base the current day on this timezone.
vi: Nếu dùng các ngày tương đối (vd "today" - hôm nay), thì giá trị của ngày hôm nay sẽ được tính dựa trên múi giờ được chọn.

en: Label display
vi: Hiện nhãn

en: Determines the placement of the component's label.
vi: Cấu hình vị trí hiển thị nhãn cho thành phần này.

en: Hide label
vi: Ẩn nhãn

en: Do not display the label of this component.
vi: Đừng hiển thị nhãn của thành phần này.

en: Save component
vi: Lưu thành phần

en: Brief URL
vi: URL gọn

en: Unsorted
vi: Không sắp xếp

en: There are no @titles to display.
vi: Không có @titles cần trình bày.

en: Display the entire view.
vi: Hiển thị toàn bộ view.

en: Use replacement tokens from the first row
vi: Dùng dữ liệu từ dòng đầu tiên để thay thế vào các chuỗi đại diện

en: view @display
vi: xem cách trình bày @display

en: clone @display_title
vi: sao chép @display_title

en: delete @display_title
vi: xóa @display_title

en: disable @display_title
vi: tắt @display_title

en: That view is not compatible with this version of Views.
          If you have a view from views1 you have to go to a drupal6 installation and import it there.
vi: View này không tương thích với phiên bản module đang chạy.
    Nếu bạn có một view từ phiên bản 1, bạn sẽ phải quay về drupal 6 để sử dụng nó.

en: The selected style or row format does not utilize fields.
vi: Kiểu trình bày hoặc Định dạng dòng đã chọn không sử dụng các trường.

en: Aggregation settings
vi: Thiết lập tập hợp dữ liệu

en: @entity using @field
vi: @entity dùng @field

en: Taxonomy term ID from URL
vi: Mã phân loại từ URL

en: Use aggregation
vi: Tổng hợp và Nhóm

en: Hide the "Go" button
vi: Ẩn nút "Go"

en: Wysiwyg profile
vi: Hồ sơ WYSIWYG

en: Allows to edit content with client-side editors.
vi: Cho phép soạn thảo nội dung với các trình soạn thảo.

en: starts with
vi: bắt đầu bằng

en: A random number from 0 to @max.
vi: Một số ngẫu nhiên từ 0 đến @max.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
vi: Mã hóa ngẫu nhiên. Các thuật toán mã hóa bao gồm: @hash-algos.

en: Tokens may also be populated from POST values that are submitted by forms.
vi: Dùng các từ thay thế, ta có thể lấy các giá trị POST, lấy từ dữ liệu gửi lên form.

en: In addition to %get and %post, the following super tokens may be used, though only with logged-in users: %server, %cookie, and %request. For example %server[HTTP_USER_AGENT] or %session[id].
vi: Ngoài %get và %post, ta còn có thể dùng các các từ thay thế khác sau đây, nhưng chúng chỉ có hiệu lực khi người xem đã đăng nhập: %server, %cookie, và %request. Ví dụ: %server[HTTP_USER_AGENT], %session[id].

en: The earliest date that may be entered into the field.
vi: Giá trị ngày nhỏ nhất được phép.

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>.
vi: Chấp nhận các giá trị ngày tháng theo <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">Định dạng ngày tháng  GNU</a>.

en: The latest date that may be entered into the field.
vi: Giá trị ngày lớn nhất được phép.

en: Include webform forms in search index
vi: Cho phép tìm kiếm cả các thành phần trong form nhúng

en: When selected, all Webform nodes will have their form components indexed by the search engine.
vi: Khi được chọn, tất cả các nội dung có nhúng form sẽ được máy tìm kiếm đánh chỉ mục.

en: @type field.
vi: trường @type.

en: Also known as %labels.
vi: Cũng như %labels.

en: Missing system date settings
vi: Thiếu các thiết lập ngày

en: Private fields are shown only to users with results access.
vi: Đánh dấu ô này nếu chỉ có những người dùng có quyền xem kết quả nhìn thấy nó.

en: Disable the following
vi: Tắt các vùng sau trên giao diện

en: Saved to DB
vi: Đã lưu vào CSDL

en: Restore values to DB
vi: Khôi phục các giá trị vào CSDL

en: The %dependency library, which the %library library depends on, is not installed.
vi: Thư viện %library phụ thuộc vào %dependency nhưng thư viện này không được cài đặt.

en: The version %dependency_version of the %dependency library is not compatible with the %library library.
vi: Thư viện phụ thuộc %dependency phiên bản %dependency_version không tương thích với thư viện %library.

en: The %library library could not be found.
vi: Không tìm thấy thư viện %library.

en: The version of the %library library could not be detected.
vi: Không nhận diện được phiên bản của thư viện %library.

en: The installed version %version of the %library library is not supported.
vi: Không hỗ trợ thư viện %library phiên bản %version.

en: The %variant variant of the %library library could not be found.
vi: Không tìm thấy biến thể %variant của thư viện %library.

en: @entity is viewed
vi: Xem @entity

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
vi: Con chạy không hiển thị trạng thái tải lên, nhưng nhỏ gọn hơn. Thanh tiến độ cho phép theo dõi tiến độ tải lên, và trực quan hơn nếu tệp tải lên có dung lượng lớn.

en: Customize your login and registration system.
vi: Tùy chỉnh quá trình đăng nhập và đăng ký tài khoản trên hệ thống.

en: LoginToboggan automatically performs basic password validation for illegal characters. If you would additionally like to have a minimum password length requirement, select the length here, or set to 'None' for no password length validation.
vi: LoginToboggan tự động thực hiện xác nhận mật khẩu cơ bản cho các ký tự bất hợp pháp. Nếu bạn muốn bổ sung để có một yêu cầu mật khẩu độ dài tối thiểu, chọn chiều dài ở đây, hoặc thiết lập để 'Không' cho không có xác nhận chiều dài mật khẩu.

en: Access denied. You may need to login below or register to access this page.
vi: Truy cập bị từ chối. Bạn có thể cần phải đăng nhập hoặc đăng ký để truy cập vào trang này.

en: Go to the Access Control Settings page.
vi: Tới trang truy cập các thiết lập kiểm soát.

en: LoginToboggan Content Access Integration
vi: Nội dung truy cập tích hợp LoginToboggan

en: Integrates LoginToboggan with Content Access module, so that Non-validated users are handled correctly
vi: Tích hợp LoginToboggan với mô-đun truy cập nội dung, để người dùng không-xác nhận được xử lý chính xác

en: This will allow users to choose their initial password when registering (note that this setting is a mirror of the <a href="!settings">Require e-mail verification when a visitor creates an account</a> setting, and is merely here for convenience). If selected, users will be assigned to the role below. They will not be assigned to the 'authenticated user' role until they confirm their e-mail address by following the link in their registration e-mail. It is HIGHLY recommended that you set up a 'pre-authorized' role with limited permissions for this purpose. <br />NOTE: If you enable this feature, you should edit the <a href="!settings">Welcome (no approval required)</a> text.
vi: Chức năng này cho phép người dùng chọn mật khẩu của mình khi đăng ký tài khoản với hệ thống (đồng nghĩa với việc yêu cầu người dùng phải <a href="!settings">Xác minh địa chỉ e-mail của mình</a>). Nếu được bật, người dùng sẽ được cấp cho vai trò tạm thời được cấu hình bên dưới, thay vì vai trò 'người dùng đã xác thực', cho tới khi họ xác minh được địa chỉ e-mail của mình bằng cách bấm vào liên kết gửi tới hòm thư của họ. Do vậy, vai trò 'chưa xác minh' ở dưới đây nên có RẤT ÍT QUYỀN. <br />Lưu ý: Nếu sử dụng tính năng này, hãy soạn thảo lại nội dung thư <a href="!settings">Chào mừng (không cần xét duyệt)</a>.

en: <p>Note that if you have set the 'Visitors can create accounts but administrator approval is required' option for account approval, and are also using the 'Set password' feature of LoginToboggan, the user will immediately receive the permissions of the pre-authorized user role. LoginToboggan prevents the pre-authorized role from automatically inheriting the authorized role permissions. You may wish to create a pre-authorized role with the exact same permissions as the anonymous user if you wish the newly created user to only have anonymous permissions.</p><p>In order for a site administrator to unblock a user who is awaiting administrator approval, they must either click on the validation link they receive in their notification e-mail, or manually remove the user from the site's pre-authorized role -- afterwards the user will then receive 'authenticated user' permissions. In either case, the user will receive an account activated e-mail if it's enabled on the user settings page -- it's recommended that you edit the default text of the activation e-mail to match LoginToboggan's workflow as described. </p><p>If you are using the 'Visitors can create accounts and no administrator approval is required' option, removal of the pre-authorized role will happen automatically when the user validates their account via e-mail.</p><p>Also be aware that LoginToboggan only affects registrations initiated by users--any user account created by an administrator will not use any LoginToboggan functionality.
vi: <p>Lưu ý rằng nếu bạn chọn « Khách có thể tạo tài khoản nhưng cần được quản trị viên xét duyệt » trong phần xét duyệt tài khoản, thì khi đăng ký, hệ thống cũng tự động yêu cầu khách nhập mật khẩu cho tài khoản của mình, giống như chức năng « Cho phép người đăng ký tự chọn mật khẩu » của module. Bạn có thể tạo một vai trò chưa xác minh với các quyền tương tự như vai trò người dùng chưa xác thực - vai trò thường có ít quyền nhất trên hệ thống.</p><p>Để bỏ chặn một người dùng đang chờ xét duyệt, quản trị viên sẽ phải mở liên kết xét duyệt tài khoản cho họ, hoặc chuyển họ từ vai trò »chưa xác minh« thành »người dùng đã xác thực«. Sau đó, người dùng sẽ nhận được một thư thông báo việc hoàn tất xét duyệt tài khoản của họ -- vì vậy hãy thay đổi văn bản mặc định trong phần e-mail kích hoạt tài khoản để khớp với hoạt động của hệ thống.</p><p>Nếu chức năng « Người dùng có thể mở tài khoản, không cần quản trị viên xét duyệt » được sử dụng, việc chuyển đổi vai trò sẽ được tự động thực hiện khi người dùng bấm vào liên kết xác minh tài khoản của mình trong email.</p><p>Lưu ý là module này chỉ ảnh hưởng tới quá trình đăng nhập do người dùng tự đăng ký--những tài khoản do quản trị viên trực tiếp tạo sẽ không bị chi phối bởi module này.

en: 
    
    The user has automatically received the permissions of the LoginToboggan validating role. To give the user full site permissions, click the link below:
    
    !validation_url/admin
    
    Alternatively, you may visit their user account listed above and remove them from the validating role.
vi: 
    
    Người dùng đã nhận được các quyền cấp cho vai trò đặc biệt mà module Tùy chỉnh đăng nhập đăng ký sử dụng để cấp cho những ai chưa xác minh tài khoản. Để cấp đầy đủ các quyền cho người này, hãy bấm vào liên kết dưới đây:
    
    !validation_url/admin
    
    Hoặc, bạn có thể mở trang hồ sơ người dùng để cấp lại vai trò thích hợp cho họ.

en: If set, the user will be logged in immediately after registering.
vi: Tính năng này cho phép người dùng đăng nhập ngay lập tức sau khi đăng ký.

en: The minimum number of password characters required on the registration form.
vi: Độ dài tối thiểu của trường mật khẩu trên form đăng ký.

en: Normally, when a Drupal redirect is performed, priority is given to the 'destination' parameter from the originating URL. With this setting enabled, LoginToboggan will attempt to override this behavior.
vi: Thông thường, khi Drupal thực hiện chuyển hướng, nó sẽ tìm trong URL gốc tham số 'destination'. Khi chọn thiết lập này, module sẽ ghi đè lên chức năng mặc định để sử dụng các giá trị được đặt bên trên.

en: The role that is assigned to users that have supplied a password during the registration process but have not yet clicked on the link in their welcome email.
vi: Vai trò sẽ gán cho những người đã yêu cầu tài khoản nhưng chưa kích hoạt tài khoản của mình thông qua hướng dẫn trong email chào mừng mà hệ thống gửi tới.

en: Unvalidated user purge interval
vi: Thời hạn để kích hoạt tài khoản

en: The time interval in seconds after which users will be deleted who have registered but not yet clicked on the link in their welcome email.
vi: Khoảng thời gian tính bằng giây để xóa những người dùng đã đăng ký nhưng không kích hoạt tài khoản bằng cách nhấp vào liên kết trong email chào mừng hệ thống gửi tới.

en: The path the user will be redirected to after confiming their account.
vi: Đường dẫn người sử dụng sẽ được chuyển đến sau khi xác nhận tài khoản.

en: The path the user will be redirected to after registering.
vi: Đường dẫn của trang mà người dùng sẽ được chuyển tới sau khi đăng ký.

en: Supply password when registering
vi: Cho phép chọn mật khẩu khi đăng ký

en: Allows users to type in their password in the registration form.
vi: Cho phép người dùng tự chọn mật khẩu của họ khi đăng ký tài khoản.

en: LoginToboggan Variable Integration
vi: Tích hợp với Rules

en: Integrates LoginToboggan with Variable module
vi: Tích hợp module này với Rules

en: View: @view - Display: @display
vi: View: @view - Cách trình bày: @display

en: Overview of fields used in all views.
vi: Tổng quan về các trường được dùng trong tất cả các view.

en: And/Or, Rearrange
vi: Và/Hoặc, Sắp xếp lại

en: Revert to default
vi: Đặt lại về mặc định

en: Optionally, enter a comma delimited list of tags for this view to use in filtering and sorting views on the administrative page.
vi: Nhập một danh sách các thẻ, ngăn cách bằng dấu phẩy, để giúp phân loại hay sắp xếp thứ tự của view này trên trang quản trị.

en: Custom admin theme for the Views UI
vi: Tùy biến giao diện quản lý cho View

en: In some cases you might want to select a different admin theme for the Views UI.
vi: Trong một số trường hợp, ta có thể chọn một giao diện quản lý khác cho View.

en: Use a pager
vi: Dùng bộ phân trang

en: Tokens related to views.
vi: Các chuỗi đại diện liên quan tới views.

en: The human-readable name of the view.
vi: Tên thân thiện cho view này.

en: The description of the view.
vi: Mô tả cho view này.

en: The machine-readable name of the view.
vi: Tên máy cho view này.

en: The title of current display of the view.
vi: Phần tiêu đề của cách trình bày hiện tại cho view này.

en: The URL of the view.
vi: Địa chỉ URL của view.

en: -Select-
vi: -Chọn-

en: Enable views performance statistics/debug messages via the Devel module
vi: Bật thống kê hiệu năng và thông báo gỡ lỗi cho View thông qua module Devel

en: Check this to enable some Views query and performance statistics/debug messages <em>if Devel is installed</em>.
vi: Đánh dấu ô này để bật một số câu truy vấn thống kê và thông báo gỡ lỗi cho View <em>thông qua module Devel</em>.

en: Devel message(dpm)
vi: Thông báo gỡ lỗi (dpm)

en: Devel logging (tmp://drupal_debug.txt)
vi: Tệp ghi log gỡ lỗi (tmp://drupal_debug.txt)

en: A "Feature" is a certain type of Drupal module which contains a package of configuration that, when enabled, provides a new set of functionality for your Drupal site. Enable features by selecting the checkboxes below and clicking the Save configuration button. If the configuration of the feature has been changed its "State" will be either "overridden" or "needs review", otherwise it will be "default", indicating that the configuration has not been changed. Click on the state to see more details about the feature and its components.
vi: Một "Gói tính năng" là một module cho Drupal, chứa các thiết lập và cấu hình, mà khi được bật, chúng sẽ cung cấp một loạt các tính năng cho site của bạn. Bật các tính năng bằng cách chọn hộp kiểm bên cạnh nó rồi nhấn nút Lưu cấu hình. "Trạng thái" của một gói tính năng sẽ là "đã ghi đè" hoặc "cần xem lại" nếu các cấu hình mà gói này cung cấp đã bị thay đổi, và "mặc định" nếu vẫn nguyên như khi mới được bật. Bấm vào trạng thái của một gói để xem thông tin chi tiết về các thành phần mà nó cung cấp.

en: You may use HTML code in this field. The following tokens are supported:
vi: Bạn có thể sử dụng mã HTML trong trường này. Các chuỗi đại diện có thể dùng:

en: Display the user with standard user view.
vi: Trình bày người dùng dạng chuẩn.

en: A numeric input field (either as textfield or select list).
vi: Trường số (dưới dạng trường văn bản hoặc danh sách chọn).

en: Prefix text placed to the left of the textfield
vi: Văn bản đặt phía trước của trường

en: Postfix text placed to the right of the textfield
vi: Văn bản đặt phía sau của trường
