OpenideaL - ideas and innovation management system (7.x-2.0) - en to nl translation catalogue (94 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Inhoud

en: Content
nl: Inhoud

en: Age
nl: Leeftijd

en: Article
nl: Artikel

en: Comments
nl: Reacties

en: Tags
nl: Labels

en: Categories
nl: Categorieën

en: Login
nl: Inloggen

en: Search
nl: Zoeken

en: Message
nl: Bericht

en: Image
nl: Afbeelding

en: Center
nl: Gecentreerd

en: Category
nl: Categorie

en: Add container
nl: Container toevoegen

en: Back
nl: Terug

en: Preview
nl: Voorbeeldweergave

en: Save
nl: Opslaan

en: Views
nl: Overzichten

en: Region
nl: Gebied

en: add
nl: toevoegen

en: Error
nl: Fout

en: All
nl: Alle

en: CSS class
nl: CSS-klassen

en: Welcome
nl: Welkom

en: Comment
nl: Reactie

en: Contains
nl: Bevat

en: Vote
nl: Stemmen

en: Start
nl: Begin

en: End
nl: Einde

en: Add new comment
nl: Reactie toevoegen

en: Users
nl: Gebruikers

en: Anonymous
nl: Anoniem

en: Votes
nl: Stemmen

en: Share
nl: Delen

en: Attachments
nl: Bijlagen

en: ago
nl: geleden

en: Community
nl: Gebruikersgroep

en: Post comment
nl: Reageren

en: User page
nl: Profielpagina

en: News
nl: Nieuws

en: Miscellaneous
nl: Diversen

en: My account
nl: Mijn account

en: Date of Birth
nl: Geboortedatum

en: Panel pages
nl: Paneelpagina's

en: Add comment
nl: Commentaar toevoegen

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: Add row
nl: Rij toevoegen

en: Column
nl: Kolom

en: Regions
nl: Gebieden

en: Dates
nl: Datums

en: Add region
nl: Gebied toevoegen

en: User email
nl: Emailadres gebruiker

en: Column settings
nl: Kolominstellingen

en: Row
nl: Rij

en: Row settings
nl: Rij-instellingen

en: First sidebar
nl: Eerste zijbalk

en: Main menu
nl: Hoofdmenu

en: Application ID
nl: Applicatie-ID

en: No user
nl: Geen gebruiker

en: @current of @max
nl: @current van @max

en: CSS Class
nl: CSS-klasse

en: Administrative title
nl: Beheertitel

en: Administrative description
nl: Beheer-omschrijving

en: Remove row
nl: Rij verwijderen

en: Add column
nl: Kolom toevoegen

en: Region settings
nl: Regio-instellingen

en: Remove region
nl: Gebied verwijderen

en: Mentions
nl: Vermeldingen

en: Page top
nl: Bovenkant pagina

en: Page bottom
nl: Onderkant pagina

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
nl: Het <em>Hoofdmenu</em> wordt vaak gebruikt om de hoofdonderdelen van de website aan te geven bijvoorbeeld in een menu bovenaan de pagina.

en: Basic page
nl: Eenvoudige pagina

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
nl: Gebruik <em>eenvoudige pagina's</em> voor vaste inhoud, zoals een 'Over ons'-pagina.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
nl: Gebruik tags om artikelen over vergelijkbare onderwerpen in categorieën te groeperen.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
nl: Voer een kommagescheiden lijst van woorden in om de inhoud te beschrijven.

en: A simple one-column, tableless, fluid width administration theme.
nl: Een eenvoudig enkelkoloms beheerthema met variabele breedte, zonder tabellen.

en: Show all comments
nl: Alle reacties tonen

en: Time left
nl: Resterende tijd

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
nl: Gebruik <em>artikelen</em> voor tijdsgebonden inhoud zoals nieuws, persberichten of blog-berichten.

en: Reuse layout
nl: Lay-out hergebruiken

en: Row class
nl: Rijklasse

en: Upload an image to go with this article.
nl: Een afbeelding voor dit artikel uploaden.

en: Social Links
nl: Sociale links

en: Footer menu
nl: Footer-menu

en: Comment folding
nl: Reacties inklappen

en: Limit the number of first deph comment shows, with a link to open the rest comments.
nl: Beperk het aantal reacties dat initieel zichtbaar is en voeg een link toe om de rest van de reacties te openen.

en: Comment folding have been set to @fold.
nl: Reacties inklappen is ingesteld op @fold

en: Set the node comments layout.
nl: Node-reactie lay-out inschakelen.

en: Show less comments
nl: Laat minder reacties zien

en: Comments to this comment
nl: Reacties op deze reactie

en: General Configurations
nl: Algemene instellingen

en: Let's Get Started!
nl: Aan de slag!

en: Container settings
nl: Containerinstellingen
