OpenideaL - idea management system (7.x-2.0) - en to pt translation catalogue (44 entries)

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Status
pt: Estado

en: Content
pt: Conteúdo

en: Article
pt: Artigo

en: Comments
pt: Comentários

en: Tags
pt: Etiquetas

en: Login
pt: Iniciar sessão

en: Search
pt: Pesquisar

en: Message
pt: Mensagem

en: Image
pt: Imagem

en: Center
pt: Centrar

en: Category
pt: Categoria

en: Add container
pt: Criar contentor

en: Back
pt: Para trás

en: Preview
pt: Pré-visualização

en: Save
pt: Guardar

en: Help
pt: Ajuda

en: Views
pt: Visualizações

en: Region
pt: Região

en: Error
pt: Erro

en: All
pt: Todos

en: CSS class
pt: Classe CSS

en: Comment
pt: Comentar

en: Contains
pt: Contém

en: Add new comment
pt: Adicionar novo comentário

en: Users
pt: Utilizadores

en: Anonymous
pt: Anónimo

en: My account
pt: A minha conta

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Column
pt: Coluna

en: Dates
pt: Datas

en: Row
pt: Linha

en: No user
pt: Sem utilizador

en: @current of @max
pt: @current de @max

en: Administrative title
pt: Título administrativo

en: Administrative description
pt: Descrição administrativa

en: Page bottom
pt: Rodapé da página

en: Basic page
pt: Página básica

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
pt: Use as <em>Páginas básicas</em> para conteúdo estático, como por exemplo a página "Sobre nós".

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
pt: Use etiquetas para agrupar artigos, sobre tópicos similares, em categorias.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
pt: Utilize <em>artigos</em> para conteúdos onde a data é relevante, como notícias, comunicados de imprensa ou entradas de blogue.

en: Row class
pt: Classe da linha

en: Footer menu
pt: Menu de rodapé
