OpenideaL - ideas and innovation management system (7.x-2.2) - en to fa translation catalogue (61 entries)

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: Status
fa: وضعیت

en: Content
fa: محتوا

en: Age
fa: سن

en: Article
fa: مقاله

en: Comments
fa: دیدگاه‌ها

en: Tags
fa: برچسب‌ها

en: Categories
fa: دسته‌ها

en: Login
fa: ورود

en: Search
fa: جستجو

en: Message
fa: پیغام

en: Image
fa: تصویر

en: Center
fa: وسط

en: Container
fa: نگهدارنده

en: Category
fa: دسته بندی

en: Add container
fa: افزودن چارچوب

en: Back
fa: بازگشت

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Save
fa: ذخیره

en: Help
fa: راهنما

en: Views
fa: نماها

en: Region
fa: ناحیه

en: add
fa: افزودن

en: Error
fa: خطا

en: All
fa: همه

en: Comment
fa: دیدگاه

en: Contains
fa: شاملِ

en: Vote
fa: رای

en: End
fa: پایان

en: Add new comment
fa: افزودن دیدگاه جدید

en: Users
fa: کاربران

en: Anonymous
fa: ناشناس

en: Votes
fa: آراء

en: Share
fa: اشتراک‌گذاری

en: Attachments
fa: پیوست‌ها

en: ago
fa: پیش

en: Post comment
fa: ارسال دیدگاه

en: User page
fa: صفحه ی کاربر

en: Miscellaneous
fa: متفرقه

en: My account
fa: حساب من

en: Add comment
fa: افزودن دیدگاه

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: Column
fa: ستون

en: Dates
fa: تاریخ‌ها

en: Moderator
fa: مدیر

en: First sidebar
fa: اولین نوار کناری

en: Bio
fa: بیوگرافی

en: Main menu
fa: منوی اصلی

en: @current of @max
fa: @current از @max

en: Region settings
fa: تنظیمات ناحیه

en: Page top
fa: بالای صفحه

en: Page bottom
fa: پایین صفحه

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
fa: منوی <em>اصلی</em> در بسیاری از سایت‌ها برای نمایش بخش‌های اصلی سایت و اغلب در نوار پیمایش فوقانی سایت کاربرد دارد.

en: Basic page
fa: صفحه ساده

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fa: از <em>صفحات ساده</em> برای محتوای ایستا مانند صفحه «درباره ما» استفاده کنید.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fa: از تگ‌ها برای گروه‌بندی موضوعات مختلف در دسته‌ها استفاده کنید.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
fa: لیستی با کام از هم جدا شده از کلمات برای توضیح محتوای خود وارد کنید.

en: A simple one-column, tableless, fluid width administration theme.
fa: یک پوسته مدیریت ساده یک‌ستونه، بدون جدول، و عرض شناور.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
fa: از <em>مقالات</em> برای محتوای وابسته به زمان مانند اخبار, اعلامیه‌های مطبوعاتی، و مطالب وبلاگ استفاده کنید.

en: Upload an image to go with this article.
fa: بارگذاری یک تصویر برای قرارگیری در این مقاله
