OpenideaL - ideas and innovation management system (7.x-2.2) - en to it translation catalogue (68 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Status
it: Stato

en: Content
it: Contenuto

en: Age
it: Età

en: Article
it: Articolo

en: Comments
it: Commenti

en: Tags
it: Etichette

en: Categories
it: Categorie

en: Login
it: Accedi

en: Search
it: Cerca

en: Message
it: Messaggio

en: Image
it: Immagine

en: Center
it: Centro

en: Container
it: Contenitore

en: Category
it: Categoria

en: Add container
it: Aggiungi un contenitore

en: Back
it: Indietro

en: Preview
it: Anteprima

en: Save
it: Salva

en: Help
it: Aiuto

en: Views
it: Viste

en: Region
it: Regione

en: add
it: aggiungi

en: Error
it: Errore

en: All
it: Tutti

en: CSS class
it: Classe CSS

en: Welcome
it: Benvenuto

en: Comment
it: Commento

en: Contains
it: Contiene

en: Vote
it: Vota

en: Start
it: Inizio

en: End
it: Fine

en: Add new comment
it: Aggiungi un commento

en: Users
it: Utenti

en: Anonymous
it: Anonimo

en: Votes
it: Voti

en: Attachments
it: Allegati

en: Post comment
it: Invia commento

en: Miscellaneous
it: Miscellanea

en: My account
it: Profilo utente

en: Add comment
it: Aggiungi commento

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Add row
it: Aggiungi riga

en: Column
it: Colonna

en: Dates
it: Date

en: User email
it: E-mail utente

en: Row
it: Riga

en: First sidebar
it: Prima barra laterale

en: Main menu
it: Menu principale

en: Application ID
it: ID applicazione

en: No user
it: Nessun utente

en: @current of @max
it: @current di @max

en: Administrative title
it: Titolo amministrativo

en: Administrative description
it: Descrizione per l'amministratore

en: Remove row
it: Elimina riga

en: Region settings
it: Impostazioni regione

en: Page top
it: Inizio pagina

en: Page bottom
it: Fondo pagina

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
it: Il <em>Menu principale</em> è usato in molti siti per elencare le sezioni principali del sito, spesso disposto in una barra orizzontale in alto.

en: Basic page
it: Pagina base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
it: Utilizza <em>pagine di base</em> per i tuoi contenuti statici come ad esempio per una pagina 'Chi siamo'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
it: Utilizza i tag per organizzare in categorie i contenuti riguardanti lo stesso argomento.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
it: Scrivi una lista di parole (separate da virgola) per descrivere il tuo contenuto.

en: A simple one-column, tableless, fluid width administration theme.
it: Un semplice tema con una colonna, senza tabelle e a larghezza fluida.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
it: Usa gli <em>articoli</em> per contenuti come notizie, comunicati stampa o post di un blog.

en: Row class
it: Classe della riga

en: Upload an image to go with this article.
it: Carica un'immagine da associare a questo articolo.
