OpenideaL - ideas and innovation management system (7.x-2.2) - en to tr translation catalogue (73 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Status
tr: Durum

en: Content
tr: İçerik

en: Age
tr: Yaş

en: Article
tr: Makale

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Tags
tr: Etiketler

en: Categories
tr: Kategoriler

en: Login
tr: Giriş

en: Search
tr: Ara

en: Message
tr: İleti

en: Image
tr: Resim

en: Center
tr: Merkez

en: Container
tr: Kapsayıcı

en: Category
tr: Kategori

en: Add container
tr: Kapsayıcı ekle

en: Back
tr: Geri

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Save
tr: Kaydet

en: Help
tr: Yardım

en: Views
tr: Görünümler

en: Region
tr: Bölge

en: add
tr: ekle

en: Error
tr: Hata

en: All
tr: Tümü

en: CSS class
tr: CSS sınıfı

en: Welcome
tr: Hoşgeldiniz

en: Comment
tr: Yorum

en: Contains
tr: İçerir

en: Vote
tr: Oy ver

en: Start
tr: Başlangıç

en: End
tr: Bitiş

en: Add new comment
tr: Yeni yorum ekle

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Anonymous
tr: Adsız

en: Votes
tr: Oylar

en: Share
tr: Paylaş

en: Attachments
tr: Ekler

en: ago
tr: önce

en: Post comment
tr: Yorum gönder

en: Miscellaneous
tr: Çeşitli

en: My account
tr: Hesabım

en: Panel pages
tr: Panel sayfaları

en: Add comment
tr: Yorum ekle

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Add row
tr: Satır ekle

en: Column
tr: Sütun

en: Dates
tr: Tarihler

en: Row
tr: Satır

en: First sidebar
tr: İlk kenar çubuğu

en: Bio
tr: Özgeçmiş

en: Main menu
tr: Ana menü

en: Idea
tr: Düşünce

en: No user
tr: Kullanıcı yok

en: @current of @max
tr: toplam @max içinde @current

en: Administrative title
tr: Yönetsel başlık

en: Administrative description
tr: Yönetsel açıklama

en: Remove row
tr: Satırı kaldır

en: Region settings
tr: Bölge ayarları

en: Mentions
tr: Bahsetmeler

en: Page top
tr: Sayfa başı

en: Page bottom
tr: Sayfanın altı

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
tr: Bir çok sitede kullanılan ve genellikle üst gezinti menüsünde bulunan <em>Ana</em> menü sitenin ana bölümlerini gösterir.

en: Basic page
tr: Temel sayfa

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
tr: <em>Temel sayfa</em>ları, 'Hakkımızda' sayfası gibi sabit içerikler için kullanın.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
tr: Benzer konulardaki yazıları kategoriler halinde gruplamak için etiketleri kullanın.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
tr: İçeriğinizi açıklamak için virgülle ayrılmış bir sözcük listesi girin.

en: A simple one-column, tableless, fluid width administration theme.
tr: Basit bir çok-sütunlu, değişken genişlikli yönetim teması.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
tr: <em>Makale</em>leri haber, basın açıklaması, ağ günlüğü (blog) gönderisi gibi zamana duyarlı içerikler için kullanın.

en: Row class
tr: Satır sınıfı

en: Upload an image to go with this article.
tr: Bu yazıyla birlikte yayınlanacak bir resim yükleyin.

en: Footer menu
tr: Alt bilgi menüsü
