OpenideaL - ideas and innovation management system (7.x-2.3) - en to ro translation catalogue (65 entries)

en: Title
ro: Titlu

en: Body
ro: Conținut

en: Status
ro: Stare

en: Content
ro: Conținut

en: Age
ro: Vârstă

en: Article
ro: Articol

en: Comments
ro: Comentarii

en: Tags
ro: Etichete

en: Categories
ro: Categorii

en: Search
ro: Căutare

en: Message
ro: Mesaj

en: Image
ro: Imagine

en: Center
ro: Centru

en: Container
ro: Recipient

en: Category
ro: Categorie

en: Add container
ro: Adaugă container

en: Back
ro: Înapoi

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Save
ro: Salvare

en: Help
ro: Ajutor

en: Views
ro: Vizualizări

en: Region
ro: Regiune

en: add
ro: adaugă

en: Error
ro: Eroare

en: All
ro: Toate

en: CSS class
ro: Clasă CSS

en: Welcome
ro: Bine ați venit

en: Comment
ro: Comentariu

en: Contains
ro: Conține

en: Vote
ro: Votează

en: End
ro: Sfârşit

en: Add new comment
ro: Adaugă comentariu nou

en: Users
ro: Utilizatori

en: Anonymous
ro: Anonim

en: Votes
ro: Voturi

en: Share
ro: Împărtășiți

en: Attachments
ro: Ataşamente

en: ago
ro: în urmă

en: Post comment
ro: Scriere comentariu

en: My account
ro: Contul meu

en: Machine name
ro: Numele mașinii

en: Add row
ro: Adaugă linie

en: Column
ro: Coloană

en: Dates
ro: Date

en: Row
ro: Rând

en: First sidebar
ro: Prima bară laterală

en: Main menu
ro: Meniu principal

en: No user
ro: Niciun utilizator

en: Administrative title
ro: Titlu administrativ

en: Administrative description
ro: Descriere administrativă

en: Add column
ro: Adaugă coloană

en: Add column to left
ro: Adaugă coloană la stânga

en: Add column to right
ro: Adaugă coloană la dreapta

en: Region settings
ro: Setări regiune

en: Region title
ro: Titlul regiunii

en: Page top
ro: Susul paginii

en: Page bottom
ro: Josul paginii

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
ro: Meniul <em>Principal</em> este folosit pe multe situri pentru a afișa secțiunile principale ale sitului, de obicei într-o bară de navigație poziționată sus.

en: Basic page
ro: Pagină simplă

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ro: Folosiți <em>pagini simple</em> pentru conținut static, cum ar fi o pagină 'Despre noi'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ro: Folosiți taguri pentru a grupa articolele similare în categorii.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ro: Folosiți <em>articole</em> pentru conținut dependent de timp, cum ar fi știri, comunicate de presă sau articole de blog.

en: Builders
ro: Constructori

en: Row class
ro: Clasă rând

en: Footer menu
ro: Meniu subsol
