OpenideaL - ideas and innovation management system (7.x-4.4) - en to id translation catalogue (68 entries)

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Register
id: Daftar

en: Content
id: Konten

en: Age
id: Usia

en: Article
id: Artikel

en: Comments
id: Komentar

en: Tags
id: Tag

en: Categories
id: Kategori

en: Search
id: Pencarian

en: Message
id: Pesan

en: Image
id: Gambar

en: Center
id: Tengah

en: Container
id: Kontainer

en: Category
id: Kategori

en: Add container
id: Tambah kontainer

en: Back
id: Kembali

en: Preview
id: Pratinjau

en: Save
id: Simpan

en: Help
id: Bantuan

en: Views
id: View

en: Region
id: Wilayah

en: Error
id: Kesalahan

en: All
id: Semua

en: CSS class
id: Kelas CSS

en: Comment
id: Komentar

en: Contains
id: Mengandung

en: Vote
id: Pilih

en: Start
id: Mulai

en: End
id: Teakhir

en: Add new comment
id: Tambah komentar baru

en: Users
id: Pengguna

en: Anonymous
id: Anonim

en: Votes
id: Suara

en: Attachments
id: Sisipan

en: ago
id: yang lalu

en: Log out
id: Logout

en: Post comment
id: Pos komentar

en: My account
id: Akun saya

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Add row
id: Tambah baris

en: Column
id: Kolom

en: User account
id: Keanggotaan

en: Dates
id: Tanggal

en: My !points
id: !points ku

en: Row
id: Baris

en: First sidebar
id: Sidebar pertama

en: Main menu
id: Menu utama

en: No user
id: Tidak ada pengguna

en: @current of @max
id: @current dari @max

en: Administrative title
id: Judul administrasi

en: Administrative description
id: Deskripsi administratif

en: Remove row
id: Singkirkan baris

en: Region settings
id: Pengaturan region

en: Page top
id: Halaman atas

en: Page bottom
id: Halaman bawah

en: User menu
id: Menu pengguna

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
id: Menu <em>Pengguna</em> berisi tautan yang terkait pada akun pengguna, seperti tautan 'Keluar'.

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
id: Menu <em>Utama</em> digunakan pada banyaksitus untuk menunjukan bagian yang utama dari sebuah situs, seringkali diletakan paling atas navigasi.

en: Basic page
id: Halaman dasar

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
id: Gunakan <em>halaman dasar</em> untuk konten statis Anda, seperti halaman 'Tentang kami'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
id: Gunakanlah tag untuk mengelompokan artikel yang memiliki topik mirip kedalam kategori.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
id: Masukkan daftar kata dengan dipisahkan koma untuk menggambarkan konten Anda.

en: A simple one-column, tableless, fluid width administration theme.
id: Merupakan tema satu-kolom sederhana, tanpa-tabel dan tema administrasi dengan lebar yang bisa menyesuaikan.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
id: Gunakan <em>artikel</em> untuk konten yang cepat berubah seperti berita, press rilis atau posting blog.

en: Row class
id: Kelas baris

en: Upload an image to go with this article.
id: Unggah sebuah gambar untuk dipasang di artikel ini.

en: Footer menu
id: Menu footer
