OpenideaL - ideas and innovation management system (7.x-4.9) - en to pt translation catalogue (103 entries)

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Register
pt: Registro

en: Content
pt: Conteúdo

en: Age
pt: Idade

en: Article
pt: Artigo

en: Comments
pt: Comentários

en: Categories
pt: Categorias

en: Search
pt: Buscar

en: Message
pt: Mensagem

en: Image
pt: Imagem

en: Center
pt: Central

en: Category
pt: Categoria

en: Add container
pt: Nova categoria

en: Back
pt: Voltar

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Save
pt: Salvar

en: Help
pt: Ajuda

en: Region
pt: Região

en: add
pt: adicionar

en: Error
pt: Erro

en: All
pt: Tudo

en: CSS class
pt: Classe CSS

en: Welcome
pt: Bem vindo

en: Comment
pt: Comentário

en: Contains
pt: Contendo

en: Vote
pt: Votar

en: Start
pt: Iniciar

en: End
pt: Fim

en: Add new comment
pt: Comentar

en: Users
pt: Usuários

en: Anonymous
pt: Anônimo

en: Votes
pt: Votos

en: Share
pt: Compartilhe

en: Attachments
pt: Anexos

en: ago
pt: atrás

en: Log out
pt: Sair

en: Post comment
pt: Enviar comentário

en: User page
pt: Página do usuário

en: Name must be alphanumeric or underscores only.
pt: Nomes devem conter apenas letras, números e underscores.

en: News
pt: Notícias

en: Miscellaneous
pt: Variados

en: My account
pt: Minha conta

en: Graph
pt: Gráfico

en: Panel pages
pt: Páginas de painéis

en: Add comment
pt: Adicionar comentário

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Add row
pt: Adicionar linha

en: Column
pt: Coluna

en: Regions
pt: Regiões

en: User account
pt: Conta de usuário

en: Dates
pt: Datas

en: Add region
pt: Adicionar região

en: Column settings
pt: Configuração das colunas

en: Row
pt: Linha

en: Row settings
pt: Configurações de linha

en: First sidebar
pt: Primeira barra lateral

en: Canvas
pt: Tela

en: Main menu
pt: Menu principal

en: No user
pt: Sem usuário

en: @current of @max
pt: @current de @max

en: Administrative title
pt: Título administrativo

en: Administrative description
pt: Descrição administrativa

en: Show layout designer
pt: Mostrar editor de layout

en: Remove column
pt: Remover coluna

en: Add row to top
pt: Adicionar linha acima

en: Add row to bottom
pt: Adicionar linha ao final

en: Remove row
pt: Remover linha

en: Add column
pt: Adicionar coluna

en: Add column to left
pt: Adicionar coluna a esquerda

en: Add column to right
pt: Adicionar coluna à direita

en: Region settings
pt: Configurações de região

en: Remove region
pt: Remover região

en: Invalid item id.
pt: Id de item inválido.

en: Configure column
pt: Configurar coluna

en: Configure row
pt: Configurar linha

en: Configure region
pt: Configurar região

en: Region title
pt: Titulo da região

en: Hide layout designer
pt: Esconder interface de criação de layout

en: Page top
pt: Topo da página

en: Page bottom
pt: Fim da página

en: Region class
pt: Classe da região

en: User menu
pt: Menu do usuário

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
pt: O menu <em>Usuário<em> contém links relacionados à conta do usuário, e também o link para fechar a sessão.

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
pt: O menu <em>Principal</em> é usado em vários sites para apresentar sessões mais importantes do site, frequentemente na barra de navegação no topo.

en: Basic page
pt: Página básica

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
pt: Use <em>páginas básicas</em> para seu conteúdo estático, como uma página 'Sobre nós'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
pt: Use etiquetas para agrupar artigos sobre temas semelhantes em categorias.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
pt: Digite uma lista de palavras separadas por vírgula para descrever seu conteúdo.

en: A simple one-column, tableless, fluid width administration theme.
pt: Um simples tema para a administração. Uma-coluna, tableless, largura fuída.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
pt: Use <em>artigos</em> para conteúdo temporal como notícias, comunicados de imprensa e posts de blog.

en: This will appear in the administrative interface to easily identify it.
pt: Isto irá aparecer na interface administrativa para ser facilmente identificado.

en: Builders
pt: Construtores

en: Reuse layout
pt: Reusar layout

en: Canvas settings
pt: Configurações de Canvas

en: Canvas class
pt: Classe do quadro

en: Column class
pt: Classe da coluna

en: Row class
pt: Classe da linha

en: Under Review
pt: Em Revisão

en: Upload an image to go with this article.
pt: Envie uma imagem para ser anexada a este post.

en: Footer menu
pt: Menu do rodapé

en: Social Buttons
pt: Botões Sociais

en: Let's Get Started!
pt: Vamos começar!
