OpenideaL - idea management system (7.x-4.9) - en to uk translation catalogue (131 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: Status
uk: Стан

en: Register
uk: Реєстрація

en: Content
uk: Вміст

en: Age
uk: Вік

en: Article
uk: Стаття

en: Comments
uk: Коментарі

en: Tags
uk: Теґи

en: Categories
uk: Категорії

en: Login
uk: Вхід

en: Search
uk: Пошук

en: Message
uk: Повідомлення

en: Image
uk: Зображення

en: Center
uk: По центру

en: Container
uk: Контейнер

en: Category
uk: Категорія

en: Add container
uk: Додати контейнер

en: Back
uk: Назад

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Save
uk: Зберегти

en: Help
uk: Довідка

en: Views
uk: Види

en: Region
uk: Область

en: add
uk: додати

en: Error
uk: Помилка

en: All
uk: Все

en: CSS class
uk: Клас CSS

en: Welcome
uk: Вітання

en: Comment
uk: Коментар

en: Contains
uk: Містить

en: Vote
uk: Голосувати

en: Start
uk: Початок

en: End
uk: Кінець

en: Add new comment
uk: Коментувати

en: Users
uk: Користувачі

en: Anonymous
uk: Анонім

en: Votes
uk: Голоси

en: Share
uk: Спільні файли

en: Attachments
uk: Вкладення

en: ago
uk: тому

en: Log out
uk: Вихід

en: Post comment
uk: Написати коментар

en: User page
uk: Сторінка користувача

en: Name must be alphanumeric or underscores only.
uk: Назва має містити лише латинські абетково-цифрові символи на символи підкреслення.

en: News
uk: Новини

en: Merge to
uk: Об'єднати в

en: Miscellaneous
uk: Різне

en: My account
uk: Мій обліковий запис

en: Graph
uk: Графік

en: Panel pages
uk: Сторінки-панелі

en: Add comment
uk: Додати коментар

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: Add row
uk: Додати рядок

en: Column
uk: Колонка

en: Regions
uk: Області

en: User account
uk: Обліковий запис користувача

en: Dates
uk: Дати

en: Add region
uk: Додати область

en: My !points
uk: Мої !points

en: User email
uk: Електронна пошта користувача

en: Column settings
uk: Налаштування стовпця

en: Moderator
uk: керівник

en: Row
uk: Рядок

en: Row settings
uk: Налаштування рядка

en: First sidebar
uk: Перша бічна панель

en: Bio
uk: Біо

en: Canvas
uk: Полотно

en: Main menu
uk: Головне меню

en: Application ID
uk: ID програми

en: Well done!
uk: Добрий результат!

en: No user
uk: Користувач відсутній

en: @current of @max
uk: @current з @max

en: CSS Class
uk: Клас CSS

en: Administrative title
uk: Адміністративний заголовок

en: Administrative description
uk: Адміністративний опис

en: Show layout designer
uk: Показати дизайнер макету

en: Remove column
uk: Вилучити стовпчик

en: Add row to top
uk: Додати рядок зверху

en: Add row to bottom
uk: Додати рядок знизу

en: Remove row
uk: Вилучити рядок

en: Add column
uk: Додати колонку

en: Add column to left
uk: Додати колонку ліворуч

en: Add column to right
uk: Додати колонку праворуч

en: Region settings
uk: Налаштування області

en: Remove region
uk: Видалити область

en: Invalid item id.
uk: Хибний ідентифікатор об'єкта.

en: Configure column
uk: Налаштувати колонку

en: Configure row
uk: Налаштувати рядок

en: Configure region
uk: Налаштувати область

en: Region title
uk: Заголовок області

en: Hide layout designer
uk: Приховати дизайнер макету

en: Mentions
uk: Згадки

en: Page top
uk: Верх сторінки

en: Page bottom
uk: Низ сторінки

en: Region class
uk: Клас області

en: User menu
uk: Меню користувача

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
uk: Меню <em>Користувача</em> містить посилання, повязані з обліковим записом користувача, в тому числі і посилання на "Вихід з сайту".

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
uk: <em>Головне</em> меню використовується на більшості сайтів для доступу до його основних розділів і найчастіше знаходиться у верхній навігаційній панелі.

en: Basic page
uk: Проста сторінка

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
uk: <em>Прості сторінки</em> використовуються для розміщення незмінюваного вмісту на кшталт сторінки 'Про нас'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
uk: Теґи використовуються для групування статей зі схожими темами в категорії.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
uk: Введіть слова розділені комою для опису вашого матеріалу.

en: A simple one-column, tableless, fluid width administration theme.
uk: Проста одно-колоночна, безтаблична, нефіксована тема з адміністративним інтерфейсом

en: Time left
uk: Залишилось часу

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
uk: <em>Статті</em> використовуються для чутливих до дати публікації матеріалів на зразок новин, пресрелізів чи дописів до блоґу.

en: You must choose a machine name.
uk: Необхідно обрати машинну назву.

en: This will appear in the administrative interface to easily identify it.
uk: Використовується в адміністративному інтерфейсі для спрощення ідентифікації.

en: What category this layout should appear in. If left blank the category will be "Miscellaneous".
uk: У якій категорії має розташовуватися цей макет. Якщо порожнє, категорія буде "Різне".

en: Builders
uk: Конструктори

en: Reuse layout
uk: Повторно використати макет

en: Canvas settings
uk: Налаштування полотна

en: Configure canvas
uk: Налаштувати полотно

en: Canvas class
uk: Клас полотна

en: Column class
uk: Клас колонки

en: Row class
uk: Клас рядка

en: Enter a CSS class that will be used. This can be used to apply automatic styling from your theme, for example.
uk: Введіть клас CSS, що буде використовуватись. Наприклад, це може бути використане для автоматичної стилізації відповідно до теми.

en: Save this layout for reuse
uk: Зберегти цей макет для багаторазового використання

en: The machine readable name of this layout. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
uk: Машинна назва цього макету. Вона має бути унікальною і містити лише латинські абетково-цифрові символи та символи підкреслення. Після створення змінити це значення буде неможливо!

en: A description of what this layout is, does or is for, for administrative use.
uk: Опис того, що це за макет, що він робить і для чого, для адміністративного використання.

en: That name is used by another layout: @layout
uk: Назва вже використовується іншим макетом: @layout

en: Application Secret
uk: Пароль програми

en: Under Review
uk: На розгляді

en: Upload an image to go with this article.
uk: Відвантажити зображення до цієї статті.

en: If you save this layout for reuse it will appear in the list of reusable layouts at admin/structure/panels/layouts, and you will need to go there to edit it. This layout will then become an option for all future panels you make.
uk: Якщо ви збережете цей макет для багаторазового використання, він з'явиться у переліку багаторазових макетів на сторінці admin/structure/panels/layouts, і необхідно буде відвідати її і відредагувати його. Цей макет стане варіантом для всіх створюваних в майбутньому панелей.

en: Footer menu
uk: Меню нижнього колонтитулу

en: Ideas
uk: Ідеї

en: Phase
uk: Фаза

en: Sitewide
uk: По всьому сайту

en: Challenge
uk: Випробування

en: Let's Get Started!
uk: Почнемо!
