OpenideaL - ideas and innovation management system (7.x-4.1) - en to ar translation catalogue (60 entries)

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Status
ar: الحالة

en: Content
ar: المحتوى

en: Age
ar: العمر

en: Article
ar: مقال

en: Comments
ar: التعليقات

en: Tags
ar: وسوم

en: Categories
ar: التصنيفات

en: Search
ar: بحث

en: Message
ar: الرسالة

en: Image
ar: الصورة

en: Center
ar: المركز

en: Container
ar: وعاء

en: Category
ar: الفئة

en: Add container
ar: أضف حاوية

en: Back
ar: رجوع

en: Preview
ar: معاينة

en: Save
ar: حفظ

en: Help
ar: مساعدة

en: Views
ar: العرض

en: Region
ar: منطقة

en: Error
ar: خطأ

en: All
ar: الكل

en: Welcome
ar: مرحبًا

en: Comment
ar: التعليق

en: Contains
ar: يحتوي

en: Vote
ar: صوّت

en: Start
ar: البداية

en: End
ar: النهاية

en: Add new comment
ar: إضافة تعليق جديد

en: Users
ar: المستخدمون

en: Anonymous
ar: مجهول

en: Votes
ar: الأصوات

en: Share
ar: مشاركة

en: Attachments
ar: المرفقات

en: Post comment
ar: إرسال تعليق

en: My account
ar: حسابي

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: Add row
ar: إضافة صف

en: Column
ar: العمود

en: Dates
ar: التواريخ

en: Row
ar: صف

en: First sidebar
ar: العمود الجانبي اﻷول

en: Main menu
ar: القائمة الرئيسية

en: No user
ar: لا يوجد مستخدم

en: Administrative title
ar: عنوان إداري

en: Administrative description
ar: الوصف الإداري

en: Remove row
ar: حذف الصف

en: Region settings
ar: إعدادات المنطقة

en: Page top
ar: أعلى الصفحة

en: Page bottom
ar: أسفل الصفحة

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
ar: يتم استخدام القائمة <em>الرئيسية</em> لعرض الأقسام الرئيسية في الموقع، وغالباً ما تظهر في ترويسة الصفحة.

en: Basic page
ar: الصفحة الأساسية

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ar: استخدم <em>الصفحات الأساسية</em> للمحتوى الثابت، مثل صفحة 'عن الموقع'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ar: استخدم الوسوم لتجميع المقالات ذات المواضيع المتشابهة في فئات

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
ar: أدخل قائمة كلمات مفصولة بفواصل لوصف المحتوى الخاص بك.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ar: استخدم <em>المقال</em> للمحتويات المتغيرة كالأخبار، والنشرات الصحفية أو ملاحظات المدونة.

en: Row class
ar: تنسيق الصف

en: Upload an image to go with this article.
ar: رفع صورة لإضافتها لهذا المقال
