OpenideaL - ideas and innovation management system (7.x-4.9) - en to da translation catalogue (93 entries)

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: Register
da: Opret konto

en: Content
da: Indhold

en: Age
da: Alder

en: Article
da: Artikel

en: Comments
da: Kommentarer

en: Categories
da: Kategorier

en: Search
da: Søg

en: Message
da: Meddelelse

en: Image
da: Billede

en: Center
da: Centreret

en: Container
da: Beholder

en: Category
da: Kategori

en: Add container
da: Tilføj beholder

en: Back
da: Tilbage

en: Preview
da: Gennemse

en: Save
da: Gem

en: Help
da: Hjælp

en: add
da: tilføj

en: Error
da: Fejl

en: All
da: Alle

en: CSS class
da: CSS klasse

en: Welcome
da: Velkommen

en: Comment
da: Kommentar

en: Contains
da: Indeholder

en: Vote
da: Stem

en: End
da: Slut

en: Add new comment
da: Tilføj kommentar

en: Users
da: Brugere

en: Anonymous
da: Anonym

en: Votes
da: Stemmer

en: Share
da: Del

en: Attachments
da: Bilag

en: ago
da: siden

en: Log out
da: Log ud

en: Post comment
da: Indsend kommentar

en: User page
da: Brugerside

en: Name must be alphanumeric or underscores only.
da: Navnet kan kun indeholde alfanumeriske tegn og understregninger.

en: News
da: Nyheder

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: My account
da: Min konto

en: Panel pages
da: Panelsider

en: Add comment
da: Tilføj kommentar

en: Machine name
da: Internt navn

en: Add row
da: Tilføj række

en: Column
da: Kolonne

en: Regions
da: Regioner

en: User account
da: Brugerkonto

en: Dates
da: Datoer

en: Add region
da: Tilføj region

en: User email
da: Bruger e-mail

en: Column settings
da: Indstillinger for kolonne

en: Row
da: Række

en: Row settings
da: Rækkeindstillinger

en: First sidebar
da: Første sidepanel

en: Main menu
da: Hovedmenu

en: No user
da: Ingen bruger

en: @current of @max
da: @current af @max

en: CSS Class
da: CSS-klasse

en: Administrative title
da: Administrativ titel

en: Administrative description
da: Administrativ beskrivelse

en: Show layout designer
da: Vis layout-designer

en: Remove column
da: Fjern kolonne

en: Add row to top
da: Tilføj række øverst

en: Add row to bottom
da: Tilføj række nederst

en: Remove row
da: Fjern række

en: Add column
da: Tilføj kolonne

en: Add column to left
da: Tilføj kolonne til venstre

en: Add column to right
da: Tilføj kolonne til højre

en: Region settings
da: Indstillinger for region

en: Remove region
da: Fjern region

en: Invalid item id.
da: Ugyldigt element-ID.

en: Configure column
da: Tilpas kolonne

en: Configure row
da: Tilpas række

en: Configure region
da: Tilpas region

en: Region title
da: Titel på region

en: Hide layout designer
da: Skjul layout-designer

en: Page top
da: Sidehovede

en: Page bottom
da: Sidefod

en: User menu
da: Brugermenu

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
da: Menuen <em>Bruger</em> indeholder links relateret til brugerens konto samt linket 'Log ud'.

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
da: Menuen <em>Main</em> bruges på mange sites til at vise sitets overordnede sektioner, typisk i en navigationsbjælke i toppen af siden.

en: Basic page
da: Simpel side

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
da: Brug <em>simple sider</em> til dit statiske indhold, som f.eks. en "om os"-side.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
da: Brug tags til at gruppere artikler om samme emne.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
da: Indtast en kommasepareret list af ord som beskriver dit indhold.

en: A simple one-column, tableless, fluid width administration theme.
da: Et simpelt, en-spaltet og tabelløst administrationstema uden fast bredde.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
da: Brug <em>artikler</em> til tidsfølsomt indhold som nyheder, pressemeddelelser eller blogindlæg.

en: This will appear in the administrative interface to easily identify it.
da: Vises i den administrative grænseflade for at gøre det nemt at identificere den.

en: Row class
da: Rækkeklasse

en: Upload an image to go with this article.
da: Upload et billede til denne artikel.

en: Footer menu
da: Footer-menu
