OpenideaL - ideas and innovation management system (7.x-4.1) - en to hi translation catalogue (48 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Status
hi: अवस्था

en: Content
hi: सामग्री

en: Age
hi: उम्र

en: Article
hi: लेख

en: Comments
hi: टिप्पणियाँ

en: Tags
hi: उपनाम

en: Categories
hi: वर्ग

en: Search
hi: खोज

en: Message
hi: संदेश

en: Image
hi: चित्र

en: Center
hi: मध्य

en: Container
hi: कंटेनर

en: Category
hi: वर्ग

en: Add container
hi: कंटेनर को जोड़ें

en: Back
hi: वापस

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Help
hi: मदद

en: Views
hi: द्रश्य

en: Region
hi: क्षेत्र

en: Error
hi: त्रुटि

en: All
hi: सभी

en: CSS class
hi: CSS क्लास

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: Contains
hi: मे हैं

en: Vote
hi: मतदान करें

en: Start
hi: शुरू

en: End
hi: समाप्त

en: Add new comment
hi: नई टिप्पणी जोड़ें

en: Users
hi: प्रयोक्ता

en: Anonymous
hi: अज्ञात

en: Votes
hi: मत

en: Attachments
hi: संलग्नी

en: Post comment
hi: कमेन्ट पोस्ट करें

en: My account
hi: मेरा खाता

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: Main menu
hi: मुख्य मेनू

en: @current of @max
hi: @max में से @current

en: Page top
hi: पृष्ठ का शीर्ष

en: Page bottom
hi: पृष्ठ के नीचे

en: Basic page
hi: मूल पृष्ठ

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
hi: अपनी स्थैतिक सामग्री के लिए <em> मूल पृष्ठ </ em> का उपयोग करें, जैसे कि 'हमारे बारे में' पृष्ठ।

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
hi: समान विषयों पर श्रेणियों में समूह लेखों के लिए टैग का उपयोग करें।

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
hi: समाचार, प्रेस विज्ञप्ति या ब्लॉग पोस्ट जैसी समय-संवेदनशील सामग्री के लिए <em> लेख </em> का उपयोग करें।

en: Upload an image to go with this article.
hi: इस लेख के साथ एक छवि अपलोड करें.

en: Footer menu
hi: फुटर मेनू
