OpenideaL - ideas and innovation management system (7.x-4.1) - en to ja translation catalogue (89 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Status
ja: 状態

en: Content
ja: コンテンツ

en: Age
ja: 年齢

en: Article
ja: 記事

en: Comments
ja: コメント

en: Tags
ja: タグ

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Search
ja: 検索

en: Message
ja: メッセージ

en: Image
ja: 画像

en: Center
ja: 中央

en: Container
ja: コンテナー

en: Category
ja: カテゴリー

en: Add container
ja: コンテナーを追加

en: Back
ja: 戻る

en: Preview
ja: プレビュー

en: Save
ja: 保存

en: Help
ja: ヘルプ

en: Views
ja: ビュー

en: Region
ja: リージョン

en: Error
ja: エラー

en: All
ja: すべて

en: CSS class
ja: CSSクラス

en: Welcome
ja: 歓迎

en: Comment
ja: コメント

en: Contains
ja: 含む

en: Vote
ja: 投票

en: Start
ja: 開始

en: End
ja: 終了

en: Add new comment
ja: コメントを追加

en: Users
ja: ユーザー

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Votes
ja: 投票

en: Attachments
ja: 添付

en: Post comment
ja: コメントの投稿

en: Name must be alphanumeric or underscores only.
ja: 名前に使用できる文字は半角英数字とアンダースコア ( _ ) だけです。

en: Miscellaneous
ja: その他

en: My account
ja: アカウント情報

en: Panel pages
ja: パネルページ

en: Add comment
ja: コメントを追加

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Add row
ja: 行の追加

en: Column
ja: カラム

en: Regions
ja: リージョン

en: Dates
ja: 日付

en: Add region
ja: リージョンの追加

en: User email
ja: ユーザーメールアドレス

en: Column settings
ja: カラムの設定

en: Row
ja: 行

en: Row settings
ja: 行の設定

en: First sidebar
ja: 第1サイドバー

en: Canvas
ja: カンバス

en: Main menu
ja: メインメニュー

en: No user
ja: ユーザーはいません

en: @current of @max
ja: 全 @max ページ中 @current ページ目

en: Administrative title
ja: 管理用タイトル

en: Administrative description
ja: 管理用の説明

en: Show layout designer
ja: レイアウトデザイナーを表示

en: Remove column
ja: カラムの削除

en: Add row to top
ja: 行をトップに追加

en: Add row to bottom
ja: 行をボトムに追加

en: Remove row
ja: 行の削除

en: Add column
ja: カラムの追加

en: Add column to left
ja: カラムを左に追加

en: Add column to right
ja: カラムを右に追加

en: Region settings
ja: リージョンの設定

en: Remove region
ja: リージョンの削除

en: Invalid item id.
ja: 不適切なアイテムIDです。

en: Configure column
ja: カラムの設定

en: Configure row
ja: 行の設定

en: Configure region
ja: リージョンの設定

en: Region title
ja: リージョンのタイトル

en: Hide layout designer
ja: レイアウトデザイナーを非表示

en: Page top
ja: ページの先頭

en: Page bottom
ja: ページの最後

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
ja: <strong>メイン</strong>メニューは多くのサイトで、サイト内の主な項目へのリンクのために使われます。最上部のナビゲーションバーとして表示されるのが一般的です。

en: Basic page
ja: 基本ページ

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ja: 「About us」のような、あまり更新されない内容の場合は <em>基本ページ</em> を使ってください。

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ja: 記事をトピックなどに合わせてグループ化するにはタグを使用してください

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
ja: 投稿の要旨となる単語のリストを半角カンマで区切って入力してください。

en: A simple one-column, tableless, fluid width administration theme.
ja: シンプルな１カラムの、テーブルを用いない可変幅の管理用テーマ。

en: Time left
ja: 残り時間

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ja: ニュースやプレスリリース、ブログのような時系列が重要なコンテンツには<em>記事</em>を使ってください。

en: This will appear in the administrative interface to easily identify it.
ja: これは管理インターフェイス中で簡単に識別できるように表示されます。

en: Row class
ja: 行のクラス

en: Upload an image to go with this article.
ja: この記事に関連する画像をアップロードします。

en: Footer menu
ja: フッターメニュー
