iDEAL (7.x-2.5) - en to nl translation catalogue (125 entries)

en: Title
nl: Titel

en: delete
nl: verwijderen

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Transaction ID
nl: Transactienummer

en: Description
nl: Beschrijving

en: none
nl: geen

en: Name
nl: Naam

en: edit
nl: bewerken

en: Save
nl: Opslaan

en: 1 hour
nl: 1 uur

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Loaded
nl: Beschikbaar

en: Not loaded
nl: Niet beschikbaar

en: Last update
nl: Laatst bijgewerkt

en: Amount
nl: Bedrag

en: City
nl: Plaats

en: Pending
nl: In afwachting

en: Make default
nl: Maak standaard

en: Accepted
nl: Geaccepteerd

en: Expired
nl: Vervallen

en: Failed
nl: Mislukt

en: 5 minutes
nl: 5 minuten

en: 10 minutes
nl: 10 minuten

en: 15 minutes
nl: 15 minuten

en: 20 minutes
nl: 20 minuten

en: 30 minutes
nl: 30 minuten

en: Cancelled
nl: Geannuleerd

en: 3 minutes
nl: 3 minuten

en: 4 minutes
nl: 4 minuten

en: - Select -
nl: - Selecteren -

en: Merchant ID
nl: Verkoper-ID

en: E-Commerce
nl: E-commerce

en: Account number
nl: Rekeningnummer

en: Fails
nl: Mislukt

en: Merchants
nl: Verkopers

en: Other banks
nl: Andere banken

en: Minimum amount
nl: Minimaal bedrag

en: Creation date and time
nl: Aanmaakdatum en -tijd

en: Merchant
nl: Verkoper

en: Private key password
nl: Wachtwoord private key

en: iDEAL transaction
nl: iDEAL-transactie

en: iDEAL merchant
nl: iDEAL-verkoper

en: The payer's bank account number
nl: Het bankrekeningnummer van de betaler

en: Transaction amount
nl: Transactiebedrag

en: The payer's place of residence
nl: Woonplaats van de betaler

en: Entrance code
nl: Entreecode

en: Expiration date and time
nl: Vervaldatum en -tijd

en: The merchant's IMID.
nl: De verkoper's IMID

en: The merchant used for this transaction
nl: De verkoper gebruikt voor deze transactie

en: The payer's name
nl: De naam van de betaler

en: Purchase ID
nl: Aankoop-ID

en: The transaction's status
nl: De transactiestatus

en: Either "!success", "!cancelled", "!expired", "!failure", "!open", or "!unknown".
nl: Of '!success', '!cancelled', '!expired', '!failure', '!open' of '!unknown'.

en: Last updated date and time
nl: Datum en tijd van laatste update

en: The unique iDEAL merchant ID on this website.
nl: De unieke iDEAL verkoper-ID binnen deze website.

en: Locked state
nl: Vergrendelingsstatus

en: Whether this merchant can be edited or not.
nl: Of deze verkoper bewerkt kan worden of niet.

en: The merchant ID as provided by the bank.
nl: De verkoper-ID zoals opgegeven door de bank.

en: Private key path
nl: Privésleutel pad

en: The path to the private key file.
nl: Het pad naar het privésleutelbestand.

en: URL to live server
nl: URL van live-server

en: URL to testing server
nl: URL van testserver

en: The minimum amount is €!amount.
nl: Het minimale bedrag is €!amount.

en: The amount can only consist of decimals and one decimal mark.
nl: Het bedrag mag alleen uit cijfers en een decimaalteken bestaan.

en: The amount can only have one decimal mark.
nl: Het bedrag mag slechts één decimaalteken bevatten.

en: The decimal mark must be followed by two digits.
nl: Het decimaalteken moet door twee cijfers gevolgd worden.

en: The maximum amount is €!amount.
nl: Het maximale bedrag is €!amount.

en: HTTP request
nl: HTTP-verzoek

en: iDEAL API needs to be able to make HTTP requests to other websites in order to process transactions.
nl: iDEAL API moet HTTP-verzoeken kunnen maken naar andere websites om transacties te kunnen verwerken.

en: The list of available banks could not be retrieved.
nl: De lijst met beschikbare banken kon niet worden opgehaald.

en: Choose your bank
nl: Kies uw bank

en: You will automatically return to @site_name after completing the transaction.
nl: U zal automatisch naar @site_name terugkeren, nadat de transactie voltooid is.

en: This is a test transaction. No actual money will be transferred.
nl: Dit is een testtransactie. Er zal geen echt geld overgeboekt worden.

en: Pay via my bank
nl: Betaal via mijn bank

en: Choose your bank.
nl: Kies uw bank.

en: Pay via @bank
nl: Betaal via @bank

en: Configure iDEAL Donation Form
nl: iDEAL-donatieformulier instellen

en: Donate via iDEAL
nl: Doneer via iDEAL

en: Donation to @site_name.
nl: Donatie aan @site_name

en: Thank you for making a donation to @site_name.
nl: Bedankt voor uw donatie aan @site_name.

en: Make a donation to @site_name via iDEAL.
nl: Maak een donatie naar @site_name via iDEAL.

en: Your donation has been completed
nl: Uw donatie is afgerond

en: Your donation was not completed
nl: Uw donatie is niet voltooid

en: iDEAL Donation Form
nl: iDEAL-donatieformulier

en: View iDEAL transactions
nl: iDEAL-transacties bekijken

en: Configure iDEAL
nl: iDEAL instellen

en: You can view these transactions at @idealui.
nl: U kunt deze transacties bekijken op @idealui

en: iDEAL transactions
nl: iDEAL-transacties

en: Add merchant
nl: Verkoper toevoegen

en: Global configuration
nl: Algemene instellingen

en: There are no transactions yet.
nl: Er zijn nog geen transacties.

en: Default merchant
nl: Standaardverkoper

en: Path to private key file
nl: Pad naar het privésleutelbestand.

en: This password will be stored as plain text.
nl: Dit wachtwoord wordt als platte tekst opgeslagen.

en: The merchant ID must be alphanumeric.
nl: De verkoper-ID moet alfanumeriek zijn.

en: The sub ID must be numeric.
nl: De sub-ID moet numeriek zijn.

en: The private key file is not readable.
nl: Het privésleutelbestand is niet leesbaar.

en: The merchant %title has been saved.
nl: De verkoper %title is opgeslagen.

en: Do you really want to delete merchant %title?
nl: Weet u zeker dat u verkoper %title wilt verwijderen?

en: The merchant %title has been deleted.
nl: De verkoper %title is verwijderd.

en: Production server URL
nl: Productie-server URL

en: Testing server URL
nl: Test-server URL

en: The production server URL is invalid.
nl: De URL van de productie-server is ongeldig.

en: The testing server URL is invalid.
nl: De URL van de test-server is ongeldig.

en: Use testing servers only
nl: Gebruik alleen test-servers

en: Display log errors on screen
nl: Log-fouten weergeven op het scherm

en: Default expiration period
nl: Standaard vervalperiode

en: 40 minutes
nl: 40 minuten

en: 50 minutes
nl: 50 minuten

en: iDEAL Administration Interface
nl: iDEAL beheerinterface

en: Check status with your bank.
nl: Controleer de status bij uw bank.

en: Return callback
nl: Return-callback

en: The transaction is being processed by the bank.
nl: De transactie wordt verwerkt door de bank.

en: Unfortunately the transaction was not completed.
nl: Helaas is de transactie niet voltooid.

en: The status of the following iDEAL transactions at @site_name cannot be retrieved. Check their definitive status with your bank.
nl: De status van de volgende iDEAL-transactie op @site_name kan niet worden opgehaald. Controleer de definitieve status met uw bank.

en: Provides a framework to make transactions between Dutch bank accounts using the iDEAL bank transfer system.
nl: Biedt een framework om transacties tussen Nederlandse bankrekeningen mogelijk te maken door middel van iDEAL.

en: Administer iDEAL Donation Form
nl: iDEAL-donatieformulier beheren

en: Administer iDEAL
nl: iDEAL beheren

en: make default
nl: maak standaard

en: Do you really want to make %merchant_title the default merchant?
nl: Weet u zeker dat u %merchant_title als standaard wilt instellen?

en: %merchant_title has been set as the default merchant.
nl: %merchant_title is ingesteld als de standaardverkoper.

en: Unkown iDEAL transaction status at @site_name
nl: Onbekende iDEAL-transactiestatus bij @site_name

en: The iDEAL server at %url did not return valid XML.
nl: De iDEAL-server op %url gaf geen geldige XML terug.

en: The private key and public certificate do not match.
nl: De privé- en publieke sleutel certificaat komen niet overeen.
