Image Block (7.x-1.0) - en to it translation catalogue (13 entries)

en: delete
it: elimina

en: Delete
it: Elimina

en: Cancel
it: Annulla

en: Image
it: Immagine

en: <none>
it: -nessuno-

en: Delete block
it: Elimina blocco

en: Maximum upload size per file
it: Dimensione massima caricamento per file

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height.
it: La dimensione massima consentita espressa come LARGHEZZAxALTEZZA (es. 640x480). Imposta a 0 per nessuna restrizione. Se si carica un'immagine che eccede il limite, questa verrà ridimensionata alle dimensioni date.

en: Please specify a resolution in the format WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480).
it: Specificare una risoluzione nel formato LARGHEZZAxALTEZZA (es. 640x480).

en: The "@field" option must contain a valid value. You can either leave the text field empty or enter a string like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes).
it: Il parametro "@field" deve contenere un valore valido. È possibile lasciare il campo vuoto o inserire una stringa come "512" (byte), "80K" (kilobyte) o "50M" (megabyte).

en: Maximum file size
it: Dimensione massima del file

en: Image style
it: Stile immagine

en: Maximum dimensions
it: Dimensione massima
