ImageCache Actions (7.x-1.11) - en to it translation catalogue (34 entries)

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Center
it: Centro

en: none
it: nessuno

en: Settings
it: Impostazioni

en: edit
it: modifica

en: Import
it: Importa

en: Top
it: In cima

en: High
it: Alto

en: Low
it: Basso

en: Text
it: Testo

en: Bottom
it: In fondo

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Font size
it: Dimensione del carattere

en: PHP code
it: Codice PHP

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: X offset
it: Offset rispetto all'asse X

en: Y offset
it: Offset rispetto all'asse Y

en: Transparent
it: Trasparente

en: File format
it: Formato del file

en: Convert to
it: Converti in

en: Opacity
it: Opacità

en: export
it: esporta

en: Capitalize first letter
it: Prima lettera maiuscola

en: No transform
it: Nessuna trasformazione

en: Upper case
it: Maiuscole

en: Lower case
it: Minuscole

en: Capitalize each word
it: Ogni parola in maiuscolo

en: Style name
it: Nome dello stile

en: !name must be a hexadecimal color value.
it: !name deve essere un valore esadecimale di un colore.

en: Failed to create style directory: %directory
it: Impossibile creare la directory per lo stile: %directory

en: Use PHP for settings
it: Usa PHP per le impostazioni
