ImageCache Actions (7.x-1.12) - en to tr translation catalogue (50 entries)

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Center
tr: Merkez

en: none
tr: hiçbiri

en: Settings
tr: Ayarlar

en: edit
tr: düzenle

en: Import
tr: İçeri aktar

en: Top
tr: En üst

en: High
tr: Yüksek

en: Low
tr: Düşük

en: Text
tr: Metin

en: Bottom
tr: Alt

en: Width
tr: Genişlik

en: Height
tr: Yükseklik

en: Media
tr: Medya

en: Font size
tr: Yazı tipi boyutu

en: PHP code
tr: PHP kodu

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: Transparent
tr: Şeffaf

en: Overlay: source image to canvas
tr: Bindirme: kaynak görseli tuvale

en: Places the source image onto the canvas for compositing.
tr: Kaynak görseli bileştirme için tuval üzerine yerleştirir.

en: Adjust
tr: Ayarla

en: File format
tr: Dosya biçimi

en: Convert to
tr: Şuna dönüştür

en: Image title
tr: Resim başlığı

en: copy
tr: kopya

en: Add static or dynamic (coded) text to an image.
tr: Görsele durağan ya da devingen (kodlanmış) metin ekle.

en: export
tr: dışarı ver

en: Capitalize first letter
tr: İlk harfi büyült

en: Token replacement patterns
tr: Token değiştirme şablonları

en: No transform
tr: Dönüştürme yok

en: Upper case
tr: Büyük harf

en: Lower case
tr: Küçük harf

en: Capitalize each word
tr: Bütün ilk harfler büyük

en: expand all
tr: tümünü genişlet

en: Style name
tr: Stil adı

en: !name must be a hexadecimal color value.
tr: !name onaltılık bir renk değeri olmalı.

en: Failed to create style directory: %directory
tr: Stil klasörü oluşturulamadı: %directory

en: Use PHP for settings
tr: Ayarlar için PHP kullan

en: Overlay (watermark)
tr: Bindirme (filigran)

en: Underlay (background)
tr: Alt katman (arkaplan)

en: Rounded Corners
tr: Yuvarlatılmış Köşeler

en: Define canvas
tr: Tuvali tanımla

en: Define the size of the working canvas and background color, this controls the dimensions of the output image.
tr: Çalışma tuvalinin boyutu ve rengini tanımla, bu çıktı görselin boyutlarını belirler.

en: Choose the file image you wish to use as an overlay, and position it in a layer on top of the canvas.
tr: Bindirme olarak kullanmak istediğiniz görseli seçin ve tuvalin üstündeki bir katmana yerleştirin.

en: Choose the file image you wish to use as an background, and position the processed image on it.
tr: Arkaplan olarak kullanmak istediğiniz görsel dosyasını seçin ve işlenmiş görseli üzerinde konumlandırın.

en: Use different effects depending on whether the image is landscape of portrait shaped. This re-uses other preset definitions, and just chooses between them based on the rule.
tr: Görselin yatay ya da dikey oluşuna bağlı olarak farklı etkiler kullan. Bu diğer önayar tanımlamalarını kullanır ve kurala (rule) dayalı olarak aralarından birini seçer.

en: Image mask
tr: Görsel maskesi

en:  Choose the file image you wish to use as a mask, and apply it to the canvas.
tr:  Maske olarak kullanmak istediğiniz görseli seçin ve tuvale uygulayın
