ImageCache Actions (7.x-1.5) - en to fr translation catalogue (65 entries)

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Center
fr: Centre

en: none
fr: aucun(e)

en: edit
fr: modifier

en: Import
fr: Importer

en: Top
fr: Haut

en: High
fr: Haute

en: Low
fr: Faible

en: Text
fr: Texte

en: Bottom
fr: Bas

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Media
fr: Média

en: Quality
fr: Qualité

en: duplicate
fr: dupliquer

en: Font size
fr: Taille de police

en: PHP code
fr: Code PHP

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: Enter a value in pixels or percent
fr: Saisir une valeur en pixels ou en pourcentage

en: Relative size
fr: Taille relative

en: Enter an offset in pixels.
fr: Saisir un décalage en pixels.

en: X offset
fr: Positionnement en X

en: Enter an offset in pixels or use a keyword: <em>left</em>, <em>center</em>, or <em>right</em>.
fr: Saisir un décalage en pixels ou utiliser un mot clé : <em>left</em>, <em>center</em> ou <em>right</em>.

en: Y offset
fr: Positionnement en Y

en: Enter an offset in pixels or use a keyword: <em>top</em>, <em>center</em>, or <em>bottom</em>.
fr: Saisir un décalage en pixels ou utiliser un mot clé : <em>top</em>, <em>center</em> ou <em>bottom</em>.

en: opacity
fr: opacité

en: Opacity: 0-100.
fr: Opacité : 0-100.

en: file name
fr: nom du fichier

en: Flatten
fr: Aplatir

en: Negative Image
fr: Image négative

en: Adjust transparency.
fr: Ajuster la transparence.

en: Brightness
fr: Luminosité

en: Adjust
fr: Ajuster

en: File format
fr: Format de fichier

en: Convert to
fr: Convertir en

en: Image title
fr: Titre de l'image

en: copy
fr: copier

en: Opacity
fr: Opacité

en: Opacity: 1-100.
fr: Opacité : 1-100.

en: Enter an offset in pixels or use a keyword: <em>top</em>, <em>center</em>, or <em>bottom</em>. Syntax like <em>bottom-20</em> is also valid.
fr: Saisir un décalage en pixels ou utiliser un mot clé : <em>top</em>, <em>center</em> ou <em>bottom</em>. Une syntaxe telle que <em>bottom-20</em> est également valide.

en: Opacity must be a number between 1 and 100.
fr: L'opacité doit être un nombre entre 1 et 100.

en: export
fr: exporter

en: radius
fr: rayon

en: Top Left Radius
fr: Rayon du coin supérieur gauche

en: Top Right Radius
fr: Rayon du coin supérieur droit

en: Bottom Left Radius
fr: Rayon du coin inférieur gauche

en: Bottom Right Radius
fr: Rayon du coin inférieur droit

en: Token replacement patterns
fr: Motifs de substitution par jeton (<em>token</em>)

en:  <b>under</b> image
fr:  <b>en-dessous</b> de l'image

en:  <b>over</b> image
fr:  <b>au-dessus</b> de l'image

en: final dimensions
fr: dimensions finales

en: You must create the two presets to use <em>before</em> enabling this process.
fr: Vous devez créer les deux réglages prédéfinis à utiliser <em>avant</em> d'activer ce processus.

en: Custom action
fr: Action personnalisée

en: Imagecache Custom Actions
fr: Actions personnalisées Imagecache

en: !name must be a hexadecimal color value.
fr: !name doit être une valeur de couleur en hexadécimal.

en: Use PHP for settings
fr: Utiliser PHP pour les paramètres

en: Overlay (watermark)
fr: Surimpression (filigrane)

en: Rounded Corners
fr: Coins arrondis

en: <p>Files directory is !files</p>
fr: <p>Le répertoire de fichiers est !files</p>

en: Imagecache Autorotate
fr: Rotation automatique Imagecache

en: Autorotate
fr: Rotation automatique

en: Aspect switcher
fr: Sélecteur d'aspect

en: percent
fr: pourcent
