ImageField EPS (7.x-1.0) - en to ja translation catalogue (25 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Content
ja: コンテンツ

en: File
ja: ファイル

en: Fields
ja: フィールド

en: Original image
ja: オリジナル画像

en: Alternate text
ja: 代替文字列

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
ja: このテキストは音声読み上げソフトや検索エンジン、画像が読み込めない時に利用されます。

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
ja: このタイトルは画像の上にマウスを置いた時、ツールチップに表示されます。

en: Upload destination
ja: アップロード先

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
ja: ファイルが最終的に保存される場所を選択する。プライベートファイル保存は、パブリック保存に比べてはるかに大きなオーバーヘッドがありますが、このフィールド内ファイルへのアクセス制限を行うことができます。

en: This field stores the ID of an image file as an integer value.
ja: このフィールドは画像ファイルを整数で表現したIDを格納します。

en: Enable <em>Alt</em> field
ja: <strong>Alt</strong>フィールドを有効にする

en: The alt attribute may be used by search engines, screen readers, and when the image cannot be loaded.
ja: alt 属性は検索エンジン・音声読み上げソフト・画像がロードされていない時に利用されます。

en: Enable <em>Title</em> field
ja: <em>Title</em> フィールドを有効にする

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image.
ja: title 属性は、画像の上にマウスが置かれた時、ツールチップに表示されます。

en: Preview image style
ja: 画像スタイルのプレビュー

en: no preview
ja: プレビューなし

en: The preview image will be shown while editing the content.
ja: コンテンツを編集中にプレビュー画像が表示されます。

en: Image style
ja: 画像のスタイル

en: None (original image)
ja: なし（オリジナル画像）

en: Link image to
ja: 画像へのリンク

en: Image style: @style
ja: 画像のスタイル: @style

en: Linked to content
ja: コンテンツへリンクされている

en: Linked to file
ja: ファイルへリンクされている

en: Nothing
ja: なし
