ImageField EPS (7.x-1.1) - en to da translation catalogue (25 entries)

en: Title
da: Titel

en: Content
da: Indhold

en: File
da: Fil

en: Fields
da: Felter

en: Original image
da: Originalt billede

en: Alternate text
da: Alternativ tekst

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
da: Denne tekst bruges af skærmlæsere, søgemaskiner og når billedet ikke kan indlæses.

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
da: Titlen bruges som et værktøjstip når brugeren holder musen over billedet.

en: Upload destination
da: Uploadmappe

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
da: Vælg hvor filerne skal gemmes. Privat lagring har højere omkostninger end offentlige filer, men gør det muligt at begrænse adgangen til filer i dette felt.

en: This field stores the ID of an image file as an integer value.
da: Dette felt gemmer IDet på en billedfil som et heltal.

en: Enable <em>Alt</em> field
da: Aktivér <em>Alt</em>-felt

en: The alt attribute may be used by search engines, screen readers, and when the image cannot be loaded.
da: Attributten alt kan bruges af søgemaskiner, skærmlæsere og når billedet ikke kan indlæses.

en: Enable <em>Title</em> field
da: Aktivér <em>Titel</em>-feltet

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image.
da: Titlen bruges som et værktøjstip når brugeren holder musen over billedet.

en: Preview image style
da: Vis eksempel på format

en: no preview
da: intet eksempel

en: The preview image will be shown while editing the content.
da: Eksempelbilledet vises ved redigering af indholdet.

en: Image style
da: Billedformat

en: None (original image)
da: Ingen (originalt billede)

en: Link image to
da: Link billede til

en: Image style: @style
da: Billedformat: @style

en: Linked to content
da: Linket til indhold

en: Linked to file
da: Linket til fil

en: Nothing
da: Intet
