ImageField EPS (7.x-1.0) - en to tr translation catalogue (25 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Content
tr: İçerik

en: File
tr: Dosya

en: Fields
tr: Alanlar

en: Original image
tr: Özgün görsel

en: Alternate text
tr: Alternatif Metin

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
tr: Bu metin ekran okuyucuları ve arama motorları tarafından ve resim yüklenemediği zamanlarda kullanılacaktır.

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
tr: Başlık fare resim üzerinde gezinirken ipucu olarak gösterilecektir.

en: Upload destination
tr: Yükleme adresi

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
tr: Nihai dosyaların nerede saklanacağını seçin. Dosyaların özel saklanması, açık dosyalara kıyasla fazladan önemli ölçüde yük getirir ama bu alanlardaki dosyalara erişimi kısıtlamanıza da olanak sağlar.

en: This field stores the ID of an image file as an integer value.
tr: Bu alan bir resim dosyasının ID'sini tamsayı bir değer olarak saklar.

en: Enable <em>Alt</em> field
tr: <em>Alt</em> alanını etkinleştir

en: The alt attribute may be used by search engines, screen readers, and when the image cannot be loaded.
tr: alt özniteliği arama motorları ve ekran okuyucuları tarafından ve resim yüklenemediği zamanlarda kullanılabilir.

en: Enable <em>Title</em> field
tr: <em>Başlık</em> alanını etkinleştir

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image.
tr: Başlık (title) özniteliği fare resim üzerinde gezinirken ipucu olarak gösterilecektir.

en: Preview image style
tr: Resim stilini önizle

en: no preview
tr: önizleme yok

en: The preview image will be shown while editing the content.
tr: İçerik düzenlenirken ön izleme resmi görüntülenecektir.

en: Image style
tr: Resim stili

en: None (original image)
tr: Hiçbiri (özgün resim)

en: Link image to
tr: Resmin bağlanacağı yer

en: Image style: @style
tr: Resim stili: @style

en: Linked to content
tr: İçeriğe bağlantılı

en: Linked to file
tr: Dosyaya bağlantılı

en: Nothing
tr: Hiçbir şey
