Image Picker (7.x-1.4) - en to pt translation catalogue (124 entries)

en: Title
pt: Título

en: Images
pt: Imagens

en: Save configuration
pt: Salvar configurações

en: Delete
pt: Apagar

en: Private
pt: Privada

en: Groups
pt: Grupos

en: Group
pt: Grupo

en: Type
pt: Tipo

en: List
pt: Lista

en: Actions
pt: Ações

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Public
pt: Público(a)

en: Comments
pt: Comentários

en: Action
pt: Ação

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Go
pt: Ir

en: File
pt: Arquivo

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Size
pt: Tamanho

en: Search
pt: Buscar

en: Reset
pt: Redefinir

en: None
pt: Nenhum

en: Image
pt: Imagem

en: Name
pt: Nome

en: Import
pt: Importar

en: Save
pt: Salvar

en: Update
pt: Atualizar

en: Add
pt: Adicionar

en: User Name
pt: Nome do Usuário

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: n/a
pt: n/d

en: Upload
pt: Carregar

en: User
pt: Usuário

en: All
pt: Tudo

en: Page
pt: Página

en: Thumbnail size
pt: Tamanho da miniatura

en: Node Types
pt: Tipos de conteúdo

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: Medium
pt: Médio

en: Media
pt: Mídia

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: State
pt: Estado

en: Group name
pt: Nome do grupo

en: General
pt: Geral

en: No groups
pt: Nenhum grupo

en: Align
pt: Alinhamento

en: Users
pt: Usuários

en: Order
pt: Pedido

en: Edit group
pt: Editar grupo

en: Add group
pt: Adicionar grupo

en: Browse
pt: Explorar

en: seconds
pt: segundos

en: Show
pt: Exibir

en: Processing form... please wait.
pt: Processando o formulário... por favor aguarde.

en: No groups found.
pt: Nenhum grupo encontrado.

en: Insert image
pt: Inserir imagem

en: Middle
pt: Meio

en: Minimum width
pt: Largura mínima

en: Long
pt: Longo

en: Short
pt: Curto

en: All Users
pt: Todos os usuários

en: Percentage
pt: Porcentagem

en: JPEG quality
pt: Qualidade do JPEG

en: Copy
pt: Copiar

en: Blocks
pt: Blocos

en: Full size
pt: Tamanho completo

en: Images per page
pt: Imagens por página

en: Used
pt: Usado

en: By name
pt: Por nome

en: Default order
pt: Ordem padrão

en: selected
pt: selecionado

en: Newest first
pt: Mais recente primeiro

en: Adds an advanced image upload form under the node body part.
pt: Adiciona um formulário avançado para carregar imagens no corpo do node.

en: Image picker
pt: Seletor de imagem

en: Edit image
pt: Editar imagem

en: Imagepicker settings.
pt: Configurações do Imagepicker

en: My imagepicker
pt: Meu imagepicker

en: Image file
pt: Arquivo de Imagem

en: Size in pixels of thumbnail's bigger side
pt: Tamanho em pixels do maior lado da miniatura

en: Unable to create a directory structure for your images.
pt: Impossível criar estrutura de diretório para suas imagens.

en: Choose the settings you want, place the cursor in the Body box above and Insert image.
pt: Escolha a configuração desejada na parte superior da caixa de texto e insira a imagem.

en: Delete image
pt: Apagar imagem

en: Image was successfully deleted
pt: Imagem apagada com sucesso

en: Edit title of your image
pt: Editar o título da imagem

en: Edit description of your image
pt: Editar a descrição da imagem

en: Image was successfully updated.
pt: Imagem atualizada com sucesso.

en: Error while updating image.
pt: Erro ao atualizar imagem.

en: Return to page
pt: Voltar para página.

en: Set imagepicker defaults
pt: Configura padrões imagepicker

en: Default Thumbnail Size
pt: Tamanho da Miniatura Padrão

en: Configure the default thumbnail size
pt: Configura o tamanho da miniatura padrão

en: Default Scale
pt: Escala padrão

en: Image alignment settings
pt: Configurações de alinhamento da imagem

en: Show Alignment options
pt: Mostrar opções de Alinhamento

en: Use full url
pt: Usar url completa

en: Newest last
pt: Mais recente por último

en: Edited first
pt: Editar primeiro

en: You must fill in the Thumbnail field
pt: É preciso preencher o campo Miniatura

en: The Thumbnail field must be a number
pt: O campo Miniatura deve ser um número

en: The Scale field must be a number
pt: O campo Escala deve ser um número

en: You must fill in the Left alignment field
pt: É preciso preencher o campo de alinhamento à Esquerda

en: You must fill in the Right alignment field
pt: É preciso preencher o campo de alinhamento à Direita

en: You do not have any uploaded images
pt: Você não tem nenhuma imagem carregada

en: Save group
pt: Salvar grupo

en: Bottom Left
pt: Inferior esquerdo

en: Bottom Right
pt: Inferior direito

en: Top Left
pt: Superior esquerdo

en: Top Right
pt: Superior direito

en: 1 group | @count groups
pt[0]: 1 grupo
pt[1]: @count grupos

en: Private groups
pt: Grupos privados

en: Finished with an error.
pt: Finalizado com erro.

en: Processed @current out of @total.
pt: Processados @current de @total

en: 1 image | @count images
pt[0]: 1 imagem
pt[1]: @count imagens

en: Bulk Operations
pt: Operações em massa

en: Bulk operations
pt: Operações em massa

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality but bigger files.
pt: Defina a qualidade de imagens JPEG variando de 0 a 100. Números maiores quer dizer arquivos com mais qualidade, mas maiores.

en: removed
pt: removido

en: File not found
pt: Arquivo não encontrado
