Image Picker (7.x-1.7) - en to ja translation catalogue (92 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Images
ja: イメージ

en: Save configuration
ja: 構成を保存

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Private
ja: プライベート

en: Groups
ja: グループ

en: Group
ja: グループ

en: Type
ja: タイプ

en: List
ja: リスト

en: Actions
ja: アクション

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: Public
ja: パブリック

en: Comments
ja: コメント

en: Action
ja: アクション

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Go
ja: 実行

en: File
ja: ファイル

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Size
ja: サイズ

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: Link
ja: リンク

en: Image
ja: 画像

en: Name
ja: 名前

en: Import
ja: インポート

en: Save
ja: 保存

en: Update
ja: 更新

en: Add
ja: 追加

en: Image ID
ja: イメージ ID

en: User Name
ja: ユーザー名

en: Statistics
ja: 統計

en: n/a
ja: 利用不可

en: Upload
ja: アップロード

en: User
ja: ユーザー

en: All
ja: すべて

en: Page
ja: ページ

en: Group ID
ja: グループID

en: Fields
ja: フィールド

en: Thumbnail size
ja: サムネイルサイズ

en: Node Types
ja: ノードタイプ

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Medium
ja: 中程度

en: Media
ja: メディア

en: Unlimited
ja: 無制限

en: State
ja: 状態

en: Group name
ja: グループ名

en: General
ja: 全般

en: Align
ja: 配置

en: Users
ja: ユーザー

en: Image URL
ja: 画像URL

en: Order
ja: オーダー

en: Edit group
ja: グループを編集

en: Add group
ja: グループの追加

en: Full
ja: すべて

en: Browse
ja: ブラウズ

en: seconds
ja: 秒

en: Show
ja: 表示

en: Middle
ja: 中

en: Minimum width
ja: 最小幅

en: Long
ja: 長い

en: Short
ja: 短い

en: Group Name
ja: グループ名

en: Percentage
ja: パーセンテージ

en: JPEG quality
ja: JPEGの品質

en: Group description
ja: グループの説明

en: Copy
ja: コピー

en: Blocks
ja: ブロック

en: <None>
ja: <なし>

en: Default order
ja: デフォルトの並び順

en: selected
ja: 選択済

en: Newest first
ja: 新しい順

en: Image file
ja: 画像ファイル

en: Presets
ja: プリセット

en: Edit Link
ja: リンクの編集

en: Config
ja: 設定

en: 1 group | @count groups
ja[0]: 1個のグループ
ja[1]: @group個のグループ

en: Private groups
ja: プライベートグループ

en: Processed @current out of @total.
ja: @total件中@current件処理しました。

en: No images
ja: イメージなし

en: Bulk Operations
ja: 一括処理

en: Bulk operations
ja: 一括処理

en: Edit group roles
ja: グループの役割の編集

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality but bigger files.
ja: JPEG操作での画質を 0 ～ 100 の範囲で入力してください。 数値が高いほど画質は良くなりますが、それに比例してファイルサイズが増大します。

en: Progress bar
ja: プログレス バー
