Image Picker (7.x-1.7) - en to uk translation catalogue (280 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Images
uk: Зображення

en: Save configuration
uk: Зберегти конфігурацію

en: Status
uk: Стан

en: Delete
uk: Видалити

en: Private
uk: Приватне

en: Groups
uk: Групи

en: Group
uk: Група

en: Type
uk: Тип

en: List
uk: Список

en: Actions
uk: Дії

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Remove
uk: Вилучити

en: Description
uk: Опис

en: Public
uk: Загально-доступний

en: Comments
uk: Коментарі

en: Action
uk: Дія

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Go
uk: Перехід

en: File
uk: Файл

en: Edit
uk: Редагувати

en: Date
uk: Дата

en: Size
uk: Розмір

en: Search
uk: Пошук

en: Reset
uk: Скинути

en: None
uk: Немає

en: Link
uk: Посилання

en: Image
uk: Зображення

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Import
uk: Імпортувати

en: Save
uk: Зберегти

en: Update
uk: Оновити

en: Add
uk: Додати

en: Image ID
uk: ID зображення

en: User Name
uk: Ім'я користувача

en: Statistics
uk: Статистика

en: n/a
uk: н/д

en: Upload
uk: Викласти

en: User
uk: Користувач

en: All
uk: Все

en: Page
uk: Сторінка

en: Group ID
uk: ID групи

en: Fields
uk: Поля

en: Thumbnail size
uk: Розмір мініатюри

en: Float Left
uk: Обтікання з лівого боку

en: Node Types
uk: Типи матеріалу

en: Width
uk: Ширина

en: Height
uk: Висота

en: Thumbnail
uk: Мініатюра

en: Medium
uk: Середній

en: Media
uk: Медіа

en: Unlimited
uk: Необмежено

en: State
uk: Стан

en: added
uk: додано

en: Group name
uk: Назва групи

en: General
uk: Загальне

en: No groups
uk: Групи відсутні

en: Align
uk: Вирівнювання

en: Users
uk: Користувачі

en: Image URL
uk: URL зображення

en: Order
uk: Послідовність

en: Stats
uk: Статистика

en: Edit group
uk: Редагувати групу

en: Add group
uk: Додати групу

en: By Title
uk: За заголовком

en: Full
uk: Повністю

en: Browse
uk: Огляд

en: seconds
uk: секунд(и)

en: Show
uk: Показати

en: Show the progress bar if processing is longer than this value.
uk: Показувати індикатор поступу якщо обробка триває понад вказане значення.

en: Processing form... please wait.
uk: Обробка форми... будь ласка, зачекайте.

en: Message to display while uploading.
uk: Повідомлення, показуване при відвантаженні.

en: No groups found.
uk: Групи не знайдені.

en: Insert image
uk: Вставити зображення

en: Middle
uk: Середина

en: Minimum width
uk: Мінімальна ширина

en: Long
uk: Довгий

en: Short
uk: Короткий

en: Group Name
uk: Назва групи

en: All Users
uk: Всі користувачі

en: Percentage
uk: Відсотки

en: JPEG quality
uk: Якість JPEG

en: Group description
uk: Опис групи

en: Copy
uk: Копіювати

en: Blocks
uk: Блоки

en: Full size
uk: Повний розмір

en: Images per page
uk: Зображень на сторінці

en: <None>
uk: <Нічого>

en: Used
uk: Використано

en: Cancelled.
uk: Скасовано.

en: By name
uk: За назвою

en: Delete All
uk: Видалити все

en: Scale image
uk: Масштаб зображення

en: Default order
uk: Базова послідовність

en: selected
uk: обране

en: Newest first
uk: Найновіші спочатку

en: Adds an advanced image upload form under the node body part.
uk: Додавання покращеної форми завантаження зображення в тіло матеріалу.

en: Edit image
uk: Редагувати зображення

en: Imagepicker settings.
uk: Настроювання Imagepicker.

en: My imagepicker
uk: Мій imagepicker

en: Manage your imagepicker files.
uk: Керування Вашими файлами imagepicker.

en: Image file
uk: Файл зображення

en: Size in pixels of thumbnail's bigger side
uk: Розмір довшої сторони ескізів у пикселах

en: Error while uploading file.
uk: Помилка при передаванні файла.

en: Uploaded file is not an image.
uk: Завантажений файл не зображення.

en: Only .jpg, .gif and .png image files are accepted.
uk: Приймаються тільки файли зображень формату .jpg, .gif і .png.

en: Thumbnail size should be an integer between 1 and 999.
uk: Розмір ескізу повинен бути цілим числом між 1 і 999.

en: Error while saving information to database for uploaded image.
uk: Помилка при збереженні в базі даних інформації для завантаженого зображення.

en: Error while creating a thumbnail for uploaded image.
uk: Помилка при створенні ескізу для завантаженого зображення.

en: Error while moving uploaded file to its destination.
uk: Помилка при переміщенні завантаженого зображення в призначення.

en: Error while scaling uploaded file.
uk: Помилка масштабування завантаженого зображення.

en: Unable to create a directory structure for your images.
uk: Неможливо створити структуру каталогів для зображень.

en: Choose the settings you want, place the cursor in the Body box above and Insert image.
uk: Виберіть настроювання як потрібно, поставте курсор у поле Body і Вставте зображення.

en: Image not found.
uk: Зображення не знайдено.

en: Float right
uk: Обтікання з правого боку

en: Delete image
uk: Вилучити зображення

en: Image was successfully deleted
uk: Зображення успішно вилучене

en: Error while trying to delete your image from database.
uk: Помилка при видаленні Вашого зображення з бази даних.

en: Edit title of your image
uk: Редагувати заголовок вашого зображення

en: Image was successfully updated.
uk: Зображення було успішно оновлено.

en: Error while updating image.
uk: Помилка при оновленні зображення.

en: Return to page
uk: Повернутися на сторінку

en: Set imagepicker settings
uk: Встановлення налаштувань imagepicker

en: Default Browser Thumbnail Size
uk: Розмір ескізу браузера базово

en: Configure the default browser thumbnail size
uk: Конфігурування розміру ескізу браузера базово

en: Set the node types you want to enable Imagepicker for.
uk: Вкажіть типів матеріалів для яких Ви хочете увімкнути Imagepicker.

en: Setting this option enables Imagepicker in comments.
uk: Встановлення цієї опції вмикає Imagepicker у коментарях.

en: Show return link in page
uk: Показувати посилання повернення на сторінці

en: Setting this option will add a link back to the thumbnail when using the page option. Uses javascript history(back).
uk: Настроювання цієї опції додасть посилання назад до ескізу, коли використовується опція сторінки. Використовується функція javascript history(back).

en: Imagepicker in My Account
uk: Imagepicker у Мій обліковий запис

en: Setting this option enables Imagepicker in My Account.
uk: Настроювання цього параметру вмикає Imagepicker у Мій обліковий запис

en: Default Thumbnail Size
uk: Розмір Ескізу базово

en: Configure the default thumbnail size
uk: Конфігурація розміру ескізу базово

en: Image alignment settings
uk: Настроювання вирівнювання зображення

en: Show Alignment options
uk: Показ опцій вирівнювання

en: Configure the default code used for float left styling.
uk: Конфігурування коду базово для стилю обтікання ліворуч

en: Configure the default code used for float right styling.
uk: Конфігурування коду базово для стилю обтікання праворуч

en: Enable Lightbox2 in Imagepicker
uk: Увімкнути Lightbox2 в Imagepicker

en: Iframe width
uk: Ширина Iframe

en: Configure the iframe width. This can be a number or a percentage, eg 400 or 100%
uk: Конфігурування ширини iframe. Це може бути число або відсоток, наприклад 400 або 100%

en: Iframe height
uk: Висота Iframe

en: Configure the iframe height. This must be a number, eg 500
uk: Конфігурування висоти iframe. Це повинне бути число, наприклад 500

en: Iframe border
uk: Границя Iframe

en: Configure the iframe border. This can be a number, eg 0 or 1, or a css entry such as 1px solid #808080
uk: Конфігурування границі iframe. Це може бути число, наприклад 0 або 1, або елемент як 1px solid #808080

en: Browser columns
uk: Стовпці браузера

en: Configure the number of columns in the image browser. This must be a number, 0 for normal wraparound
uk: Конфігурування числа стовпців у браузері зображень. Це повинне бути число, 0 для нормального циклічного переходу

en: Configure the number of images shown per page in the image browser. This must be a number, 0 for no paging
uk: Конфігурування числа зображень показуваних на сторінці браузера зображень. Це повинне бути число, 0 без розбивки на сторінки

en: Fieldset state
uk: Режим набору полів

en: Use full url
uk: Використовуйте повний url

en: Show the order select box in the browser
uk: Показ команд поля вибору в браузері

en: Newest last
uk: Найновіші в кінці

en: Edited first
uk: Змінені спочатку

en: Edited last
uk: Змінені в кінці

en: The Thumbnail field must be a number
uk: Поле ескізу долно бути числовим

en: You must fill in the Browser Thumbnail field
uk: Ви повинні заповнити поле Ескізу в браузері

en: The Browser Thumbnail field must be a number
uk: Поле Ескізу в браузері повинне бути числовим

en: The Scale field must be a number
uk: Поле масштабу повинне бути числовим

en: You must fill in the Left alignment field
uk: Ви повинні заповнити поле Вирівнювання ліворуч

en: The Iframe height must be a number
uk: Висота Iframe повинна бути числом

en: You must fill in the Iframe width
uk: Ви повинні заповнити ширину Iframe

en: You must fill in the Iframe border
uk: Ви повинні заповнити границю Iframe

en: Upload images. You can give them a title and description
uk: Завантаження зображень. Ви можете вказати назву й опис для них

en: You do not have any uploaded images
uk: У вас немає переданих зображень

en: This image does not belong to you.
uk: Це зображення більше не належить Вам.

en: Edit image details
uk: Подробиці редагування зображення

en: Give your group a brief name and optionally put any additional information in the group description box
uk: Дайте Вашій групі коротку назва й вибірково додайте будь-яку додаткову інформацію в поле опису групи

en: group description
uk: Опис групи

en: Maximum 50 characters
uk: Максимум 50 символів

en: Save group
uk: Зберегти групу

en: Group was successfully inserted
uk: Група була успішно вставлена

en: Error while trying to insert your group.
uk: Помилка при вставці Вашої групи.

en: Group was successfully updated
uk: Група була успішно скоректована

en: Error while trying to update your group.
uk: Помилка при коректуванні групи.

en: Group was successfully deleted
uk: Група була успішно вилучена

en: Error while trying to delete group.
uk: Помилка при видаленні групи.

en: Really Delete record
uk: Дійсно Вилучити запис

en: Your Groups
uk: Ваші Групи

en: Save group settings
uk: Зберегти параметри групи

en: Directory creation for the Imagepicker module was unsuccessful.
uk: Створення каталогу для модуля Imagepicker неуспішно.

en: Upload, browse and add images to your nodes.
uk: Завантаження, перегляд і додавання зображень до ваших матеріалів.

en: Presets
uk: Конфігурації

en: Bottom Left
uk: Внизу ліворуч

en: Bottom Right
uk: Внизу справу

en: Edit Link
uk: Редагувати посилання

en: Top Left
uk: Зверху зліва

en: Top Right
uk: Зверху справа

en: Image description
uk: Опис зображення

en: Config
uk: Конфіґурація

en: 1 group | @count groups
uk[0]: Одна група
uk[1]: @count групи
uk[2]: @count груп

en: Private groups
uk: Приватні групи

en: Finished with an error.
uk: Завершене з помилкою

en: Available roles
uk: Доступні ролі

en: Processed @current out of @total.
uk: Оброблене @current з @total.

en: 1 image | @count images
uk[0]: @count зображення
uk[1]: @count зображення
uk[2]: @count зображень

en: No images
uk: Зображення відсутні

en: Bulk Operations
uk: Пакетні операції

en: Bulk operations
uk: Пакетні операції

en: No users found.
uk: Жодних користувачів не знайдено.

en: Show Description
uk: Показати опис

en: Setting this option enables Imagepicker in blocks.
uk: Встановлення цієї опції вмикає Imagepicker у блоках.

en: Enable Progress bar in upload
uk: Увімкнути індикатор поступу для відвантажень

en: Progress bar Delay
uk: Затримка індикатора поступу

en: Progress bar message
uk: Повідомлення індикатора поступу.

en: Quotas
uk: Обмеження

en: Browse All
uk: Переглянути все

en: Edit group roles
uk: Редагувати ролі груп

en: Group statistics
uk: Статистика груп

en: Image statistics
uk: Статистика зображень

en: Private images
uk: Приватні зображення

en: Grouped images
uk: Груповані зображення

en: Ungrouped images
uk: Негруповані зображення

en: User uid %d attempted to edit image belonging to user uid %d
uk: Користувач uid %d пробує редагувати зображення приналежне користувачеві uid %d

en: Image not found in page.
uk: Зображення не знайдене на сторінці.

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality but bigger files.
uk: Визначає якість обробки зображень JPEG. Діапазон від 0 до 100. Більш високе значення означає кращу якість зображення, але більший розмір файла.

en: Allow additional css
uk: Дозволити додатковий css

en: Show the search form in the browser
uk: Показувати форму пошуку в браузері

en: Add additional css
uk: Додати додатковий css

en: You do not have any images in the selected group
uk: В обраних групах немає жодного зображення

en: By Name
uk: За назвою

en: By Description
uk: За описом

en: Module integration
uk: Інтеграція з модулями

en: Allow users to select their own settings.
uk: Дозволити користувачам обирати свої власні налаштування.

en: Progress bar
uk: Індикатор поступу

en: Enable and configure progress bar.
uk: Увімкнути і налаштувати індикатор поступу

en: Copy to
uk: Копіювати до

en: Copy image
uk: Копіювати зображення

en: Copy done.
uk: Копіювання виконане.

en: Copy failed.
uk: Копіювання не вдалося.

en: Overall administrative settings
uk: Загальні адміністративні налаштування

en: Enable User configuration
uk: Увімкнути конфігурацію користувачів

en: Enable copy feature
uk: Увімкнути функцію копіювання

en: Allow users to copy and optionally resize an image.
uk: Дозволити користувачам копіювати і необов'язково масштабувати зображення.

en: Available Roles
uk: Доступні ролі

en: Icons in tables
uk: Іконки в таблицях

en: removed
uk: видалено

en: Trigger field
uk: Поле перемикача

en: Select the field that should be turned into the trigger for the Colorbox.  Only fields that appear before this one in the field list may be used.
uk: Оберіть поле, що буде перетворене у перемикач для Colorbox. Можуть бути використані лише поля, що в переліку розташовуються перед цим полем.

en: Enable Colorbox in Imagepicker
uk: Увімкнути Colorbox в Imagepicker

en: File not found
uk: Файл не знайдено

en: No images selected
uk: Жодних зображень не обрано

en: Delete all the selected images.
uk: Видалити всі обрані зображення.

en: Add/Remove all the selected images from groups.
uk: Додати/вилучити всі обрані зображення з груп.

en: Add or Remove selected images to one or more selected groups.
uk: Додати або вилучити обрані зображення з однієї або кількох обраних груп.

en: Add/Remove All
uk: Додати/Вилучити все

en: You did not select any groups.
uk: Ви не обрали жодної групи.

en: Upload Progress Extension
uk: Розширення для поступу відвантаження

en: Enable PECL uploadprogress
uk: Увімкнути PECL uploadprogress

en: readable
uk: читання

en: No Stats found
uk: Статистики немає

en: Enable Gallery blocks
uk: Увімкнути блоки галерей

en: Create one or more blocks containing a link to a grouped image gallery.
uk: Створити один або кілька блоків, які містять посилання на згруповані галереї зображень.

en: How many gallery blocks do you need?
uk: Скільки блоків галерей вам необхідно?

en: You need to add some groups.
uk: Необхідно додати групи.

en: Only allow public groups
uk: Дозволити лише загальнодоступні групи

en: Gallery blocks
uk: Блоки галерей

en: Enable Gallery block !i
uk: Увімкнути блок галерей !i

en: Gallery !i
uk: Галерея !i

en: Photo Gallery !i
uk: Фотогалерея !i

en: Group owner
uk: Власник групи

en: Upload another
uk: Відвантажити інші

en: Owner uid
uk: Uid власника

en: Nonexistent user %u has orphan files. Click <b>!h</b> to fix.
uk: Неіснуючий користувач %u має загублені файли. Натисніть <b>!h</b> щоб виправити.

en: Here
uk: Тут

en: !ct Files deleted.
uk: Видалено файлів: !ct.

en: !ct Files moved.
uk: Переміщено файлів: !ct.

en: Hide this link
uk: Приховати це посилання

en: Orphaned images
uk: Загублені зображення

en: Manage orphaned images.
uk: Керування загубленими зображеннями.

en: Enable Image styles in Imagepicker
uk: Enable Стилі зображень в Imagepicker

en: There was an error in moving files.
uk: Помилка під час перенесення файлів.

en: Edit description of your image, max. 254 characters.
uk: Відредагуйте опис зображення, максимум 254 символи.

en: Description is too long, max. 254 characters.
uk: Опис надто довгий, максимум 254 символи.

en: Maximum Scale
uk: Максимальний масштаб

en: Links to show
uk: Показувати посилань

en: How many links to show.
uk: Скільки показувати посилань?

en: Name: !n
uk: Назва: !n

en: Image owner
uk: Власник зображення

en: image owner
uk: власник зображення

en: The group description
uk: Опис цієї групи
