Imagick (7.x-1.3) - en to pt translation catalogue (43 entries)

en: Password
pt: Senha

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Center
pt: Central

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Font
pt: Fonte

en: Length
pt: Comprimento

en: Anchor
pt: Âncora

en: Text
pt: Texto

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Scale
pt: Escala

en: Color
pt: Cor

en: Not installed
pt: Não instalado

en: Random
pt: Aleatório

en: Position
pt: Posição

en: Threshold
pt: Limite

en: Font size
pt: Tamanho da fonte

en: Top left
pt: Esquerda em cima

en: Top right
pt: Direita em cima

en: Bottom right
pt: Direita embaixo

en: Bottom left
pt: Esquerda embaixo

en: JPEG quality
pt: Qualidade do JPEG

en: File format
pt: Formato do arquivo

en: Resize
pt: Redimensionar

en: Shadow
pt: Sombra

en: Rounded corners
pt: Cantos arredondados

en: Radius
pt: Raio

en: Opacity
pt: Opacidade

en: Crop
pt: Recortar

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality but bigger files.
pt: Defina a qualidade de imagens JPEG variando de 0 a 100. Números maiores quer dizer arquivos com mais qualidade, mas maiores.

en: JPEG quality must be a number between 0 and 100.
pt: A qualidade do JPEG precisa ser um número entre 0 e 100.

en: Top center
pt: Superior Central

en: Bottom center
pt: Base Central

en: Rotate
pt: Rotacionar

en: view actual size
pt: ver tamanho atual

en: Sample original image
pt: Exemplo de imagem original

en: Sample modified image
pt: Exemplo de imagem modificada

en: Scale and crop
pt: Escalar e cortar

en: Stroke width
pt: Largura do traço

en: Center left
pt: Centro Esquerda

en: Center right
pt: Centro Direita

en: Inverse
pt: Invertido

en: Effect settings
pt: Configurações de efeito
