Imagick (7.x-1.3) - en to pt translation catalogue (42 entries)

en: Password
pt: Senha

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Center
pt: Centrar

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Font
pt: Tipo de letra

en: Length
pt: Extensão

en: Anchor
pt: Âncora

en: Text
pt: Texto

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Scale
pt: Escala

en: Color
pt: Cor

en: Not installed
pt: Não instalado

en: Random
pt: Aleatório

en: Position
pt: Posição

en: Threshold
pt: Limite

en: Font size
pt: Tamanho do tipo de letra

en: Top left
pt: Superior esquerdo

en: Top right
pt: Superior direito

en: Bottom right
pt: Inferior direito

en: Bottom left
pt: Inferior esquerdo

en: JPEG quality
pt: Qualidade JPEG

en: File format
pt: O formato do ficheiro

en: Resize
pt: Redimensionar

en: Rounded corners
pt: Cantos arredondados

en: Radius
pt: Raio

en: Annotate
pt: Comentar

en: Angle
pt: Ângulo

en: Opacity
pt: Opacidade

en: Crop
pt: Recortar

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality but bigger files.
pt: Indicar a qualidade de imagem para a manipulação de imagens JPEG. Um valor de 0 a 100. Um valor superior implica uma melhor qualidade de imagem mas também ficheiros maiores.

en: JPEG quality must be a number between 0 and 100.
pt: A qualidade JPEG deve ser um número entre 0 e 100.

en: Top center
pt: Centro superior

en: Bottom center
pt: Centro inferior

en: Rotate
pt: Rodar

en: view actual size
pt: ver o tamanho actual

en: Sample original image
pt: Exemplo da imagem original

en: Sample modified image
pt: Exemplo da imagem modificada

en: Scale and crop
pt: Dimensionar e recortar

en: Center left
pt: Centrar à esquerda

en: Center right
pt: Centrar à direita

en: Effect settings
pt: Configurações de efeito
