IMCE (7.x-1.5) - en to ja translation catalogue (157 entries)

en: Save configuration
ja: 構成を保存

en: Prefix
ja: 接頭語

en: Suffix
ja: 接尾語

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Cancel
ja: キャンセル

en: all
ja: すべて

en: File
ja: ファイル

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Size
ja: サイズ

en: Weight
ja: ウェイト

en: root
ja: ルート

en: none
ja: なし

en: Name
ja: 名前

en: Help
ja: ヘルプ

en: Dimensions
ja: サイズ

en: link
ja: リンク

en: Permitted file extensions
ja: 許可されるファイルの拡張子

en: Extensions that users in this role can upload. Separate extensions with a space and do not include the leading dot.
ja: ユーザーがアップロードすることのできる、ファイル拡張子を入力してください。 拡張子には先頭のドットを含めず、空白文字で区切って指定してください。 例： jpg png gif pdf doc zip

en: n/a
ja: 利用不可

en: Upload
ja: アップロード

en: File name
ja: ファイル名

en: User role
ja: 役割

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Media
ja: メディア

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: Profile name
ja: プロフィール名

en: Close
ja: 閉じる

en: Common settings
ja: 共通設定

en: Browse
ja: ブラウズ

en: WIDTHxHEIGHT
ja: 幅x高さ

en: Maximum file size per upload
ja: アップロード単位の最大ファイルサイズ

en: File Browser
ja: ファイルブラウザー

en: Upload file
ja: ファイルのアップロード

en: The changes have been saved.
ja: 変更内容が保存されました。

en: unlimited
ja: 無制限

en: Changes have been saved.
ja: 変更を保存しました。

en: user #1
ja: ユーザー#1

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
ja: このサーバーのPHPの設定により、アップロード単位の最大ファイルサイズが %size に制限されます。

en: image
ja: 画像

en: Control how your image/file browser works.
ja: 画像やファイル用のブラウザーの動作をコントロールします。

en: Enable inline image/file insertion into plain textareas
ja: テキストエリアへの画像やファイルの挿入を有効化

en: Insert !image or !link.
ja: !imageや!linkを挿入。

en: An image/file uploader and browser supporting personal directories and user quota.
ja: 画像やファイルのアップローダーとブラウザーは、ユーザー別のディレクトリーやサイズ割り当てに対応しています。

en: Thumbnails
ja: サムネイル

en: Add new profile
ja: プロファイルを追加

en: Directories
ja: ディレクトリー

en: Resize
ja: リサイズ

en: The selected file %file could not be copied.
ja: 選択されたファイル %file をコピーできませんでした。

en: Log messages
ja: ログメッセージ

en: Please select a file.
ja: ファイルを選択してください。

en: The maximum allowed image size (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an <a href="!image-toolkit-link">image toolkit</a> is installed, files exceeding this value will be scaled down to fit.
ja: 許可する最大画像サイズを <b>幅x高さ</b> で入力してください。 例えば、640*480 の画像であれば <b>640x480</b> と入力します。 無制限にしたい場合は <b>0</b> を入力してください。 <a href="!image-toolkit-link">画像ツールキット</a>がインストールされている場合、この値を超えるファイルは指定範囲内に縮小されます。

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
ja: 次の拡張子のファイルのみが許可されます: %files-allowed

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
ja: ファイル (%filesize) は、ファイルサイズの上限である %maxsize を超過しています。

en: File browser
ja: ファイルブラウザー

en: Configuration profiles
ja: プロファイルの設定

en: If you don't use any WYSIWYG editor, this feature will allow you to add your images or files as <strong>html code into any plain textarea</strong>. Enter <strong>comma separated textarea IDs</strong> under which you want to enable a link to IMCE. Hint: ID of Body fields in most node types is edit-body.
ja: WYSIWYGエディターを使用していない場合は、<strong>テキストエリアのHTMLコード</strong>として画像やファイルを追加することができます。IMCEへのリンクを有効にする<strong>テキストエリアIDをカンマ区切りで</strong>入力してください。ヒント: 多くのノードタイプで本文フィールドのIDは edit-body です。

en: Absolute URLs
ja: 絶対URL

en: Check if you want IMCE to return absolute file URLs.
ja: チェックを入れると、IMCEはファイルの絶対URLを返します。

en: Default behaviour for existing files during file uploads
ja: ファイルアップロード時の既存ファイルに関するデフォルトの取り扱い

en: Keep the existing file renaming the new one
ja: 既存のファイルを残し、新しいファイルの名前を変更する

en: Keep the existing file rejecting the new one
ja: 既存のファイルを残し、新しいファイルを拒絶する

en: Replace the existing file with the new one
ja: 新しいファイルで既存のファイルを差し替える

en: Default method for creating thumbnails
ja: デフォルトのサムネイル作成方法

en: Scale the image with respect to the thumbnail dimensions.
ja: サムネイルの寸法に収まるように画像を縮小する。

en: First scale then crop the image to fit the thumbnail dimensions.
ja: 初めに縮小してからサムネイルの寸法に収まるように画像を切り抜く。

en: Assigned profile
ja: 割り当てられているプロファイル

en: For users who have <strong>multiple roles</strong>, <strong>weight</strong> property will determine the assigned profile. Lighter roles that are placed upper will take the precedence. So, an administrator role should be placed over other roles by having a smaller weight, ie. -10.
ja: <strong>複数の役割</strong>を持っているユーザーの場合、どのプロファイルを割り当てるかは<strong>ウェイト</strong>プロパティーによって決まります。よりウェイトの小さな役割が上位に位置して優先されます。ですから、管理者の役割には -10 といった小さな値を指定して、その他のロールより上位に位置するようにするべきです。

en: Role-profile assignments
ja: 役割へのプロファイル割り当て

en: Assign profiles to user roles.
ja: ユーザーの役割に対してプロファイルを割り当てます。

en: Settings were imported from the profile %name
ja: プロファイル %name から設定をインポートしました。

en: Give a name to this profile.
ja: このプロファイルに名前をつけてください。

en: Set to 0 to use the maximum value avaliable.
ja: 0を設定すると、利用可能な最大の値を使用します。

en: Directory quota
ja: ディレクトリー毎のサイズ割り当て

en: Define the upload quota per directory. Total user quota is proportional to the number of directories that the user has upload access to.
ja: アップロードのサイズ割り当てをディレクトリー毎に設定してください。ユーザーの合計サイズ割り当ては、ユーザーがアップロードに使用したディレクトリーの数に比例します。

en: Total user quota
ja: ユーザー毎のサイズ割り当て

en: You can force total user quota to be a value independent of directory quota. <strong>This quota is calculated using the files table in the database, so that it will not include the files uploaded via FTP or by previous versions of IMCE(4.7.x and 5.x)</strong>. You can either use both quotations together or safely ignore this by setting the value to 0.
ja: ユーザーの合計サイズ割り当てとディレクトリー毎のサイズ割り当てを、お互いに依存しないようにすることができます。 <strong>このサイズ割り当ては、データベースのfilesテーブルを用いて計算されるため、FTPや従来のバージョンのIMCE(4.7.xと5.x)でアップロードされたファイルは含まれません</strong>。二つのクォーテーションを一緒に用いることもできますし、0を設定して無効にすることもできます。

en: Set to * to remove the restriction.
ja: * を指定すると無制限となります。

en: Maximum image resolution
ja: 最大画像解像度

en: Maximum number of files per operation
ja: 1回の操作で扱うことのできるファイル数

en: You can allow users to select multiple files for operations such as delete, resize, etc. Entire batch file operation is executed in a single drupal load, which may be good. However there will be an increase in script execution time, cpu load and memory consumption possibly exceeding the limits of your server, which is really bad. For unlimited number of file handling, set this to 0.
ja: ユーザーが削除やリサイズといった操作で複数のファイルを選択できるようにすることができます。一括したファイル操作全体が一回のシステムロードで処理され、これは長所です。しかしながら、これによってスクリプトの実行時間が増加し、CPUの負荷やメモリーの占有率がサーバーの限界を超えてしまう可能性もあり、これは短所です。扱うことのできるファイル数を無制限にするには、0を指定してください。

en: Profile has been added.
ja: プロファイルを追加しました。

en: Including subdirectories
ja: サブディレクトリーを含む

en: Directory path
ja: ディレクトリーパス

en: Define directories that users of this profile can access.
    <ul>
    	<li>Use alphanumeric characters as directory paths.</li>
    	<li>To specify file system root, just enter <strong>.</strong>(dot) character.</li>
    	<li>Use <strong>%uid</strong> as a placeholder for user ID. Ex: <em>users/user%uid</em> creates directories such as <em>users/user1</em>, <em>users/user42</em>, etc.</li>
      <li>To remove a directory from the list, leave the directory path blank.</li>
      <li>If you want more flexibility in directory paths you can execute php to return a directory path.<br />
      For php execution your directory path must start with <strong>php:</strong> and the rest must be a valid php code that is expected to return the actual directory path. <br />Ex: <strong>php: return 'users/'.$user->name;</strong> defines <strong>users/USER-NAME</strong> as the directory path.<br />
      A multi-level directory example <strong>php: return date('Y', $user->created).'/'.date('m', $user->created).'/'.$user->uid;</strong> defines <strong>MEMBERSHIP-YEAR/MONTH/USER-ID</strong> as the directory path, resulting in self-categorized user directories based on membership date.<br />
      Note that you should use the $user variable instead of $GLOBALS['user'] since they are not always the same object.</li>
    </ul>
    <p>Note that thumbnails permission does not affect thumbnail creation on upload. See thumbnails decription below.</p>
    <p>If you need more fields, just fill all and save, and you will get two more on the next page.</p>
ja: このプロファイルのユーザーがアクセス可能なディレクトリーを設定してください。
    <ul>
    	<li>ディレクトリーパスには半角英数字を使用してください。</li>
    	<li>ファイルシステムのルートを指定するには、<strong>.</strong>(ドット) 文字を入力します。</li>
    	<li>ユーザーIDのプレースホルダーとして、<strong>%uid</strong>を使用します。例: <em>users/user%uid</em> と指定すると、<em>users/user1</em> や <em>users/user42</em> といったディレクトリーが作成されます。</li>
      <li>リストからディレクトリーを削除するには、ディレクトリーパスを空欄にしてください。</li>
      <li>より柔軟にディレクトリーパスを指定する場合は、PHPを実行した結果をディレクトリーパスに指定することができます。<br />
      PHPを実行する場合は、ディレクトリーパスを <strong>php:</strong> から始め、残りに実際のディレクトリーパスを返す適切なPHPコードを入力してください。<br />例: <strong>php: return 'users/'.$user->name;</strong> と設定すると <strong>users/USER-NAME</strong> がディレクトリーパスとなります。<br />
      複数階層のディレクトリーの例 <strong>php: return date('Y', $user->created).'/'.date('m', $user->created).'/'.$user->uid;</strong> と設定すると <strong>MEMBERSHIP-YEAR/MONTH/USER-ID</strong> がディレクトリーパスとなり、アカウントの登録日によってユーザーディレクトリーが自動的にカテゴリー分けされます。<br />
      $user 変数を $GLOBALS['user'] の代わりに使用することができますが、二つの変数は常に同じオブジェクトではないことに注意してください。</li>
    </ul>
    <p>サムネイルの権限は、アップロード時のサムネイル作成に影響しないことに注意してください。. 下記のサムネイルについての説明を参照してください。.</p>
    <p>もっと多くのフィールドが必要であれば、すべてのフィールドを埋めて保存すると、次のページでフィールドが二つ追加されます。</p>

en: You may create a list of thumbnail options that users can choose from.
    <ul>
      <li>Use alphanumeric characters as thumbnail names.</li>
      <li>Specify dimensions as <strong>WidthxHeight</strong>.</li>
      <li>Prefix and suffix are strings that are added to original file name to create the thumbnail name.</li>
      <li>An example thumbnail: Name = <strong>Small</strong>, Dimensions = <strong>80x80</strong>, Prefix = <strong>small_</strong></li>
    </ul>
    <p>Note that users will always be able to create thumbnails on file upload no matter what the thumbnail permission is. To disable thumbnail creation on file upload you should not define any thumbnails here.</p>
    <p>If you need more fields, just fill all and save, and you will get two more on the next page.</p>
ja: ユーザーが選択可能なサムネイルオプションのリストを作成することができます。.
    <ul>
      <li>サムネイル名には半角英数字を使用してください。</li>
      <li><strong>幅x高さ</strong>の書式で寸法を指定してください。</li>
      <li>接頭語と接尾語は、元のファイル名や作成したサムネイル名に付加される文字列です。</li>
      <li>サムネイルの例: 名称 = <strong>Small</strong>、寸法 = <strong>80x80</strong>、接頭語 = <strong>small_</strong></li>
    </ul>
    <p>サムネイルの権限に関わらず、ユーザーはファイルアップロード時にサムネイルを作成することができることに注意してください。ファイルアップロード時のサムネイル作成を無効にするには、ここでいかなるサムネイルも設定してはいけません。</p>
    <p>もっと多くのフィールドが必要であれば、現在表示されているすべてのフィールドを埋めて保存すると、次のページでフィールドが二つ追加されます。</p>

en: Are you sure you want to delete the profile %name?
ja: プロファイル %name を本当に削除しますか？

en: Profile has been deleted.
ja: プロファイルを削除しました。

en: Import settings from other profiles
ja: 他のプロファイルから設定をインポート

en: Duplicate directory paths are not allowed.
ja: 重複するディレクトリーパスを指定できません。

en: %dirname is not accepted as a proper directory name.
ja: %dirname は正しいディレクトリー名として受け付けられませんでした。

en: Create thumbnails
ja: サムネイルを作成

en: Selected files
ja: 選択ファイル

en: Width x Height
ja: 幅 x 高さ

en: Create a new image
ja: 画像を作成

en: You are not allowed to operate on more than %num files.
ja: %num 個より多くのファイルを操作することができません。

en: directory (%dir)
ja: ディレクトリー (%dir)

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
ja: 不正な選択が見つかりました。サイト管理者に連絡してください。

en: Upload failed.
ja: アップロードに失敗しました。

en: File deletion successful: %files.
ja: ファイルの削除に成功: %files。

en: Please specify dimensions within the allowed range that is from 1x1 to @dimensions.
ja: 1x1 から @dimensions の範囲内で寸法を指定してください。

en: File resizing successful: %files.
ja: ファイルのリサイズに成功: %files。

en: Thumbnail creation (%thumbnames) successful for %filename.
ja: %filename のサムネイル (%thumbnames) 作成に成功しました。

en: %filename is not an image.
ja: %filename は画像ではありません。

en: Scaling up is not allowed.
ja: 拡大は許可されていません。

en: %filename(%dimensions) already exists.
ja: %filename(%dimensions) は既に存在しています。

en: %filename cannot be resized to %dimensions
ja: %filename を %dimensions にリサイズできません。

en: File browser is set to reject the upload of existing files.
ja: 既存のファイルのアップロードを拒絶するように、ファイルブラウザーは設定されています。

en: Unable to get a working directory for the file browser!
ja: ファイルブラウザーの作業用ディレクトリーを取得できませんでした！

en: There is no valid directory specified for the file browser!
ja: ファイルブラウザーに指定されているディレクトリーがありません。

en: Illegal choice %choice in !name element.
ja: !name 要素では %choice を選択できません。

en: File browsing is disabled in directory %dir.
ja: ディレクトリー %dir ではファイルブラウジングが無効です。

en: Do you want to refresh the current directory?
ja: カレントディレクトリーを更新しますか？

en: Delete selected files?
ja: 選択したファイルを削除しますか？

en: Please select a thumbnail.
ja: サムネイルを選択してください。

en: You must select at least %num files.
ja: %num 個以上のファイルを選択してください。

en: Select a file by clicking the corresponding row in the file list.
ja: ファイルリストの対応する行をクリックして、ファイルを選択してください。

en: Ctrl+click to add files to the selection or to remove files from the selection.
ja: Ctrlキーを押しながらクリックすることで、ファイルを選択に加えたり、選択から外すことができます。

en: Shift+click to create a range selection. Click to start the range and shift+click to end it.
ja: Shiftキーを押しながらクリックすると範囲選択できます。範囲の始めをクリックして、Shiftキーを押しながら終わりをクリックします。

en: Sort the files by clicking a column header of the file list.
ja: ファイルリストのカラムヘッダーをクリックするとファイルを並べ替えることができます。

en: Resize the work-spaces by dragging the horizontal or vertical resize-bars.
ja: 縦横のリサイズバーをドラッグして、ワークスペースをリサイズすることができます。

en: Keyboard shortcuts for file list: up, down, left, home, end, ctrl+A.
ja: ファイルリスト用のキーボードショートカット: 上キー、下キー、左キー、home、end、ctrl+A。

en: Keyboard shortcuts for selected files: enter/insert, delete, R(esize), T(humbnails), U(pload).
ja: 選択しているファイル用のキーボードショートカット: enter/insert、delete、R(esize)、T(humbnails)、U(pload)。

en: Keyboard shortcuts for directory list: up, down, left, right, home, end.
ja: ディレクトリーリスト用のキーボードショートカット: 上キー、下キー、左キー、右キー、home、end。

en: Limitations
ja: 制限

en: !num files using !dirsize of !quota
ja: !num 個のファイル、!quota 中の !dirsize 使用中

en: unlimited quota
ja: 無制限のサイズ割り当て

en: Site maintenance account
ja: サイトメンテナンスのアカウント

en: !module has been installed.
ja: !module をインストールしました。

en: administer imce(execute PHP)
ja: IMCEの管理（PHP実行）

en: Delete configuration profile
ja: 設定済みプロファイルを削除

en: The file has been renamed to %filename.
ja: ファイルの名前を %filename に変更しました。

en: %filename has been uploaded.
ja: %filename をアップロードしました。

en: %filename is in use by another application.
ja: %filename は他のアプリケーションで使用されています。

en: %filename is %filesize which would exceed your directory quota. You are currently using %size of %total_quota.
ja: %filename は %filesize あり、ディレクトリーへのサイズ割り当てを超えてしまいます。あなたは現在、%total_quota 中の %size を使用しています。

en: %filename is %filesize which would exceed your total user quota. You are currently using %size of %total_quota.
ja: %filename は %filesize あり、あなたへのサイズ割り当てを超えてしまいます。あなたは現在、%total_quota 中の %size を使用しています。

en: You do not have access to any configuration profile to use the file browser!
ja: ファイルブラウザーを使用するのに必要な、設定済みプロファイルのいずれにもアクセスすることができません。

en: Directory %dirname is not accessible.
ja: ディレクトリー %dirname はアクセス可能ではありません。

en: Access to %directory was denied.
ja: %directoryへのアクセスは拒否されました。

en: You can not perform this operation.
ja: あなたはこの操作を行うことができません。

en: In order to send a file to an external application, double click on the file row.
ja: ファイルを外部のアプリケーションへ送信するには、ファイルの行をダブルクリックしてください。

en: Administer IMCE
ja: IMCEの管理

en: For users who have <strong>multiple roles</strong>, the <strong>weight</strong> property will determine the assigned profile. Lighter roles that are placed upper will take the precedence. So, an administrator role should be placed over other roles by having a smaller weight, ie. -10.
ja: <strong>複数の役割</strong>を持っているユーザーの場合、どのプロファイルを割り当てるかは<strong>ウェイト</strong>プロパティーによって決まります。よりウェイトの小さな役割が上位に位置して優先されます。ですから、管理者の役割には -10 といった小さな値を指定して、その他の役割より上位に位置するようにするべきです。

en: Define the upload quota per directory.
ja: アップロードを許可するファイル容量の割り当てをディレクトリー毎に設定します。

en: This quota measures the size of all user uploaded files in the database and does not include FTP files. You can either use both quotations together or safely ignore this by setting the value to 0.
ja: このサイズ割り当ては、すべてのユーザーによるアップロードでデータベースに記録されているファイルの合計サイズを意味しており、FTPによるものを含みません。両方のクォーテーションを一緒に用いることができますし、0を指定して無効にすることができます。

en: Specify the allowed file extensions for uploaded files. Separate extensions with a space and do not include the leading dot.
ja: アップロードを許可するファイル拡張子を指定してください。拡張子は半角スペースで区切り、拡張子の前にはドット ( . ) を含ませないようにしてください。

en: You may create a list of thumbnail options that users can choose from.
    <ul>
      <li>Use alphanumeric characters as thumbnail names.</li>
      <li>Specify dimensions as <strong>WidthxHeight</strong>.</li>
      <li>Prefix and suffix are strings that are added to original file name to create the thumbnail name.</li>
      <li>An example thumbnail: Name = <strong>Small</strong>, Dimensions = <strong>80x80</strong>, Prefix = <strong>small_</strong></li>
    </ul>
    <p>Note that users will always be able to create these thumbnails on file upload no matter what the thumbnail permission is.</p>
    <p>If you need more fields, just fill all and save, and you will get two more on the next page.</p>
ja: ユーザーが選択可能なサムネイルオプションのリストを作成することができます。.
    <ul>
      <li>サムネイル名には半角英数字を使用してください。</li>
      <li><strong>幅x高さ</strong>の書式で寸法を指定してください。</li>
      <li>接頭語と接尾語は、元のファイル名や作成したサムネイル名に付加される文字列です。</li>
      <li>サムネイルの例: 名称 = <strong>Small</strong>、寸法 = <strong>80x80</strong>、接頭語 = <strong>small_</strong></li>
    </ul>
    <p>サムネイルの権限に関わらず、ユーザーはファイルアップロード時にサムネイルを作成することができることに注意してください。</p>
    <p>もっと多くのフィールドが必要であれば、現在表示されているすべてのフィールドを埋めて保存すると、次のページでフィールドが二つ追加されます。</p>

en: Disable serving of private files
ja: プライベートなファイルの扱いを無効化

en: By default IMCE serves all files under private files directory without applying any access restrictions. This allows anonymous access to any file(/system/files/filename) unless there is a module restricting access to the files. Here you can disable this default behavior.
ja: デフォルトでは、IMCEはプライベートなfilesディレクトリーにあるすべてのファイルをアクセス制限なしで取り扱います。このオプションを有効にすると、モジュールがファイルへのアクセスを制限していない場合に限って、未ログインユーザーがファイル(/system/files/filename)へアクセスすることができるようになります。

en: Display file browser tab in user profile pages.
ja: ユーザープロファイルページにファイルブラウザータブを表示。

en: Insert file
ja: ファイルを挿入

en: If you don't use any WYSIWYG editor, this feature will allow you to add your images or files as <strong>html code into any plain textarea</strong>. Enter <strong>comma separated textarea IDs</strong> under which you want to enable a link to IMCE. The * character is a wildcard. Hint: ID of Body fields in most node types starts with edit-body*.
ja: WYSIWYGエディターを使用していない場合は、<strong>テキストエリアのHTMLコード</strong>として画像やファイルを追加することができます。IMCEへのリンクを有効にする<strong>テキストエリアIDをカンマ区切りで</strong>入力してください。アスタリスク ( * ) はワイルドカードとして使用できます。ヒント: 多くのノードタイプで本文フィールドのIDは edit-body です。

en: IMCE serves all files under private files directory without applying any access restrictions. This allows anonymous access to any file(/system/files/filename) unless there is a module restricting access to the files. Here you can disable this feature.
ja: IMCEはプライベートなfilesディレクトリーにあるすべてのファイルをアクセス制限なしで取り扱います。このオプションを有効にすると、モジュールがファイルへのアクセスを制限していない場合に限って、未ログインユーザーがファイル(/system/files/filename)へアクセスすることができるようになります。

en: Change view
ja: 表示を変更

en: Assign profiles to user roles for available file systems. Your default file system is %name.
ja: プロファイルを役割に割り当て、ファイルシステムを利用可能にします。デフォルトのファイルシステムは %name です。
