IMCE (7.x-1.6) - en to el translation catalogue (130 entries)

en: Save configuration
el: Αποθήκευση ρυθμίσεων

en: Prefix
el: Πρόθεμα

en: Suffix
el: Επίθεμα

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Operations
el: Λειτουργίες

en: Cancel
el: Άκυρο

en: all
el: όλα

en: File
el: Αρχείο

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Size
el: Μέγεθος

en: Weight
el: Βάρος

en: root
el: ρίζα

en: none
el: κανένα

en: Name
el: Όνομα

en: Help
el: Βοήθεια

en: Dimensions
el: Διαστάσεις

en: link
el: σύνδεσμος

en: Permitted file extensions
el: Επιτρεπόμενες επεκτάσεις ονομάτων αρχείων

en: Extensions that users in this role can upload. Separate extensions with a space and do not include the leading dot.
el: Επεκτάσεις ονομάτων αρχείων που μπορούν να αποστέλλουν οι χρήστες με αυτό το ρόλο. Διαχωρίστε τις επεκτάσεις με ένα διάστημα, χωρίς την τελεία από μπροστά.

en: n/a
el: δ/υ

en: Upload
el: Αποστολή

en: File name
el: Όνομα αρχείου

en: User role
el: Ρόλος χρήστη

en: Width
el: Πλάτος

en: Height
el: Ύψος

en: Media
el: Μέσα

en: Navigation
el: Πλοήγηση

en: Profile name
el: Όνομα προφίλ

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Common settings
el: Κοινές ρυθμίσεις

en: Browse
el: Εξερεύνηση

en: WIDTHxHEIGHT
el: ΠΛΑΤΟΣxΥΨΟΣ

en: Maximum file size per upload
el: Μέγιστο μέγεθος αρχείου ανά αποστολή

en: File Browser
el: Εξερευνητής αρχείων

en: Upload file
el: Αποστολή αρχείου

en: The changes have been saved.
el: Οι αλλαγές αποθηκεύτηκαν.

en: unlimited
el: Απεριόριστο

en: Changes have been saved.
el: Οι αλλαγές αποθηκεύτηκαν.

en: user #1
el: Χρήστης #1

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
el: Οι ρυθμίσεις της PHP περιορίζουν το μέγιστο μέγεθος αρχείου προς αποστολή στο %size.

en: image
el: εικόνα

en: Control how your image/file browser works.
el: Προσδιορίστε πώς θα λειτουργεί ο Εξερευνητής εικόνων/αρχείων.

en: Enable inline image/file insertion into plain textareas
el: Ενεργοποίηση ενσωμάτωσης εικόνας/αρχείου (inline)  σε απλές περιοχές κειμένου

en: Insert !image or !link.
el: Εισάγετε !image ή !link.

en: An image/file uploader and browser supporting personal directories and user quota.
el: Ένας διαχειριστής αρχείων/εικόνων και εξερευνητής που υποστηρίζει προσωπικούς καταλόγους και μερίδια αποθηκευτικού χώρου για τους χρήστες.

en: Thumbnails
el: Μικρογραφίες

en: Add new profile
el: Προσθήκη νέου προφίλ

en: Directories
el: Κατάλογοι

en: Resize
el: Αλλαγή μεγέθους

en: The selected file %file could not be copied.
el: Δεν ήταν δυνατή η αντιγραφή του επιλεγμένου αρχείου %file.

en: Please select a file.
el: Παρακαλώ επιλέξτε ένα αρχείο.

en: The maximum allowed image size (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an <a href="!image-toolkit-link">image toolkit</a> is installed, files exceeding this value will be scaled down to fit.
el: Η μέγιστη επιτρεπόμενη ανάλυση εικόνας (πχ. 640x480). Εισάγετε 0 για να μην υπάρχει περιορισμός. Αν είναι εγκατεστημένη μια <a href="!image-toolkit-link">εργαλειοθήκη εικόνων</a>, τα αρχεία που θα υπερβαίνουν αυτή την τιμή θα μικραίνουν ώστε να χωρούν.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
el: Μόνο αρχεία με τις ακόλουθες επεκτάσεις επιτρέπονται: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
el: Το αρχείο είναι %filesize και ξεπερνά το μέγιστο επιτρεπτό μέγεθος αρχείου %maxsize.

en: File browser
el: Εξερευνητής αρχείων

en: Configuration profiles
el: Προφίλ ρυθμίσεων

en: If you don't use any WYSIWYG editor, this feature will allow you to add your images or files as <strong>html code into any plain textarea</strong>. Enter <strong>comma separated textarea IDs</strong> under which you want to enable a link to IMCE. Hint: ID of Body fields in most node types is edit-body.
el: Αν δεν χρησιμοποιείτε επεξεργαστή κειμένου WYSIWYG, αυτό το χαρακτηριστικό θα σας επιτρέψει να προσθέσετε τις εικόνες σας ή τα αρχεία σας <strong>με τη μορφή κώδικα html μέσα σε οποιοδήποτε πλαίσιο κειμένου</strong>. Εισάγετε <strong>χωρισμένα με κόμματα τα IDs των πλαισίων κειμένου</strong> για τα οποία θέλετε να ενεργοποιήσετε το σύνδεσμο για το IMCE. Συμβουλή: Το ID του πεδίου "Κυρίως κείμενο" για τους περισσότερους τύπους ύλης είναι edit-body.

en: Absolute URLs
el: Απόλυτοι σύνδεσμοι URLs

en: Check if you want IMCE to return absolute file URLs.
el: Επιλέξτε το αν θέλετε ο IMCE να επιστρέφει απόλυτα URLs αρχείων.

en: Default behaviour for existing files during file uploads
el: Προεπιλεγμένη συμπεριφορά για τα υπάρχοντα αρχεία κατά την αποστολή αρχείων

en: Keep the existing file renaming the new one
el: Να παραμένει το αρχείο που υπάρχει και να μετονομάζεται το νέο

en: Keep the existing file rejecting the new one
el: Να παραμένει το αρχείο που υπάρχει και να απορρίπτεται το νέο

en: Replace the existing file with the new one
el: Να αντικαθίσταται το αρχείο που υπάρχει με το νέο

en: Default method for creating thumbnails
el: Προεπιλεγμένη μέθοδος για τη δημιουργία μικρογραφιών

en: Scale the image with respect to the thumbnail dimensions.
el: Κλιμάκωση της εικόνας σε σχέση με τις διαστάσεις της μικρογραφίας.

en: First scale then crop the image to fit the thumbnail dimensions.
el: Πρώτα κλιμάκωση και μετά περικοπή της εικόνας για να ταιριάζει με τις διαστάσεις μικρογραφίας.

en: Assigned profile
el: Εκχωρημένο προφίλ

en: For users who have <strong>multiple roles</strong>, <strong>weight</strong> property will determine the assigned profile. Lighter roles that are placed upper will take the precedence. So, an administrator role should be placed over other roles by having a smaller weight, ie. -10.
el: Για τους χρήστες που έχουν <strong>πολλαπλούς ρόλους</strong>, η ιδιότητα   <strong>βάρος</strong> θα προσδιορίσει το εκχωρημένο προφίλ. Ελαφρύτεροι ρόλοι που τοποθετούνται υψηλότερα θα έχουν προτεραιότητα. Κατά συνέπεια, ένας ρόλος διαχειριστή θα πρέπει να τοποθετηθεί πάνω από όλους τους άλλους ρόλους έχοντας το μικρότερο βάρος π.χ. -10.

en: Role-profile assignments
el: Αναθέσεις ρόλου-προφίλ

en: Assign profiles to user roles.
el: Ανάθεση προφίλ σε ρόλους χρήστη.

en: Settings were imported from the profile %name
el: Έγινε εισαγωγή των ρυθμίσεων από το προφίλ %name

en: Give a name to this profile.
el: Δώστε ένα όνομα σε αυτό το προφίλ.

en: Set to 0 to use the maximum value avaliable.
el: Δώστε 0 για να γίνει χρήση της μέγιστης διαθέσιμης τιμής.

en: Directory quota
el: Όρια καταλόγου

en: Define the upload quota per directory. Total user quota is proportional to the number of directories that the user has upload access to.
el: Ορίστε την ποσόστωση αποστολής ανά κατάλογο. Η συνολική ποσόστωση χρήστη είναι ανάλογη με τον αριθμό των καταλόγων που ο χρήστης έχει πρόσβαση αποστολής.

en: Total user quota
el: Συνολικό όριο χρήστη

en: You can force total user quota to be a value independent of directory quota. <strong>This quota is calculated using the files table in the database, so that it will not include the files uploaded via FTP or by previous versions of IMCE(4.7.x and 5.x)</strong>. You can either use both quotations together or safely ignore this by setting the value to 0.
el: Μπορείτε, αν θέλετε, να ορίσετε το συνολικό όριο χρήστη να έχει μια τιμή ανεξάρτητη από το όριο φακέλων. <strong>Το όριο αυτό υπολογίζεται από τον πίνακα αρχείων στη βάση δεδομένων, και έτσι δεν θα συμπεριληφθούν τα αρχεία που εστάλησαν με ftp ή με παλαιότερες εκδόσεις του IMCE(4.7.x και 5.x)</strong>.  Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε είτε και τα δύο όρια μαζί ή με ασφάλεια, να αγνοήσετε αυτή τη ρύθμιση κάνοντάς την 0 (μηδέν).

en: Set to * to remove the restriction.
el: Κάντε το * για να αρθεί ο περιορισμός.

en: Maximum image resolution
el: Μέγιστη ανάλυση εικόνας

en: Maximum number of files per operation
el: Μέγιστος αριθμός αρχείων ανά λειτουργία

en: You can allow users to select multiple files for operations such as delete, resize, etc. Entire batch file operation is executed in a single drupal load, which may be good. However there will be an increase in script execution time, cpu load and memory consumption possibly exceeding the limits of your server, which is really bad. For unlimited number of file handling, set this to 0.
el: Μπορείτε να επιτρέψετε στους χρήστες να επιλέγουν πολλά αρχεία για λειτουργίες όπως διαγραφή, κλιμάκωση, κλπ. Κάθε τέτοια δέσμη λειτουργιών εκτελείται από το σύστημα μια φορά. Παρ' όλα αυτά όμως μια τέτοια ενέργεια με πολλά αρχεία μπορεί να προκαλέσει μεγάλο φορτίο και καθυστερήσεις με συνέπεια να ξεπεράσει τα όρια του διακομιστή. Κάντε αυτή τη ρύθμιση 0 αν δεν θέλετε κανένα περιορισμό στον αριθμό αρχείων που μπορούν οι χρήστες να κάνουν, ταυτόχρονα, διάφορες λειτουργίες.

en: Profile has been added.
el: Το προφίλ προστέθηκε.

en: Including subdirectories
el: Συμπεριλαμβάνονται και οι υποκατάλογοι

en: Directory path
el: Διαδρομή καταλόγου

en: Define directories that users of this profile can access.
    <ul>
    	<li>Use alphanumeric characters as directory paths.</li>
    	<li>To specify file system root, just enter <strong>.</strong>(dot) character.</li>
    	<li>Use <strong>%uid</strong> as a placeholder for user ID. Ex: <em>users/user%uid</em> creates directories such as <em>users/user1</em>, <em>users/user42</em>, etc.</li>
      <li>To remove a directory from the list, leave the directory path blank.</li>
      <li>If you want more flexibility in directory paths you can execute php to return a directory path.<br />
      For php execution your directory path must start with <strong>php:</strong> and the rest must be a valid php code that is expected to return the actual directory path. <br />Ex: <strong>php: return 'users/'.$user->name;</strong> defines <strong>users/USER-NAME</strong> as the directory path.<br />
      A multi-level directory example <strong>php: return date('Y', $user->created).'/'.date('m', $user->created).'/'.$user->uid;</strong> defines <strong>MEMBERSHIP-YEAR/MONTH/USER-ID</strong> as the directory path, resulting in self-categorized user directories based on membership date.<br />
      Note that you should use the $user variable instead of $GLOBALS['user'] since they are not always the same object.</li>
    </ul>
    <p>Note that thumbnails permission does not affect thumbnail creation on upload. See thumbnails decription below.</p>
    <p>If you need more fields, just fill all and save, and you will get two more on the next page.</p>
el: Ορισμός καταλόγων στους οποίους θα έχουν πρόσβαση οι χρήστες σε αυτό το προφίλ.
    <ul>
    	<li>Χρησιμοποιήστε αλφαριθμητικούς χαρακτήρες για τις διαδρομές των καταλόγων.</li>
    	<li>Για να ορίσετε τον ριζικό κατάλογο, απλά εισάγετε <strong>.</strong>τον χαρακτήρα (τελεία).</li>
    	<li>Χρησιμοποιήστε <strong>%uid</strong> ως αντικαταστάτη για το ID του χρήστη. Π.χ.: <em>users/user%uid</em> Δημιουργεί καταλόγους όπως: <em>users/user1</em>, <em>users/user42</em>, κ.ο.κ.</li>
      <li>Για να αφαιρέσετε έναν κατάλογο από τη λίστα, αφήστε τη διαδρομή καταλόγου κενή.</li>
      <li>Αν θέλετε να έχετε μεγαλύτερη ευελιξία στις διαδρομές καταλόγων μπορείτε να εκτελέσετε κώδικα php που θα επιστρέφει μια διαδρομή καταλόγου.<br />
      Στην περίπτωση εκτέλεσης php η διαδρομή θα πρέπει να ξεκινά με <strong>php:</strong> και να συνεχίζει με έγκυρο κώδικα php που θα επιστρέφει πραγματικά μια διαδρομή καταλόγου. <br />Π.χ.: <strong>php: return 'users/'.$user->name;</strong> ορίζει σαν διαδρομή καταλόγου το <strong>users/USER-NAME</strong>.<br />
      Ένα παράδειγμα καταλόγων με πολλά επίπεδα (υποκαταλόγους) <strong>php: return date('Y', $user->created).'/'.date('m', $user->created).'/'.$user->uid;</strong> ορίζει σαν διαδρομή το <strong>MEMBERSHIP-YEAR/MONTH/USER-ID</strong>, που καταλήγει στην αυτόματη κατηγοριοποίηση των καταλόγων του χρήστη, βασισμένη στην ημερομηνία που οι χρήστες έγιναν μέλη.<br />
      Προσέξτε ότι θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε τη μεταβλητή  $user αντί της $GLOBALS['user'] αφού δεν είναι πάντα το ίδιο αντικείμενο.</li>
    </ul>
    <p>Σημειώστε ότι οι άδειες για τις μικρογραφίες δεν επηρεάζουν τη δημιουργία των μικρογραφιών κατά την αποστολή. Δείτε παρακάτω την περιγραφή μικρογραφιών.</p>
    <p>Αν χρειαστείτε περισσότερα πεδία για εισαγωγή, απλά συμπληρώστε τα υπάρχοντα και αποθηκεύστε, και θα έχετε δύο ακόμα στην επόμενη σελίδα.</p>

en: You may create a list of thumbnail options that users can choose from.
    <ul>
      <li>Use alphanumeric characters as thumbnail names.</li>
      <li>Specify dimensions as <strong>WidthxHeight</strong>.</li>
      <li>Prefix and suffix are strings that are added to original file name to create the thumbnail name.</li>
      <li>An example thumbnail: Name = <strong>Small</strong>, Dimensions = <strong>80x80</strong>, Prefix = <strong>small_</strong></li>
    </ul>
    <p>Note that users will always be able to create thumbnails on file upload no matter what the thumbnail permission is. To disable thumbnail creation on file upload you should not define any thumbnails here.</p>
    <p>If you need more fields, just fill all and save, and you will get two more on the next page.</p>
el: Μπορείτε να φτιάξετε μια λίστα επιλογών για τις μικρογραφίες που οι χρήστες θα μπορούν να επιλέξουν.
    <ul>
      <li>Χρήση αλφαριθμητικών χαρακτήρων για την ονομασία των μικρογραφιών.</li>
      <li>Προσδιορισμός μεγέθους σαν <strong>ΜήκοςxΎψος</strong>.</li>
      <li>Το πρόθεμα και η κατάληξη είναι προσθήκες στο αρχικό όνομα αρχείου της εικόνας, για τη δημιουργία του ονόματος αρχείου της μικρογραφίας.</li>
      <li>Ένα παράδειγμα μικρογραφίας: Όνομα = <strong>Small</strong>, Διαστάσεις = <strong>80x80</strong>, Πρόθεμα = <strong>small_</strong></li>
    </ul>
    <p>Σημειώστε εδώ ότι οι χρήστες θα έχουν πάντα τη δυνατότητα να δημιουργήσουν μικρογραφίες κατά την αποστολή αρχείων ανεξάρτητα από τις άδειες για τις μικρογραφίες. Για να απενεργοποιήσετε τη δημιουργία μικρογραφιών κατά την αποστολή αρχείων μην ορίσετε καμία μικρογραφία εδώ.</p>
    <p>Αν χρειάζεστε περισσότερα πεδία εδώ, απλά γεμίστε τα υπάρχοντα και κάντε αποθήκευση. Θα πάρετε άλλα δύο πεδία στην επόμενη σελίδα.</p>

en: Are you sure you want to delete the profile %name?
el: Θέλετε σίγουρα να διαγράψετε το προφίλ %name;

en: Profile has been deleted.
el: Το προφίλ διαγράφηκε.

en: Import settings from other profiles
el: Εισαγωγή ρυθμίσεων από άλλα προφίλ

en: Duplicate directory paths are not allowed.
el: Δεν επιτρέπονται διπλότυπες διαδρομές καταλόγων.

en: %dirname is not accepted as a proper directory name.
el: Το %dirname δεν είναι επιτρεπτό σαν όνομα καταλόγου.

en: Create thumbnails
el: Δημιουργία μικρογραφιών

en: Selected files
el: Επιλεγμένα αρχεία

en: Width x Height
el: Πλάτος x Ύψος

en: Create a new image
el: Δημιουργία νέας εικόνας

en: You are not allowed to operate on more than %num files.
el: Δεν επιτρέπεται ταυτόχρονη λειτουργία σε πάνω από %num αρχεία.

en: directory (%dir)
el: κατάλογο (%dir)

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
el: Μια μη έγκυρη επιλογή εντοπίστηκε. Απευθυνθείτε στο διαχειριστή του ιστοτόπου.

en: Upload failed.
el: Η αποστολή απέτυχε.

en: File deletion successful: %files.
el: Επιτυχής διαγραφή αρχείων: %files.

en: Please specify dimensions within the allowed range that is from 1x1 to @dimensions.
el: Προσδιορίστε διαστάσεις μέσα στα επιτρεπτά όρια που είναι από 1x1 στα @dimensions.

en: File resizing successful: %files.
el: Αλλαγή διαστάσεων αρχείου επιτυχής: %files.

en: Thumbnail creation (%thumbnames) successful for %filename.
el: Δημιουργία μικρογραφιών (%thumbnames) επιτυχής για το αρχείο %filename.

en: %filename is not an image.
el: Το %filename δεν είναι εικόνα.

en: Scaling up is not allowed.
el: Η μεγέθυνση δεν είναι επιτρεπτή.

en: %filename(%dimensions) already exists.
el: Το αρχείο %filename(%dimensions) υπάρχει ήδη.

en: %filename cannot be resized to %dimensions
el: Το αρχείο %filename δεν μπορεί να αλλάξει στις διαστάσεις %dimensions

en: File browser is set to reject the upload of existing files.
el: Οι ρυθμίσεις είναι τέτοιες ώστε να απορρίπτονται τα αρχεία που στέλνονται, αν αυτά υπάρχουν ήδη.

en: Unable to get a working directory for the file browser!
el: Δεν ήταν δυνατή η εύρεση ενός λειτουργικού καταλόγου από τον εξερευνητή αρχείων!

en: There is no valid directory specified for the file browser!
el: Δεν έχει οριστεί κανένας έγκυρος κατάλογος για τον εξερευνητή αρχείων!

en: Illegal choice %choice in !name element.
el: Μη επιτρεπτή επιλογή %choice στο πεδίο !name.

en: File browsing is disabled in directory %dir.
el: Η εξερεύνηση αρχείων είναι απενεργοποιημένη στον κατάλογο %dir.

en: Do you want to refresh the current directory?
el: Θέλετε να κάνετε ανανέωση στον τρέχων φάκελο;

en: Delete selected files?
el: Διαγραφή επιλεγμένων αρχείων;

en: Please select a thumbnail.
el: Παρακαλώ επιλέξτε μία μικρογραφία

en: You must select at least %num files.
el: Θα πρέπει να επιλέξετε τουλάχιστον %num αρχεία.

en: Tips
el: Συμβουλές

en: Select a file by clicking the corresponding row in the file list.
el: Επιλέξτε ένα αρχείο από τη λίστα, κάνοντας κλικ στη γραμμή που εμφανίζεται.

en: Ctrl+click to add files to the selection or to remove files from the selection.
el: Ctrl+κλικ για να προσθέσετε ή να αφαιρέσετε αρχεία στην επιλογή.

en: Shift+click to create a range selection. Click to start the range and shift+click to end it.
el: Κάντε Shift+κλικ για να επιλέξετε ένα εύρος αρχείων (κάνοντας Sift+κλικ  για αρχή και shift+κλικ για το τέλος).

en: Sort the files by clicking a column header of the file list.
el: Ταξινομήστε τα αρχεία κάνοντας κλικ στην κεφαλίδα της λίστας των αρχείων.

en: Resize the work-spaces by dragging the horizontal or vertical resize-bars.
el: Αλάξτε τους χώρους εργασίας σύροντας τις οριζόντιες και κατακόρυφες μπάρες αλλαγής μεγέθους.

en: Keyboard shortcuts for file list: up, down, left, home, end, ctrl+A.
el: Συντομεύσεις πληκτρολογίου για τη λίστα αρχείων: up, down, left, home, end, ctrl+A.

en: Keyboard shortcuts for selected files: enter/insert, delete, R(esize), T(humbnails), U(pload).
el: Συντομεύσεις πληκτρολογίου για τα επιλεγμένα αρχεία: enter/εισαγωγή, delete/διαγραφή, R(αλλαγή διάστασης), T(μικρογραφίες), U(αποστολή).

en: Keyboard shortcuts for directory list: up, down, left, right, home, end.
el: Συντομεύσεις πληκτρολογίου για τη λίστα των καταλόγων: up, down, left, right, home, end.

en: Limitations
el: Περιορισμοί

en: !num files using !dirsize of !quota
el: !num αρχεία χρησιμοποιούν !dirsize από !quota

en: unlimited quota
el: απεριόριστο όριο

en: Site maintenance account
el: Λογαριασμός συντήρησης ιστοτόπου
