IMCE (7.x-1.7) - en to fa translation catalogue (69 entries)

en: Save configuration
fa: ذخیره پیکربندی

en: Prefix
fa: پیشوند

en: Suffix
fa: پسوند

en: Delete
fa: حذف

en: Operations
fa: عملیات

en: Cancel
fa: لغو

en: all
fa: همه

en: File
fa: فایل

en: Edit
fa: ویرایش

en: Date
fa: تاریخ

en: Size
fa: اندازه

en: Weight
fa: وزن

en: root
fa: ریشه

en: Name
fa: نام

en: Help
fa: راهنما

en: Dimensions
fa: ابعاد

en: link
fa: پیوند

en: Permitted file extensions
fa: پسوندهای مجاز فایل

en: n/a
fa: هیچ

en: Upload
fa: بارگذاری

en: File name
fa: نام فایل

en: User role
fa: نقش کاربر

en: Width
fa: عرض

en: Height
fa: ارتفاع

en: Media
fa: رسانه

en: Navigation
fa: پیمایش

en: Profile name
fa: نام پروفایل

en: Close
fa: بستن

en: Common settings
fa: تنظیمات مشترک

en: WIDTHxHEIGHT
fa: طول x عرض

en: Maximum file size per upload
fa: حداکثر اندازه فایل برای هر بارگذاری

en: File Browser
fa: کاوشگر فایل

en: Upload file
fa: بارگذاری فایل

en: The changes have been saved.
fa: تغییرات ذخیره شد.

en: unlimited
fa: نامحدود

en: Changes have been saved.
fa: تغییرات ذخیره شدند.

en: MB
fa: مگابایت

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
fa: تنظیمات php شما حداکثر حجم فایل قابل بارگذاری را محدود به %size کرده است.

en: image
fa: تصویر

en: Insert !image or !link.
fa: درج !image یا !link

en: Add new profile
fa: افزودن پروفایل جدید

en: Resize
fa: تغییر اندازه

en: Please select a file.
fa: لطفاً یک فایل را انتخاب کنید.

en: The maximum allowed image size (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an <a href="!image-toolkit-link">image toolkit</a> is installed, files exceeding this value will be scaled down to fit.
fa: حداکثر مجاز حجم فایل (مثلا 640X480). برای عدم محدودیت 0 بدهید. اگر یک <a href="!image-toolkit-link">جعبه ابزار تصویر</a> نصب باشد، فایلهایی که از این مقدار فراتر روند برای تطابق کوچک خواهند شد.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
fa: فقط فایل‌های با پسوندهای زیر مجاز هستند: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
fa: فایل %filesize حجم دارد و از حداکثر حجم %maxsize بیشتر است.

en: File browser
fa: مرورگر فایل

en: Keep the existing file renaming the new one
fa: نگهداری فایل موجود و تغییر نام فایل جدید

en: Keep the existing file rejecting the new one
fa: نگهداری فایل موجود و رد فایل جدید

en: Replace the existing file with the new one
fa: جایگزینی فایل موجود با فایل جدید

en: Maximum image resolution
fa: حداکثر کیفیت تصویر

en: Maximum number of files per operation
fa: حداکثر تعداد فایل به ازای هر عملیات

en: Profile has been added.
fa: پروفایل اضافه شد.

en: Selected files
fa: فایل‌های انتخاب شده

en: Width x Height
fa: پهنا x ارتفاع

en: Create a new image
fa: ایجاد تصویر جدید

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
fa: یک انتخاب غیر مجاز شناسایی شده است. لطفا با مدیر سایت تماس بگیرید.

en: %filename is not an image.
fa: %filename یک تصویر نیست.

en: Illegal choice %choice in !name element.
fa: انتخاب غیرمجاز %choice در عنصر !name.

en: Delete selected files?
fa: حذف فایل‌های انتخاب شده؟

en: You must select at least %num files.
fa: شما باید حداقل %num فایل را انتخاب کنید.

en: Limitations
fa: محدودیت ها

en: Site maintenance account
fa: حساب نگهداری سایت

en: The file has been renamed to %filename.
fa: نام فایل به %filename تغییر یافت.

en: %filename has been uploaded.
fa: %filename بارگذاری شد.

en: You can not perform this operation.
fa: شما قادر به انجام این عمل نیستید.

en: Administer IMCE
fa: مدیریت IMCE

en: Insert file
fa: درج فایل

en: Change view
fa: تغییر نمایش
