IMCE (7.x-1.8) - en to tr translation catalogue (61 entries)

en: Save configuration
tr: Yapılandırmayı kaydet

en: Prefix
tr: Ön ek

en: Suffix
tr: Son ek

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Cancel
tr: İptal

en: all
tr: hepsi

en: File
tr: Dosya

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: Size
tr: Boyut

en: Weight
tr: Ağırlık

en: root
tr: kök

en: Name
tr: İsim

en: Help
tr: Yardım

en: Dimensions
tr: Boyutlar

en: link
tr: bağlantı

en: Permitted file extensions
tr: İzin verilen doya uzantıları

en: Upload
tr: Yükle

en: File name
tr: Dosya ismi

en: User role
tr: Kullanıcı rolü

en: Width
tr: Genişlik

en: Height
tr: Yükseklik

en: Media
tr: Medya

en: Navigation
tr: Gezinti

en: Profile name
tr: Profil adı

en: Close
tr: Kapat

en: Common settings
tr: Genel ayarlar

en: WIDTHxHEIGHT
tr: GENİŞLİKxYÜKSEKLİK

en: Maximum file size per upload
tr: Yükleme başına en yüksek dosya boyutu

en: Upload file
tr: Dosya yükle

en: The changes have been saved.
tr: Değişiklikler kaydedildi.

en: unlimited
tr: limitsiz

en: Changes have been saved.
tr: Değişiklikler kaydedildi.

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
tr: PHP ayarlarınız yüklenebilecek dosya boyutunu %size olarak sınırlıyor.

en: image
tr: imaj

en: Insert !image or !link.
tr: !image veya !link ekle.

en: Thumbnails
tr: Küçük resimler

en: Add new profile
tr: Yeni profil ekle

en: Resize
tr: Boyutlandır

en: The maximum allowed image size (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an <a href="!image-toolkit-link">image toolkit</a> is installed, files exceeding this value will be scaled down to fit.
tr: İzin verilen en büyük resim boyutu (örn. 640x480). Kısıtlama olmaması için 0 girin. Eğer herhangi bir <a href="!image-toolkit-link">resim araç kiti</a> kurulu ise, burada belirtilen ölçüleri aşan dosyalar yeniden boyutlandırılacaktır.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
tr: İzin verilen dosya türleri: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
tr: Dosyanın boyutu ( %filesize) izin verilen en büyük dosya boyutunu (%maxsize) aşıyor.

en: File browser
tr: Dosya seçici

en: Maximum image resolution
tr: Ençok görsel çözünürlük

en: Maximum number of files per operation
tr: İşlem başına maksimum dosya sayısı

en: Width x Height
tr: Genişlik x Yükseklik

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
tr: İzin verilmeyen bir işlem tespit edildi. Lütfen site yöneticisi ile iletişim kurunuz.

en: Illegal choice %choice in !name element.
tr: !name elemanında izin verilmeyen %choice seçeneği.

en: Tips
tr: İpucu

en: Select a file by clicking the corresponding row in the file list.
tr: Dosya listesindeki satırları tıklayarak resimleri ekleyebilirsin.

en: Ctrl+click to add files to the selection or to remove files from the selection.
tr: Ctrl+Click ile birden fazla dosya seçebilirsin ve silebilirsin.

en: Shift+click to create a range selection. Click to start the range and shift+click to end it.
tr: Shift+click bir dizi seçim oluşturmak için kullanılır.

en: Sort the files by clicking a column header of the file list.
tr: Bir dosya başlığına tıklayarak listeleyebilirsin.

en: Resize the work-spaces by dragging the horizontal or vertical resize-bars.
tr: Resimleri yatay ve dikey boyutlandırabilirsiniz.

en: Keyboard shortcuts for file list: up, down, left, home, end, ctrl+A.
tr: Dosya listesi için klavye kısayolları: up, down, left, home, end, ctrl+A.

en: Keyboard shortcuts for selected files: enter/insert, delete, R(esize), T(humbnails), U(pload).
tr: Seçili olan dosya için kısayollar: enter/insert, delete, R(esize), T(humbnails), U(pload).

en: Keyboard shortcuts for directory list: up, down, left, right, home, end.
tr: Dizin listesi için kısayollar: up, down, left, right, home, end.

en: Limitations
tr: Sınırlamalar

en: Site maintenance account
tr: Site bakım hesabı

en: Maximum image dimensions
tr: En büyük görüntü boyutları
