IMCE (7.x-2.0) - en to fi translation catalogue (144 entries)

en: Save configuration
fi: Tallenna asetukset

en: Prefix
fi: Etuliite

en: Suffix
fi: Jälkiliite

en: Delete
fi: Poista

en: Operations
fi: Toimenpiteet

en: Cancel
fi: Peruuta

en: all
fi: kaikki

en: File
fi: Tiedosto

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Date
fi: Päivämäärä

en: Size
fi: Koko

en: Weight
fi: Paino

en: root
fi: juuri

en: Name
fi: Nimi

en: Help
fi: Ohje

en: Dimensions
fi: Mittasuhteet

en: link
fi: linkki

en: Permitted file extensions
fi: Sallitut tiedostopäätteet

en: n/a
fi: ei mitään

en: Upload
fi: Siirrä

en: File name
fi: Tiedostonimi

en: User role
fi: Käyttäjärooli

en: Width
fi: Leveys

en: Height
fi: Korkeus

en: Navigation
fi: Navigaatio

en: Profile name
fi: Profiilin nimi

en: Close
fi: Sulje

en: Common settings
fi: Yhteiset asetukset

en: Browse
fi: Selaa

en: WIDTHxHEIGHT
fi: LEVEYSxKORKEUS

en: Maximum file size per upload
fi: Suurin latauskohtainen tiedostokoko

en: File Browser
fi: Tiedostoselain

en: Upload file
fi: Palvelimelle ladattava tiedosto

en: The changes have been saved.
fi: Muutokset on tallennettu.

en: unlimited
fi: rajoittamaton

en: Changes have been saved.
fi: Muutokset on tallennettu.

en: MB
fi: MT

en: Your PHP settings limit the maximum file size per upload to %size.
fi: PHP:n asetuksissa tiedostokohtaiseksi kokorajoitukseksi on asetettu %size.

en: image
fi: kuva

en: Control how your image/file browser works.
fi: Hallinnoi kuva-/tiedostoselaimesi asetuksia.

en: Enable inline image/file insertion into plain textareas
fi: Kuvien/tiedostojen lisääminen perustekstialueille

en: Insert !image or !link.
fi: Lisää !image tai !link.

en: An image/file uploader and browser supporting personal directories and user quota.
fi: Kuva-/tiedostoselain ja -lataaja, joka tukee käyttäjien omia hakemistoja ja käyttäjäkohtaisia levytilarajoituksia.

en: Thumbnails
fi: Pienoiskuvat

en: Add new profile
fi: Lisää uusi profiili

en: Directories
fi: Hakemistot

en: Resize
fi: Muuta kokoa

en: Log messages
fi: Kirjaa viestit lokiin

en: Please select a file.
fi: Valitse tiedosto.

en: The maximum allowed image size (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an <a href="!image-toolkit-link">image toolkit</a> is installed, files exceeding this value will be scaled down to fit.
fi: Suurin sallittu kuvakoko (esim 640x480).  Aseta arvoksi 0, jos ei rajoitusta.  Jos <a href="!image-toolkit-link">kuvatyökalut</a> on asennettu, tämän arvon ylittävät kuvat pienennetään sopiviksi.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
fi: Vain seuraavat tiedostopäätteet ovat sallittuja: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
fi: Tiedostokoko %filesize ylittää suurimman tiedostokoon rajan %maxsize.

en: File browser
fi: Tiedostoselain

en: Configuration profiles
fi: Asetusprofiilit

en: Absolute URLs
fi: Absoluuttiset URL:t

en: Check if you want IMCE to return absolute file URLs.
fi: Valitse tämä, jos tahdot IMCE:n käyttävän tiedostojen absoluuttisia URL:ia.

en: Default behaviour for existing files during file uploads
fi: Oletuskäsittelytapa olemassaoleville tiedostoille tiedostoja palvelimelle ladattaessa

en: Keep the existing file renaming the new one
fi: Pidä olemassaoleva tiedosto uudelleennimeämällä uusi tiedosto

en: Keep the existing file rejecting the new one
fi: Pidä olemassaoleva tiedosto hylkäämällä uusi tiedosto

en: Replace the existing file with the new one
fi: Korvaa olemassaoleva tiedosto uudella tiedostolla

en: Default method for creating thumbnails
fi: Oletusmenetelmä pienoiskuvien luontiin

en: Scale the image with respect to the thumbnail dimensions.
fi: Skaalaa kuva pienoiskuvien mittasuhteet huomioonottaen.

en: First scale then crop the image to fit the thumbnail dimensions.
fi: Skaalaa kuva ensin, sitten rajaa se sopimaan pienoiskuvan mittasuhteisiin.

en: Role-profile assignments
fi: Profiilien kytkennät käyttäjärooleihin

en: Settings were imported from the profile %name
fi: Asetukset tuotu profiilista %name

en: Give a name to this profile.
fi: Anna nimi tälle profiilille.

en: Directory quota
fi: Hakemistokohtainen levytilarajoitus

en: Total user quota
fi: Käyttäjäkohtainen levytilarajoitus

en: Set to * to remove the restriction.
fi: Aseta arvoksi * poistaaksesi rajoitus.

en: Maximum image resolution
fi: Suurin kuvaresoluutio

en: Maximum number of files per operation
fi: Suurin toimintokohtainen tiedostomäärä

en: You can allow users to select multiple files for operations such as delete, resize, etc. Entire batch file operation is executed in a single drupal load, which may be good. However there will be an increase in script execution time, cpu load and memory consumption possibly exceeding the limits of your server, which is really bad. For unlimited number of file handling, set this to 0.
fi: Voit antaa käyttäjien valita samanaikaisesti useita tiedostoja toiminnoilla kuten poista, muuta kokoa, jne.  Valitut tiedostot käsittelevä sarjatyötoiminto suoritetaan yhdellä drupal latauksella, joka saattaa olla hyvä ratkaisu.  Kuitenkin suoritusaika, prosessorin kuormitus ja muistin käyttö kasvavat, mikä ehkä ylittää palvelimesi rajat, joka on todella huono asia.  Rajoituksettoman tiedostomäärän käsittelyä varten aseta arvoksi 0.

en: Profile has been added.
fi: Profiili on lisätty.

en: Including subdirectories
fi: Sisällytä alihakemistot

en: Directory path
fi: Hakemistopolku

en: Define directories that users of this profile can access.
    <ul>
    	<li>Use alphanumeric characters as directory paths.</li>
    	<li>To specify file system root, just enter <strong>.</strong>(dot) character.</li>
    	<li>Use <strong>%uid</strong> as a placeholder for user ID. Ex: <em>users/user%uid</em> creates directories such as <em>users/user1</em>, <em>users/user42</em>, etc.</li>
      <li>To remove a directory from the list, leave the directory path blank.</li>
      <li>If you want more flexibility in directory paths you can execute php to return a directory path.<br />
      For php execution your directory path must start with <strong>php:</strong> and the rest must be a valid php code that is expected to return the actual directory path. <br />Ex: <strong>php: return 'users/'.$user->name;</strong> defines <strong>users/USER-NAME</strong> as the directory path.<br />
      A multi-level directory example <strong>php: return date('Y', $user->created).'/'.date('m', $user->created).'/'.$user->uid;</strong> defines <strong>MEMBERSHIP-YEAR/MONTH/USER-ID</strong> as the directory path, resulting in self-categorized user directories based on membership date.<br />
      Note that you should use the $user variable instead of $GLOBALS['user'] since they are not always the same object.</li>
    </ul>
    <p>Note that thumbnails permission does not affect thumbnail creation on upload. See thumbnails decription below.</p>
    <p>If you need more fields, just fill all and save, and you will get two more on the next page.</p>
fi: Määrittele hakemistot, joihin tämän profiilin käyttäjät voivat päästä.
    <ul>
    	<li>Käytä alfanumeerisia merkkejä hakupoluissa.</li>
    	<li>Määritelläksesi tiedostojärjestelmän juuren, anna <strong>.</strong>(piste) -merkki.</li>
    	<li>Käytä <strong>%uid</strong> korvaamaan käyttäjän ID. Esim: <em>users/user%uid</em> luo hakemistot <em>users/user1</em>, <em>users/user42</em>, jne.</li>
      <li>Poistaaksesi hakemiston listasta, jätä hakupolku tyhjäksi.</li>
      <li>Jos tahdot enemmän joustavuutta hakupolkujen määrittelyyn, voit käyttää php-koodia palauttamaan hukupolun.<br />
      Php:n suorittamista varten hakupolun tulee alkaa <strong>php:</strong> ja loppuosa täytyy olla kelvollista php-koodia, jonka oletetaan palauttavan hakupolun. <br />Esim: <strong>php: return 'users/'.$user->name;</strong> määrittelee <strong>users/USER-NAME</strong> hakupoluksi.<br />
      Monitasoinen hakemistoesimerkki <strong>php: return date('Y', $user->created).'/'.date('m', $user->created).'/'.$user->uid;</strong> määrittelee hakupoluksi <strong>MEMBERSHIP-YEAR/MONTH/USER-ID</strong> tehden itsekategorisoituja käyttäjähakemistoja käyttäjätunnuksen luontipäivämäärään perustuen.<br />
      Huomaa käyttää $user -muuttujaa $GLOBALS['user'] sijaan, sillä ne eivät aina ole sama objekti.</li>
    </ul>
    <p>Huomaa, että pienoiskuvien oikeudet eivät vaikuta pienoiskuvien luontiin tiedostoja palvelimelle ladattaessa.  Katso pienoiskuvien kuvaus alta.</p>
    <p>Jos tarvitset enemmän kenttiä, täytä vain kaikki kentät ja tallenna, ja saat kaksi kenttää lisää seuraavalla sivulla.</p>

en: Are you sure you want to delete the profile %name?
fi: Tahdotko varmasti poistaa profiilin %name?

en: Profile has been deleted.
fi: Profiili on poistettu.

en: Import settings from other profiles
fi: Tuo asetuksia toisista profiileista

en: Duplicate directory paths are not allowed.
fi: Kahta samanlaista hakupolkua ei sallita.

en: %dirname is not accepted as a proper directory name.
fi: %dirname ei hyväksytä kelvolliseksi hakemistonimeksi.

en: Create thumbnails
fi: Luo pienoiskuvia

en: Selected files
fi: Valitut tiedostot

en: Width x Height
fi: Leveys x Korkeus

en: Create a new image
fi: Luo uusi kuva

en: You are not allowed to operate on more than %num files.
fi: Et voi käsitellä useampaa kuin %num tiedostoa.

en: directory (%dir)
fi: hakemisto (%dir)

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
fi: Kelpaamaton valinta havaittu.  Ota yhteyttä sivuston ylläpitäjään.

en: Upload failed.
fi: Tiedoston lataus epäonnistui.

en: File deletion successful: %files.
fi: Tiedoston poistaminen onnistui: %files.

en: Please specify dimensions within the allowed range that is from 1x1 to @dimensions.
fi: Määrittele mittasuhteet sallituissa rajoissa, jotka ovat väliltä 1x1 ja @dimensions.

en: File resizing successful: %files.
fi: Tiedoston koon muuttaminen onnistui: %files.

en: Thumbnail creation (%thumbnames) successful for %filename.
fi: Pienoiskuvan luonti (%thumbnames) onnistui tiedostolle %filename.

en: %filename is not an image.
fi: %filename ei ole kuva.

en: Scaling up is not allowed.
fi: Suurentaminen ei ole sallittua.

en: %filename(%dimensions) already exists.
fi: %filename(%dimensions) on jo olemassa.

en: %filename cannot be resized to %dimensions
fi: %filename kokoa ei voida muuttaa mittasuhteisiin %dimensions

en: Unable to get a working directory for the file browser!
fi: Työskentelyhakemistoa ei pystytty saamaan tiedostoselaimeen!

en: There is no valid directory specified for the file browser!
fi: Tiedostoselaimelle ei ole määritelty kelvollista hakemistoa!

en: Illegal choice %choice in !name element.
fi: Kelpaamaton valinta %choice elementissä !name.

en: Do you want to refresh the current directory?
fi: Tahdotko päivittää nykyisen hakemistonäkymän?

en: Delete selected files?
fi: Poista valitut tiedostot?

en: Please select a thumbnail.
fi: Valitse pienoiskuva.

en: You must select at least %num files.
fi: Valitse vähintään %num tiedostoa.

en: Tips
fi: Ohjeita

en: Select a file by clicking the corresponding row in the file list.
fi: Valitse tiedosto klikkaamalla vastaavaa riviä tiedostolistassa.

en: Ctrl+click to add files to the selection or to remove files from the selection.
fi: Ctrl+klikkaus lisää tai poistaa tiedostoja valinnasta.

en: Shift+click to create a range selection. Click to start the range and shift+click to end it.
fi: Shift+klikkaus luo valinta-alueen.  Klikkaus aloittaa alueen ja shift+klikkaus päättää sen.

en: Sort the files by clicking a column header of the file list.
fi: Lajittele tiedostot klikkaamalla tiedostolistan sarakkeen otsikkoriviä.

en: Resize the work-spaces by dragging the horizontal or vertical resize-bars.
fi: Muuta työskentelytilan kokoa vetämällä vaaka- tai pystysuuntaisia koonmuutospalkkeja.

en: Keyboard shortcuts for file list: up, down, left, home, end, ctrl+A.
fi: Pikanäppäimet tiedostolistalle: ylös, alas, vasemmalle, home, end, ctrl+A.

en: Keyboard shortcuts for selected files: enter/insert, delete, R(esize), T(humbnails), U(pload).
fi: Pikanäppäimet valituille tiedostoille: enter/insert, delete, R (muuta kokoa), T (pienoiskuvat), U (lataa palvelimelle).

en: Keyboard shortcuts for directory list: up, down, left, right, home, end.
fi: Pikanäppäimet hakemistolistalle: ylös, alas, vasemmalle, oikealle, home, end.

en: Limitations
fi: Rajoitukset

en: !num files using !dirsize of !quota
fi: !num tiedostoa käyttää !dirsize levytilarajoituksesta !quota

en: unlimited quota
fi: ei levytilarajoitusta

en: Site maintenance account
fi: Sivuston ylläpitotili

en: Delete configuration profile
fi: Poista asetusprofiili

en: The file has been renamed to %filename.
fi: Tiedosto on nimetty uudelleen nimellä %filename.

en: %filename has been uploaded.
fi: %filename on ladattu.

en: %filename is in use by another application.
fi: %filename on toisen sovelluksen käytössä.

en: %filename is %filesize which would exceed your directory quota. You are currently using %size of %total_quota.
fi: %filename koko on %filesize, mikä ylittäisi hakemistokohtaisen levytilarajoituksen.  Käytät tällä hetkellä %size levytilarajoituksesta %total_quota.

en: %filename is %filesize which would exceed your total user quota. You are currently using %size of %total_quota.
fi: %filename koko on %filesize, mikä ylittäisi käyttäjäkohtaisen levytilarajoituksen.  Käytät tällä hetkellä %size levytilarajoituksesta %total_quota.

en: You do not have access to any configuration profile to use the file browser!
fi: Sinulla ei ole pääsyä yhteenkään asetusprofiiliin, jotta voit käyttää tiedostoselainta!

en: Directory %dirname is not accessible.
fi: Hakemistoon %dirname ei ole pääsyä.

en: Access to %directory was denied.
fi: Pääsy hakemistoon %directory kiellettiin.

en: You can not perform this operation.
fi: Et voi suorittaa tätä toimintoa.

en: In order to send a file to an external application, double click on the file row.
fi: Lähettääksesi tiedoston ulkoiseen sovellukseen, tuplaklikkaa tiedoston riviä.

en: Administer IMCE
fi: IMCE:n ylläpito

en: For users who have <strong>multiple roles</strong>, the <strong>weight</strong> property will determine the assigned profile. Lighter roles that are placed upper will take the precedence. So, an administrator role should be placed over other roles by having a smaller weight, ie. -10.
fi: Käyttäjille, joilla on <strong>useita rooleja</strong>, <strong>paino</strong> määrittelee kytketyn profiilin.  Ylemmäs sijoitetut kevyemmät roolit ovat etusijalla.  Ylläpitäjän rooli pitäisi sijoittaa ennen muita rooleja pienemmällä painolla, esim. -10.

en: Define the upload quota per directory.
fi: Määrittele hakemistokohtainen latausten levytilarajoitus.

en: This quota measures the size of all user uploaded files in the database and does not include FTP files. You can either use both quotations together or safely ignore this by setting the value to 0.
fi: Tämä levytilarajoitus mittaa kaikkien käyttäjien ladattujen tiedostojen kokoa tietokannassa ja ei sisällä FTP tilejä.  Voit käyttää joko molempia levytilarajoituksia yhdessä tai turvallisesti jättää tämän huomiotta asettamalla arvoksi 0.

en: Specify the allowed file extensions for uploaded files. Separate extensions with a space and do not include the leading dot.
fi: Määrittele sallitut tiedostopäätteet ladatuille tiedostoille.  Erittele päätteet välilyönnillä ja älä laita eteen pistettä.

en: You may create a list of thumbnail options that users can choose from.
    <ul>
      <li>Use alphanumeric characters as thumbnail names.</li>
      <li>Specify dimensions as <strong>WidthxHeight</strong>.</li>
      <li>Prefix and suffix are strings that are added to original file name to create the thumbnail name.</li>
      <li>An example thumbnail: Name = <strong>Small</strong>, Dimensions = <strong>80x80</strong>, Prefix = <strong>small_</strong></li>
    </ul>
    <p>Note that users will always be able to create these thumbnails on file upload no matter what the thumbnail permission is.</p>
    <p>If you need more fields, just fill all and save, and you will get two more on the next page.</p>
fi: Voit luoda listan pienoiskuvavaihtoehdoista, joista käyttäjät voivat valita.
    <ul>
      <li>Käytä alfanumeerisia merkkejä pienoiskuvien nimissä.</li>
      <li>Määrittele mittasuhteet muodossa <strong>LEVEYS×KORKEUS</strong>.</li>
      <li>Etu- ja jälkiliite ovat merkkijonoja, joita lisätään alkuperäiseen tiedostonimeen pienoiskuvan nimen luomiseksi.</li>
      <li>Esimerkki pienoiskuvasta: Nimi = <strong>Pieni</strong>, Mittasuhteet = <strong>80×80</strong>, Etuliite = <strong>pieni_</strong></li>
    </ul>
    <p>Huomaa, että käyttäjät pystyvät aina luomaan näitä pienoiskuvia tiedostoja palvelimelle ladattaessa riippumatta pienoiskuvien käyttöoikeuksista.</p>
    <p>Jos tarvitset enemmän kenttiä, täytä vain kaikki kentät ja tallenna, ja saat kaksi kenttää lisää seuraavalla sivulla.</p>

en: Disable serving of private files
fi: Kytke pois päältä yksityisten tiedostojen tuki

en: Display file browser tab in user profile pages.
fi: Näytä tiedostoselain-välilehti käyttäjien profiilisivuilla.

en: Insert file
fi: Sijoita tiedosto

en: If you don't use any WYSIWYG editor, this feature will allow you to add your images or files as <strong>html code into any plain textarea</strong>. Enter <strong>comma separated textarea IDs</strong> under which you want to enable a link to IMCE. The * character is a wildcard. Hint: ID of Body fields in most node types starts with edit-body*.
fi: Jos et käytä WYSIWYG editoria, tämä ominaisuus mahdollistaa kuvien tai tiedostojen lisäämisen <strong>html koodina tavalliseen tekstialueeseen</strong>.  Syötä <strong>pilkun eroteltuina tekstialueiden ID:t</strong> joissa tahdot ottaa käyttöön linkin IMCE:en.  Merkki * on jokerimerkki.  Vihje: sisältökenttien ID useimmissa sisältötyypeissä alkaa edit-body*.

en: IMCE serves all files under private files directory without applying any access restrictions. This allows anonymous access to any file(/system/files/filename) unless there is a module restricting access to the files. Here you can disable this feature.
fi: Oletuksena IMCE tarjoaa kaikki tiedostot yksityisten tiedostojen hakemistossa asettamatta mitään pääsyrajoituksia.  Tämä mahdollistaa anonyymin pääsyn mihin tahansa tiedostoon (/system/files/tiedostonimi), jollei ole käytössä moduulia, mikä rajoittaa pääsyä tiedostoihin.  Tässä voit kytkeä pois päältä tämän ominaisuuden.

en: Change view
fi: Vaihda näkymää

en: Assign profiles to user roles for available file systems. Your default file system is %name.
fi: Kytke käytettävissä olevien tiedostojärjestelmien profiileita käyttäjärooleihin.  Oletustiedostojärjestelmäsi on %name.

en: Migrated IMCE files.
fi: Tuodut IMCE tiedostot.

en: Dimensions must be specified in <kbd>WIDTHxHEIGHT</kbd> format.
fi: Mittasuhteet on esitettävä <kbd>LEVEYSxKORKEUS</kbd> muodossa.

en: Maximum image dimensions
fi: Kuvan mittasuhteiden enimmäisarvot
