Immoclient (7.x-1.0) - en to de translation catalogue (599 entries)

en: Title
de: Titel

en: Delete
de: Löschen

en: Operations
de: Aktionen

en: Description
de: Beschreibung

en: Currency
de: Währung

en: Yes
de: Ja

en: No
de: Nein

en: Edit
de: Bearbeiten

en: Reset
de: Zurücksetzen

en: Country
de: Land

en: North
de: Nord

en: Northeast
de: Nordost

en: East
de: Ost

en: Southeast
de: Südost

en: South
de: Süd

en: Southwest
de: Südwest

en: Northwest
de: Nordwest

en: none
de: keine

en: Category
de: Kategorie

en: Open
de: Geöffnet

en: Partial
de: Teilweise

en: Email
de: E-Mail

en: Year
de: Jahr

en: Area
de: Fläche

en: Utilities
de: Utilities (Dienstprogramme)

en: Contacts
de: Kontakte

en: Bar
de: Leiste

en: Media
de: Medien

en: Month
de: Monat

en: Price
de: Preis

en: Customers
de: Kunden

en: Customer
de: Kunde

en: Address
de: Adresse

en: General
de: Allgemein

en: Week
de: Woche

en: Day
de: Tag

en: Other
de: Weitere

en: Role
de: Rolle

en: First name
de: Vorname

en: Valid until
de: Gültig bis

en: Class
de: Klasse

en: Time unit
de: Zeiteinheit

en: Street
de: Straße

en: City
de: Stadt

en: Postal code
de: Postleitzahl

en: Austria
de: Österreich

en: Object
de: Objekt

en: Basics
de: Grundlegendes

en: Ski resort
de: Skigebiet

en: Ground
de: Boden

en: Complete
de: Vollständig

en: Yield
de: Ertrag

en: Distance
de: Entfernung

en: Services
de: Dienste

en: Available
de: Verfügbar

en: No name
de: Kein Name

en: Show address
de: Adresse anzeigen

en: Seller
de: Verkäufer

en: Number of bedrooms
de: Anzahl der Schlafzimmer

en: Number of bathrooms
de: Anzahl der Badezimmer

en: VAT
de: MwSt.

en: VAT ID
de: USt.-ID

en: Price with VAT
de: Preis mit MwSt.

en: Tube
de: Rohr

en: Flat rate
de: Pauschale

en: Centre
de: Zentrum

en: Mr
de: Herr

en: Mrs
de: Frau

en: Commission
de: Provison

en: Tiles
de: Kacheln

en: Wood
de: Holz

en: Tax ID
de: Steuernummer

en: Project ID
de: Projekt-ID

en: Current value
de: Aktueller Wert

en: Kitchen
de: Küche

en: Street number
de: Hausnummer

en: No clients available.
de: Keine Kunden vorhanden.

en: Price excl. VAT
de: Preis zzgl. MwSt.

en: Employee
de: Mitarbeiter

en: Airport
de: Flughafen

en: Parking
de: Parken

en: OTHER
de: SONSTIGES

en: Energy
de: Energie

en: Camera
de: Kamera

en: Save project
de: Projekt speichern

en: Sea
de: Meer

en: Salutation
de: Anrede

en: Lake
de: See

en: Deposit
de: Einzahlung

en: Else
de: Sonstiges

en: Elevator
de: Aufzug

en: Floor
de: Stockwerk

en: Building type
de: Gebäudeart

en: Update project
de: Projekt aktualisieren

en: Object title
de: Titel des Objekts

en: Buyer
de: Käufer

en: Window
de: Fenster

en: P.O. Box
de: Postfach

en: Town/City
de: Stadt

en: Save contact
de: Kontakt speichern

en: No contacts available.
de: Keine Kontakte vorhanden.

en: Time interval
de: Zeitintervall

en: Coal
de: Kohle

en: Granite
de: Granit

en: Missing: @id
de: Fehlt: @id

en: Areas
de: Flächen

en: You can define your objects here
de: Hier können Sie Ihre Objekte definieren

en: Unique "object number intern" is already used.
de: Es wird bereits eine eindeutige „Objektnummer intern“ verwendet.

en: Unique "object number extern" is already used.
de: Es wird bereits eine eindeutige „Objektnummer extern“ verwendet.

en: Parking Place
de: Parkplatz

en: GARAGE, NUMBERS, PRICE
de: GARAGE, ANZAHL, PREIS

en: Configure reference numbers
de: Referenznummern konfigurieren

en: The only module to enable for estates, the rest is dependant!
de: Das einzige Modul, das für Grundstücke zu aktivieren ist, der Rest ist abhängig!

en: Immo area
de: Immo-Fläche

en: Living space
de: Wohnraum

en: Update Price default
de: Standardpreis aktualisieren

en: The area: @name has been saved.
de: Die Fläche: @name wurde gespeichert.

en: Total area
de: Gesamtfläche

en: Total floor area
de: Bruttogeschossfläche

en: Sum of all areas of every floor
de: Summe aller Flächen jedes Geschosses

en: Other space
de: Sonstige Fläche

en: Useful area
de: Nutzfläche

en: Store space
de: Ladenfläche

en: Storage space
de: Lagerfläche

en: Sales area
de: Verkaufsfläche

en: Open space
de: Freifläche

en: Office space
de: Bürofläche

en: Office space apart
de: Getrennte Bürofläche

en: Surface of the windows
de: Oberfläche der Fenster

en: Space for administration
de: Verwaltungsfläche

en: Space for gastronomy
de: Gastronomiefläche

en: Grundstuecksflaeche
de: Grundstücksfläche

en: Area of garden in m²
de: Gartenfläche in m²

en: Number of chambers
de: Anzahl der Räume

en: Number of kitchens
de: Anzahl der Küchen

en: Number of separated toilets
de: Anzahl der separaten Toiletten

en: Number of balconies
de: Anzahl der Balkone

en: Number of patios
de: Anzahl der Terrassen

en: Number of loggias
de: Anzahl der Loggias

en: Amount of all balconies and patios
de: Anzahl aller Balkone und Terrassen

en: Amount of all living-bedrooms
de: Anzahl aller Wohn-Schlafzimmer

en: Basement space in qm
de: Kellerfläche in m²

en: Window frontiere in qm
de: Fensterfront in m²

en: Distance to the street in m
de: Entfernung zur Straße in m

en: Attic space
de: Dachbodenfläche

en: Number of parking places
de: Anzahl der Parkplätze

en: Heating area
de: Beheizbare Fläche

en: Places in the official rooms
de: Plätze Gastraum

en: Amount of beds
de: Anzahl der Betten

en: Amount of meeting rooms
de: Anzahl der Besprechungsräume

en: Space to rent
de: Zu vermietende Fläche

en: Numbers of living units
de: Anzahl der Wohneinheiten

en: Numbers of business units
de: Anzahl der Gewerbeeinheiten

en: Granny flat available?
de: Einliegerwohnung?

en: Governing plot ratios
de: Ausnutzungsziffer

en: Area from
de: Fläche von

en: Area to
de: Fläche bis

en: Immo areas
de: Immo-Flächen

en: Immoclient Area
de: Immoclient-Fläche

en: Areas for Objects
de: Flächen für Objekte

en: Estate
de: Grundstück

en: Property area
de: Grundstücksfläche

en: Green area
de: Grünfläche

en: Site occupancy index
de: Grundflächenzahl

en: Floor area ratio
de: Geschossflächenzahl

en: Cubic index
de: Baumassenzahl

en: Furnishings
de: Mobiliar

en: Amount of area of all balconies and patios
de: Flächenausdehnung aller Balkone und Terrassen

en: Miscalleneous
de: Sonstiges

en: LIVING SPACE, TOTAL AREA ...
de: WOHNRAUM, GESAMTFLÄCHE ..

en: Commercial Properties
de: Gewerbliche Immobilien

en: USEFUL AREA, STORESPACE, SURFACE OF THE WINDOWS ...
de: NUTZFLÄCHE, LADENRAUM, FENSTEROBERFLÄCHE ...

en: SPACE FOR GASTRONOMY, AMOUNT OF MEETINGROOMS ...
de: GASTRORAUM, ANZAHL DER TAGUNGSRÄUME ...

en: ESTATE
de: GRUNDSTÜCK

en: AREA OF ESTATE, GREEN AREA ...
de: GRUNDSTÜCKSFLÄCHE, GRÜNFLÄCHE ...

en: Proportion of a building plot that can be overbuilt (e.g. in Ger:up to 0,3)
de: Anteil eines Baugeländes der überbaut werden darf (Richtwert in D: 0,3)

en: Ratio of all floor areas to area of property of site
de: Verhältnis der Fläche aller Geschosse zum Baugrundstück

en: Ratio of cubic capacity to area of property of site
de: Verhältnis von Bauvolumen zur Fläche des Baugrundstücks

en: Interior
de: Innenraum

en: NUMBERS OF DIFFERENT CHAMBERS, AREAS OF ATTIC AND CELLAR ...
de: ANZAHL VERSCHIEDENER ZIMMER, FLÄCHEN UND KELLER ...

en: Amount of all balconies and patios in m²
de: Anzahl der Fläche aller Balkone und Terrassen in m²

en: Ratio of land property and total floor area, mainly in Swiss
de: Verhältnis von Grundstück und Summe aller Geschossflächen, hauptsächlich Schweiz

en: For commercial objects
de: Für Gewerbeobjekte

en: Employees
de: Mitarbeiter

en: Show address?
de: Adresse anzeigen?

en: Show the address of this contact in portals?
de: Adresse dieses Kontaktes in Portalen anzeigen?

en: Salutation letter
de: Briefanzeige

en: Postalcode
de: Postleitzahl

en: P.O.Box
de: Postfach

en: P.O.Box postalcode
de: PLZ Postfach

en: 3 characters please
de: 3 Zeichen bitte

en: Email firm
de: Email Zentrale

en: Email contact
de: Email direkt

en: Telephone firm
de: Telefon Zentrale

en: Telephone contact
de: Telefon direkt

en: ID in Austria
de: ID in Österreich

en: Update contact
de: Kontakt aktualisieren

en: The employee: @name has been saved.
de: Der Mitarbeiter: @name wurde gespeichert.

en: Primary key of the contact
de: PK des Kontaktes

en: Firm
de: Firma

en: Telefon firm
de: Telefon Zentrale

en: Telefon Contact
de: Telefon direkt

en: Nr. Smartphone
de: Tel mobil

en: Personal nbr in Austria
de: Personalnummer in Österreich

en: Immoclient Contact
de: Immoclient-Kontakt

en: Employees to contact
de: Mitarbeiter zu Kontakt

en: P.O.Box postal code
de: PLZ Postfach

en: Buyer or Seller?
de: Käufer oder Verkäufer?

en: Object number reference
de: Objektnummernverweis

en: References the external object number of real estate
de: Verweist auf die externe Objektnummer der Immobilie.

en: Update Customer
de: Kunde aktualisieren

en: Save Customer
de: Kunde speichern

en: The customer: @name has been saved.
de: Der Kunde: @name wurde gespeichert.

en: Prename
de: Vorname

en: Object reference
de: Objektverweis

en: Administer customers, employees and impressum
de: Kunden, Mitarbeiter und Impressum verwalten

en: Administer immo customer
de: Immo-Kunden verwalten

en: View customers, employees and impressum
de: Kunden, Mitarbeiter und Impressum anzeigen

en: View customers etc.
de: Kunden, usw. anzeigen

en: Immo Customer
de: Immo-Kunde

en: Buyer or seller
de: Käufer oder Verkäufer

en: Name or object reference
de: Name oder Objektverweis

en: Status Customer
de: Kundenstatus

en: No object
de: Kein Objekt

en: No operations allowed, please manipulate the object
de: Keine Aktionen erlaubt, bitte manipulieren Sie das Objekt.

en: Sellers
de: Verkäufer

en: Buyer-Seller?
de: Käufer - Verkäufer?

en: Reference number
de: Referenznummer

en: Distances
de: Entfernungen

en: Distance to?
de: Entfernung zu?

en: Long distance station
de: Fernbahnhof

en: AUTOBAHN
de: Autobahn

en: Primary School
de: Grundschule

en: Secondary General School
de: Hauptschule

en: Intermediate Secondary School
de: Realschule

en: Comprehensive Schools
de: Gesamtschulen

en: Grammar Schools
de: Gymnasien

en: Shopping facilities
de: Einkaufsmöglichkeiten

en: Pubs
de: Kneipen

en: The distance: @name has been saved.
de: Die Entfernung: @name wurde gespeichert.

en: Distance to important places
de: Entfernung zu wichtigen Plätzen

en: Immo Distance
de: Immo-Distanz

en: Immoclient Distance
de: Immoclient-Entfernungen

en: Distances for infrastructure
de: Entfernungen für die Infrastruktur

en: Distances to important places
de: Entfernungen zu wichtigen Orten

en: Only integer for km
de: Nur ganze Zahl für km

en: Distancesport
de: Distanz zu Sport

en: Distances to sport
de: Entfernungen zum Sport

en: Distance to sport facilities
de: Entfernung zu den Sportanlagen

en: Sports facilities
de: Sportanlagen

en: Hiking area
de: Wandergebiet

en: Local recreation
de: Naherholung

en: The project: @name has been saved.
de: Das Projekt: @name wurde gespeichert.

en: Distance sport measure
de: Distanzsportmaßnahme

en: Immo Distancesport
de: Immo Distanz zu Sport

en: Immoclient Distance Sport
de: Immoclient Distanzen zu Sport

en: Distances to sport facilities
de: Entfernung zu den Sportanlagen

en: Distance to sport places
de: Entfernung zu den Sportplätzen

en: Distances to sport places
de: Entfernung zu den Sportplätzen

en: Immo energy
de: Immo-Energie

en: Pass?
de: Energiepass?

en: Not yet available
de: Noch nicht vorhanden

en: Consumption
de: Verbrauch

en: Demand
de: Bedarf

en: not necessary
de: nicht nötig

en: Habitation
de: Wohnraum

en: Non habitation
de: Nicht-Wohnraum

en: Passport?
de: Energieausweis?

en: Calculation basis?
de: Berechnungsgrundlage?

en: Parameter of energy consumption
de: Energieverbrauchkennwert

en: With warm water?
de: Mit Warmwasser?

en: Final energy demand
de: Endenergiebedarf

en: Heating value
de: Heizwert

en: Date of issue
de: Ausstellungsdatum

en: Heating demand
de: Heizwärmebedarf

en: Class of heating demand
de: Heizwärmebedarfklasse

en: Energy efficience factor
de: Energieeffizienzfaktor

en: Class of energy efficience
de: Energieeffizienzklasse

en: Class of energy efficiencee
de: Energieeffizienzklasse

en: Oil
de: Öl

en: Electric heating
de: Elektroheizung

en: Alternative heating
de: Alternative Heizung

en: Geothermal energy
de: Erdwärme

en: Geothermal heat pump
de: Erdwärmepumpe

en: District heating
de: Fernwärme

en: Heat-only boiler station
de: Blockheizung

en: Water - electro block heaters
de: Wasser - Elektro

en: Liquid gas heating
de: Flüssiggasheizung

en: Immoclient Energy
de: Immoclient-Energie

en: Energypass
de: Energiepass

en: Passport available?
de: Energieausweis vorhanden?

en: Energy pass values
de: Werte Energieausweis

en: Primary energy carrier
de: Primärenergieträger

en: Immo energies
de: Immo Energie

en: Number between 0 - 10000
de: Zahl zwischen 0 - 10000

en: Number between 0 - 500
de: Zahl zwischen 0 - 500

en: A - G
de: A-G

en: Values: "2008" = before 1.5.2014, "2014"= since 1.5.2014 ! ,<br> "none"= not available  ,<br> "not necessary" e.g. monument conservation
de: Werte:  "2008" = vor 1.5.2014, "2014"= ab 1.5.2014 ! ,<br> "keine"= nicht verfügbar  ,<br> "nicht nötig" z. Bsp. Denkmalschutz

en: Immo floordescription text
de: Text der Immo-Geschossbeschreibung

en: Floor descriptions
de: Beschreibung Stockwerk

en: Floor - Floor description
de: Geschoss - Beschreibung

en: BASEMENT
de: Keller

en: FIRST FLOOR
de: Erster Stock

en: SECOND FLOOR
de: Zweiter Stock

en: THIRD FLOOR
de: Dritter Stock

en: FOURTH FLOOR
de: Vierter Stock

en: SIXTH FLOOR
de: Sechster Stock

en: EIGHTTH FLOOR
de: Achter Stock

en: NINTH FLOOR
de: Neunter Stock

en: ATTIC
de: Dachboden

en: Furnishing
de: Mobiliar

en: FIFTH FLOOR
de: Fünfter Stock

en: EIGHTH FLOOR
de: Achter Stock

en: Floordescription
de: Beschreibung Stockwerk

en: Immoclient Free
de: Immoclient Freitext

en: Floors - description
de: Geschossbeschreibung

en: Floor - Furnishing
de: Geschoss - Ausstattung

en: Description / floor
de: Beschreibung / Geschoss

en: Descriptions / floor
de: Beschreibung / Geschoss

en: Floor?
de: Geschoss?

en: First Floor
de: Erster Stock

en: Second Floor
de: Zweiter Stock

en: Third Floor
de: Dritter Stock

en: Fourth Floor
de: Vierter Stock

en: Fifth Floor
de: Fünfter Stock

en: Sixth Floor
de: 5. Stock

en: Seventh Floor
de: 6. Stock

en: Eighth Floor
de: 7. Stock

en: Ninth Floor
de: 8. Stock

en: Attic
de: Dachgeschoss

en: Description of chambers etc.
de: Beschreibung der Zimmer, usw.

en: Immo Furnishing
de: Immo Ausstattung

en: Immo furnishing
de: Immo Ausstattung

en: Changeable rooms?
de: Räume veränderbar?

en: Upmarket
de: Höherwertig

en: Luxury
de: Luxus

en: Category?
de: Kategorie?

en: Which Category?
de: Welche Kategorie?

en: Rooms changeable?
de: Räume veränderbar?

en: Flatshare possible?
de: WG-Geeignet?

en: Handicapped accessible?
de: Behindertengerecht?

en: Barrier-free?
de: Barrierefrei?

en: Cable-SAT-TV available?
de: Kabel-Satelliten-Fernsehen?

en: DVBT available?
de: DVB-T?

en: Chimney?
de: Kamin?

en: Air conditioned?
de: Klimatisiert?

en: Laundry room?
de: Waschraum

en: Winter garden?
de: Wintergarten?

en: Garden sharing?
de: Gartenmitbenutzung?

en: DV-wiring?
de: DV verkabelt?

en: Ramp?
de: Rollstuhlrampe?

en: Hydraulic lift?
de: Hydraulische Hebebühne?

en: Crane?
de: Kran?

en: Patio for guests?
de: Terrasse für Gäste?

en: Power connection value
de: Stromanschlusswert

en: Canteen - Cafeteria?
de: Kantine - Cafeteria?

en: Tea kitchen?
de: Teeküche?

en: Hall height
de: Hallenhöhe

en: Commitment to brewery?
de: brauereigebunden?

en: Sport facilities?
de: Sporteinrichtungen?

en: Telephone at holiday object?
de: Telefon am Ferienobjekt?

en: Wellness area
de: Wellnessbereich

en: Wellness area available?
de: Wellnessbereich vorhanden?

en: Broadband access?
de: Breitbandanschluss?

en: Kind of broadband access
de: Art des Breitbandanschlusses

en: Which kind of broadband access
de: Welche Art von Breitbandanschluss

en: Speed of broadband access
de: Geschwindigkeit des Breitbandanschlusses

en: UMTS access?
de: UMTS?

en: Build with a cellar?
de: Unterkellert?

en: Store room?
de: Abstellraum?

en: Bike room?
de: Fahrradraum?

en: Shutter?
de: Rollläden?

en: Library?
de: Bibliothek?

en: Attic?
de: Dachboden?

en: Guest toilet?
de: Gästetoilette?

en: Cable duct?
de: Kabelkanäle?

en: For elderly?
de: Seniorengerecht?

en: Geared towards the elderly?
de: Seniorengerecht?

en: Partially
de: Teilweise

en: Built-in kitchen
de: Einbauküche

en: Kitchenette
de: Kochnische

en: Alarm system
de: Alarmsystem

en: Police call
de: Poilzeiruf

en: Assisted living
de: Betreutes Wohnen

en: Catering
de: Verpflegung

en: Cleaning
de: Reinigung

en: Purchasing
de: Einkaufsservice

en: Guard services
de: Wachdienst

en: Hotel restaurant
de: Hotelrestaurant

en: Stone
de: Stein

en: Carpet
de: Teppich

en: Parquet
de: Parkett

en: Ready-to-lay parquet
de: Fertigparkett

en: Laminate
de: Laminat

en: Planks
de: Dielen

en: Synthetic
de: Kunststoff

en: Screed
de: Estrich

en: Double floor
de: Doppelboden

en: Marble
de: Marmor

en: Terracotta
de: Terrakotta

en: Person lift
de: Personenaufzug

en: Freight elevator
de: Lastenaufzug

en: Furnace
de: Ofen

en: Self-contained central heating
de: Autonome Zentralheizung

en: Central heating
de: Zentralheizung

en: Underfloor heating
de: Fußbodenheizung

en: Shower
de: Dusche

en: Bathtub
de: Badewanne

en: Immoclient Furnishing
de: Immoclient Ausstattung

en: House-Appartment-Basics
de: Haus-Apartement-Basics

en: House-Appartment-Addition
de: Haus-Apartment-Zusätze

en: Heating - Conditioned
de: Heizung - klimatisiert

en: Additional rooms
de: Zusätzliche Räume

en: Senior-Handicapped
de: Senioren-Behinderung

en: Garden available?
de: Garten vorhanden?

en: Furnitured?
de: Möbliert?

en: Wheelchair suitable?
de: Rollstuhlgerecht?

en: Laundryroom?
de: Waschraum?

en: DV wiring?
de: DV-Verkabelung?

en: Lift?
de: Fahrstuhl?

en: Patios for guests?
de: Gästeterassen?

en: Wellness area?
de: Wellnessbereich?

en: Chimney available?
de: Kamin vorhanden?

en: Bath
de: Bad

en: Heating
de: Heizung

en: Firing
de: Befeuerung

en: Direction balcony patio
de: Richtung der Balkonterrasse

en: Affiliated gastronomy
de: Angeschlossene Gastronomie

en: Security technics
de: Sicherheitstechnik

en: BATH, KITCHEN, FLOOR
de: BAD, KÜCHE, GESCHOSS

en: SAUNA, SWIMMINGPOOL, GARDEN USAGE
de: SAUNA, SWIMMINGPOOL, GARTENNUTZUNG

en: CHIMNEY, HEATING SORT, LIGHTING, AIR CONDITIONED
de: KAMIN, HEIZUNG, KLIMATISIERT

en: INTERNET,TV
de: INTERNET, FERNSEHEN

en: ATTIC, COMPANY WC, CELLARED, STOREROOM
de: DACHGESCHOSS, GEMEINSCHAFTS WC, KELLER, ABSTELLRAUM

en: BARRIER-FREE, RAMP, LIFT,WHEELCHAIR SUITABLE
de: BARRIEREFREI, RAMPE, FAHRSTUHL, ROLLSTUHLGERECHT

en: CRANE, CAFETERIA, SAFETY TECHNOLOGY, POWER CONNECTION VALUE
de: KRAN, CAFETERIA, SICHERHEITSTECHNIK, STROMANSCHLUSSWERT

en: PATIOS FOR GUESTS, AFFILIATED GASTRONOMY
de: GASTTERASSE, ANGESCHLOSSENE GASTRONOMIE

en: DSL,SDSL, VDSL, ADSL, SKYDSL, IPTV?
de: DSL, SDSL, VDSL, ADSL, SKYDSL, IPTV?

en: Speed in Mbit/Sec
de: Geschwindigkeit in Mbit/Sek.

en: Firm name
de: Firmenname

en: Address complete
de: Vollständige Adresse

en: Authorised representative
de: Bevollmächtigter

en: Trade office
de: Gewerbeamt

en: Register of companies
de: Handelsregister

en: Nr. of register of companies
de: Nr. im Handelregister

en: TAX ID
de: Steuernummer

en: The Impressum has been saved.
de: Das Impressum wurde gespeichert.

en: Name of firm
de: Firmenname

en: Address of firm
de: Firmenadresse

en: Telefon of firm
de: Telefon Firma

en: Nbr. of register of companies
de: Handelsregisternr.

en: Nmbr. of register of companies
de: Handelsregisternr.

en: Vat ID
de: USt.-ID

en: Impressum else
de: Impressum sonstiges

en: Used to produce an impressum, needed to transfer Objects to portals
de: Wird verwendet, um ein Impressum zu erzeugen, das zum Übertragen der Objekte zu Portalen benötigt wird.

en: Parking place
de: Parkplatz

en: Free space
de: Freier Platz

en: Parking deck
de: Parkdeck

en: Basement garage
de: Tiefgarage

en: Parking space
de: Parkplatz

en: Number of spaces
de: Anzahl der Plätze

en: Parking Space
de: Parkplatz

en: Immoclient Parking
de: Immoclient Parkplatz

en: Parking places
de: Parkplätze

en: Parking Places
de: Parkplätze

en: Immo Price
de: Immo Preis

en: Price default
de: Standardpreis

en: Price incl. VAT
de: Preis inkl. MwSt.

en: The Price: @name has been saved.
de: Der Preis: @name wurde gespeichert.

en: The ID of the project.
de: Die ID des Projekts.

en: Selling price for private people
de: Verkaufspreis für Privatpersonen

en: Should this be by Demand?
de: Soll dies auf Anfrage geschehen?

en: Basis for negotiation
de: Verhandlungsbasis

en: Negiotiable?
de: Verhandelbar?

en: Selling price for commercial people
de: Verkaufspreis für Gewerbetreibende

en: VAT for kaufpreisnetto
de: Mehrwertsteuer für Kaufpreisnetto

en: Selling price for commercial people with VAT
de: Verkaufspreis für Gewerbetreibende mit Mehrwertsteuer

en: Rent excluded utilities
de: Miete ohne Nebenkosten

en: Rent with utilities, excluded heating.
de: Miete mit Nebenkosten, ohne Heizungskosten.

en: Rent including heating.
de: Miete inklusive Heizungskosten.

en: Incl. heating
de: Inklusive Heizungskosten

en: Monthly Heating Costs - advance payment
de: Monatliche Heizungskosten - Vorauszahlung

en: VAT included - one time per building
de: Inklusive Mehrwertsteuer - einmalig pro Gebäude

en: Rent additions
de: Mietzuschläge

en: Main rent interest net
de: Hauptmietzins netto

en: Because of different VATS
de: Wegen unterschiedlicher Mehrwertsteuersätze

en: Main rent interest tax
de: Hauptmietzins Steuer

en: All in rent
de: Pauschalmiete

en: Cost of ownership
de: Betriebskosten

en: Cost of ownership VAT
de: Betriebskosten MwSt.

en: Lease
de: Pacht

en: Leasehold
de: Erbpacht

en: Rent payment
de: Mietzahlung

en: Agio
de: Abschlagszahlung

en: Price from date
de: Preis von (Datum)

en: Price until
de: Preis bis

en: Price time unit
de: Preis-Zeiteinheit

en: Basis of negotiation
de: Verhandlungsbasis

en: Rent per square meter
de: Miete pro Quadratmeter

en: Mietpreis pro qm
de: Mietpreis pro m²

en: Price per square meter
de: Preis pro Quadratmeter

en: Kaufpreis pro qm
de: Kaufpreis pro m²

en: Subject to commission
de: Provisionspflichtig

en: Commission or not
de: Mit oder ohne Provision

en: Share commission
de: Provision teilen

en: Share commission or not
de: Provision teilen?

en: Share commission value
de: Wert der Provisionsteilung

en: Commission value from customer
de: Außencourtage

en: Buyer commission incl. VAT
de: Käuferprovision inkl. MwSt.

en: Commission value from customer with VAT
de: Außencourtage mit MwSt

en: Seller Commission
de: Verkäuferprovision

en: Seller commission with VAT
de: Verkäuferprovision mit Mehrwertsteuer

en: Useful infos about commission
de: Nützliche Infos über Provision

en: n-fold
de: n-fache

en: Net yield
de: Nettorendite

en: yield-additional cost
de: Rendite-Zusatzkosten

en: Net yield target
de: Nettorendite Soll

en: yield-additional cost target
de: Nettorendite Soll

en: Actual net yield
de: Tatsächliche Nettorendite

en: Rental target
de: Mieteinnahmen Soll

en: Actual rental
de: Tatsächliche Mieteinnahmen

en: Development costs
de: Erschließungskosten

en: development costs
de: Erschließungskosten

en: Sum of deposit
de: Kautionssumme

en: Deposit description
de: Kautionsbeschreibung

en: Business assets
de: Geschäftsguthaben

en: Administer immoclient submodules
de: Immoclient-Submodule verwalten

en: Administer immo price
de: Verwaltung Immo Preis

en: View immoclient submodules
de: Ansicht der Immoclient Submodule

en: Immo price default
de: Immo Preis

en: Immoclient Price
de: Immoclient Preis

en: Rent
de: Miete

en: Additionel costs
de: Zusatzkosten

en: Suggested price
de: Richtpreis

en: On demand
de: Nach Bedarf

en: Negotiable
de: Verhandelbar

en: Price net
de: Nettopreis

en: Gross Price
de: Bruttopreis

en: Rent including utlilities excluding heating
de: Miete inklusive Nebenkosten ohne Heizungskosten

en: Rent including heating
de: Miete inklusive Heizungskosten

en: Monthly utlilities
de: Monatliche Nebenkosten

en: Heating costs included
de: Heizungskosten inklusive

en: Plus VAT - one time per building
de: Zuzüglich Mehrwertsteuer - einmalig pro Gebäude

en: Price until date
de: Preis bis (Datum)

en: Commission value from seller
de: Innencourtage

en: Commission value from seller with VAT
de: Innencourtage brutto

en: VAT as amount
de: MwSt

en: Time intervall
de: Zeitintervall

en: Development cost
de: Erschließungskosten

en: Prices default
de: Standardpreise

en: PRICES NET OR GROSS
de: Netto- oder Bruttopreise

en: On demand?
de: Auf Anfrage?

en: Price negotiable?
de: Preis verhandelbar?

en: Commercial: Price net, optional with VAT
de: Gewerbe: Nettopreis, optional mit MwSt

en: Commercial: VAT
de: Gewerbe: MwSt

en: Commercial use: Price incl. VAT
de: Gewerbe: Bruttopreis

en: Commission value from customer or seller
de: Provisionswert von Kunde oder Verkäufer

en: E.g. 3,57 = 3% plus VAT,<br/> or 2500,00 = 2500€
de: Z.Bsp. 3,57 = 3% plus MwSt,<br> or 2500,00 = 2500€

en: E.g. 3,57 for 3% with VAT or 2500,00 for 2500€
de: Z.B. 3,57 = 3% plus MwSt.<br> oder 2500,00 = 2500€

en: Rate of VAT for both Commissions
de: MwSt für beide Provisionen

en: Amount written as number when VAT rates are different
de: Betrag als Zahl falls MwST. unterschiedlich ist

en: "A Meta" business: fixed value, percent, or string.
de: "A Meta" Geschäft: fixer Wert, Prozent oder Text.

en: Add whatever needed as your commission e.g. how many monthtly rents
de: Füge hinzu was immer gebraucht wird als Provision, z.B. wieviele monatl. Mieten

en: DIFFERENT KINDS OF RENT AND DEPOSIT
de: unterschiedliche Miete und Kaution

en: Cold rent
de: Kaltmiete

en: Rent net with utilities without heating
de: Nettomiete mit Nk ohne Hz

en: Net Cold Rent
de: Nettokaltmiete

en: Cold rent without utilities
de: Kaltmiete ohne Nebenkosten

en: Warm Rent
de: Warmmiete

en: Rent incl. utilities and heating
de: Miete inkl. Nebenkosten und Heizungskosten

en: Deposit (€)
de: Kaution (€)

en: For holiday properties
de: Für Ferienobjekte

en: Utlilities/Heating
de: Nebenkosten/Heizungskosten

en: INCL. RENT ADDITIONS ...
de: Zusatzkosten zur Miete

en: Monthly utilities without heating
de: Monatliche Nebenkosten ohne Heizung

en: Heating costs included?
de: Heizkosten inklusive?

en: Plus VAT - one time per building?
de: Zuzüglich Mehrwertsteuer - einmalig pro Gebäude?

en: YIELD, X-NODE, AGIO
de: RENDITE, X-FACH, AUFSCHLAG

en: Actual yield-additional cost
de: Nettorendite Ist

en: Actual rental target
de: Mieteinnahmen Ist

en: Time intervall for actual rental
de: Zeiteinheit Miete IST

en: Planned rental target
de: Mieteinnahmen Soll

en: Time intervall for rental target
de: Zeiteinheit Miete SOLL

en: Common charges based on "WEG" (without VAT)
de: Hausgeld

en: Advanced payments
de: Vorauszahlungen

en: E.g. housing corporation
de: z .B. Hauseigentümergemeinschaft

en: net
de: netto

en: n-fold (Price / Rent per year)
de: x-fache (Preis / Miete pro Jahr)

en: Relation of price to income by annual rent
de: Verhältnis von Preis zu Einnahmen p.a.

en: LEASE, LEASEHOLD
de: PACHT, ERBPACHT

en: Specialcase Austria VAT
de: Spezialfall Österreich MwSt.

en: RENT NET AND GROSS
de: MIETE NETTO UND BRUTTO

en: DEVELOPMENT COST
de: ERSCHLIEßUNGSKOSTEN

en: Development cost (€)
de: Erschließungskosten (€)

en: Show form object number references
de: Formular-Objektnummernreferenzen anzeigen

en: Prefix for the external object reference number
de: Präfix für die externe Objektverweisnummer

en: Your individual prefix, seen in external portals and at your exposé from your clients.
de: Ihr individuelles Präfix, das in externen Portalen und auf Ihrem Exposé Ihrer Kunden verwendet wird.

en: Prefix for the internal object reference number
de: Präfix für die interne Objektverweisnummer

en: Please choose "Basics"->"type of use" and "Basics"->"type of marketing" first.
de: Bitte wählen Sie zuerst "Vermarktungs-" und "Nutzungsart".
