Important Information Block (7.x-1.3) - en to uk translation catalogue (60 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: None
uk: Немає

en: Center
uk: По центру

en: Top
uk: Зверху

en: Icon
uk: Іконка

en: Display
uk: Показ

en: Text
uk: Текст

en: Theme
uk: Тема

en: Block
uk: Блок

en: Bottom
uk: Знизу

en: User Interface
uk: Інтерфейс користувача

en: Width
uk: Ширина

en: Height
uk: Висота

en: General
uk: Загальне

en: Border
uk: Рамка

en: Table
uk: Таблиця

en: Background color
uk: Колір тла

en: Color
uk: Колір

en: Padding
uk: Внутрішній відступ

en: Position
uk: Позиція

en: Hidden
uk: Приховано

en: Font size
uk: Розмір шрифту

en: Alignment
uk: Вирівнювання

en: Fixed
uk: Фіксоване

en: Left
uk: Ліворуч

en: Right
uk: Праворуч

en: Style
uk: Стиль

en: Font color
uk: Колір шрифту

en: Unset
uk: Вимкнено

en: Double
uk: Подвійний

en: Relative
uk: Відносний

en: Dotted
uk: Пунктир

en: Dashed
uk: Штрих

en: Solid
uk: Суцільне

en: Groove
uk: Виступ

en: Ridge
uk: Гребінь

en: Inset
uk: Вставка

en: Outset
uk: Накладка

en: Import settings
uk: Імпортувати параметри

en: Uppercase
uk: Верхній регістр

en: Spread
uk: Розсіювання

en: Shadow
uk: Тінь

en: Font family
uk: Гарнітура

en: Icon size
uk: Розмір піктограм

en: Margin
uk: Відступ

en: Update settings
uk: Оновити налаштування

en: Blur
uk: Розмивання

en: Inherit
uk: Успадковувати

en: Lowercase
uk: Нижній регістр

en: Absolute
uk: Абсолютний

en: Max width
uk: Максимальна ширина

en: Line height
uk: Інтерліньяж

en: Font weight
uk: Стиль шрифту

en: Letter spacing
uk: Інтервал між літерами

en: Capitalize
uk: Починати з великої літери

en: Headings
uk: Заголовки

en: Text transform
uk: Перетворення тексту

en: Initial
uk: Початковий

en: Window
uk: Вікно
