Important Information Block (7.x-1.2) - en to ru translation catalogue (53 entries)

en: Title
ru: Заголовок

en: Body
ru: Содержимое

en: None
ru: Нет

en: Center
ru: Центр

en: Top
ru: Вверху

en: Icon
ru: Иконка

en: Display
ru: Отображение

en: Text
ru: Текст

en: Theme
ru: Тема

en: Block
ru: Блок

en: Bottom
ru: Снизу

en: User Interface
ru: Интерфейс пользователя

en: Width
ru: Ширина

en: Height
ru: Высота

en: General
ru: Общий

en: Border
ru: Рамка

en: Table
ru: Таблица

en: Background color
ru: Цвет фона

en: Color
ru: Цвет

en: Padding
ru: Внутренний отступ

en: Position
ru: Позиция

en: Hidden
ru: Скрытый

en: Font size
ru: Размер шрифта

en: Alignment
ru: Выравнивание

en: Fixed
ru: Фиксированный

en: Left
ru: Слева

en: Right
ru: Справа

en: Style
ru: Стиль

en: Font color
ru: Цвет шрифта

en: Unset
ru: Возрат в исходное состояние

en: Double
ru: Удвоить

en: Relative
ru: Относительное

en: Dotted
ru: Пунктир

en: Dashed
ru: Штрих

en: Solid
ru: Сплошной

en: Groove
ru: Выступ

en: Inset
ru: Внутрь

en: Uppercase
ru: Верхний регистр

en: Spread
ru: Разброс

en: Shadow
ru: Тени

en: Font family
ru: Семейство шрифтов

en: Icon size
ru: Размер значка

en: Margin
ru: Отступ

en: Update settings
ru: Настройки обновления

en: Inherit
ru: Наследовать

en: Lowercase
ru: Нижний регистр

en: Absolute
ru: Абсолютный

en: Max width
ru: Максимальная ширина

en: Font weight
ru: Плотность шрифта

en: Letter spacing
ru: Межсимвольный интервал

en: Capitalize
ru: Капитализация (первая буква заглавная, остальные - строчные)

en: Headings
ru: Заголовки

en: Mobile breakpoint
ru: Мобильный брикпоинт
