Inline Entity Form (7.x-1.0-rc1) - en to fr translation catalogue (46 entries)

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Cancel
fr: Annuler

en: Quantity
fr: Quantité

en: Edit
fr: Modifier

en: Name
fr: Nom

en: Label
fr: Libellé

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: term
fr: terme

en: Vocabulary
fr: Vocabulaire

en: Fields
fr: Champs

en: Contains
fr: Contient

en: Sort order
fr: Ordre de tri

en: Details
fr: Détails

en: Price
fr: Prix

en: node
fr: nœud

en: SKU
fr: Référence

en: Attributes
fr: Attributs

en: Are you sure you want to delete %label?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer %label ?

en: terms
fr: termes

en: nodes
fr: nœuds

en: Line item label
fr: Étiquette de l'élément de commande

en: Autocomplete matching
fr: Correspondance de l'autocomplétion

en: Starts with
fr: Commence par

en: @label title
fr: Titre de @label

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
fr: Sélectionnez la méthode utilisée pour collecter les suggestions de l’auto-complétion. Notez que <em>Contient</em> peut engendrer des problèmes de performances sur des sites avec des milliers de nœuds

en: Unit price
fr: Prix unitaire

en: You must specify a whole number for the quantity.
fr: Vous devez utiliser un nombre entier pour la quantité.

en: You must specify a positive number for the quantity
fr: Vous devez saisir un nombre positif pour la quantité

en: This SKU is already in use and must be unique. Please supply another value.
fr: Cette référence est déjà utilisée mais doit être unique. Veuillez saisir une autre valeur.

en: entity
fr: entité

en: The SKU %sku contains invalid characters.
fr: La référence %sku contient des caractères invalides.

en: entities
fr: entités

en: Provides a widget for inline management (creation, modification, removal) of referenced entities.
fr: Fournit un widget pour la gestion en ligne d'entités référencées (création, modification, suppression).

en: Line item details
fr: Détails de la ligne de commande

en: Auto generate the product title
fr: Générer automatiquement le titre du produit

en: Variation title
fr: Titre de la variation

en: Add new @type_singular
fr: Ajouter nouveau(elle) @type_singular

en: Save @type_singular
fr: Enregistrer @type_singular

en: You have added @entities_count out of @cardinality_count allowed @label.
fr: Vous avez ajouté @entities_count des @cardinality_count @label permis(e)s.

en: Add existing @type_singular
fr: Ajouter un(e) @type_singular existant(e)

en: Add @type_singular
fr: Ajout de @type_singular

en: The selected @label has already been added.
fr: Le(la) @label sélectionné(e) a déjà été ajouté(e).

en: The selected @label is not valid.
fr: Le(la) @label sélectionné(e) n'est pas valide.

en: @label image
fr: Image @label

en: Allow users to add existing @label.
fr: Autoriser les utilisateurs à ajouter un(e) @label existant(e).
