Inline Entity Form (7.x-1.3) - en to pt translation catalogue (55 entries)

en: Operations
pt: Operações

en: Type
pt: Tipo

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Disabled
pt: Desativado

en: Quantity
pt: Quantidade

en: Edit
pt: Editar

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Rótulo

en: term
pt: termo

en: Active
pt: Ativo

en: Published
pt: Publicado

en: Vocabulary
pt: Vocabulário

en: Fields
pt: Campos

en: Contains
pt: Contendo

en: Sort order
pt: Critérios de ordenação

en: Details
pt: Detalhes

en: Price
pt: Preço

en: SKU
pt: Cód. do Produto

en: Attributes
pt: Atributos

en: terms
pt: termos

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Line item label
pt: Rótulo do item da fatura

en: Autocomplete matching
pt: Busca do autocompletar

en: Starts with
pt: Começa com

en: @label title
pt: título @label

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
pt: Selecione o método usado para coletar as sugestões do autocompletar. Note que <em>Contém</em> pode acarretar em problemas de desempenho em um site com milhares de nodes.

en: Unit price
pt: Preço unitário

en: You must specify a whole number for the quantity.
pt: Você deve especificar um número inteiro para a quantidade.

en: You must specify a positive number for the quantity
pt: Você tem que especificar um número positivo para a quantidade

en: This SKU is already in use and must be unique. Please supply another value.
pt: Esse SKU já está em uso e ele precisa ser único. Por favor informe outro valor.

en: entity
pt: entidade

en: entities
pt: entidades

en: Provides a widget for inline management (creation, modification, removal) of referenced entities.
pt: Fornece um widget para gerenciamento inline (criação, modificação, remoção) de entidades referenciadas.

en: This will hide the title input field and generate the title by appending any available attributes to the @entity title.
pt: Isso ocultará o campo para entrada de título e gerará o título anexando qualquer atributo disponível ao título de @entity.

en: Variation title
pt: Título da variação

en: Supply a unique identifier using letters, numbers, hyphens, and underscores. Commas may not be used.
pt: Forneça um identificador único, usando letras, números, hifens e sublinhados. Vírgulas não podem ser usadas.

en: Add new @type_singular
pt: Adicionar novo(a) @type_singular

en: variation
pt: variação

en: variations
pt: variações

en: Will be auto-generated when the form is saved.
pt: Será gerado automaticamente quando o formulário for salvo.

en: You have added @entities_count out of @cardinality_count allowed @label.
pt: Você adicionou @entities_count de @cardinality_count @label permitidos(as).

en: Add existing @type_singular
pt: Adicionar @type_singular existente

en: Add @type_singular
pt: Adicionar @type_singular

en: The selected @label has already been added.
pt: O @label selecionado já foi adicionado.

en: The selected @label is not valid.
pt: O @label selecionado não é válido.

en: Allow users to add existing @label.
pt: Autoriza usuários a adicionarem @label existentes.

en: Delete referenced @label when the parent entity is deleted.
pt: Apagar @label refenciados(as) quando a entidade pai for apagada.

en: Inline entity form - Single value
pt: Inline entity form - Valor único

en: Inline entity form - Multiple values
pt: Inline entity form - Múltiplos valores

en: Are you sure you want to remove %label?
pt: Tem certeza que deseja remover %label?

en: Delete this @type_singular from the system.
pt: Apagar este @type_singular do sistema

en: Update @type_singular
pt: Atualizar @type_singular

en: Create @type_singular
pt: Criar @type_singular
