Inline Entity Form (7.x-1.4) - en to it translation catalogue (45 entries)

en: Status
it: Stato

en: Operations
it: Operazioni

en: Type
it: Tipo

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Elimina

en: Description
it: Descrizione

en: Disabled
it: Disattivato

en: Quantity
it: Quantità

en: Edit
it: Modifica

en: Name
it: Nome

en: Label
it: Etichetta

en: Total
it: Totale

en: term
it: termine

en: Active
it: Attivo

en: Published
it: Pubblicato

en: Vocabulary
it: Vocabolario

en: Fields
it: Campi

en: Contains
it: Contiene

en: Sort order
it: Ordinamento

en: Details
it: Dettagli

en: Price
it: Prezzo

en: node
it: nodo

en: SKU
it: Codice

en: Attributes
it: Attributi

en: terms
it: termini

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: !name field is required.
it: Il campo !name è obbligatorio

en: nodes
it: nodi

en: Line item label
it: Etichetta riga articolo

en: Autocomplete matching
it: Riscontro autocompletamento

en: Starts with
it: Inizia con

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
it: Selezionare il metodo usato per raccogliere i suggerimenti per l'autocompletamento. Notare che <em>Contiene</em> può creare problemi di prestazioni sui siti con migliaia di nodi.

en: Unit price
it: Prezzo unitario

en: You must specify a whole number for the quantity.
it: La quantità deve essere indicata come numero intero.

en: You must specify a positive number for the quantity
it: La quantità deve essere un numero positivo

en: This SKU is already in use and must be unique. Please supply another value.
it: Il codice inserito è già in uso. Si prega di fornire un altro valore.

en: The SKU %sku contains invalid characters.
it: Il codice SKU %sku contiene caratteri non consentiti.

en: Variation title
it: Titolo variante

en: Supply a unique identifier using letters, numbers, hyphens, and underscores. Commas may not be used.
it: Inserire un identificativo unico con lettere, numeri, trattini o underscore. Le virgole non possono essere usate.

en: Add new @type_singular
it: Aggiungi un nuovo @type_singular

en: Add existing @type_singular
it: Aggiungi un @type_singular esistente

en: Add @type_singular
it: Aggiungi @type_singular

en: Delete this @type_singular from the system.
it: Elimina questo @type_singular dal sistema.

en: Update @type_singular
it: Aggiorna @type_singular

en: Create @type_singular
it: Crea @type_singular
