Inline Entity Form (7.x-1.6) - en to uk translation catalogue (71 entries)

en: Status
uk: Стан

en: Operations
uk: Операції

en: Type
uk: Тип

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Remove
uk: Вилучити

en: Description
uk: Опис

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Quantity
uk: Кількість

en: Edit
uk: Редагувати

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Label
uk: Мітка

en: Total
uk: Всього

en: term
uk: термін

en: Active
uk: Активно

en: Published
uk: Опубліковано

en: Vocabulary
uk: Словник

en: Fields
uk: Поля

en: Contains
uk: Містить

en: Sort order
uk: Впорядкування

en: Details
uk: Подробиці

en: Price
uk: Ціна

en: node
uk: матеріал

en: SKU
uk: Артикул

en: Attributes
uk: Атрибути

en: terms
uk: терміни

en: Unpublished
uk: Неопубліковано

en: !name field is required.
uk: Поле !name є обов’язковим.

en: nodes
uk: матеріали

en: Line item label
uk: Мітка позиції обліку

en: Autocomplete matching
uk: Збіг автодоповнення

en: Starts with
uk: Починається з

en: @label title
uk: Заголовок @label

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
uk: Оберіть спосіб підбору підказок автодоповнення. Зверніть увагу, що спосіб <em>Містить</em> може призвести до проблем зі швидкодією на сайтах з тисячами матеріалів.

en: Unit price
uk: Ціна одиниці товару

en: You must specify a whole number for the quantity.
uk: Для кількості необхідно вказувати ціле число.

en: You must specify a positive number for the quantity
uk: Для кількості необхідно вказати додатне число.

en: This SKU is already in use and must be unique. Please supply another value.
uk: Артикул вже зайнятий, а він має бути унікальним. Будь ласка, введіть інше значення.

en: entity
uk: сутність

en: The SKU %sku contains invalid characters.
uk: Артикул %sku містить неприпустимі символи.

en: entities
uk: сутності

en: Inline Entity Form: %type
uk: Вбудована форма сутності: %type

en: Inline Entity Form
uk: Вбудована форма сутності

en: Provides a widget for inline management (creation, modification, removal) of referenced entities.
uk: Забезпечення віджету для вбудованого керування (створення, зміни, вилучення) сутностями за посиланнями.

en: Line item details
uk: Подробиці позиції обліку

en: Supply the line item label to be used for this line item.
uk: Введіть мітку, що буде використовуватись для цієї позиції обліку.

en: The quantity of line items.
uk: Кількість позицій обліку

en: Auto generate the product title
uk: Автоматично генерувати назву товару

en: This will hide the title input field and generate the title by appending any available attributes to the @entity title.
uk: Поле введення назви товару буде приховане і назва генеруватиметься шляхом додавання наявних атрибутів до заголовку @entity

en: Variation title
uk: Заголовок варіації

en: Supply a unique identifier using letters, numbers, hyphens, and underscores. Commas may not be used.
uk: Введіть унікальний ідентифікатор, що містить латинські літери, цифри, дефіси та символи підкреслення. Коми не використовувати.

en: Add new @type_singular
uk: Додати новий @type_singular

en: Will be auto-generated when the form is saved.
uk: Буде автоматично згенерований при збереженні форми.

en: You have added @entities_count out of @cardinality_count allowed @label.
uk: Додано @entities_count з @cardinality_count дозволених @label.

en: Add existing @type_singular
uk: Додати наявн. @type_singular

en: Add @type_singular
uk: Додати @type_singular

en: The selected @label has already been added.
uk: Обраний @label вже доданий.

en: The selected @label is not valid.
uk: Обраний @label є неприпустимим.

en: Inline Entity Form Autocomplete
uk: Автодоповнення вбудованої форми сутності

en: Allow users to add existing @label.
uk: Дозволити користувачам додавати наявні @label.

en: Delete referenced @label when the parent entity is deleted.
uk: Видаляти @label за посиланням, якщо батьківська сутність також видалена.

en: Inline entity form - Single value
uk: Вбудована форма сутності - Одне значення

en: Inline entity form - Multiple values
uk: Вбудована форма сутності - Декілька значень

en: Are you sure you want to remove %label?
uk: Ви дійсно бажаєте вилучити %label?

en: Delete this @type_singular from the system.
uk: Видалити цей @type_singular з системи.

en: Update @type_singular
uk: Оновити @type_singular

en: Create @type_singular
uk: Створити @type_singular

en: Are you sure you want to remove this line item?
uk: Ви дійсно бажаєте вилучити цю позицію обліку

en: Override labels
uk: Переписувати мітки

en: Singular label
uk: Мітка однини

en: Plural label
uk: Мітка множини

en: Allow users to add new @label.
uk: Дозволити користувачам додавати нові @label.
