Inline Entity Form (7.x-1.7) - en to ru translation catalogue (66 entries)

en: Status
ru: Статус

en: Operations
ru: Операции

en: Type
ru: Тип

en: Cancel
ru: Отмена

en: Remove
ru: Удалить

en: Description
ru: Описание

en: Disabled
ru: Отключено

en: Quantity
ru: Количество

en: Edit
ru: Редактировать

en: Name
ru: Название

en: Label
ru: Метка

en: Total
ru: Итого

en: term
ru: термин

en: Active
ru: Активно

en: Published
ru: Опубликовано

en: Vocabulary
ru: Словарь

en: Fields
ru: Поля

en: Contains
ru: Содержит

en: Sort order
ru: Порядок сортировки

en: Details
ru: Подробности

en: Price
ru: Цена

en: node
ru: материал

en: SKU
ru: Артикул

en: Attributes
ru: Атрибуты

en: Clone
ru: Клонировать

en: terms
ru: термины

en: Unpublished
ru: Снято с публикации

en: !name field is required.
ru: Поле "!name" обязательно для заполнения.

en: nodes
ru: материалы

en: Line item label
ru: Метка Line item

en: Autocomplete matching
ru: Совпадение автодополнения

en: Starts with
ru: Начинается с

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
ru: Выберите метод для сбора предположений автодополнения. Учтите, что метод <em>"Содержит"</em> может  вызвать снижение производительности на сайтах с тысячами материалов.

en: Unit price
ru: Цена за единицу

en: You must specify a whole number for the quantity.
ru: Вы должны указать целое число для количества.

en: You must specify a positive number for the quantity
ru: Вы должны указать положительное значение количества

en: entity
ru: сущность

en: The SKU %sku contains invalid characters.
ru: Артикул %sku содержит неверные символы.

en: entities
ru: сущности

en: Inline Entity Form: %type
ru: Встроенная Форма Сущности: %type

en: Inline Entity Form
ru: Встроенная Форма Сущности

en: Provides a widget for inline management (creation, modification, removal) of referenced entities.
ru: Добавляет виджет для инлайнового управления (создание, изменение, удаление) сущностями.

en: Line item details
ru: Подробности позиции

en: Auto generate the product title
ru: Автоматическое создание заголовка товара

en: Variation title
ru: Заголовок вариации

en: Supply a unique identifier using letters, numbers, hyphens, and underscores. Commas may not be used.
ru: Присвойте уникальный идентификатор товара используя буквы, цифры, дефисы и подчеркивания. Запятые не могут быть использованы.

en: Add new @type_singular
ru: Создать @type_singular

en: Will be auto-generated when the form is saved.
ru: Будет создан автоматически после сохранения формы.

en: Add existing @type_singular
ru: Выбрать @type_singular

en: Add @type_singular
ru: Добавить @type_singular

en: The selected @label has already been added.
ru: Выбранный @label уже добавлен.

en: The selected @label is not valid.
ru: Выбрано: @label не верное.

en: Inline Entity Form Autocomplete
ru: Встроенная Форма Сущности Автозавершение

en: Allow users to add existing @label.
ru: Разрешить пользователям добавлять существующие @label.

en: Delete referenced @label when the parent entity is deleted.
ru: Удалить зависимые @label когда родительская сущность удалена.

en: Inline entity form - Single value
ru: Встроенная форма сущности - одно значение

en: Inline entity form - Multiple values
ru: Встроенная форма сущности - много значений

en: Are you sure you want to remove %label?
ru: Действительно удалить %label?

en: Delete this @type_singular from the system.
ru: Удалить @type_singular из системы.

en: Update @type_singular
ru: Обновить @type_singular

en: Create @type_singular
ru: Создать @type_singular

en: Override labels
ru: Переопределить метки

en: Singular label
ru: Единичная метка

en: Plural label
ru: Множественная метка

en: Allow users to add new @label.
ru: Разрешить пользователям создавать "@label"

en: Clone @type_singular
ru: Клонировать @type_singular
