Insert (7.x-1.5) - en to da translation catalogue (26 entries)

en: Insert
da: Indsæt

en: Fields
da: Felter

en: Original image
da: Originalt billede

en: Select all
da: Markér alt

en: Allowed HTML tags
da: Tilladte HTML-tags

en: Style
da: Typografi

en: Automatic
da: Automatisk

en: Link to file
da: Link til fil

en: pixels
da: pixel

en: Maximum image insert width
da: Maksimal bredde af indsat billede

en: When inserting images, the height and width of images may be scaled down to fit within the specified width. Note that this does not resize the image, it only affects the HTML output. To resize images it is recommended to install the <a href="http://drupal.org/project/image_resize_filter">Image Resize Filter</a> module.
da: Ved indsættelse af billeder kan højden og bredden ændres så billedet passer til den angivne bredde. Bemærk at billedets størrelse ikke ændres, det er kun HTMLen, som bliver ændret. For at ændre størrelsen på billeder anbefales det at installere <a href="http://drupal.org/project/image_resize_filter">Image Resize Filter</a>-modulet.

en: Enable insert button
da: Aktivér "indsæt"-knap

en: Enable the insert button and options for this widget.
da: Aktivér "indsæt"-knappen og indstillinger for denne kontrol.

en: Enabled insert styles
da: Aktive styles

en: Default insert style
da: Standard style

en: Select the default style which will be selected by default or used if no specific styles above are enabled.
da: Vælg en standard-style som er valgt som standard eller som bruges hvis der ikke er valgt en specifik style ovenfor.

en: Additional CSS classes
da: Yderligere CSS-klasser

en: Add any classes that should be added to the item on output.
da: Klasser som skal tilføjer til elementet når det vises.

en: Assists in inserting files, images, or other media into the body field or other text areas.
da: Hjælper med at indsætte filer, billeder og andre medietyper i brødteksten eller andre tekstfelter.

en: These options allow the user to easily insert an HTML tags into text areas or WYSIWYG editors after uploading a file or image. The "Automatic" style will insert a &lt;img&gt; tag for images and a &lt;a&gt; tag for other files. Other styles may insert tags that may not match the file type.
da: Disse indstillinger hjælper brugeren til at indsætte HTML-tags i et tekstområde eller en WYSIWYG-editor efter at have uploadet et billede eller en anden fil. Den "automatiske" tilstand indsætter &lt;img&gt;-tags omkring billeder og &lt;a&gt;-tags omkring andre filer. Andre tilstande kan indsætte tags som ikke nødvendigvis svarer til filtypen.

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
da: Adskil endelser med mellemrum eller komma og udelad punktummet.

en: Select which styles should be available when sending items to text areas. If no styles are selected, the option to use a style is not displayed. If all styles are selected, new styles will be enabled by default.
da: Vælg hvilke styles det skal være muligt at sende til tekstområder. Hvis ingen styles er valgt vil det ikke være muligt at vælge en style. Hvis alle styles er valgt bliver nye styles aktiveret som standard.

en: Use absolute paths
da: Brug absolutte stier

en: Includes the full URL prefix "@base_url" in all links and image tags.
da: Inkluderer det fulde URL-præfiks "@base_url" i alle links og billedtags.

en: Link to file (with icon)
da: Link til fil (med ikon)

en: The selected text format will not allow it to display images. The text format will need to be changed for this image to display properly when saved.
da: Det valgte tekstformat gør det ikke muligt at vise billeder. Tekstformatet skal ændres for at billedet kan vises korrekt når der gemmes.
