Insurance Theme (7.x-1.3) - en to ja translation catalogue (35 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Content
ja: コンテンツ

en: Comments
ja: コメント

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Help
ja: ヘルプ

en: Advanced settings
ja: 高度な設定

en: Titles
ja: タイトル

en: Header
ja: ヘッダー

en: Footer
ja: フッター

en: Text color
ja: テキストの色

en: Add new comment
ja: コメントを追加

en: Breadcrumb settings
ja: パンくずの設定

en: Display breadcrumb
ja: パンくずリストを表示

en: Breadcrumb separator
ja: パンくずリストの分離

en: Show home page link in breadcrumb
ja: パンくずリストにホームページのリンクを表示

en: Append a separator to the end of the breadcrumb
ja: パンくずリストの最後に分離を追加

en: Link color
ja: リンクの色

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: You are here
ja: 現在地

en: Content bottom
ja: ボットムコンテンツ

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Only in admin section
ja: 管理セクションのみ

en: Text only. Don’t forget to include spaces.
ja: テキストのみ。スペースを忘れないようにしてください。

en: Rebuild theme registry on every page.
ja: 全てのページでテーマレジストリを再構築する。

en: First sidebar
ja: 第1サイドバー

en: Second sidebar
ja: 第2サイドバー

en: Page top
ja: ページの先頭

en: Page bottom
ja: ページの最後

en: Highlighted
ja: ハイライト

en: Main background
ja: メインバックグラウンド

en: URL of the header background image
ja: ヘッダー背景画像のURL

en: If the background image is bigger than the header area, it is clipped. If it's smaller than the header area, it is tiled to fill the header area. To remove the background image, blank this field and save the settings.
ja: もし背景画像がヘッダーエリアより大きければ、切り詰められます。もしヘッダーエリアより小さければ、ヘッダーエリアを埋めるためにタイル表示になります。背景画像を除去するには、このフィールドを空欄にして設定を保存してください。

en: If you don't jave direct access to the server, use this field to upload your header background image
ja: もしサーバーに直接アクセスできないなら、このフィールドを使ってヘッダー背景画像をアップロードしてください。
