Intelligence (7.x-2.0-beta1) - en to ja translation catalogue (150 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: delete
ja: 削除

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Value
ja: 値

en: Email address
ja: メールアドレス

en: Item
ja: 項目

en: content
ja: コンテンツ

en: Groups
ja: グループ

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: Organic groups
ja: オーガニックグループ

en: List
ja: リスト

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Age
ja: 年齢

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: more
ja: 続き

en: Last updated
ja: 最終更新

en: Tags
ja: タグ

en: Content types
ja: コンテンツタイプ

en: Categories
ja: カテゴリー

en: view
ja: ビュー

en: Tag
ja: タグ

en: Edit
ja: 編集

en: None
ja: なし

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Number
ja: 数値

en: - None -
ja: - なし -

en: Country
ja: 国

en: Image
ja: 画像

en: Category
ja: カテゴリー

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Save
ja: 保存

en: Default
ja: デフォルト

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Monday
ja: 月曜日

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Friday
ja: 金曜日

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Time
ja: 時間

en: View
ja: ビュー

en: Modules
ja: モジュール

en: Section
ja: セクション

en: Advanced settings
ja: 高度な設定

en: Event
ja: イベント

en: path
ja: パス

en: Search keywords
ja: 検索キーワード

en: Keywords
ja: キーワード

en: Submitted by
ja: 送信者

en: User
ja: ユーザー

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: Organic Groups
ja: グループ【Organic groups】

en: Email
ja: メール

en: Options
ja: オプション

en: All
ja: すべて

en: hours
ja: 時間

en: Submitted
ja: 送信済み

en: Page
ja: ページ

en: Module
ja: モジュール

en: To
ja: 宛先

en: From
ja: 送信元

en: Comment
ja: コメント

en: Score
ja: 得点

en: Location
ja: 場所

en: Mode
ja: モード

en: Advanced
ja: 高度

en: Medium
ja: 中程度

en: System
ja: システム

en: Phone
ja: 電話番号

en: Terms
ja: ターム

en: Company
ja: 会社

en: General
ja: 全般

en: Events
ja: イベント

en: Goal
ja: 目的

en: First name
ja: 名

en: Last name
ja: 姓

en: Targets
ja: ターゲット

en: Referrer
ja: リファラ

en: Top pages
ja: ページアクセスの上位

en: Filters
ja: フィルター

en: filters
ja: フィルター

en: City
ja: 市区町村

en: Phone number
ja: 電話番号

en: Full name
ja: フルネーム

en: Gender
ja: 性別

en: Key
ja: キー

en: Tokens
ja: トークン

en: Secret key
ja: シークレットキー

en: Sources
ja: ソース

en: Browser
ja: ブラウザー

en: View user profile.
ja: ユーザープロフィールの表示

en: Source
ja: ソース

en: People
ja: ユーザー

en: Visitor
ja: 訪問者

en: Standard
ja: 標準

en: details
ja: 詳細

en: comment
ja: コメント

en: Storage
ja: ストレージ

en: Submissions
ja: 送信内容

en: Webform
ja: ウェブフォーム

en: Information
ja: 情報

en: Authors
ja: 著者

en: Form
ja: フォーム

en: Debug
ja: デバッグ

en: Search engines
ja: 検索エンジン

en: @user's picture
ja: ユーザー @user の写真

en: Not configured
ja: 設定されていません

en: 12 hours
ja: 12時間

en: Organization
ja: 会社

en: 24 hours
ja: 24時間

en: User profile
ja: ユーザープロフィール

en: Keyword
ja: キーワード

en: Reports
ja: レポート

en: Report settings
ja: レポートの設定

en: Subscribed
ja: 配信登録済

en: Page path
ja: ページパス

en: field
ja: フィールド

en: Update settings
ja: アップデート設定

en: Entity type
ja: エンティティタイプ

en: User roles
ja: ユーザーの役割

en: Rating
ja: レーティング

en: Debug mode
ja: デバッグモード

en: Landing page
ja: ランディングページ

en: Admin
ja: 管理者

en: View comment
ja: コメントを表示

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Are you sure you want to delete @name?
ja: @nameを本当に削除しても良いですか?

en: Description of the attribute.
ja: 属性の説明。

en: Callback
ja: コールバック

en: Visitors
ja: 訪問者

en: Contact form
ja: コンタクトフォーム

en: language
ja: 言語

en: Top visitors
ja: 訪問者の上位

en: Title override
ja: タイトル上書き

en: Add event
ja: イベントを追加

en: Published date
ja: 公開日時

en: Entity id
ja: エンティティ id

en: Submission
ja: 送信

en: Entity types
ja: エンティティタイプ

en: jQuery selector
ja: jQuery セレクター

en: If you need to filter for multiple values, either add multiple events or use the "Entity is of bundle" condition instead.
ja: 複数の値をフィルタする必要がある場合は複数のイベントを追加する、もしくは "Entity is of bundle" 条件をかわりに使うようにしてください。

en: The @bundle %bundle of %entity_type is not known.
ja: %entity_type の @bundle %bundle は不明です。
