Intelligence (7.x-2.0-beta2) - en to fr translation catalogue (195 entries)

en: Title
fr: Titre

en: delete
fr: supprimer

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Value
fr: Valeur

en: Email address
fr: Adresse de courriel

en: Item
fr: Élément

en: content
fr: contenu

en: Groups
fr: Groupes

en: Author
fr: Auteur

en: List
fr: Lister

en: Cancel
fr: Annuler

en: Age
fr: Âge

en: Language
fr: Langue

en: more
fr: plus

en: Last updated
fr: Dernière mise à jour

en: unknown
fr: inconnu

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Content types
fr: Types de contenu

en: Social networks
fr: Réseaux sociaux

en: Categories
fr: Catégories

en: view
fr: voir

en: Tag
fr: Étiquette

en: Edit
fr: Modifier

en: None
fr: Aucun(e)

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Number
fr: Nombre

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Country
fr: Pays

en: Category
fr: Catégorie

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Save
fr: Enregistrer

en: Default
fr: Par défaut

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Monday
fr: Lundi

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Friday
fr: Vendredi

en: Saturday
fr: Samedi

en: Time
fr: Heure

en: View
fr: Voir

en: Advanced settings
fr: Paramètres avancés

en: Event
fr: Évènement

en: 1 hour
fr: 1 heure

en: path
fr: chemin

en: Search keywords
fr: Mots-clés de recherche

en: Keywords
fr: Mots-clés

en: Submitted by
fr: Soumis par

en: User
fr: Utilisateur

en: Content type
fr: Type de contenu

en: Utility
fr: Utilité

en: Email
fr: Courriel

en: All
fr: Tout

en: hours
fr: heures

en: Submitted
fr: Soumis

en: Event type
fr: Type d'événement

en: To
fr: À

en: From
fr: A partir de

en: Comment
fr: Commentaire

en: Location
fr: Emplacement

en: Advanced
fr: Avancé

en: Medium
fr: Moyen

en: Id
fr: Identifiant (ID)

en: System
fr: Système

en: Phone
fr: Téléphone

en: Terms
fr: Termes

en: Job Title
fr: Titre du poste

en: Company
fr: Société

en: General
fr: Général

en: Events
fr: Évènements

en: Goal
fr: Objectif

en: First name
fr: Prénom

en: Last name
fr: Nom

en: Targets
fr: Cibles

en: Referrer
fr: Référent

en: Top pages
fr: Top des pages

en: Clicks
fr: Clics

en: Ascending
fr: Ascendant

en: Descending
fr: Descendant

en: Filters
fr: Filtres

en: Order
fr: Ordre

en: Ops
fr: Op.

en: filters
fr: filtres

en: Save settings
fr: Enregistrer les paramètres

en: Flag
fr: Marquer

en: Property
fr: Propriété

en: metrics
fr: métriques

en: City
fr: Ville

en: Phone number
fr: Numéro de téléphone

en: Full name
fr: Nom complet

en: Gender
fr: Sexe

en: Key
fr: Clef

en: Tokens
fr: Jetons (tokens)

en: API key
fr: Clé d'API

en: Secret key
fr: Clé secrète

en: ago
fr: il y a

en: Browser
fr: Navigateur

en: View user profile.
fr: Voir le profil utilisateur.

en: Select List
fr: Liste Déroulante

en: id
fr: identifiant (id)

en: Util
fr: Utilitaire

en: No results found.
fr: Aucun résultat n'a été trouvé.

en: People
fr: Personnes

en: Visit
fr: Visite

en: Visitor
fr: Visiteur

en: Website
fr: Site web

en: details
fr: détails

en: comment
fr: commentaire

en: Storage
fr: Stockage

en: Submissions
fr: Soumissions

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
fr: Cochez cette option si l'utilisateur est autorisé à sélectionner plusieurs valeurs.

en: Information
fr: Informations

en: Authors
fr: Auteurs

en: 4 hours
fr: 4 heures

en: Form
fr: Formulaire

en: Search engines
fr: Moteurs de recherche

en: @user's picture
fr: Portrait de @user

en: Not configured
fr: Pas configuré

en: 12 hours
fr: 12 heures

en: Preset
fr: Pré-réglage

en: Family name
fr: Nom de famille

en: Organization
fr: Organisation

en: Telephone
fr: Téléphone

en: Interests
fr: Intérêts

en: 24 hours
fr: 24 heures

en: Field Type
fr: Type de champ

en: NONE
fr: AUCUN

en: User profile
fr: Profil utilisateur

en: Keyword
fr: Mot-clé

en: Screen
fr: Écran

en: Custom options
fr: Options personnalisées

en: Reports
fr: Rapports

en: Submission date
fr: Date de soumission

en: Report settings
fr: Paramètres des rapports

en: related
fr: lié

en: Subscribed
fr: Abonné

en: Page path
fr: Chemin de la page

en: Campaigns
fr: Campagnes

en: custom
fr: personnalisé

en: field
fr: champ

en: Update settings
fr: Paramètres de mise à jour

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: User roles
fr: Rôles de l'utilisateur

en: Rating
fr: Note

en: Debug mode
fr: Mode debug

en: Landing page
fr: Page de destination

en: report
fr: Signaler

en: Domain name
fr: Nom de domaine

en: Add attribute
fr: Ajout un attribut

en: Analytics
fr: Statistiques

en: Form submission
fr: Envoi du formulaire

en: Autocomplete
fr: Autocomplétion

en: View comment
fr: Voir le commentaire

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Are you sure you want to delete @name?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer @name?

en: Description of the attribute.
fr: Description de l'attribut.

en: Thank you page
fr: Page de remerciements

en: Callback
fr: Procédure de rappel (callback)

en: Visitors
fr: Visiteurs

en: Form type
fr: Type de formulaire

en: Contact form
fr: Formulaire de contact

en: language
fr: langue

en: Top visitors
fr: Top des visiteurs

en: refresh
fr: actualiser

en: Embed style
fr: Style d'inclusion

en: Last activity
fr: Dernière activité

en: Title override
fr: Surcharge du titre

en: Add event
fr: Ajouter un évènement

en: Published date
fr: Date de publication

en: Birth date
fr: Date de naissance

en: Sort By
fr: Trier par

en: static
fr: statique

en: Clicked
fr: Cliqué

en: Edit event
fr: Modifier l'Évènement

en: Invalid input.
fr: Saisie invalide.

en: Full profile
fr: Profil complet

en: Twitter username
fr: Nom d'utilisateur Twitter

en: Location type
fr: Type d'emplacement

en: Given name
fr: Nom d'usage

en: Goals
fr: Objectifs

en:  - None -
fr:  - Aucun(e) -

en: Entity id
fr: Id de l'entité

en: Configure your account, profiles, and reports.
fr: Configurer votre compte, profil et rapports.

en: Submission
fr: Soumission

en: - Default -
fr: - Par défaut -

en: Entity types
fr: Types d'entités

en: jQuery selector
fr: Sélecteur jQuery

en: Vector
fr: Vecteur

en: submission
fr: soumission
