Intelligence (7.x-2.0-beta2) - en to id translation catalogue (132 entries)

en: Title
id: Judul

en: delete
id: hapus

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Content
id: Konten

en: Value
id: Nilai

en: Email address
id: Alamat email

en: Item
id: Barang

en: content
id: konten

en: Groups
id: Grup-grup

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Organic groups
id: Kelompok organik

en: List
id: Daftar

en: Cancel
id: Batal

en: Age
id: Usia

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: page
id: halaman

en: more
id: selengkapnya

en: Last updated
id: Update terakhir

en: Tags
id: Tag

en: Content types
id: Jenis konten

en: Categories
id: Kategori

en: view
id: tampilan

en: Edit
id: Sunting

en: None
id: Tiada

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Number
id: Angka

en: - None -
id: - Tiada -

en: Country
id: Negara

en: Image
id: Gambar

en: Multiple
id: Banyak

en: Category
id: Kategori

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Save
id: Simpan

en: Default
id: Bawaan

en: Sunday
id: Minggu

en: Monday
id: Senin

en: Tuesday
id: Selasa

en: Wednesday
id: Rabu

en: Thursday
id: Kamis

en: Friday
id: Jumat

en: Saturday
id: Sabtu

en: Time
id: Waktu

en: View
id: Lihat

en: Modules
id: Modul

en: Advanced settings
id: Pengaturan lanjutan

en: Event
id: Acara

en: 1 hour
id: 1 jam

en: Search keywords
id: Kata kunci pencarian

en: Keywords
id: Kata kunci

en: User
id: Pengguna

en: Content type
id: Jenis konten

en: Options
id: Opsi

en: All
id: Semua

en: Submitted
id: Dikirim

en: Page
id: Halaman

en: Event type
id: Jenis acara

en: Module
id: Modul

en: Extensions
id: Ekstensi

en: To
id: Untuk

en: From
id: Dari

en: Comment
id: Komentar

en: Score
id: Skor

en: Location
id: Lokasi

en: Advanced
id: Lebih lanjut

en: Medium
id: Sedang

en: System
id: Sistem

en: Phone
id: Telepon

en: Company
id: Perusahaan / Institusi

en: General
id: Umum

en: Events
id: Acara

en: Goal
id: Tujuan

en: First name
id: Nama depan

en: Last name
id: Nama belakang

en: Referrer
id: Dirujuk oleh

en: Top pages
id: Halaman populer

en: Ascending
id: Menaik

en: Descending
id: Menurun

en: Filters
id: Filter

en: Order
id: Urutan

en: Position
id: Posisi

en: filters
id: filter

en: Save settings
id: Simpan pengaturan

en: Property
id: Milik

en: City
id: Kota

en: Phone number
id: Nomor telepon

en: Full name
id: Nama lengkap

en: Key
id: Kunci

en: Tokens
id: Token

en: API key
id: Kunci API

en: ago
id: yang lalu

en: Sources
id: Sumber

en: Browser
id: Peramban

en: View user profile.
id: Lihat profil pengguna.

en: Source
id: Sumber

en: Select List
id: Pilih daftar

en: No results found.
id: Tidak ada hasil

en: People
id: Orang

en: Visitor
id: Pengunjung

en: Standard
id: Standar

en: details
id: detil

en: comment
id: komentar

en: Submissions
id: Masukan

en: Information
id: Informasi

en: Form
id: Formulir

en: Search engines
id: Mesin pencari

en: @user's picture
id: Avatar @user

en: Telephone
id: Telepon

en: Field Type
id: Jenis field

en: User profile
id: Profil anggota

en: Keyword
id: Kata Kunci

en: Reports
id: Laporan

en: Page path
id: Path halaman

en: field
id: Bidang

en: Update settings
id: Pengaturan pemutakhiran

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: User roles
id: Peran pengguna

en: Admin
id: Administrator

en: Autocomplete
id: Pelengkapan otomatis

en: View comment
id: Lihat komentar

en: Dashboard
id: Dasbor

en: Callback
id: Panggil kembali

en: Visitors
id: Para pengunjung

en: Contact form
id: Form kontak

en: language
id: bahasa

en: Top visitors
id: Pengunjung teraktif

en: Title override
id: Penimpaan judul

en: All events
id: Semua acara
