Intelligence (7.x-2.0-beta2) - en to nl translation catalogue (198 entries)

en: Title
nl: Titel

en: delete
nl: verwijderen

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Submit
nl: Indienen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Content
nl: Inhoud

en: Value
nl: Waarde

en: Email address
nl: E-mailadres

en: content
nl: inhoud

en: Groups
nl: Groepen

en: Author
nl: Auteur

en: List
nl: Lijst

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Age
nl: Leeftijd

en: Description
nl: Beschrijving

en: Language
nl: Taal

en: page
nl: pagina

en: more
nl: meer

en: Last updated
nl: Laatst bijgewerkt

en: unknown
nl: onbekend

en: Tags
nl: Labels

en: Content types
nl: Inhoudstypen

en: Social networks
nl: Sociale netwerken

en: Categories
nl: Categorieën

en: view
nl: weergeven

en: Tag
nl: Label

en: Edit
nl: Bewerken

en: None
nl: Geen

en: This action cannot be undone.
nl: Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Number
nl: Getal

en: - None -
nl: - Geen -

en: Country
nl: Land

en: Image
nl: Afbeelding

en: Multiple
nl: Meerdere

en: Category
nl: Categorie

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: edit
nl: bewerken

en: Save
nl: Opslaan

en: Default
nl: Standaard

en: Sunday
nl: zondag

en: Monday
nl: maandag

en: Tuesday
nl: dinsdag

en: Wednesday
nl: woensdag

en: Thursday
nl: donderdag

en: Friday
nl: vrijdag

en: Saturday
nl: zaterdag

en: Time
nl: Tijd

en: View
nl: Weergeven

en: Section
nl: Sectie

en: Advanced settings
nl: Geavanceerde instellingen

en: Event
nl: Evenement

en: 1 hour
nl: 1 uur

en: path
nl: pad

en: Search keywords
nl: Zoektermen

en: Keywords
nl: Trefwoorden

en: Submitted by
nl: Ingediend door

en: User
nl: Gebruiker

en: Content type
nl: Inhoudstype

en: Email
nl: E-mail

en: Options
nl: Opties

en: All
nl: Alle

en: hours
nl: uren

en: Submitted
nl: Ingediend

en: Page
nl: Pagina

en: Event type
nl: Evenementtype

en: To
nl: Naar

en: Contacts
nl: Contacten

en: From
nl: Van

en: Comment
nl: Reactie

en: Location
nl: Locatie

en: Mode
nl: Modus

en: sources
nl: bronnen

en: Advanced
nl: Uitgebreid

en: Medium
nl: Gemiddeld

en: dimensions
nl: afmetingen

en: Id
nl: ID

en: System
nl: Systeem

en: Phone
nl: Telefoonnummer

en: Terms
nl: Termen

en: Company
nl: Bedrijf

en: General
nl: Algemeen

en: Events
nl: Evenementen

en: Goal
nl: Doel

en: First name
nl: Voornaam

en: Last name
nl: Achternaam

en: Targets
nl: Doelen

en: Referrer
nl: Doorverwijzer

en: Top pages
nl: Toppagina's

en: Clicks
nl: Klikken

en: Ascending
nl: Oplopend

en: Descending
nl: Aflopend

en: Order
nl: Volgorde

en: Ops
nl: Handelingen

en: Position
nl: Positie

en: Save settings
nl: Instellingen opslaan

en: Flag
nl: Vlag

en: Property
nl: Eigenschap

en: City
nl: Plaats

en: Phone number
nl: Telefoonnummer

en: Full name
nl: Volledige naam

en: Gender
nl: Geslacht

en: Key
nl: Sleutel

en: source
nl: bron

en: API key
nl: API-sleutel

en: Secret key
nl: Geheime sleutel

en: ago
nl: geleden

en: Sources
nl: Bronnen

en: View user profile.
nl: Gebruikersprofiel weergeven.

en: Source
nl: Bron

en: Select List
nl: Selectielijst

en: id
nl: ID

en: No results found.
nl: Geen resultaten gevonden.

en: People
nl: Personen

en: Visit
nl: Bezoek

en: Visitor
nl: Bezoeker

en: Standard
nl: Standaard

en: comment
nl: reactie

en: Storage
nl: Opslag

en: Submissions
nl: Inzendingen

en: Webform
nl: Formulier

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
nl: Selecteer deze optie als de gebruiker meer dan één optie mag kiezen.

en: Information
nl: Informatie

en: Authors
nl: Auteurs

en: 4 hours
nl: 4 uur

en: Form
nl: Formulier

en: Search engines
nl: Zoekmachines

en: Authenticate
nl: Authentiseer

en: Sections
nl: Secties

en: @user's picture
nl: afbeelding van @user

en: Not configured
nl: Niet geconfigureerd

en: Family name
nl: Achternaam

en: Organization
nl: Organisatie

en: Telephone
nl: Telefoon

en: Interests
nl: Interesses

en: 24 hours
nl: 24 uur

en: Field Type
nl: Veldtype

en: User profile
nl: Gebruikersprofiel

en: Keyword
nl: Trefwoord

en: Screen
nl: Scherm

en: Custom options
nl: Aangepaste opties

en: Reports
nl: Rapporten

en: Submission date
nl: Invoerdatum

en: Report settings
nl: Rapportage-instellingen

en: Subscribed
nl: Ingeschreven

en: Page path
nl: Paginapad

en: Campaigns
nl: Campagnes

en: Impressions
nl: Vertoningen

en: custom
nl: aangepast

en: field
nl: veld

en: Update settings
nl: Update-instellingen

en: Entity type
nl: Entiteitstype

en: User roles
nl: Gebruikersrollen

en: Rating
nl: Waardering

en: Debug mode
nl: Debug modus

en: Landing page
nl: Landingspagina

en: Domain name
nl: Domeinnaam

en: Add attribute
nl: Attribuut toevoegen

en: Autocomplete
nl: Automatisch aanvullen

en: View comment
nl: Reactie bekijken

en: Are you sure you want to delete @name?
nl: Weet u zeker dat u @name wilt verwijderen?

en: Description of the attribute.
nl: Beschrijving van het attribuut.

en: Visitors
nl: Bezoekers

en: Contact form
nl: Contactformulier

en: language
nl: taal

en: Top visitors
nl: Meest actieve gebruikers

en: refresh
nl: verversen

en: Last 24 hours
nl: Laatste 24 uur

en: Last activity
nl: Laatste activiteit

en: Title override
nl: Vervangende titel

en: Add event
nl: Gebeurtenis toevoegen

en: Published date
nl: Publiceerdatum

en: Birth date
nl: Geboortedatum

en: Sort By
nl: Sorteer op

en: static
nl: vast

en: Edit event
nl: Evenement bewerken

en: Invalid input.
nl: Ongeldige invoer

en: Location type
nl: Locatietype

en: start date
nl: startdatum

en: requests
nl: verzoeken

en: Given name
nl: Voornaam

en: Pageviews
nl: Paginaweergaven

en: Goals
nl: Doelen

en: You do not have any Mailchimp lists defined.
nl: U heeft geen Mailchimp-lijsten ingesteld.

en: If you select an existing email field, that fields input will be used. If not, a field will be shown to the user.
nl: Als u een bestaand e-mail veld selecteert, dan wordt de input daarvan gebruikt. Anders wordt er een veld getoond aan de gebruiker.

en:  - None -
nl:  - Geen -

en: Entity id
nl: Entiteit-ID

en: Submission
nl: Inzending

en: - Default -
nl: - Standaard -

en: Entity types
nl: Entiteitstypen

en: jQuery selector
nl: jQuery-selector

en: Could not get valid Mailchimp API object
nl: Geen geldig Mailchimp API-object beschikbaar

en: Engagement
nl: Betrokkenheid

en: of @bundle-key %name
nl: van @bundle-key %name

en: The @bundle %bundle of %entity_type is not known.
nl: De @bundle %bundle van %entity_type is onbekend.

en: Are you sure you want to delete @title?
nl: Weet u zeker dat u @title wilt verwijderen?

en: submission
nl: inzending

en: All events
nl: Alle evenementen
