Invite (7.x-2.1-beta1) - en to it translation catalogue (38 entries)

en: Status
it: Stato

en: Request new password via e-mail.
it: Richiedi una nuova password tramite e-mail.

en: Operations
it: Operazioni

en: Username
it: Nome utente

en: Subject
it: Oggetto

en: Cancel
it: Annulla

en: Search
it: Cerca

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Message
it: Messaggio

en: General settings
it: Impostazioni generali

en: Advanced settings
it: Impostazioni avanzate

en: Total
it: Totale

en: Created
it: Creato

en: To
it: A

en: From
it: Da

en: Filter
it: Filtra

en: Pending
it: In sospeso

en: Clear
it: Cancella

en: View user profile.
it: Visualizza il profilo dell'utente.

en: The status <em>deleted</em> means the user account has been terminated.
it: Lo stato <em>eliminato</em> significa che l'account utente è stato rimosso.

en: Accepted
it: Accettati

en: Request new password
it: Richiedi nuova password

en: Visitors can create accounts and no administrator approval is required.
it: I visitatori possono creare profili e nessuna approvazione degli amministratori è richiesta.

en: Role settings
it: Impostazioni del ruolo

en: unlimited
it: illimitati

en: E-mail settings
it: Impostazioni posta elettronica

en: Type the default subject of the invitation e-mail.
it: Inserisci l'oggetto predefinito del messaggio e-mail di invito.

en: Use the syntax [token] if you want to insert a replacement pattern.
it: Usa la sintassi [token] se vuoi inserire dei dati personalizzati (il modulo Token deve essere attivo).

en: Editable subject
it: Oggetto modificabile

en: Choose whether users should be able to customize the subject.
it: Scegli se gli utenti potrebbero essere in grado di personalizzare l'oggetto.

en: Replacement patterns
it: Schemi di sostituzione

en: Deleted
it: Eliminato

en: Type the subject of the invitation e-mail.
it: Digita l'oggetto del messaggio e-mail di invito.

en: Successful
it: Riuscito

en: Invite
it: Invita

en: details
it: dettagli

en: Joined
it: Iscritto

en: Invite message
it: Messaggio di invito
