Invite (7.x-2.1-beta1) - en to pt translation catalogue (69 entries)

en: Request new password via e-mail.
pt: Solicitar uma nova senha por e-mail.

en: Operations
pt: Operações

en: Username
pt: Nome de usuário

en: Subject
pt: Assunto

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Search
pt: Buscar

en: This action cannot be undone.
pt: Esta operação não pode ser desfeita.

en: Message
pt: Mensagem

en: General settings
pt: Configurações gerais

en: Advanced settings
pt: Configurações avançadas

en: Created
pt: Criado

en: To
pt: Para

en: From
pt: De

en: Filter
pt: Filtrar

en: Invitations
pt: Convites

en: Remaining
pt: Restantes

en: Expires
pt: Expira

en: Pending
pt: Pendente

en: Clear
pt: Limpar

en: View user profile.
pt: Ver perfil do usuário.

en: The invitations shown on this page have been used to join the site. Clicking on an e-mail address takes you to the user's profile page.
pt: Os convites exibidos nesta página foram usados ​​para cadastro no site. Clicar em um endereço de e-mail levará você à página de perfil do usuário.

en: The invitations shown on this page haven't been accepted yet.
pt: Os convites exibidos nesta página não foram aceitos ainda.

en: The invitations shown on this page have not been used to register on the site within the expiration period of @count days.
pt: Os convites exibidos nesta página não foram utilizados para o cadastro no site durante o período de validade de @count dias.

en: The status <em>deleted</em> means the user account has been terminated.
pt: O status <em>excluído</em> significa que a conta do usuário foi encerrada.

en: New invitation
pt: Novo convite

en: Accepted
pt: Aceitos

en: Expired
pt: Expirado

en: Request new password
pt: Recuperar senha

en: Invite a friend
pt: Convidar um amigo

en: Visitors can create accounts and no administrator approval is required.
pt: Um visitante pode criar uma conta sem a aprovação de um administrador.

en: Choose the default role that invited users will be added to when they register. For example, <em>authenticated user</em>.
pt: Escolha o papel que os usuários convidados vão receber quando se registarem. Por exemplo, <em>usuário autenticado </em>.

en: Invitation expiry
pt: Validade do convite

en: Role settings
pt: Configurações de papel

en: unlimited
pt: ilimitado

en: E-mail settings
pt: Configurações de email

en: Use the syntax [token] if you want to insert a replacement pattern.
pt: Use a sintaxe [token] se você quiser inserir um padrão de substituição.

en: Replacement patterns
pt: Padrões de substituição

en: The title of the page where users invite friends.
pt: O título da página onde os usuários convidam amigos.

en: Deleted
pt: Apagado

en: Withdraw
pt: Retirada

en: No invitations available.
pt: Nenhum convite disponível.

en: Recommend @site-name to:
pt: Recomendar @site-name para:

en: Send invite
pt: Enviar convite

en: View your invites
pt: Ver seus convites

en: Type the subject of the invitation e-mail.
pt: Digite o assunto da mensagem de convite.

en: You cannot send more than one invitation.
pt: Você não pode enviar mais que um convite.

en: The invitee won't be able to register any more using this invitation.
pt: O convidado não será capaz de registrar-se mais usando este convite.

en: Invitation to %email has been withdrawn.
pt: Convite para %email, foi retirado.

en: The e-mail address of the invited user.
pt: O endereço de e-mail do usuário convidado.

en: The personal message for the invitee as unfiltered text. WARNING - raw user input.
pt: A mensagem pessoal para o usuário convidado, como texto não filtrado. ATENÇÃO - texto não filtrado produzido por um usuário.

en: Your invitation has been successfully sent. You will be notified when the invitee joins the site. | @count invitations have been successfully sent. You will be notified when any invitee joins the site.
pt[0]: Seu convite foi enviado com sucesso. Você será notificado quando o convidado juntar-se ao site.
pt[1]: @count convites foram enviados com sucesso. Você será notificado quando algum dos convidados juntar-se ao site.

en: Successful
pt: Bem sucedido

en: Invite
pt: Convidar

en: Allows your users to terminate user accounts by withdrawing their invitation. WARNING - This module is put into effect when you enable it.
pt: Permite que seus usuários encerrem contas de usuários retirando seus convites. AVISO - Este módulo entra em ação assim que você o habilita.

en: details
pt: detalhes

en: Invites
pt: Convites

en: Joined
pt: Inscrito

en: resend
pt: reenviar

en: No invitees found.
pt: Nenhum convidado encontrado.

en: Invite message
pt: Mensagem de convite

en: Find an invited user
pt: Encontrar um usuário convidado

en: The personal message for the invitee.
pt: A mensagem pessoal para o convidado.

en: You have 1 invite remaining. | You have @count invites remaining.
pt[0]: Você ainda pode fazer 1 convite.
pt[1]: Você ainda pode fazer @count convites.

en: [invite:inviter-raw] has sent you an invite!
pt: [invite:inviter-raw] mandou um convite!

en: Administer invitations
pt: Administrar convites

en: Administer all invitations
pt: Administrar todos os convites

en: Send invitations
pt: Enviar convites

en: Send invitations to other users.
pt: Enviar convites para outros usuários.

en: Track sent invitations.
pt: Rastrear convites enviados.
