Invite (7.x-2.1-beta1) - en to da translation catalogue (93 entries)

en: Request new password via e-mail.
da: Bestil ny adgangskode via e-mail.

en: Operations
da: Handlinger

en: Username
da: Brugernavn

en: Subject
da: Emne

en: Cancel
da: Annullér

en: Search
da: Søg

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Message
da: Meddelelse

en: General settings
da: Generelle indstillinger

en: Advanced settings
da: Avancerede indstillinger

en: Total
da: I alt

en: Created
da: Oprettet

en: Re:
da: Sv:

en: To
da: Til

en: From
da: Fra

en: Remaining
da: Resterende

en: Expires
da: Udløber

en: Pending
da: Afventer

en: Clear
da: Ryd

en: View user profile.
da: Vis brugerprofil.

en: The invitations shown on this page have been used to join the site. Clicking on an e-mail address takes you to the user's profile page.
da: Invitationerne på denne side er blevet brugt til at tilmelde sig sitet. Klik på en e-mail-adresse for at se brugerens profil.

en: The invitations shown on this page haven't been accepted yet.
da: Invitationerne på denne side er ikke blevet accepteret endnu.

en: The invitations shown on this page have not been used to register on the site within the expiration period of @count days.
da: Invitationerne på denne side er ikke blevet brugt til at tilmelde sig sitet indenfor udløbstiden på @count dage.

en: The status <em>deleted</em> means the user account has been terminated.
da: Status <em>slettet</em> betyder at brugerkontoen er blevet slettet.

en: At any time, you may withdraw either pending or expired invitations. Accepted invitations can't be withdrawn and count permanently toward your invitation allotment.
da: Du kan til enhver tid trække såvel gyldige som udløbne invitationer tilbage. Accepterede invitationer kan ikke trækkes tilbage og tæller permanent i dit tildelte antal invitationer.

en: New invitation
da: Ny invitation

en: Accepted
da: Accepteret

en: Expired
da: Udløbet

en: Sorry, new user registration by invitation only.
da: Beklager, nye brugere kun efter invitation.

en: Request new password
da: Bestil ny adgangskode

en: Invite a friend
da: Invitér en ven

en: User registration option reset to %no_approval.
da: Brugeroprettelse nulstillet til %no_approval.

en: Visitors can create accounts and no administrator approval is required.
da: Besøgende kan oprette konti uden godkendelse

en: Default target role
da: Standardrolle

en: Choose the default role that invited users will be added to when they register. For example, <em>authenticated user</em>.
da: Vælg standardrollen som tildeles til inviterede brugere når de opretter sig. For eksempel '<em>godkendt bruger</em>.

en: Invitation expiry
da: Udløbstid for invitationer

en: Set the expiry period for user invitations, in days.
da: Angiv udløbstiden for bruger-invitationer i dage.

en: Role settings
da: Indstillinger for roller

en: @role settings
da: Indstillinger for @role

en: Target role
da: Rolle

en: You may choose to add invited users to another role (in addition to the default role set in the general section) when they have been invited by a member of %role.
da: Du kan vælge at give inviterede brugere en anden rolle (i tilgift til standardrollen, som er  valgt under generelle indstillinger) når de er blevet inviteret af et medlem af %role.

en: Invitation limit
da: Invitationsgrænse

en: unlimited
da: ubegrænset

en: Allows to limit the total number of invitations members of %role can send.
da: Gør det muligt at begrænse det samlede antal invitationer, som medlemmer af %role kan sende.

en: E-mail settings
da: E-mail-indstillinger

en: Type the default subject of the invitation e-mail.
da: Indtast standardemnet på invitations-mailen.

en: Use the syntax [token] if you want to insert a replacement pattern.
da: Brug formen [token] hvis du vil indsætte et erstatningsmønster.

en: Editable subject
da: Redigérbart emne

en: Choose whether users should be able to customize the subject.
da: Vælg om brugere skal kunne tilpasse emnelinjen.

en: Mail template
da: E-mail skabelon

en: Replacement patterns
da: Erstatningsmønstre

en: <em>From</em> e-mail address
da: <em>Fra</em> e-mail-adresse

en: Choose which e-mail address will be in the From: header for the invitation mails sent; <em>site</em> or <em>inviter</em>. <em>Site</em> will use the default e-mail address of the site, whereas <em>inviter</em> will use the e-mail address of the user who is sending the invitation. Alternatively, you can set this value manually by clicking on <em>advanced settings</em> below.
da: Vælg hvilken e-mail-adresse, der skal stå i Fra-feltet i invitations-mails, <em>site</em> eller <em>bruger</em>. <em>Site</em> bruger sitets standard e-mail-adresse mens <em>bruger</em> anvender e-mail-adressen på brugeren, som sender invitationen. Alternativt kan du indstille værdien manuelt under <em>avancerede indstillinger</em> nedenfor.

en: inviter
da: bruger

en: <em>Reply-To</em> e-mail address
da: <em>Reply-To</em> e-mail-adresse

en: Choose which e-mail address will be in the Reply-To: header for the invitation mails sent; <em>site</em> or <em>inviter</em>. <em>Site</em> will use the default e-mail address of the site, whereas <em>inviter</em> will use the e-mail address of the user who is sending the invitation. Alternatively, you can set this value manually by clicking on <em>advanced settings</em> below.
da: Vælg hvilken e-mail-adresse, der skal stå i Reply-to-feltet i invitations-mails, <em>site</em> eller <em>bruger</em>. <em>Site</em> bruger sitets standard e-mail-adresse mens <em>bruger</em> anvender e-mail-adressen på brugeren, som sender invitationen. Alternativt kan du indstille værdien manuelt under <em>avancerede indstillinger</em> nedenfor.

en: <strong>Note:</strong> unless these fields are blank, they will override the radio button choices above.
da: <strong>Bemærk:</strong> medmindre disse felter er tomme, vil de tilsidesætte radioknapperne ovenfor.

en: Manually override <em>From</em> e-mail address
da: Tilsidesæt <em>Fra</em> e-mail-adressen

en: The e-mail address the invitation e-mail is sent from.
da: E-mail-adressen som invitations-mailen sendes fra.

en: Manually override <em>Reply-To</em> e-mail address
da: Tilsidesæt <em>Reply-to</em> e-mail-adressen

en: The e-mail address you want recipients to reply to.
da: E-mail-adressen som du ønsker at modtagerne skal sende svar til.

en: Invite page customization
da: Tilpas invitationssiden

en: Invite page title
da: Titel på invitationsside

en: The title of the page where users invite friends.
da: Titlen på siden hvor brugere kan invitere venner.

en: Deleted
da: Slettet

en: Withdraw
da: Træk tilbage

en: No invitations available.
da: Ingen invitationer til rådighed.

en: Recommend @site-name to:
da: Anbefal @site-name til:

en: Send invite
da: Send invitation

en: View your invites
da: Vis dine invitationer

en: Type the subject of the invitation e-mail.
da: Indtast invitations-mailens emne

en: You cannot send more than one invitation.
da: Du kan ikke sende mere end én invitation.

en: The invitee won't be able to register any more using this invitation.
da: Modtageren vil ikke længere være i stand til at registrere sig med denne invitation.

en: Are you sure you want to withdraw the invitation to %email?
da: Er du sikker på, at du vil trække invitationen til %email tilbage?

en: Invitation to %email has been withdrawn.
da: Invitationen til %email er blevet trukket tilbage.

en: The e-mail address of the invited user.
da: E-mail-adressen på den inviterede bruger.

en: The personal message for the invitee as unfiltered text. WARNING - raw user input.
da: Den personlige besked til den inviterede som ufiltreret tekst. ADVARSEL - rå brugerdata.

en: This invitation has been withdrawn.
da: Denne invitation er blevet trukket tilbage.

en: !user (@email) has joined @site-name!
da: !user (@email) er blevet medlem af @site-name!

en: Successful
da: Lykkedes

en: Unsuccessful
da: Mislykkedes

en: Top inviters/User rank
da: Flest invitationer/brugerrang

en: @user's invite rank
da: @users invitations-rang

en: Top inviters
da: Flest invitationer

en: Number of inviters
da: Antal inviterende

en: Show this number of inviters in the Top inviters and User rank blocks.
da: Vis dette antal af inviterende i 'Flest invitationer'- og 'Brugerrang'-blokkene

en: Invite
da: Invitér

en: Cancel User Accounts
da: Annullér brugerkonti

en: Allows your users to terminate user accounts by withdrawing their invitation. WARNING - This module is put into effect when you enable it.
da: Lader dine brugere slette brugerkonti ved at tilbagekalde deres invitation. ADVARSEL - dette modul træder i kraft så snart du aktiverer det.

en: Invite Statistics
da: Statistik for invitationer

en: Displays some statistics about sent invitations.
da: Viser statistik for udsendte invitationer.

en: details
da: detaljer

en: Joined
da: Indmeldt
