Invite (7.x-2.1-beta2) - en to tr translation catalogue (78 entries)

en: Status
tr: Durum

en: Request new password via e-mail.
tr: E-posta üzerinden yeni parola iste.

en: E-mail
tr: E-posta

en: Operations
tr: İşlemler

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Subject
tr: Konu

en: Cancel
tr: İptal

en: Search
tr: Ara

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: Message
tr: İleti

en: General settings
tr: Genel ayarlar

en: Advanced settings
tr: Gelişmiş ayarlar

en: Total
tr: Toplam

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Re:
tr: Cevap:

en: To
tr: Kime

en: From
tr: Kimden

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Invitations
tr: Davetiyeler

en: Anonymous
tr: Adsız

en: Expires
tr: Geçerlik tarihi

en: Pending
tr: Bekleyen

en: Clear
tr: Temizle

en: View user profile.
tr: Kullanıcı profilini görüntüle.

en: The invitations shown on this page have been used to join the site. Clicking on an e-mail address takes you to the user's profile page.
tr: Burada görünen davetiyeler siteye kayıt olmak için kullanılmıştır. E-mail adreslerinden birine tıkladığınızda sizi o kişinin profil sayfasına yönlendirir.

en: The invitations shown on this page haven't been accepted yet.
tr: Burada görünen davetiyeler henüz kabul edilmemiş.

en: The invitations shown on this page have not been used to register on the site within the expiration period of @count days.
tr: Burada görünen davetiyeler 30 günlük zaman aşım süresi boyunca kayıt olmak için kullanılmamıştır.

en: New invitation
tr: Yeni davet

en: Accepted
tr: Kabul edilmiş

en: Expired
tr: Süresi dolmuş

en: Request new password
tr: Yeni parola iste

en: Invite a friend
tr: Bir arkadaşını davet et

en: Visitors can create accounts and no administrator approval is required.
tr: Ziyaretçiler hesap yaratabilirler ve yönetici onayı gerekmez.

en: Role settings
tr: Rol ayarları

en: unlimited
tr: limitsiz

en: E-mail settings
tr: E-posta ayarları

en: Replacement patterns
tr: Değiştirme şablonları

en: The title of the page where users invite friends.
tr: Kullanıcıların arkadaşlarını çağıracakları sayfanın başlığı.

en: Deleted
tr: Silindi

en: Withdraw
tr: Geri al

en: No invitations available.
tr: Davetiye yok.

en: Send invite
tr: Davetiye gönder

en: View your invites
tr: Davetlerini gör

en: The invitee won't be able to register any more using this invitation.
tr: Davet edilen artık bu davetiyeyi kullanarak kayıt olamayacak.

en: Are you sure you want to withdraw the invitation to %email?
tr: %email adresine göderdiğiniz davetiyeyi geri almak istediğinize emin misiniz?

en: You have only 1 invite left. | You have only @count invites left.
tr[0]: Sadece @count davet hakkınız kaldı.

en: Successful
tr: Başarılı

en: 1 invite | @count invites
tr[0]: @count davet

en: details
tr: ayrıntılar

en: Hide
tr: Gizle

en: Inviter
tr: Çağıran

en: Invites
tr: Davetler

en: Joined
tr: Katıldı

en: Invite message
tr: Davet mesajınız

en: Withdrawn
tr: Çekildi

en: The user name of the inviter.
tr: Çağrıcının kullanıcı adı.

en: Invitees of @name
tr: @name tarafından davet edilenler

en: You have 1 invite remaining. | You have @count invites remaining.
tr[0]: @count davet hakkınız kaldı.

en: 1 invite remaining | @count invites remaining
tr[0]: @count davet kaldı

en: [invite:inviter-raw] has sent you an invite!
tr: [invite:inviter-raw] size bir davet gönderdi!

en: Inviter (raw)
tr: Çağıran (raw)

en: Join link
tr: Katıl bağlantısı

en: Administer invitations
tr: Davetleri yönetme

en: Administer all invitations
tr: Tüm davetleri yönetme

en: Send invitations
tr: Davet gönderme

en: Send invitations to other users.
tr: Başka kullanıcılara davet gönderme.

en: Send mass invitations
tr: Toplu davet gönderme

en: Send invitations to multiple recipients.
tr: Birden fazla alıcıya davet gönderme.

en: Track invitations
tr: Davetleri izleme

en: Track sent invitations.
tr: Gönderilmiş davetleri izleme.

en: Withdraw own invitations
tr: Kendi davetlerini geri alma

en: Withdraw own invitations.
tr: Kendi davetlerini geri alma.

en: Withdraw own accepted invitations
tr: Kendi kabul edilmiş davetlerini geri alma

en: Withdraw own invitations that have already been accepted.
tr: Kendi kabul edilmiş davetlerini geri alma.

en: Modify invitation settings.
tr: Davet ayarlarını değiştir.

en: This is the message the invitation email will contain. The <i>[invite:join-link]</i> token in the message will be replaced by the registration link the recipient can use to join. Make sure this token is always included in the message.
tr: Bu metin, davet e-postasının içeriğidir. İletideki <i>[invite:join-link]</i> değişkeni alıcının katılmak için kullanacağı kayıt bağlantısı haline gelecektir. Bu değişken iletide mutlaka içerilmelidir.

en: Show registration link
tr: Kayıt bağlantısını göster

en: [invite:inviter-raw] has invited you to join [site:name] at [site:url].
    
    To become a member of [site:name], click the link below or paste it into the address bar of your browser.
    
    [invite:join-link]
tr: [invite:inviter-raw] sizi  [site:url] adresindeki [site:name] sitesine katılmaya davet etti.
    [site:name] üyesi olmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayın ya da kopyalayıp tarayıcınızın adres çubuğuna yapıştırın.
    [invite:join-link]
